Změna - z Malawi do moře

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Zdravím všechny místní nadšence.

Už několikrát jsem si pohrával s myšlenkou vyměnit svoje Malawi za tropické moře s korály a rybami. Zkušenosti se sladkovodní akvaristikou mám letité, náročnosti se tedy zas tak moc nebojím, ale mám k tomu respekt.

Tady na fóru je dost informací, nicméně hledat odpovědi na otázky, zda do toho jít nebo nejít kvůli různým problémům které by se mohly objevit, je poněkud komplikované. Proto zakladam tento topic, kde bych rád sehnal odpovědi na pár otázek a motivaci. Původně jsem plánoval menší akvárium někam jinam do bytu, nikde by to ale nebylo ono, takže to udělám pořádně.

Moje výchozí situace je, že mám v obývacím pokoji akvárium 200x60x65 s komodou na miru a klasickým plastovým krytem. V akváriu není řešen bohužel ani přepad. Jedná se v podstatě o stejný komplet jako vyrábí např. Sklorex a podobní výrobci. Na první moře je to asi trochu velké, ale rozhodně nehodlám měnit za menší, i když kvůli přepadu plánuju možná nechat slepit stejné akvárium, jen s přepadem a možná s výškou 70 místo 65. Komoda pod akvariem určitě zůstane, je vyrobena na míru k ostatnímu nábytku.

Mám ale několik praktických otázek a rovnou říkám, že nechci být odrazovan, spíše motivován:-).

1) Zřejmě bych šel nejraději do reefove nádrže, ale vše bude postupně​. Není ale přeci jenom těch cca 800 l dost náročné na provoz? Hlavně pořizovací náklady osvětlení, odpěňovače, CA reaktoru a chlazení jsou přece jenom celkem vysoké. Měsíční náklady na provoz si dovedu spočítat, to mě až tak moc netrápí. Je možné to budovat nějak postupně? Např obejdu se bez CA reaktoru nebo chlazení? (V současné době mám v létě v nádrži i 31°C a to tam svítí 60w světlo)

2) Jak moc hlučná je celá ta komplikovaná filtrace? Samozřejmě se budu snažit vše odhlučnit, ale i tak.

3) Je nějaká možnost jak pěstovat korály i bez moderních vychytávek? Nebo to prostě jinak nejde? Co je skutečné technické minimum pro takovou nádrž pro chov korálů?

4) musí být nádrž odkrytá? Ptám se kvůli doplňování odparu hlavně v létě, nerad bych kvůli odparu měl v bytě prádelnu. Je ale jasné, že pokud nebudou světla dost vysoko nad nádrží, tak budou nepřiměřeně zvyšovat teplotu vody. Nejraději bych dal světla do původního krytu, ale moc tomu nevěřím.

5) Jak velký by měl být filtr pod akvariem? Teď je ve skříňce místo cca 40x80cm půdorysu, na výšku cca 70. Bylo by ale možné ho jednoduše zvětšit až na 120x40.

6) Doporučili byste mi spíše jiné řešení?

To je zatím vše co mě tak nějak napadá. Děkuji za odpovědi a dobré rady!
Prílohy
DSC_0214.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Aká miestnosť je za stenou za akváriom? By som možno riešil filter tam. Ak tam teda nieje spálňa, alebo to nieje obvodová stena. Filtráciu je najlepšie dať do sólo miestnosti pokiaľ je aspoň ako taká možnosť.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Je tam ložnice. Jediná možnost kam dat filtr je do skříně pod nádrží.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa P_P »

Asi to neberte jako radu, ani jako odrazování, jen moje zkušenost, kdy jsem také šel do mořského akva z Malawi.

Nejsem žádný velký akvarista, spíše to mám pro potěchu oka jako dekoraci. Před cca 2 roky jsem si založil Malawi v práci do kanceláře - 240l čistý objem. Mnoho lidí mi říkalo, že to není zrovna snadné a bez zkušeností vhodné na začátek.

Nakonec jsem byl mile překvapen. Dostal jsem hodně malé rybky, po cca půl roce řasa na kamenech a pozadí, vnitřní filtr přestal stíhat. Rozhodl jsme se posílit techniku, dal jsem venkovní filtr Eheim, vlastní filtrační média jako seachen, purigen a pod a vše šlape. Dokonce jsem už akva stěhoval a bez úhony. Mám to v podobném duchu, pár kamenů na dně, pozadí mám ale jen cca 2-3 cm silné, ne tak pěkné jako máte vy.

