Změna - z Malawi do moře

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

A přikládám náhled mé filtrace celkový náhled, Klciák, DSB
Prílohy
WP_20170607_17_35_35_Pro.jpg
WP_20170607_17_35_53_Pro.jpg
WP_20170607_17_36_06_Pro.jpg
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

a chlaďák s odparem.
Prílohy
WP_20170607_17_36_16_Pro.jpg
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

A nejvíc lituji, že nemám vrtaný přepad. Ještě bych do skříňky dal akvárko na namíchanou vodu po výměně vody, ale již se mi tam nevleze :evil:
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Díky za informace. Abych vše dobře promyslel, trochu jsem si kreslil ve Sketchupu. Zatím to není nic moc, potřeboval bych zhodnotit ten filtr.
Akvárium_front.jpg
1.jpg
Rozměry nádrže tedy 140x60x70(v). Stojan z ocelovych profilu 30x30, čili místo pod stojanem nějakých 134x56cm. Rozměr filtru je 110x30x35(v). První komora odpěňovač Nyos Quantum 160 (nakreslen cca v měřítku), filtrační punčocha. Původně jsem přemýšlel nad samostatnou komorou s bioakvacitem, možná ji tam přidám nějakou rohovou 10x10cm, do které poteče voda z přepadu. Ale z nedostatku místa zatím takto. Prostřední komora délka 50cm, výška 22cm, hladina 21cm. Zvažuji použití DSB. Poslední komora čerpadlo zpět do nádrže. Jenže v tomto složení, nevím kam dát vápenný reaktor? Původně měl být ve filtru, pokud bude DSB tak není místo. Teoreticky se ale vejde vedle filtru vpravo, tam místo bude ještě. DSB ale není podmínka, spíš mě tento způsob zaujal. Původně jsem chtěl peletky, ale ty se musí čas od času měnit a to něco stojí, navíc je potřeba další fluidní filtr. V podstatě to ale zas tak zásadní problém nebude, pokud se ukáže, že jiná filtrace bude složitější, tak hold půjdu jinou cestou.

Co se týká chladiče a záložního zdroje, tak ty teoreticky můžu dát do místnosti za akváriem, je tam komora, kam to na zem bez problémů vměstná. Ale raději bych měl všechno pod akvárkem - když už s tím zaberu místo, kde byla původně skříň, tak se nechci roztahovat ještě ve zbytku bytu. Uvítám jakékoliv připomínky k návrhu, zatím je to beta verze. Zapomněl jsem na něco důležitého co by mělo být ve filtru (případně pod akváriem) a zabírá to nějak více místa?
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Peletky se nemeni - jen pridavaji.

Ten sump udelej co nejvetsi - 30 cm hloubka mi prijde hodne malo. A kam pujde to doplnovani odparu?
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Doplňování odparu zřejmě před filtr nebo vpravo od filtru spíše, tam se nádrž kolem 50l vejde, zřejmě to bude klasicky akvárium co největší.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně bych u filtru přidal na hloubce, 40 cm bych dal určitě a na výšce bych taky přidal 50 cm bych dal taky určitě. Tu přední přepážku tam máš naprd - bude se ti tam držet bordel. Pokud půjdeš do DSB udělej si ho co největší bude to víc adidas :mrgreen:. Hloubka DSB je taky důležitá zdá se mě, že to již funguje od 7 - 8 cm (když jsem si ho zakládal mě to Lukáš O uváděl). Já mám vysoké DSB cca 25 cm a začínal jsem na 30 cm (sedlo to). A počítej vždy (sice bude záložák, ale nikdy nevíš), aby se ti do filtru vešel objem vody při výpadku čerpadla - to co ti zteče samospádem....
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

No výška 50 už je celkem dost, výška skříňky je 80cm, když bude filtr 50, tak už tam sotva dostanu odpenovac aniž bych vyndal cely filtr ven. Hloubka 40 by mohla být, stejně to vypadá, ze chladič a UPS bude ve vedlejší mistnosti, takže potřebuju pouze CA reaktor a CO2 + možná fluidní filtr + nádrž na odpar, to se myslím vejde.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Nechcem vám do toho moc kecať, ale ja mám filter v ktorom je len odpeňovač a živé kamene. Nepoužívam už ani absorbér po4 a hodnoty mám no3 2-5 po4 0,00.
Za mňa by som dal filter čo najväčší. Každý liter vody je dobrý. Odpeňovač vytiahneš v pohode, zhodíš najskôr hlavu a potom ho vytiahneš.

Inak z tohto druhého miesta sa ti nedá prevŕtať dieru do steny, prípadne podlahy, aby si mal filter v inej miestnosti, alebo v pivnici?
Je to neskutočná výhoda. Ja by som filter pod akva nechcel. (Teda pokiaľ by nebola iná možnosť. )



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Jaká je výhoda když je filtr vedle nebo jinde než pod nádrží? Vedle už se filtr asi nevejde, je tam komora s lednici a susickou, byl by k tomu blbý přístup. Ten chladič s UPS ještě jo, ale tohle už by bylo blbý. Ja jinak předpokládám, ze většina akvaristu ma filtr pod akváriem, i když nejlepší je mit ho asi ve sklepě - ale bydlím v bytě, takže smůla.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Jajo »

A tu prikladám foto. Treba mi upratať tie káble :D ja viem, len akosi nemám čas.


