Provozní náklady nádrže pro žraloka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Utopie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Aug 2009 11:07
Bydlisko: Praha

Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Utopie »

Chci se zeptat, zda je možné snížit provozní náklady nádrže ze zde uváděných 10 – 20 kč /l A to velmi dramaticky, cca na 2 -3 kč /l /měsíc

V podstatě by se mělo jednat spíše o takový bazén pro 2 Black tip reef shark + pár ryb.

Cca 30.000 l S jedním, dvěma nasvícenými body pro nějakou sasanku a klauna.

Inspiraci mám zde: https://www.youtube.com/watch?v=bfHhYjIlVPI&t=4s I ta mi přijde malá, chtěl bych, aby byla dlouhá cca 15m. Nechci zvířata trápit. AQ by mělo být strukturální součástí domu, přes 3 místnosti.

Klíčová otázka: 1) když budu chtít mít stejně ryb ve větším akváriu. O kolik přibližně vzrostou provozní náklady? (jde mi o prostor pro ryby) Musí se úměrně zvýšit výkon filtrace? Proudění?

2) kvalita a výměny vody – Můžete mi to nějak přiblížit pro tento tip nádrže. Cena soli atd?

3) Existují pro tento tip nádrže nějaké přirodní/biologické filtrační faktory – trávy, řasy, živé kameny, porézní hmoty, písek, nezávislé na technice … ?

4) přibližný výkon čerpadel, a filtrace.

Cena el: 2 – 2,3 kč/kwh

Cena použitelné soli? (Nakupoval bych samozřejmě ve velkém)

Cena vody z RO při odběru z vlastního zdroje, studny?

Kdyby se to vešlo do cca 60.000,- měsíčně tak by to byla bomba a dalo by se o tom uvažovat reálněji. Pokud bych z nějakých důvodů v budoucnu nebyl schopen to provozovat, tak bych z toho udělal pěkné sladkovodní akvárium  :D

Díky
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Dyksn »

Na tento typ akvaria ti odpovi jen hrstka zdejsich lidi :) Kazdopadne, kdyby si hledal nekoho na brigadu na cisteni skla, tak se hlasim :D
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Spongebob »

Ja se spis divim, ze nekdo, komu pripadne super mesicni naklad na akvarium 60k chodi takovy problem resit na nejake forum :D
Spis bych cekal, ze navstivi nejakou specializovanou prodejnu/morskou akvaristiku...pocitam ze starat se o to sam asi taky nebudes :)
Kazdopadne ti drzim palce...15m akva pres tri mistnosti uz by ti i R. Krejcir zavidel.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Jirik »

Tam bude asi vlhko jak v bazénu :D
Utopie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Aug 2009 11:07
Bydlisko: Praha

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Utopie »

Spongebob napísal:Ja se spis divim, ze nekdo, komu pripadne super mesicni naklad na akvarium 60k chodi takovy problem resit na nejake forum :D
Spis bych cekal, ze navstivi nejakou specializovanou prodejnu/morskou akvaristiku...pocitam ze starat se o to sam asi taky nebudes :)
Kazdopadne ti drzim palce...15m akva pres tri mistnosti uz by ti i R. Krejcir zavidel.
No já jsem jen sladkovodní akvarista a o mořské vím v podstatě jen to, že je náročná a nákladná, ale informace, které jsem dostal ve "specializované prodejně", rozuměj akvaristice, byly dost naprd v porovnání s tím, co jsem zjistil na netu a fórech.
Možná je to u mořské jinak.

Každopádně, než začnu někoho konkrétního otravovat s přiblblýma otázkama, tak jsem se chtěl zeptat zde abych si vytvořil základní rámec.

Takže jsem myslel, že by mi někdo napsal např: u takovéhleho akvária musíš přefiltrovat objem tolikrát, vyměnit tolik vody atd. a z toho si bych si udělal nějaký nástřel provozních nákladů.

Počáteční náklady mě tolik netrápí, protože jsem stavař. Provozní už jo, protože nemám Krejčířovi příjmy :)
A samozřejmě, je to velký sen. Co si budeme nalhávat...
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa tragett »

Jestli chceš žraloky, obrať se na profesionály v oboru (L. Moravec - Aquain, M. Barna - Seareef) - ti o žralocích něco vědí ... Tady se aktuálně z 90% řeší 30-60l nádrže :-) takový budeš mít možná denní odpar ( i když, spíše daleko větší) :!: :mrgreen:

Nicméně částky, ve kterých se budeš pohybovat, mají minimálně šest míst, ale na to si předpokládám připraven :wink:
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Lukáš »

No ak teda vypustime vstupne naklady.... :roll:

Najviac vydavkov bude na el. energiu (cerpadla, vzduchotechnika) a sol. Sol sa da lahko spocitat jednotkova cena za kg, 1 kg vyjde na 30 l vody. Mesacne vymenis povedzme cca 20 % vody, pri obmedzenej rybej osadke a dobre dimenzovanej filtracii mozno aj menej (5-10%). Na vyrobu takého objemu morskej vody vsak potrebujes zasobnik (4-5 tis. l), podobny objem budes potrebovat ako filtracnu nadrz. Cerpadla budu mat odber radovo v desatinach az jednotkach kWh, vacsina bude bezat non-stop, tak si to treba opat hodit do kalkulacky spolu s aktuálnymi cenami el. energie.
Na tvojom mieste by som isiel do objemu nadrze okolo 10 tis.l. To je este relativne "skladne" a aj 2 ks C. melanopterus sa tam zmestia.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Spongebob »

