Změna - z Malawi do moře

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Ok, tak už v tom pomalu začínám mít jasno. Mám ale ještě jeden dotaz týkající se denitrifikace, řekněme např. při použití živých kamenů. Žiju v domnění, že denitrifikace je proces který se v nádrži těžko udrží a mimo jiné musí docházet k velmi pomalemu průtoku vody přes médium za přístupu kyslíku. Nebo se pletu? Jak zajistim případně pomalý průtok, když potřebuju obehove čerpadlo cca 5-7t l/h?

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

denitrifikace ti bude probíhat všude i na kamenech v nádrži..... :roll: . kyslík je zajištěn kvalitním odpěňovačem proto bych se přikláněl dát ho na začátek filtrační nádrže. Pomalý průtok je zajištěn tím profilem nádrže "poteče to pomale". Ve sladkovodní nádrži ti voda stojí...... :roll: odpoutej se od malawi.... je to jiné. Jak funguje nitrifikace a denitrifikace chemicky neznám nedokáži popsat, ale je to popsáno v Dařbujanovi.
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Jen bacha na to ze u pelet by mel byt odpenovac za reaktorem.....abys to nemel jednoduche :-)
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa mcfisto »

A jeste spis takovy provozni dotaz....k cemu bude "cast pro michani vody z RO". Dokazu si to predstavit, jen nevim zda mame podobne predstavy ;-)
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: RE: Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

mcfisto napísal:A jeste spis takovy provozni dotaz....k cemu bude "cast pro michani vody z RO". Dokazu si to predstavit, jen nevim zda mame podobne predstavy ;-)
Tam si napustim vodu z RO a rozmicham se solí a pak precerpam při výměně vody do filtru. Je to právě z důvodu, že klasické nádoby plastove mají většinou nevyhovující tvar a jsou neskladne. Jelikož bydlím v bytě, tak se mi nechce tahat barely ze sklepa např. Pod akvariem pokud se najde místo, tak je to bez problémů.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: RE: Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

VINTR napísal:denitrifikace ti bude probíhat všude i na kamenech v nádrži..... :roll: . kyslík je zajištěn kvalitním odpěňovačem proto bych se přikláněl dát ho na začátek filtrační nádrže. Pomalý průtok je zajištěn tím profilem nádrže "poteče to pomale". Ve sladkovodní nádrži ti voda stojí...... :roll: odpoutej se od malawi.... je to jiné. Jak funguje nitrifikace a denitrifikace chemicky neznám nedokáži popsat, ale je to popsáno v Dařbujanovi.
Darbujana mám už cca 20 let to první vydání (poplatne době). Tam je právě to, co jsem psal. Ze denitrifikace probíhá ve filtru s prutokem cca 1l/h....

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa VINTR »

Dařbujana hlavně ber již v dnešní době i trochu z rezervou.... Zřejmě to tak je, ale tady na reefu to někde je rozepsané, kde to těžko budeš hledat. Kdyžtak mě někdo opravte, jestli dáš DSB nebo kameny mělo by to fuhgovat na stejným způsobu... při DSB by to mělo fungovat v Horní části nitrifikace a vespod denitrifikace (nebo to je naopak, již nevím, myslým že je to nepodstatné potom pátrat) U kamenů by jsi měl zvolit prý větší kameny aby to úplně fungovalo na vrchní straně funguje jedno a uvnitř to druhý.... Vše zajišťují bakterky. Proto si i myslím, že i u DSB je to účinnější a stabilnější při zajetí..... Já mám na oběh 4000 litrový čerpadlo u 300 litrů k DSB (měl jsem i poloviční výkon a taky to fungovalo...) Výhodou dnešních čerpadel, je to, že jsou regulovatelná. Když se ti to nebude zdát snížíš výkon :mrgreen: případně jeho výkon použiješ k pohonu flujďáku peleťáku, kalciáku atd.... šetříš náklady na techniku , ale především na elektriku - ta tě v součtu trápí nejvíc
mcfisto
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 472
Dátum registrácie: 25 Máj 2014 21:19
Bydlisko: Praha

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa mcfisto »