Odoslané z môjho iPhone cez TapatalkObrázok
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Jajo »

Výhoda je taká, že keď meníš vodu, tak ju meníš v tej miestnosti cez filter. Ja napríklad stlačím tlačidlo na zásuvke, kde mám malé čerpadlo a vypúšťa vodu s filtra. Počkám, kým mi vypustí požadované množstvo a potom ho jednoducho vypnem. Vedľa mám 120l sud s namiešanou vodou a tam len povolím ventil a dopustím do požadovanej výšky. Žiadne kvapky po podlahe v obývačke a pod. Ďalšia vec je doplňovanie odparu samospádom, lepšie vetranie, celkovo lepší prístup a hlavne žiadny hluk.



Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Fajn, zkusím ukecat manželku, že by to bylo v dětským pokoji třeba :D .

Ne prostě to musí být pod akvariem. Já jako sladkovodní akvarista s tím nemám problém 8)
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Tak jsem trochu upravoval návrh a vymyslel jsem následující:
akva2.jpg
Nevím, jestli to bude optimální, nicméně jsem maximálně využil prostor pod stojanem, s tím, že pokud bych chtěl, ještě by se dalo na délku najít určitě 6 cm. Záměr je v tomto případě ten, že veškerá jiná zařízení (chladič, záložní zdroj atd) bude v komoře za zadní stěnou. Filtr mi tak vyšel 90x56x50(v) a nádrž vedle filtru bude sloužit k doplňování odparu (menší část 12x56x65(v)) a větší část pro míchání vody z RO (28x56x65(v)). Nádrž pro odpar vychází cca 40l a nádrž na míchání vody cca 95l. Tato nádrž nebude spojena s filtrem, aby se dala vytáhnout ven v případě potřeby. Vymyslel jsem to takto, abych nemusel tahat barely s vodou, jelikož 2x 50l barel je dost neskladný. Je to blbost nebo to může být?

Hrubý objem filtru by tak vyšel 252l, což je myslím nadstandard. Neustále ale přemýšlím, jak vůbec filtraci uspořádat, jelikož způsobů je asi hodně. Pokud jsem správně pochopil, tak záleží na tom, jaké odpadní látky chci odstranit.

1) bílkoviny atd - odpěňovač, to je bez debat.

2) nitrifikace - NO2 -> NO3 - tam asi živé kameny nebo jiné médium vhodné pro nitrifikační bakterie.

3) denitrifikace - NO3-> dusík. Tam už trochu tápu. Pochopil jsem, že jednou možností je DSB (nad kterým dost uvažuju), jiná možnost refugium, další možnost peletky. Ještě nějaké jiné dobré řešení? Nebo to také probíhá v části kde probíhá nitrifikace?

4) PO4 - zase DSB a refugium?? Nebo peletky? Nebo nějaký PhosEx?? Tady už si nejsem jistý. Někde jsem taky četl,nebo jsem to tak alespoň pochopil, že pokud je PO4 = 0, špatně rostou korály???

5) Silikáty - zřejmě nějaký sorbent. Je potřeba to řešit pokud mám stejně vodu z RO???

Je něco z toho možno vynechat a nahradit jinak? Např. výměnou vody? Mám teď na mysli hlavně denitrifikační proces. Chápu, že korály jsou extrémně citlivý na NO3, ale např. ve své sladkovodní nádrži teď používám vodovodní vodu a po týdnu kdy vodu měním, mám NO3=10 mg/l a to je nádrž zarybněná velkými rybami. Pro korály už je to možná dost, ale pokud mám na výstupu z RO NO3=0 a měnil bych každý týden 10% vody, tak by se hladina dala udržet rozumně nízká? Teď to budu trochu rozporovat, jelikož samozřejmě chci udržbu co nejjednodušší, takže výměně vody každý týden bych se rád vyhnul.

Vím, že tohle téma už se asi řešilo 1000x, ale může mi tu nějaký dobrák popsat v bodech základní proces filtrace v mořském akváriu s korály v nějakých variantách - např. základ vždy odpěňovač, dále co k odstranění jednotlivých škodlivých látek, jaké to má výhody a nevýhody? Fórum jsem pročetl poměrně důkladně, ale rozepsané jednotlivé způsoby kompletního řešení filtrace v nádrži s korály jsem pohromadě nikde nenašel. Potřeboval bych si udělat přehled variant filtrace a z toho pak vybrat pro mě optimální variantu.

Opět děkuji za kritiku návrhu a nějaké poznatky!
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Mě se to už líbí víc. Ty body 2 a 3 se dějí dohromady.... (Stačí odpěňovač + DSB nebo peleťák nebo ty kameny, dal bych to v tomto pořadí, jen proto, aby mi odpěňovač nevyšlehal to málo planktonu s DSB co mi vyprodukuje, jinak si myslím, že je to jedno) za mě je jednička DSB, doporučil bych nekombinovat bud´ DSB, peleťák nebo ty kameny né dohromady..... jen jeden druh a na oběhovku bych napojil flujďák a dal tam náplň phos absorbéru - jen pro jistotu (PO4 0 nikdy nebude, pokud budeš mít ryby a krmit je..... atd..., když se ti to nebude zdát můžeš dát klidně míň náplně nebo ji neměnit nebo víc krmit mraženým žrádlem.......), když už v tom budeš nech si tam dát i vývod na kalciák :wink: . Jak bych se rozhodl nad druhem filtrace, zapřemýšlel bych teprve nad přepážkami - uspořádání.... Za mě čím míň. tím líp :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"