Před rokem jsem se rozhodl pro moře doma. Místo malé, tak jen 150l menší nano kostka. Čekal jsem podobný průběh - dodání korálnatců, rady do začátku a vše pak bude OK. Bohužel jsme narazil a potýkám se s tím dodnes, ale i když je něco mojí vinou, je moře něco úplně jiného.
- větší starost, výměna vody obnáší její filtraci přes RO a následné míchání se solí - už je to jiná starost, než jen z kohoutku dát vodu do Malawi a hotovo
- ze začátku to chce asi větší péči o vše v akva
- co mne ale nejvíc vadí, je hlučnost. Prostě mořské akva je s technikou dost hlučné. V Malawi mám ve skříňce Ehein filtr, v podstatě není slyšet. S hlukem u moře jsem dost bojoval. Čerpadlo je zpravidla volně v sumpu, odpěňpvač, další filtrace, kterou ani já nemám. Nakonec jsem musel odhlučnit akustickou pěnou celou skříňku pod akváriem a stejně je to v noci slyšet v dané místnosti, naštěstí přes den už tak moc ne.
- hučí i světlo nad akva, skoro celý den jede ventilátorek, možná jsem ale moc citlivý na hluk
- akva mám nezakryté a občas je to v domě divně cítit, musí se větrat
- zvyšuje se určitě vlhkost - jsem překvapen velikostí odparu - v mém objemu 150 l je to cca 10 litrů týdně
- občas zapáchá odpěnovač, takž jej denně čistím (ten sběrač nahoře)
- Malawi třeba při dovolené týden neřeším, u akva doma si to zatím neumím představit - doplnění odparu nevydrží týden, ¨denně dávkuji Nopox - to asi vyřeším dávkovacím čerpadlem, nekrmit týden až 14 dní prý také není moc dobré - takže starost určitě větší
- určitě se ještě najdou jiná negativa

Tento post nemá ale nemá odrazovat, spíše jsem jen chtěl poukázat na přechod Malawi --> moře. Prostě je to nutné hodně připravit, nešetřit na technice či případně automatizaci, studovat a počítat, že začátek bude zcela jiný.

Kdybych se dneska rozhodoval, zda znovu do toho jít - ANO, šel bych, ale úplně jinak. Já spoléhal na dodavatele korálnatců a jeho rady. A když byl pak problém, tak jsem začal zde číst, studovat, žádat o konkrétní rady a pomoc. Dnes bych se na nikoho nespoléhal a vše udělal podle zde zkušeností, kterých je zde opravdu hodně.

Takže ať se daří.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

1) Záleží jak a pro co se rozhodneš, pokud budeš mít měké korály (obejdeš se bez Ca reaktoru atd....), pokud budeš chtít tvrdé bez ca reaktoru či balinga to ani nezkoušej. Osvětlení je dle mého názoru nejrozumnější led říditelné (neuvádím, že je to nejlepší...). Pod tímto vydrží korály si myslím i vyšší teplotu (nehřejí tak). Chlazení 31° C je moc - krátkodobě možná pod LEDKAMA..... Na toto funguje celkem dobře ventilátor, PC větráky namířené na akvárko - hladinu cca o 2°C ti to stáhnou.
2) Dle mého to hlučné je. Nejvíc odpěňovač a ventilátory..., ale zvykneš si :mrgreen: .
3) světlo, proudové a oběhové čerpadlo, odpěňovač, filtrace (záleží jakou si vybereš), základní doplňování prvků (Ca reaktor, základní balig), chlazení atd..... vše se dá nějak řešit, ale hlavně ta technika je rozdílná u nádrže 1) jen ryby, 2) ryby a měkké korále, a 3) ryby a tvrdé korále...
4) Odkrytá je hlavně aby nedocházelo k světelným ztrátám a aby ti větrala nádrž. Ono teplotu ti tam nebudou zvyšovat jen světla.....
5) Co nejvědší :roll: - blabá odpověď. Musíš si vybrat jak chceš likvidovat odpadní látky a věř, že ti tady poradí každy něco jinýho.... v nanu vyměníš kýbl vody a jseš na tom dobře v 800 litrech to tak rychle nerozhodíš a pokud ano potřebuješ těch kýblů víc. Jediné na čem se myslím všichni shodnou tak základ je kvalitní odpěňovač (není odpěňovač jako odpěňovač) dívej se na sání vzduchu. Na 800 litrů bych odhadl sání tak 1000 litrů, ale není to vše....
6) To si doporučíš sám po roce provozu, udělal by jsi vše úplně jinak :wink:
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Rozhodování jestli chci moře bych začal asi takhle:
1. - Typ nádrže, jak psal VINTR - ryby - ryby + měkké - ryby + tvrdé (SPS) Podle toho musíš postavit filtraci a osvětlení -
Pouze ryby - světlo, který ti vyhovuje, není moc podstatné, filtrace - punčocha, odstraňování PO4 a NO3 a nějáký odpěňovač doporučený na cca 500-800l nádrž (cca 500l sání vzduchu)
Ryby a měkké - světlo už potřebuješ lepší (cena poměr víkon asi nejlevnější je DIY LED cca 0,5W/l vody. Filtrace - punčocha, odstraňování PO4 a NO3 odpěňovač cca 800l sání vzduchu
Ryby a sps - světlo led alespoň 0,5W/l nebo zářivky 1W/l, filtrace: odstr. PO4 a NO3, doplňění prvků a odpěňovač alespoň 800l ideálně 1000l + sání vzduchu