Vladimír Grégr napísal:
mcfisto napísal:A jeste spis takovy provozni dotaz....k cemu bude "cast pro michani vody z RO". Dokazu si to predstavit, jen nevim zda mame podobne predstavy ;-)
Tam si napustim vodu z RO a rozmicham se solí a pak precerpam při výměně vody do filtru. Je to právě z důvodu, že klasické nádoby plastove mají většinou nevyhovující tvar a jsou neskladne. Jelikož bydlím v bytě, tak se mi nechce tahat barely ze sklepa např. Pod akvariem pokud se najde místo, tak je to bez problémů.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
Rozumime si ;-) Jen detail: namichana voda se ma michat maximalne nekolik hodin. Neni to tedy na dlouhodobe skladovani. RO vydrzi dele nicmene v otevrene nadrzi asi bude nasavat nezadouci veci z okoli (zde se uz dostavam na tenky led chemie).
243 L, All-In-One biopeletky, SiliCarbon, odpěňovač

A. Typicus, A. Ocelaris, P. Hepatus, Z. flavescens, P. kauderni, L. amboinensis, Sinularia, Sarcophyton, Zoanthus, Pachyclavularia, Clavularia, Briareum, E. ancora, Caulastrea, C. jardinei
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: RE: Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Tak to je jasný že tam nebude týden ;) Večer namicham, ráno vyměnim, jinak bude tato nádrž asi prázdná.

Ještě mě napadla jedna varianta: nádrž na doplňování odparu a zásobník na vodu by byla jedna nádrž (bez té přepážky) a během normálního provozu by sloužila k doplňování odparu a při výměně vody bych v ní pouze rozmichal sůl, odpojil na pár hodin doplňování odpar a doplnil do nádrže, pak doplnil pouze vodu z RO a zapojil odpar. Problém tuším v tom, že po naplnění slanou vodou a jejím vypuštění zůstane uvnitř nějaká sůl a ta mi zvedne nepatrně sanilitu vody pro doplňování odparu, nicméně věřím, ze po důkladném vyplachnuti by to mělo být OK.

Odesláno z mého Lenovo P770 pomocí Tapatalk
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Čistě technicky k tomu doplňování odparu a výměně vody: jestli bude nádrž ve stejné provozní výšce, nevycucáš vše, to platí i pro přečerpání vody čerpadlem - to prostě začne sát vzduch dřív než stáhneš všechnu vodu. Asi by mi vadilo to furt vytahovat a vylívat ručně. Nádrž máš cca 600l - výměna vody tedy 60l za týden- 14 dní. Dá se i 30l týden a máš to na jeden barel. Navíc počítej s tím, že budeš muset uskladnit i 25kg soli v kýblu. Radši bych se jednou týdně proběhl, než tahal sklo ze skříně. Navíc tu RO budeš mít dotaženou k tomu filtru, nebo bude v jiné místnosti, ona taky není úplně skladná a při výměně médií i trochu kape. :wink:
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

No to vypouštění do sucha asi chápu že může být problém, nad tím ještě přemýšlím abych si to nějak nezkomplikoval. Celkový objem vody v systému bude cca 700l, takže 10% = 70l a i kdybych zůstal u rozdělení pomocí přepážky, tak mi vychází ten objem nějakých 95l myslím, což stačí bohatě. Takže tohle řešení bude jednodušší na manipulaci, ale bude menší objem rezervní nádrže (což ale nemusí tak moc vadit).

RO budu mít bohužel jinde, jelikož až tam bych ji asi velmi komlikovaně natahoval (ale teoreticky by to asi šlo pod sádrošem protáhnout pod stropem). Takže budu otrokem toho, že budu vodu ještě tahat přes půl bytu v kýblech a míchat pod akváriem. To ale zkousnu asi.

Jenom se pro tento případ zeptám: výstup z RO je jak silná hadice (trubka)?
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Hadička je 1/4" polyetylen
Vladimír Grégr
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 08 Aug 2012 11:07
Bydlisko: Říčany, CZ

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Vladimír Grégr »

Takže se to dá táhnout např. 10-15m kolem stropu schované za sádrokartonem třeba? Odpadní vodu napojím normálně do odpadu, který mám vedle pro bojler. To by bylo ovšem skvělé řešení a usnadnění!
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Hadička sa predáva na metráž, takže neni problém
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Změna - z Malawi do moře

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak tahání kýblů na výměnu vody bych chtěl vidět. RO 80 GPD ti dává cca 10l za hodinu. Hlídat bych to nechtěl a určitě to jednou přeteče. U mě i 30l sud přetekl víckrát, RO je v prádelně s odtokem, tak žádná potopa, ale v bytě by tě sousedi asi začali mít rádi. Prostě jednou za čas člověk zapomene natáhnout budík a jde dělat něco jiného.
Natažení delší hadice RO bych asi konzultoval s prodejcem. Voda to asi utlačí, ale chilku bych tu stojku co v té hadici byla odpouštěl jinam.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"