Tokyo

Tak kto si myslí že 500l je veľká nádrž hneď zmení názor keď uvidí zopár 5-10.000l alebo aj 20.000l nádrž

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Tokyo

Príspevok od používateľa Lukáš »

bol som tam dnes doobeda, zaujimava expozicia, foto coskoro, akurat vybalujem doma kufre ....
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Tokyo

Príspevok od používateľa Lukáš »

Akvarium je situovane v relativne priestrannom, upravenom parku na brehu umeleho jazera v juhozapadnej casti mesta, ktorou premava mnozstvo vlakovych liniek medzi Yokohamou a Tokiom (v sucasnosti uz prakticky jedna spolocna aglomeracia). Doprava je pomerne rychla, pochopit system dopravy v Tokiu trva cloveku s priemernymi mentalnymi schopnostami cca pol hodinu bez predchadzajuceho studia, potom uz staci vediet cielove zastavky (niektore nazvy dost krkolomne, ine skor usmevne) alebo aspon vlastnit mapku verejnej dopravy.
Vyhodou Tokia je skutocnost, ze sa tu nachadzaju hned 3-4 plnevybavene verejne akvaria. Dalsie verejne dostupne velkoobjemove morske akvaria alebo mensie serie nadrzi sa nachadzaju tiez v roznych komercnych budovach. Kedze Tokio bolo iba niekolkohodinovym tranzitnym bodom, mohol som si vybrať navstevu len jedneho z nich. Shinagawa bola opticky najblizsie k letisku Haneda airport, tak bola volba pomerne jasna. Netreba sa vsak nechat zmiast vizualnym dojmom z mapky mesta. Tokio je naozaj velke. To co sa na mape zda, ze je otazkou prejdenia 3 ulic a clovek je v cieli, v skutocnosti znamena, ze budete v terene slapat asi hodinu pri 30 C teplote a vyrazne vyssej vzdusnej vlhkosti, nez na aku sme v strednej Europe zvyknuti.
niigata 330.JPG
niigata 331.JPG
Navsteva akavarii je v Japonsku pomerne popularna atrakcia (resp. vzhladom na velkost a hustotu populacie sa vzdy najde dostatok podobne postihnutych jedincov?!) pre vsetky vekove kategorie. Neda sa povedat, ze by jasne dominovali skolske alebo dochodcovske vypravy, pripadne rodiny s detmi. Kazdpadne, necelych 4,5 hodiny pred odletom a pred vstupom snad kilometrova fronta. V praxi mozno testovat psychosomaticku odolnost alebo ako to je, ked optimistu opusta optimizmus...
niigata 334.JPG
A na moje velke prekvapenie som do cca 10 min. vnutri, neuveritelna disciplinovanost a organizacia pri predaji vstupeniek (domaci maju miesto klasickej priehradky k dispozicii aj automaty na listky). Toto by sa v londynskom akvariu urcite nestalo, tam som zazil poctive hodinove cakanie a nasledne expoziciu dost na figu.

Clenenie expozicie ma "myslienku", nie je to len subor akvarii. Cielom je dokladne priblizit rozmanitu sladkovodnu a morsku faunu Japonska, jej dynamiku vzhladom na antropogenne aktivity - napr. nadrze biotopu Tokijskeho zalivu ukazujuce stav pred a po masovej vystavbe velkomesta (v oboch pripadoch s pritomnostou druhov, ktore my povazujeme za "akvariove"). Na doplnenie potom pridali niekolko druhovych nadrzi a ukazok z inych geografickych oblasti (dominovali druhy z Filipinskeho mora)