Fosfáty odstraníš několika způsoby - cena podle technologie (pelety + filtr. válec, phos absorbér + válec, ....)
Doplnění prvků - balling / Ca reaktor. Balling se dá udělat pro začátek i ručně (do filtru sypat co za týden ubude, navíc při startu to pár měsíců nepotřebuješ, náběh a celkem malý přírustky (pokud tedy nenakoupíš hromady tvrdejch korálů, ale pro začátek doporučuji pěkně pomalu).

Cenu si spočítej podle toho, pro co se rozhodněš, na e- shopech je výběr dostatečný pro srovnání a kdyžtak můžeš třeba něco objevit tady v bazaru.

2. - nádrž - bez přepadu to neriskuj. Osobně bych šel cestou - nechat skříň a nádrž se pokusit navrtat (může prasknout, je tam riziko, že budeš kupovat stejně novou), nebo ji rovnou prodat a koupit navrtanou s přepadem a tři díry.

3. - teplota 31°C - to korály nedají ani náhodou - ideál max 28°C - buďto větráky, jak psal VINTR ale zvedají odpar a neuchladí 5°C dolů, nebo investice do chladiče.

Osobně bych volil ryby a měkké na začátek, postupně jak nabereš khow how můžeš jít do tvrdejch. Náběh moře není sladká voda - start akvárka je na na měsíce až půl roku než to začne chodit v zajetejch kolejích. Takže je potřeba i trpělivost. Finančně náročnější je start (on i ten mořskej šutr je docela drahej), pak to taková pecka není.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Jo a k velikosti filtru - rozhodně spíš těch 120x40 - pokud máš skříň rozdělelnou přepážkou, dá se to i dát propojením - někdo to tak má. Hlučnost při dobré volbě techniky ve skříni není zas tak hrozná. Osobně mám teda odpěňovač volně a ten mi trochu krev pije. Už se těším, až půjde do skříně.
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Díky všem za odpovědi.

S novou nádrží dá se říct už asi počítám. Nový filtr budu muset stejně nechat slepit tak jako tak, starou nádrž prodám jak je včetně pozadí a něco málo přihodím a mám novou včetně přepadu. Je pravda, že v těch nákladech se nádrž asi ztratí.

K nádrži mám dotaz ke sklu. Musí být optiwhite? Tomu bych se rád vyhnul, jelikož není tak tvrdé a snadněji se poškrábe.

Jinak začnu asi rybami a měkkými korály, samotné ryby asi nebudou to pravé, postupně doplním techniku a časem začnu s SPS. Samozřejmě asi udělám vše tak, abych to nemusel časem rozebírat, ale jak na to zatím nevím, to zjistím až ve fázi vývoje.

LPS jsou rovněž citlivé na vyšší teploty? Ona je to otázka pár dnů během léta, jak to akvaristé běžně řeší s chlazením? V létě se v místnosti při tropických vedrech dostanu na 27-28°C a v akváriu kde bude topit 500W světlo určitě 29-30 bude. Dá se to v takovém objemu řešit ledem z mrazáku např.? Nebo větráky stačí? Navíc mi dost vadí odkrytá nádrž, jelikož si nedovedu představit ten odpar potom v místnosti. Dům je zatepleny a ma plastová okna, takže vlhkost uvnitř je nadměrná již tak. Proto asi budu muset použít krycí skla.

