Lysmata debelius

Krevety, Kraby a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jodi
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 26 Aug 2006 23:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jodi »

Moje debeliusky boli prave asi 2 mesiace po vlozeni do nadrze stale von, az som sa cudoval ked kazdy vravel ze u zalezene. a potom zacali zaliezat a uz ich vidno len malo.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Tak jsem před necelým týdnem zakoupil taky debeliusku no a dnes si leží na dně s nožkama nahoře.Příčunu nejsem schopen vůbec říct,ale faktem je,že to samé se mi stalo i s durbánkou,ale to bylo po několika měsících.Jestli to není taky tím,že jsem to koupil u P.Forsta.
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Aky bol postup aklimatizacie?
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Ceco napísal:Aky bol postup aklimatizacie?
Cca 1 hodina.Postupně jsem přidával část vody z akva.Celkem tak 3x.Pak po hodině jsem jí dal do akva.Všechno bylo v pořádku až do doby,kdy byla noc a já jsem rozsvítil,protože jsem chtěl kmit korály.Seděla tam na dně,jakoby požírala řasu a pod.Ráno se už jen tak vrtěla na tom samém místě.Do této doby byla opravdu bez problémů.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Doporučuji předtím a v průběhu takové "aklimatizace" změřit pH a hustotu vody. Možná se budete divit, jak velké rozdíly naměříte a krevety jsou právě na kontinuitu parametrů vody hodně citlivé. Pak nemusí stačit ani hodinová "aklimatizace", resp. již první změna (přilévání vody) může být smrtelná. Vhodné je postupné přikapávání vody např. během celé noci - 12 hod. Pokud se během transportu začne kreveta svlékat (a dost blbě se to pozná - hlavně tím, že není aktivní, pohyblivá) je na změny ještě citlivější.
Používateľov profilový obrázok
Ceco
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 28 Apr 2006 08:11
Bydlisko: Alžbetin Dvor
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ceco »

Tak tak. Napriklad co sa tyka SG, Lysmaty toleruju zmenu o 0.001/24 hodin. Podobne je to s teplotou. pH je jasne, a nie len pre krevety, ale aj ine zivocichy.
[b]Join #akva.sk[/b] - československý IRC chat venovaný akvaristike ( irc.akva.sk port 6667, alternatívne 7776. Web pristup cez IRC Gateway na adrese http://irc.akva.sk )
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

A ještě jednu důležitou věc jsem zapoměl - krevety šokují při přenesení ze tmy do světla. Proto při rozbalování transportní bedny by měla být změna tma - světlo postupná. Provádí se to težce, ale jde to.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Jaroslav napísal:A ještě jednu důležitou věc jsem zapoměl - krevety šokují při přenesení ze tmy do světla. Proto při rozbalování transportní bedny by měla být změna tma - světlo postupná. Provádí se to težce, ale jde to.
Toho se já právě obávám,že šok,kdy sem v noci rozsvítil světlo (pokojové) tak ta kreveta dostala právě ten šok.A během rána už byl konec.Těžko říct,co měla voda za parametry,ale rozhodně jiné než mám já.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Ja som pred rokom kupoval na Interzoo 2006 krevety od srilancanov ktory doniesli len koli vystave vyse tisic kreviet a mali ich asi v 150 litrovej nadrzi pevdal by som 50 / 50 Debelius a Amboinesis. Mali ich tam pocas troch dni a nemyslim ze by ich pocet nejak razantne ubudol v posledny den az kym ich nezacali predavat. cena 5eur za ks. kto by odolal :D

pytal som sa ich ako ich aklimatizovali a chlapi ani nevedeli o com rozpravam, jednoducho ich AJ S VODOU zo sackou napraskali vsetky do akvaria den pred vystavou. Kupoil som vtedy 2ks z oboch druhov. Tiez som ich vobec neaklimatizoval a po prichode domov po cca 8hod. cesty som ich rovno praskol do akva a vsetko v pohode. zili az do mojej poslednej katastrofy skoro rok bez problemov. Ziadne kvapkanie ani vyrovnanie teploty, ja sa uz vzdy drzim rady jedneho reefere z USA ze aklimatizacia je len predlzenie utrpenia pocas doby presunu a viac skodi ako pomaha.

A ver ci never pred tym som robil aj viac hodinove aklimatizacie a mal som uhyny, teraz uz vyse roka ziadnu aklimatizaciu nerobim a neuhynulo mi absolutne nic. tolko moja skusenost.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

laomedon napísal:Ja som pred rokom kupoval na Interzoo 2006 krevety od srilancanov ktory doniesli len koli vystave vyse tisic kreviet a mali ich asi v 150 litrovej nadrzi pevdal by som 50 / 50 Debelius a Amboinesis. Mali ich tam pocas troch dni a nemyslim ze by ich pocet nejak razantne ubudol v posledny den az kym ich nezacali predavat. cena 5eur za ks. kto by odolal :D

pytal som sa ich ako ich aklimatizovali a chlapi ani nevedeli o com rozpravam, jednoducho ich AJ S VODOU zo sackou napraskali vsetky do akvaria den pred vystavou. Kupoil som vtedy 2ks z oboch druhov. Tiez som ich vobec neaklimatizoval a po prichode domov po cca 8hod. cesty som ich rovno praskol do akva a vsetko v pohode. zili az do mojej poslednej katastrofy skoro rok bez problemov. Ziadne kvapkanie ani vyrovnanie teploty, ja sa uz vzdy drzim rady jedneho reefere z USA ze aklimatizacia je len predlzenie utrpenia pocas doby presunu a viac skodi ako pomaha.

