Lysmata amboinensis

Krevety, Kraby a iné

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Lysmata amboinensis

Príspevok od používateľa Pavel »

Mam jednu, stale sa drzi v pravej casti akva, kde pravidelne cisti haddonku a odtial vyraza za vsetkym co sa v akva pohne. Ked dam ruku do akva hned je nanej a zacina ju kontrolovat ci mi na kozi nema co obrat :wink:

foto: http://www.reef.sk/forum/album_showpage ... &pic_id=30
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Btw. na HBO v poslednej dobe bezi film Pumpkin, kde sa v jednej scene Christina Ricci prehrabava v cerstvom zeleninovom salate, kde je na vrhcu cela Lysmata amboinensis, takze koho omrzi... enjoy your meal! :wink:
Používateľov profilový obrázok
Zdenek
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 09 Dec 2005 11:27
Bydlisko: Velké Meziříčí

Príspevok od používateľa Zdenek »

Nemá někdo zkušenost s odchovem Lysmata amboinensys. V poslední době pozoruji na dvouch krevetkách v ocasní části vajíčka zelenobílé barvy. Zdařil se už někomu odchov?
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Bohuzel male krevetky maji da se rict 100% umrtnost a cca po mesici od vylihnuti vsechny hynou. Treba nekdo z nas bude mit nekdy stesti. Az budu mit novy system napusteny, tak se o to pokusim. Trocha inspirace: http://www.advancedaquarist.com/issues/ ... reeder.htm
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

teraz asi par ludi nastvem , ale :

mam skvelu knihu (po anglicky ) :) od April Kirkendoll : How To Raise & Train Your Peppermint Shrimp , je to zabavne citanie, autorka opakovane odchovala Lysmatu wurdemanni a zopar dalsich ludi sa na internete odvolavalo na jej navod.
Nenasiel som vsak nikoho, kto by uvadzal, ze to moze fungovat aj na L.ambon alebo debelius. Zatial vsetkym larvy zahadne pochcipali po cca 28-30 dnoch
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Roman, aspoň sa tam píše niečo o príčine "hromadného" hynutia lariev? Potrava, chémia.......? Lebo ak potrebujú 10 druhov planktónu a každý týždeň iný, nemá význam to rozoberať v našich podmienkach. S chémiou by sa možno trochu pohrať dalo. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ak by sme poznali pricinu, riesenie je nadosah.. je plno hypotez , od nedostatku jodu, cez ine stopove prvky az po vyzivu. myslim ze pravda bude asi zo vsetkeho trochu
raz davno som nasiel jedneho dodavatela, ktory tvrdil ze ma odchovane L.debelius , ale ich cena bola vyssia ako odchytanych, podla mna jemne klamal aby zdvihol cenu
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

To je jasné :? , ale aj dobre mienená hypotéza môže pomôcť :) .
Ak sa v rovnakých podmienkach daril odchov L. wurdemanni a nedaril pri L. amboinesis a L. debelius, dá sa predpokladať, že príčina môže byť napr. v jednom alebo viacerých z nespočetného množstava rozdielov medzi prostredím Karibiku a Indopacifiku :lol:
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

Roman napísal:no ak by sme poznali pricinu, riesenie je nadosah.. je plno hypotez , od nedostatku jodu, cez ine stopove prvky az po vyzivu. myslim ze pravda bude asi zo vsetkeho trochu
raz davno som nasiel jedneho dodavatela, ktory tvrdil ze ma odchovane L.debelius , ale ich cena bola vyssia ako odchytanych, podla mna jemne klamal aby zdvihol cenu
nebol náhodou ten chovatel z Austrie?