Můžete mi orientačně doporučit techniku pro toto akva? Internet je toho plný, ale zatím se neorientuju moc ve značkách a jejich různých vychytávkach, to musím teprve nastudovat. Zajímal by mě odpěňovač, LED světlo pro korály, čerpadla a jiné důležité pomůcky (spíš ty větší a dražší položky, drobnosti neřeším). Nerad kupuju nějaký základ, spíš zlatou střední cestu, ale žádné zbytečnosti.

Díky a hezký den!
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Odpenovač Deltec 2560, svetlo 3x led china 165w, výtlačné čerpadlo jebao dc12 000, prúdové čerpadlo 2xjebao rw8. Na začiatok to stačiť určite bude. Aj nejaké lps by si mohol dať.
Čo sa týka chladenia, tak používajú sa originál chladiče pre morské akvária. Vyskúšať zatiaľ bez chladenia a potom uvidíš.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Ty čínský světla jsou ok? Koukal jsem na ně na ebay a vypadají dobře, cena velmi sympaticka v porovnání s jinými. Ovšem nerad bych kupoval každý rok nový. Btw je nějaká možnost jak zjistit stav svetel po nějaké době v porovnání s novými? Např z toho důvodu, aby mi špatný světlo nepachalo neplechu v nádrži.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Na skla optiwhite se klidně vyprdni. Na čínské světla v provozu mrkni třeba zde, jinak stejná nebo obdobná světla používají reefaři po celém světě a za tu cenu není co řešit viewtopic.php?f=2&t=5323&start=315
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Jajo »

S tými svetlami osobne skúsenosť nemám, ale taktiež nepoznám nikoho, kto by si na ne sťažoval. Za tú cenu aj keby si menil každé dva roky sa oplatí. Ja mám napr kessil ap700, cena ide okolo 32tis kč. A osvetlí to plochu 120x60. Tak si to spočítaj. K tomu optiwhite to nieje až taká katastrofa. Mne drží bez škrábancov a to používam magnetickú škrabku. Float som mal na sladkovodnom a to sa mi podarilo poškriabať. Je to asi len o prístupe.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Ještě se objevila jedná varianta, akvárium bych umístil v chodbě místo vestavné skříně. Bude sice menší, ale zase budou doma 2 :-). Půdorys mám k dispozici 140x60 čistý prostor, ale chtěl bych nádrž co nejvyšší. Určitě minimálně 70cm, ale klidně více, ideálně 80. Řeším dvě otázky.

Bude stačit 12mm sklo? Do 15mm se mi nechce, je už dost drahý a těžký.

Bude stačit běžně LED osvětlení nebo budu muset použít HQI nebo už je to dost vysoký na běžný světla?

Komplikace při údržbě neřeším.
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Vážně se teď zabývám pouze druhou variantou, viz předchozí příspěvek. Přemýšlím ale, jak dostat vše potřebné na místo, které k tomu mám vyhrazené. Je to výklenek na chodbě, kde v současnosti stojí vestavná skříň, plocha je 140x60cm a výška po strop cca 250. Nahoře bych rád nechal nějaké běžné úložné prostory ještě tak 50cm, ale tam problém nevidím.

Nádrž nakonec bude zřejmě těch 140x60x70, jelikož těch 80 už by bylo fakt celkem vysoké. Výšku skříňky vidím na 80cm, což je stejné jak mám v Malawi a přijde mi to akorát. Potřebuju tam ale místo pro následující techniku:

1) Filtr - uvnitř odpěňovač, nějaká biologická nebo chemická filtrace (biopeletky, živé kameny), výtlačné čerpadlo, CA reaktor. Vše dostatečně dimenzované, aby byla pohodlná obsluha a v budoucnu se v nádrži dařilo korálům.