A ver ci never pred tym som robil aj viac hodinove aklimatizacie a mal som uhyny, teraz uz vyse roka ziadnu aklimatizaciu nerobim a neuhynulo mi absolutne nic. tolko moja skusenost.
Neděláš žádnou aklimatizaci třeba i s korály a pod?...... Abych řekl pravdu,já si taky úplně nemyslím,že bych dělal něco špatně.Mám za to,že zašla kvůli tomu úleku ze světla.Předtím jsem měl durbánku,kterou jsem taky nijak zvlášť neaklimatizoval a při tom se měl podstatně horší vodu.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

koraly neaklimatizujem ani ja, zivocichy ano. Inak niekolkokrat sa mi stalo, ze som chcel fotit AQ pocas noci a tak som zapol vsetky svetla a krevetam ktore boli vonku a lovili sa nikdy nic nestalo. Takze s tym svetlom si ju mozno ani neodpalil. To sa uz teraz asi tazko dozvieme, co bola ta pricina uhynu.
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Neaklimatizuju nic a nikdy.

Nakupuju výhradně u jednoho dodavatele. Ten používá stejnou sůl, stejnou chemii.....

Zatím nepošlo nic, kromě jedné Euphyllie. To byla ale moje chyba, neodhadl jsem intenzitu proudu, kterou je tento krásný korál schopen unést. Týden držela, poté se během několika desítek minut vše odtrhalo od skeletu. :cry:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Diskuse o potřebě aklimatizace mi trochu připomíná diskusi o tom, jestli když lezeme do studené vody, je lepší tam vstupovat pomalu, anebo je lepší tam skočit. Přestože tam většina lidí skáče, stejně vám odborníci potvrdí, že mnohem šetrnější (pro organismus) je tam lézt pomalu. Je to ale konec konců každého věc, jestli se radou lékařů řídí či nikoliv. Je to totiž jenom a pouze jeho svobodná volba. Pokud tam ale hodíte někoho proti jeho vůli (a něco se stane), je to již složitější problém.
Pro vztah člověk - voda v tomto případě je důležitá teplota vody. Pro vodní organismy, adaptované na určité prostředí, je však těch důležitých faktorů mnohem více. Pokud jsme realisté, musíme uznat, že prostředí, které vytváříme v mořském akváriu, není pro většinu tam žijících organismů optimální (a to i přesto, že se o to ze všech sil snažíme). To, že tam tyto organismy přežijí, je dáno jejich schopností tolerovat určité odchylky od životního optima. Tato "tolerance" ve většině případů ale vyžaduje určitou dobu, která je potřebná k tomu, aby organismus "přeladil" řadu fyziologických procesů a upravil je podle nových podmínek. Např. v případě rychlé změny hustoty (SG) vody hrozí vodnímu organismu buď ztráta vody v buněčném obsahu (přenos z řidčí do hustější vody), anebo naopak "příliv" vody do buněk (po přenosu z hustější vody do méně "husté"). Aby tuto změnu kompenzoval, musí organismus změnit vlastnosti buněčných membrán. V případě rychlé změny jiných ukazatelů "kvality" vody je to ještě složitější. Proto, i když třeba organismus rychlou změnu přežije, je to vždy na úkor jeho stavu, jeho "zásobní životní energie" (myšleno obrazně, nesrovnávat s metafysickou "vis vitalis"). Vždy přitom dojde k nějakým poškozením (vratným? či nevratným?), je spotřebována energie, která pak někde může chybět (stačí si ji nahradit? či již to nestihne?), což se většinou projeví v bližší nebo vzdálenější budoucnosti. Živé organismy mají geneticky naprogramovánu délku života (v podobě jakéhosi "průměru" opotřebovatelnosti jeho, pro život důležitých, struktur). O tom, jestli se organismus tohoto časového horizontu dožije (anebo je přesáhne) rozhodují pak především vnější životní podmínky, resp. odchylky (včetně jejich "frakvence", pokud se mění) od optima.
Pro lepší zapamatování opakuji - nic nikomu nevnucuji. Všechno, co jsem ale zde velice zjednodušeně napsal, je pravda, se kterou sice můžete polemizovat, ale to je tak akorát všechno, co se s tím můžete udělat (jak řekl klasik Cimrman).
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Druhu Lysmata seticaudata jsem po odchytu bez problémů měnil přírodní vodu až do následného importu. Doma jsem je aklimatizoval po dobu 12 hodin (přidávání vody po kapkách) - a pěkně to s nimi mávalo (snižování hustoty o 0,002 g/cm3). Výsledek: mortalita nulová, Aiptasie a dokonce i Anemonie pomalu mizí, i když ne tak rychle jako v případě příbuzné L. wurdermanni (tu ale Anemonie nezajímají).
super_reef
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 25 Júl 2010 10:32
Bydlisko: Lučenec

Re: Lysmata debelius

Príspevok od používateľa super_reef »

kolko tieto krevety dorastajú?
Napísať odpoveď

Návrat na "Kôrovce"