Pterois

Murény, Perutíny, Žraloky a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Pterois

Príspevok od používateľa Robo »

Chcem sa tu podeliť o vlastnú skúsenosť s pichnutím pteroisa do prsta. Bolo to už asi pred tromi štyrmi rokmi keď som choval v 900 l akva šesť týchto krásavcov a raz keď som čistil akvárko som len tak neopatrne mávol rukov proti tejto rybe aby som ju odplašil - mimochodom robieval som to často a ryby vždy ušli , ale tento krát na moje veľké prekvapenia sa pterois zachoval úplne inak. Nastavil mi svoju chrbtovú plutvu a ja som sa pichol o jeden jeho lúč. V tej chvíli som už vedel že je zle - hoci som si nechcel priznať že sa to stalo. Našťastie som zachoval chladnú hlavu a rýchlo som postavil na šporák variť vodu , lebo kdesi som počul že keď a také niečo stane je treba ponoriť postihnuté miesto do čo najhorúcejšej vody. Tak som to aj urobil - prst mi asi po piatich minútach začal puchnúť až ból ako dva prsty v jednom. Nevedel som či mám ísť k lekárovi , alebo nie , čo by som mu vlastne povedal - pichla ma ryba? :lol: Tak som to riskol a zostal som doma . Do ráno som toho veľa nenaspal - od strachu , ale našťastie okrem silnej bolesti a potenia sa nič neudialo. O tri dni som už ból úplne v poriadku - na pteroisa som sa nehneval , ale na seba. Od vtedy som si vždy dával oveľa väčší pozor pri manipulácii v akvárku.Ak máte niekto ešte nejaké podobné skúsenosti napíšte.


Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

V USA bol vykonaný prieskum viac než sto takýchto úrazov Pteroisom v domácich podmienkach u akvaristov. 92% pacientov trpelo v postihnutom mieste bolesťou, u 60% nastal opuch a 13% systematické symptómy. Smrť nenastala v žiadnom z prípadov. Poranenia boli hodnotené stupnicou, pričom 95% poranení bolo 1. stupňa - erytém (zčervenanie pokožky), 4% boli 2. stupňa - vytvorenie opuchu a 1% bolo 3. stupňa - odumretie tkaniva. 97% poraným pomohla bolesť znížiť horúca voda a žiaden z pacientov nepotreboval podať protijed. U jedného pacienta bolo potrebné vnútrožilne podať antibiotiká, jeden pacient sa podrobil infúznej liežbe a u 13% pacientov boli zaznamené rôzne vedľajšie systematické symptómy. Z posúdenia týchto výsledkov vyplýva, že poranenia zväčša vyúsťujú do nekomplikovaných poranení spojených so silnými lokálnymi bolesťami a tomu je prispôsobená liečba. V domácich podmienkach úmrtie zaznamená nebolo, aj keď celosvetovo je niekoľko prípadov známich, ich podrobnosti však nie sú zdokumentované.

Ešte ssa vrátim k samotnej bolesti - jej intenzita kulminuje po 60-90 minútach od bodnutia a postupne sa vytráca cca. do 12 hodín, avšak slabá bolesť môže pretrvávať ešte niekoľko dní až týždňov.

Každý kto má Pteroisa doma, alebo ho plánuje chovať by sa mal určite pozrieť na http://www.emedicine.com/emerg/topic300.htm odkiaľ sú aj tieto informácie (celý článok je k dispozíci po bezplatnom zaregistrovaní).
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Každopádne by si mali jeho chov premyslieť alergici a ľudia trpiaci kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Používateľov profilový obrázok
Jhony
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 19:38
Bydlisko: Kosice

Príspevok od používateľa Jhony »