mám dojem že tam to na mňa skúšali tiež...
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

ako sa mam starat o chov-vyvoj aspon ten prvy mesiac?
mozno potom nejaka zahadne prezije
dakujem
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

naozaj nikto neskusil odchov
moje obidve krevety maju vajicka.
nemam si to vsimat, alebo mi vie niekto poradit pokial sa dostal v chove.
ak mozete ason mi poradte ako kde a kedy ulozia vajicka.
dakujem
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no krevety rodu Lysmata su hermafroditi, tzn sucasne maju obidve pohlavia. Ak mas v akvarku aspon 2 , tak dochadza k vzajomnemu oplodnovaniu hned po zvliekani panciera. Ta kreveta co je v tej chvili samica, nosi zelene vajicka pod trupom a po nejakych 2-3 tyzdnoch ich vypusti do volnej vody.
Larvy su mensie nez 1mm a stavaju sa okamzite koristou koralov, planktonozravych ryb a vacsina skonci v odpenovaci a cerpadlach.
Ak by si odlovil krevetu s vajickami do samostatnej nadrze bez cerpadiel a odpenovaca len s jemnym bublanim, a samicu odlovil hned po vypusteni vajicok, mas moznost odchovavat larvy na zelenej vode a virnikoch. Larvy sa budu pravidelne zvliekat a rast cca do 1cm a potom , zhruba po mesiaci pokapu. Neviem preco.
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

moje maju obidve vajicka
ako sa da odhadnut kedy budu vajicka vypustene do vody ( aby neboli krevety dlho odlovene)
ako to robia vylezu, zalezu niekde, alebo len tak ich odhadzuju :?:
pri odlove neutrpia nejaky stres :?:
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Ve dvojici hermafroditů mohou mít vajíčka oba, i když se píše, že krevety si obvykle roli aspoň po určitou dobu dělí. Dozrálá vajíčka jsou zelená, ale určit přesný čas líhnutí larev nelze. Krevety vajíčka nekladou na substrát, ani je neuvolňují do prostoru, ale po celou dobu jejich vývoje je drží abdominálními přívěsky (nožičkami) pod bříškem (abdomenem). Při líhnutí dospělec larvy bušením přívěsků do vajíček doslova "vyhání". Obvykle se to děje za soumraku - do 20-ti minut po zhasnutí světel v akváriu. Můžeme to pozorovat pod světlem baterky. Larvy se ve světelném kuželu soustřeďují (je vhodné přitom vypnout vnitřní cirkulaci v akváriu) a můžeme je tak snadno odlovit tzv.akvaristickou fajfkou. Spolu s akvaristou je ale loví i některé soumračné ryby, které si tuto pochoutku neodpustí. Při lovení larvy překládáme do nádobky se stejnou vodou, jakou máme v akváriu. Pak ale vyvstává otázka, co s nimi. Mladé larvy jsou v tzv.plovoucím stádiu, kdy se živí jako filtrátoři a musíme jim proto nabídnout vhodnou řasovou monokulturu a viřníky. Někde jsem vyčetl, že se 4x svlékají a pak přechází ve formu, žijící na dně. Mění se přitom i způsob jejich výživy - a to je právě ta doba, o které píše Roman - většinou všechny v tomto období uhynou. Pokud by se někdo chtěl pokusit o odchov, musí mít k dispozici akvárium bez běžného akvarijního planktonu. Mnozí jeho zástupci jsou totiž predátoři, kteří si na malých krevetách také rádi pochutnají.
Rada nakonec - buďte rád, že krevety mají vajíčka, ale o odchov se nepokoušejte - je to tak složité, že bez speciální přípravy si na něj troufnout nemůžete.
Některé základní informace o způsobu odchovu krevet lze najít v první knize ing.Hynka Dařbujána.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

mnozstvo otazok by som sem nemusel pisat ale knihu od HD som nezohnal dokonca sa mi zda ze o krevete pise na 63-64 strane no nemal som moznost to odfotit ani vidiet. nieco som precital z internetu.
rad skusam veci ktore sa "nedaju". aspon takouto formou skusam zbierat info. urcite budem chciet, mozno neskor,par krat skusit odchov.
DAKUJEM za odpovede.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kôrovce"