Predstav si i kolik nad tim budes muset mit svetel..15m uz je sakra delka.
Tady muzes mrknout na par akvarii pro predstavu:

viewtopic.php?f=4&t=8548
viewtopic.php?f=4&t=10295
a tady muzes mrknout na filtraci a osvetleni u cca 6000L akva :)
https://www.youtube.com/watch?v=n-GUWcJ ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=g4tkVwc ... e=youtu.be
schema provedeni: http://www.theaquariumsolution.com/file ... ystem2.pdf
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Utopie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Aug 2009 11:07
Bydlisko: Praha

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Utopie »

Spongebob napísal:Predstav si i kolik nad tim budes muset mit svetel..15m uz je sakra delka.
Dík za odkazy, alě mě je jasné, že tam nebudu moct provozovat žádný ukázkový reef. Tak maximálně nějaký kámen se sasankou a klaunem.
Tzn. osvětlení bude podobné, jako v mořském světě v Holešovicích, ale zase by to nemuselo vypadat tak strašně :wink:
Pak ještě existují světelné tubusy, ale je otázka jestli se to vyplatí vzhledem k vytápění, kondenzaci a stavebním komplikacím.

30.000l je pro mě minimum. (resp pro ty ryby)

Když bych vzal poměr nákladů na el. a vodu 2/1 a náklady 60.000 kc/měs. Tak mi okamžitá spotřeba vychází ná 27 kw.
To už přece musí stačit, ne? :shock:

Kdybych chtěl otočit objem vody 2x za hodinu, tak to bude cca 5 kw čerpadlo.

Fakt sorry, že toho moc nevím o moři. Čekám, že mě trochu navedete, než ze sebe začnu dělat někde blbce osobně. Každopádně na konci týdne asi pojedeme omrknout Olomouc...
Utopie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 10 Aug 2009 11:07
Bydlisko: Praha

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Utopie »

Zde jsem našel nějaké odpovědi: (30.000 l)
https://www.youtube.com/watch?v=vhs6D0MExzI&t=263s
Pán má výhodu, že může brát vodu z moře a lépe mu svítí slunce.
filtruje 100.000 l /h a mění 1000 l / týden.
Má hezký reef.
Zbytek je pro mě zatím španělská vesnice.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa martin01 »

Osobně si myslím, že informace od nás laiků jsou Ti k ničemu. Každý to jen odhaduje. Podle mého by jsi měl otočit vodu do filtrace minimálně 5x za hodinu, ale nemám tušení, jestli to při krmení stačí nebo se voda zkazí během pár hodin. Výměna vody 10% znamená mít další nadrž na min. 3000l a pak výkonnou osmozu, která Ti zvládne za týden tu vodu udělat. Je to 5 kýblů soli týdně, i když nemusí být uplně nejkvalitnější, budeš ji muset mít taky kde uskladnit, pokud ji někdo každý týden nedoveze na servis. No a pak už jen filtrace - mechanická a kvalitní odpěňovač, případně několik. Osobně mě bude víc zajímat ta technologie, která tohle utáhne, než rybí osádka.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa VINTR »

Máš zajímavý plánovaný projekt.
- Tak maximálně nějaký kámen se sasankou a klaunem (jako to tam nebude vidět, řekl bych tak nějaký balvan se spoustou sasanek a hodně klaunů...... :mrgreen:
- Tzn. osvětlení bude podobné...... (nevím jakým světlem by jsi chtěl prosvítit takový sloupec, ten světelný tubus není špatný nápad.... jak to bude topit těžko říct?).
- 30.000l je pro mě minimum. (resp pro ty ryby): (kápni už co tam bude?) edit. už jsem se dočet...
- Pojedeme omrknout Olomouc... (v zoologických jsem se nikdy moc neinspiroval)

údržba bude celkem vopruz, to aby jsi si na toho někoho pořídil
Naposledy upravil/-a VINTR v 23 Máj 2017 18:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Mender »

Pokud pojedeš do Olomouce tak se zastav v Nové Hradečné u p. Berky - http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=5768
tomvec
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 01 Nov 2016 21:00
Bydlisko: Kojetín

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa tomvec »

Bude to chtít pořádnej odpěňovač. Tady máš inspiraci, odpěňovač ATB Giga size DeLuxe 3AC, jeden kus je do 30000l, takže podle znečištění i více kusů.

https://www.youtube.com/watch?v=wQNWoXTMFjg
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Provozní náklady nádrže pro žraloka

Príspevok od používateľa Smityl »

Urcite kontaktuj pana Berku (moia nova hradecna) loni mel dokonce jednoho takovyho na prodejne krasna ryba. Zkusenosti ma hodne a je ochoten poradit a udelat i cenovou nabidku vsechno sehnat a namontovat protoze dovest tyto zraloky taky neni uplne jak si koupit zavojnatku. Hodne stesti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"