V nejakej knihe som cital ze denne zozerie 6 ryb je to pravda?
ake velke aqua treba na 1?
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Jhony napísal:V nejakej knihe som cital ze denne zozerie 6 ryb je to pravda?
ake velke aqua treba na 1?
Tak tu knihu radsej uz neotvaraj. Pteroisov trba krmit tak 2-3 krat tyzdenne a neprehanat to, zozeru totizto co vidia a nie je problem ich prekrmenim zabit :?
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Pavel napísal:
Jhony napísal:V nejakej knihe som cital ze denne zozerie 6 ryb je to pravda?
ake velke aqua treba na 1?
Tak tu knihu radsej uz neotvaraj. Pteroisov trba krmit tak 2-3 krat tyzdenne a neprehanat to, zozeru totizto co vidia a nie je problem ich prekrmenim zabit :?
Ano , ano presne tak kŕmil som ich tak jeden dva krát do týždňa . Inak oni by žrali aj každý deň - samozrejme v akva by nemali byť menšie ryby , alebo keď tak len na chvíľu :lol: ale je to veľmi drahá potrava.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

kolko stoji taka ryby a ake naroky ma? na kvalitu a na objem, na prudenie vody a podobne, vidim ze ju mali alebo maju uz viacery tak pordte je to narocny ryba, ako sa sprava,kde sa pohybuje...... :wink:
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

zajímalo by mě nakolik je agresivní vůči ostatním rybám pokud je přidán do AQ jako poslední.Jestli je skrátka možné ho vůbec chovat v nějaké společné nádrži.Máte někdo zkušenost?
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

no ja som cital ze ked je nieco vacsie ako ona tak na to chut nema, ale otazkou je ze ako rychlo rastie? :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

shark napísal:zajímalo by mě nakolik je agresivní vůči ostatním rybám pokud je přidán do AQ jako poslední.Jestli je skrátka možné ho vůbec chovat v nějaké společné nádrži.Máte někdo zkušenost?
Ked vlozis perutina ako posledneho tak je vsetko OK a mozes ho chovat s cim chces - viackrat som to skusal. Ale ako nahle chces pridavat ryby ked je on uz v nadrzi zozerie vsetko az do vlastnej velkosti. A to myslim uplne vazne!
Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

to znamena ze ked si ho dam do akva kde mam 5cm klaunov tak Perutin si povie ze oni tu boli skorej tak to neni potrava ale kamosi? :? a ked mu nahodou nedam jest tak sa rozkmotria :? ?

kolko stoji taka ryby a ake naroky ma? na kvalitu a na objem, na prudenie vody a podobne, vidim ze ju mali alebo maju uz viacery tak pordte je to narocny ryba, ako sa sprava,kde sa pohybuje...... Wink
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Obávam sa, že to nie je celkom také jednoznačné ako píše Robo. Je síce viacero dôvodov prečo nezvyknú loviť ryby, ktoré boli v nádrži skôr, no terba si uvedomiť, že sú to striktné predátory, ktoré na prvom mieste myslia na žalúdok a až následne na "kamarátske" vzťahy.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robo »

Lukáš napísal:Obávam sa, že to nie je celkom také jednoznačné ako píše Robo. Je síce viacero dôvodov prečo nezvyknú loviť ryby, ktoré boli v nádrži skôr, no terba si uvedomiť, že sú to striktné predátory, ktoré na prvom mieste myslia na žalúdok a až následne na "kamarátske" vzťahy.
Vazne som to skusal asi tri krat a nikdy nezozrali rybu ktora tam bola skor. Vlastne v jednom pripade ano , ale to bola chora zebrasoma a mal som z toho pocit ze ona sa vyslovene dala zozrat.

Robo
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

mno v případě třeba bodloků bych se možná tak nebál,pokud bych ho eventuelně přidal později,ale mám tam taky pyskouny a dva ocellarisi a to už je na pováženou.Počítám že pokud by ti klauni měly sasanu tak mají alespoň trochu pocit jistoty ale ten pyskoun :( nevim ,mám strach.Mno a to přidání nových kusů do nádrže by se dalo možná řešit tak,že těsně před přidáním by se odlovil a nechal v karanténce cca 10 dní než si nová ryba zvykne a pak ho znovu přidat.Co myslíte,šlo by to?podobně to řeším se včelami když vkládám novou matku.Nechá se v kleci a po 4 dnech si na ni ostatní zvyknou a už ji neubodají.Možná by to mohlo působit podobně.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

ikdyž pravda včely nejsou ryby :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Dravce a agresívne ryby"