Ma niekto stale pocit, ze ma prerybnene akvarium?:
niigata 356.JPG
Skutocnym zazitkom pre viac zainteresovanych su expozicie hlbokomorskych biotopov juzneho pobrezia Japonska obmyvaneho teplym morskym prudom, odkial pochadzaju niektore z najraritnejsich a najdrahsich druhov podcelade Athiinae.
Napr. taka Sacura margaritacea v mnozstve farebnych variant podla veku a pohlavia. Nie 1-2 ks ako v raritnych importoch europskych velkoobchodnikov, ale rovno cca 100 ks.
niigata 363.JPG
....alebo dreamfish mnohych svetovych akvaristickych expertov, komercne prakticky nedostupny Callanthias japonicus hrajuci vsetkymi odtienmi cervenej, fialovej a oranzovej farby (na foto vsetky tieto farebne odlesky nevidno) pri slusnej velkosti cca 20-25 cm.
niigata 367.JPG
Okrem ziveho obsahu nadrzi zaujme aj ich neuveritelna cistota
niigata 377.JPG
Pritom prezentovana filtracia mensich nadrzi sa nezda byt nijako sofistikovana. Klasicky nitrifikacny Berlin system - nejaky hrubozrnny substrat v silonovych sietkach, priemerny odpenovac, prepazka z dialky pripominajuca DSB, ktora vsak obsahuje len obycajny riecny strk, poctivy vykonny chladic a obehove cerpadlo. Japonci vseobecne kladu doraz na teplotnu stabilitu nadrzi (aj vo vztahu k zdravotnemu stavu ryb) a chladic je jednym zo zakladnych komponentov fungujucich akvarii.
niigata 378.JPG
niigata 379.JPG
niigata 384.JPG
Dominantou expozicie bolo podhladove akvarium s prechodovym tunelom, kde dominovali ryby celade Lutjanidae - L. kasmira, L. bohar,.... Tolko druhov v jednej nadrzi som nikde inde nevidel, napriek tomu kompozicia vyzerala velmi prirodzene, ziadny gulas. Niektore jedince boli na vrchole rastovej krivky, ine uputali hufovym spravanim, kde plne vynikne ich krasa. Skoda, ze vacsina z nich je pre bezne bytove nadrze privelka. V hufoch a primeranej kondicii ich udrziavali aj 3 ks kranasov velkosti dospeleho cloveka. Jadna zaujimavost z tejto nadrze je pre mna doteraz neznamy kralickovec s fialovym stredom tela a zltym lemom (nazov nebol uvedeny). Najbizsie sa mu snad podoba Siganus corallinus, mozno nejaka atraktivna lokalna farebna forma... Akvarium obyvali aj dalsie zaujimave ryby, pohlad na huf dospelych bodlokov rodu Naso zanechava uplne iny dojem ako pohlad nevyfarbene, vystrasene 10-15 cm juvenily v akvaristike.
niigata 395.JPG
niigata 412.JPG
niigata 419.JPG
niigata 423.JPG
niigata 428.JPG
niigata 430.JPG
Opatovne dokaz, ze prerybnenie je dost relativny pojem:
niigata 436.JPG
Prezentacia roznych odchovov je pomerne vsedna zalezitost, odchovy boli prakticky na kazdom kroku
niigata 448.JPG
Zaujimavy napad je napojenie nadze s pauhormi na voltmeter. Napatie sa menilo dost rychlo, zvukovy efekt pripominal morzeovku a aj relativne kludny pauhor pohupujuci sa znudene vo vodnom stlpci generuje napatie v rozsahu 30-70 V.
niigata 453.JPG
Odchovy klaunov v spickovej kvalite - sfarbenie ako u divokych importov (foto opat trochu skresluje). Krmenie zivym planktonom robi divy.
niigata 455.JPG
Vonkasia cast expozicie zahrna este delfinarium, ale cirkusova akrobacia je uz mimo mojej oblasti zaujmu, navyse bolo potrebne stihnut check-in na lietadlo.
Používateľov profilový obrázok
tomáš
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 06 Sep 2007 14:49
Bydlisko: Salzburg

Re: Tokyo

Príspevok od používateľa tomáš »

Dakujem za počítaníčko ... :lol: pačilo sa
....každý život si zaslúži respekt....
Forst
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 03 Aug 2011 08:15
Bydlisko: Praha

Re: Tokyo

Príspevok od používateľa Forst »

Krásně zdokumentované.
Napísať odpoveď

Návrat na "Verejné akváriá a MEGA nádrže"