2) Nádrž na doplňování odparu - přemýšlel jsem nad dvěma variantami - kanystr, nebo to bude rovnou součást filtru, kde bude jakoby jedna komora oddělená určená pro doplňování vody. Zatím ani nevím, jak velkou ji udělat. Ideálně tak 25-50l?? Zde bych se ještě rád zeptal, proč se mořská akvária nezakrývají?? Je to kvůli ztrátě UV složky záření při průchodu sklem?? Osobně bych akvárium nejraději normálně zakryl, protože představa, že se mi v létě do skříně kolem akvária odpaří např. 10-15l vody se mi moc nelíbí. Dochází v takových případech ke kondenzaci vody nad akváriem? Samozřejmě bude skříň odvětraná, ale to asi úplně ten problém nevyřeší. Jelikož se s odparem setkává počítám každý, poprosil bych o stručný komentář k tomuto tématu.

3) Pravděpodobně chladič TEKO TK1000. Zatím nevím jestli bude třeba a ze začátku tam asi nebude, ale rád bych s ním do budoucna počítal. Rozměry jsou 31x31x48(v)

4) Záložní zdroj energie pro případ výpadku s autobaterií. Vzhledem k nedostatečné kapacitě klasických UPS přemýšlím nad touto variantou. Z počátku tam asi nebude, ale časem bych ho rád doplnil.

5) RO bude jinde, jelikož v tomto místě není dotažená voda a odpad. Stejně tak ostatní pomůcky pro údržbu, pod akváriem bude čistě jen to, co bude sloužit provozu nádrže.

Asi vím jak bych tam všechno dostal, ale původně jsem plánoval filtr spíše dlouhý (120x30x40v), ale přijde mi to nepraktické. Musel by být vzadu a další technika před filtrem a to by se tam ještě možná ani nevešlo. Napadla mě varianta s filtrem s víceméně čtvercovým půdorysem s jednou nebo dvěma přepážkami, který by byl buď vpravo nebo vlevo a na druhé straně ostatní technika. Nevím ale, jestli je to dobrý nápad.

Uvítám proto jakékoliv připomínky. Informací tady na fóru je sice dost, ale nevím, co si vybrat :-)

Díky!
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Mám jen 300 litrů, ale třeba ti to pomůže:
Nádržku na odpar dej co největší, pokud můžeš 50 l dej ji tam (já mám odpar cca 20-30 litrů týden a nebaví mě to dolévat). Voda kondenzuje, je dobré orvětrávat - né jen dírky do kaste, ale chce to i nějaký ventilátor (12V z počítače stačí) a u tohoto to chce díru na jedné straně a i na druhé v jedné ventilátor - osvědčilo se mi když fouká dovnitř kastle a druhou dírou jde ven teplý vzduch. Zadělaná nádrž - jo i né, já mám raději oddělanou z luftem viz výše - nemáš tak velkou teplotu v nádrži, chladíš ji a dochází tam prý k lepší výměně plynů trošičku to ovlivňuje PH směrem hore, což chceš. To platí i pro sání odpěňovače, je lepší, když vzduch saje z místnosti nebo z venku, zase ti to trošičku ovlivňuje PH směrem hore, což chceš. Sklo, ztráta tam zřejmě bude taky, ale to by jsi třeba řešil, místo dvou tří světel by jsi dal čtyři...... Světlo si ladíš podle svého oka, co se ti líbí, ale obecně platí, že modrá je dobrá :wink: . Pokud počítáš s chladičem,dobře si ho naplánuj kam ho dáš. Zde je potřeba mít sání a odfuk teplého vzduchu. Předpokládám, že víš co dělá teplý vzduch v létě v nevětrané místnosti. Ideální je chladič umístit třeba v garáži sklepě atd.... kde tě to v létě nes..re a věř že bude v provozu cca 1 měsíc v roce a to v těch největších teplech. Záložák, pokud budeš používat jabka na 12-24 v podívej se na záložák přímo pro ně nevipadá tam papírově zle výdrž provozu v případě výpadku..... Filtr - pořádně zapřemýšlej jakou filtraci dáš. Za mě je nejlepší DSB, je to bezúdržbová filtrace jen s odpěňovačem, jen musíš překousnout dlouhý náběh a zálohovat minimálně oběhový čerpadlo v případě výpadku proudu. Peletky jsem měl taky, lepí se to, ucpává to reaktor, musíš to hlídat, zálohu by jsi měl taky řešit a to i toho reaktoru, za mě ne. Dávkování "vodky" tady seš zase otrokem měření vody (NO3) a dávkování, jak krmení tak vodky..... za mě taky né..... Filtr bych volil spíše obdelník než čtverec.....
Držím ti palce ať se ti dílo povede :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"