Aklimatizácia alebo Kúpili sme si rybičku, čo teraz !

Špeciality, Rozmnožovanie, Skupinové správanie a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Aklimatizácia alebo Kúpili sme si rybičku, čo teraz !

Príspevok od používateľa laomedon »

Budem písať podľa vlastných skúseností a nie podľa verejne známich rád respektíve návodov. A toto by som chcel aj od ďalších prispevovateľov do tejto sekcie.

Podľa mňa by sa ryby nemali dlho ponechávať v sáčku po prinesení v nádrži v dúfaní v lepšie prispôsobenie / vyrovnanie kvality / parametrov vody. Moje pravidlá:

Pravidlo č.1 znie pobyt ryby v sáčku skrátiť na minimum.
To znamená aj to že 5 minút by malo stačiť na vyrovnanie teploty vody.
Aký je zmysel nehať plávať rybku dlho v sáčku na hladine keď rybka neustále močí, vypúšťa CO2 a Amoniak? Znižuje to rybke kvalitu vody pokiaľ je rybka v sáčku. (Ph, Amoniak, ..) Čiže keď sa rozhodnete po 40-60 minútach otvoriť rybke sáčok sa hodnota PH jej vody dramaticky zníži. !!!

Pravidlo č.2 ak poznáme PH vody nádrže z ktorej rybka pochádza a je veľmi blízka hodnote PH vody kde rybka smeruje môžeme rybku preloviť okamžite po 5 minútach po vyrovnávaní teploty.

Pravidlo č.3 ak nepoznáme PH nádrže odkiaľ rybka pochádza a tiež bol transfer z predajne dlhší ako 1 hodina je nutné prekvapkávanie. Jednoducho sa nehá prekvapkávať voda z nádrže do sáčku pokiaľ sa voda v sáčku úplne nevymení. cca 40 minút. v závyslosti od veľkosti sáčku a objemu vody.

Pravidlo č.4 Pokiaľ sa dá vypúšťať rybku do nádrže pri zhasnutom osvetlení. Ale nikdy nerobiť na úkor času stráveného v sáčku.

Moje skúsenosti / fakty:
Rybka ktorej transfer trval dlhšie ako 5 hodín neprežila dlhšie ako 2-3 týždne. Rybka ktorá bola vylovená zo sáčku okamžite bez zbytočného otáľania má vysokú šancu na prežitie.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Podle mě si většinou přineseme "běžný" druh, takže teplotu, PH, salinitu a podobně srovnat přiléváním vody z AQ do sáčku a během 10 minut jí dát do AQ.

0. v prní řadě mám pro vyhlédnutého nového jedince připraveny odpovídající podmínky!
1. pokud jde živočich do prosperujícího AQ, není co řešit
2. pokud chci chovat ryby, měl bych mít dostatečný útes a z toho vyplývající množství úkrytů
3. snažím se dát spolu s novým nájemníkem ostatním trochu potravy abych odvedl jejich pozornost
4. po pár hodinách dám opět trochu dobroty pro snížení stresu
5. vyhledem k tomu že pravidelně dávkuju i základní vitamíny, nic dalšího do vody nepodávám
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Moj skromny poznatok je taky, ze pokial je kupovana rybka zdrava, v dobrej kondicii tak behom piatich minut sup s nou do akva a v pohode. Vo vsetkych ostatnych pripadoch to je podla mna loteria, hlavne u exotickejsich ryb.
Ako mozno raritu mozem uviest ze som si teraz z bulharska doniesol v 6 litrovej bandaske 4 krevety, 3 slizonov asi nejakych salariusov, vsetko mladych jedincov plus nejakych slimakov a drobne musle. Supol som to do akva za 10 minut, cestu prezilo vsetko, aklimatizovali sa iba krevety a rybky. Transport trval 36 hod. s tym ze v polke cesty som im komplet vymenil vodu ktoru som mal v zalohe.
> meriam spektrá svetelných zdrojov a optimalizujem LED osvetlenia <
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

36 hod. z bulharska? To si bol na bicykli? :lol:
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
davud
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 05 Júl 2006 11:34

Re: Aklimatizácia alebo Kúpili sme si rybičku, čo teraz !

Príspevok od používateľa davud »

laomedon napísal: Moje skúsenosti / fakty:
Rybka ktorej transfer trval dlhšie ako 5 hodín neprežila dlhšie ...
_________________________________________________________
Když podle tebe nepřežije 5 hodinový transport, tak jak to dělají prodejci?
Podle mě, když do Prahy směřuje nějaká várka ryb, třeba z Německa, tak to taky musí trvat déle jak 5 hodin, tak jak je možný, že ty ryby přežijou? :idea:

_____________________
850l reef
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Píšem len z vlastných skúseností, nie podla návodu, taktiež keď ryby cestujú zo zámoria alebo z väčších vzdialeností majú väčšinou čerstvú morskú vodu (nie z akvária v predajni) a taktiež na nej nešetria čiže je jej na jednu rybku viac a v neposlednom rade je to jeden z prvých stresov pre rybku kdežto trasfer predajca - akvárium doma je už niekoľkým v poradí v celkom krátkom čase po sebe.

A preto je práve tento transfer potrebné čím najviac skrátiť. Určite vám žiadny predajca tiež nepovie že Vám rybku nepredá lebo ju včera prelovil z vedlajšej nádrže a je rybka po dosť veľkom strese a podobne ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Tieto moje "rady" berte prosím len ako rady nie ako návod alebo pravidlo. Nevravím že rybky neprežijú 5 hodinový transport ale nech sa ozve niekto kto ma chúlostivejšiu rybku dlhšie ako 2 mesiace po tom čo absolvovala viac ako 5 hodinový trasfer z predajne domov. K tomu treba samozrejme prirátať 1 hod na aklimatizáciu a pod...

Ja bohužial nepatrím k ľuďom čo majú k morskej akvaristike blízko. Najbližšia predajňa je 200km čiže ku každému nákupu si buďto pridám cenu za benzín alebo kúpim niečo cestou niekam a preto viem dobre o čom hovorím keď popisujem transfer rýb a bezstavovcou z väčších vzdialeností.

Porovnávať transfer z predajne k transferu od dodávateľa do predajne je nie práve na mieste. Určite by nebolo na škodu zverejniť percentuálny úhyn živočíchov po importoch... čo má určite nemalý vpliv na ceny....
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Podľa mojích skúsenostím ti importér uzná do 10% škody po trasporte. Ale asi 20 až 40% uhynie do týždna. Samozrejme nie je to pravidlo ale asi tak to vychádza. Preto do ceny živočíchov sa premieta cena aj úhynov, a preto sú ceny aj rôzne, ako sa vydarí zásielka. To,že ti nechajú box na letisku a zavolajú za dva dni už nikoho nezaujíma...... :cry:
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

ja vozim z Bratislavy a Ziliny do KE
viezol som aj grecka zatial vzdy OK
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

ako som tak bruzdal po fore, tak ma napadlo s odstupom casu ozivit tuto temu. nejake nove skusenosti? ako tak pozeram tak som pomaly sam, kto pouziva system postupneho pridavania h2o do sacku a potom sup s rybkou do akva? nuz musim povedat, ze niekedy som to presvihol na nejake 2-3 hodinky :(
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Robim to tak isto, uhyn ryb vplyvom transportu mam 0.Skor my uhynuli ked mi ich niekto v akva utlkol ako parik Crysipter,popr.chytilo cerpadlo, kupodivu na nasledok choroby mi zatial neuhynula ani jedna.
Cudujem sa , ale je to tak.
Amphibia
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 09 Okt 2007 11:36
Bydlisko: momentalne Bratislava

Príspevok od používateľa Amphibia »

Peter napísal:Robim to tak isto
takze sa Ti tiez stava, ze ju aklimatizuvavas aj 2-3 hodinky? :D
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

No nie vzdy , ale stava... :D aspon posledne pretoze moje akva co sa tyka ryb je uz viac nez full...
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Kromě jednoho případu jsem vždy dal do pytlíku s novým jedincem po cca 1/5 vody po cca 5 minutách.Pak jsem rybu za nějakých 20 minut pustil.Ryby to snesly vždy bez problémů a ani jedna neuhynula.Poprvé,když jsem koupil ryby,aklimatizoval jsem je snad hodinu a více.Taktéž bez problémů,ale po čase mi jedna uhynula.Ale nedá se říct,že je to způsobeno transportem.Naposledy zebrasomu scopas jsem dal téměř hned po příchodu.Ryba je ve výborné kondici.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"