Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Jo přesně o tom uvažuji na ten pojistný přepad. Plánoval jsem ještě jednu trubku abych mohl udělat zuby, ale ten plastový křížek je také řešení, asi i lepší a rychlejší pro zhotovení.

Zítra zkusím v Hornbachu nějakou zátku koupit a uvidíme, podle mého to pak musí fungovat. Nastavím si trochu více na čerpadle (nebo přiškrtím hlavní odvod) a tím si i zajistím stálou hladinu v komínu i sumpu.

Nyní totiž když pojistnou nic nejde, tak při větším přítoku postupně v komínu stoupá hladina ale tím zároveň klesá v sumpu. Tak se zapojí doplnění odparu a tím problém ještě spíše eskaluje.

Pak poreferuji, jak to dopadlo.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

shotik napísal: 18 Dec 2017 19:27 Jen pro info jak to mam ja.

https://youtu.be/JrvuVrDegrs
Přesně tak to mám i já a několik dní již u akvárka v pohodě spím :)
450l Jirenský reef
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Také jsem to tak nastavil, jak je to na videu, chvíli ticho, chvíli hluk, prostě to nedokáže udržet konstantní stav, zvláště pak hned po doplnění odparu.

Rozhodl jsem se udělat pokusně durso na tu pojistnou trubku, Vintr mi vnuknul myšlenku, jak to ještě zjednodušit. Takže jsem včera koupil za 9 Kč zátku - 40 mm průměr, trubka má 25 mm. Našel jsem kousek plastu (dočasné řešení), trubka z reverzní osmózy a pár minut práce.

První pokus nic moc, nestačilo to na odtok, tam mezera mezi trubkou a zátkou 0,5 cm byla málo. Tak jsem posunul ten křížek a nechal tam cca 1 cm - a hle, durso funguje skvěle, jen se musí dobře nasadit (nemám ten plast úplně rovný, odvodní hadička také není ideálně vrtaná, ...). Ale funguje.

Jediná změna, kde nevím, zda je to dobře, je výška hladiny v akva. Pokud jsem měl hladinu několik cm pod pojistnou trubkou, voda přepadávala přes hřebínek do komínu a prý se tak i okysličovala. Padala cca 2-3 cm.

Nyní, když je hladina až u pojistné trubky, je hladina v komínu v podstatě stejná jako v akva, cca 0,5 cm nad spodek hřebínků, tudíž jde dírkami, ale nepřepadává. Nevím, zda to vadí.
Prílohy
DURSO_2.jpg
DURSO_1.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

a přepad v komínku akva
Prílohy
PREPAD_REEFER.jpg
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Omlouvám se, ale měl bych přece jen ještě jeden dotaz.

Když jsem dnes zkoušel pustit více vody přes to udělané durso, tak to zas tak moc tiché není. Nedovedu si představit přes to vést všechnu vodu. Jednak ten klasický hluk jako když tam není durso, samozřejmě ale menší, jednak i trochu hluk protékající vody přes trubky, který je slyšet někde zezadu akva, kudy jde trubka dolů.

Kde by mohl být problém:
- zátka je příliž krátká, je to málo ponořené ve vodě, nad přepadem je málo místa pro vzduch
- hadička je špatně daná
- zátka je úzká - přepadová trubka má venkem 25 mm, zátka má vnitřkem 35 mm - je to dobrý poměr

Díky za vaše postřehy.

Jinak při menším odtoku je to OK, jak už jsem psal, takže zatím asi účel splní.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa VINTR »

Prozkoušej to, ale čím je menší hadička (průměrem) tím lepší a zároveň bych ji i popotáhla kousek dovnitř. Může pomoci i délka hadičky. Mě to hodně pomohlo....
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa tragett »

Plná trubka vody = klid ... nevím kolik vody Ti tím teče, ale musíš trubku případně přiškrtit tak, aby byla plná vody a pak bude ticho. :-)

Já sem takhle dával 75mm trubku na 50mm bez hadičky i díry nahoře a v pohodě, tady problém nebude ... bude to tím, že prostě a jednoduše je v trubce vzduch.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa kincmar »

K1600_přepad.JPG
Já to mám takto a není slyšet nic. Mám přepad 2x50mm a je to seřízené ventilem tak, že pojistnou trubkou teče minimum vody a je klid
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Chci jen doladit ten můj výtvor.

Trubkou poteče vždy jen málo vody, hlavní odvod je jiný. Je to pojistný přepad, takže logicky tam Red Sea nemá žádný ventil. Nechci změnit logiku a tímto hnát většinu, jde opravdu jen o "pár kapek", ten malý rozdíl v nastavení čerpadla - přítok - odtok. Na to mi to malé durso stačí, prostě víc vody to nepobere, ale to nebyl ani účel.

Já doufám, že díky tomuto vláknu jsem si vyřešil hlavní problémy:
- kolísání vody v komíně, v sumpu, nepravidelné a nepřesné doplňování odparu
- nutnost pořád seřizovat ventil na hlavním odvodu
- občasný hluk, pokud hladina v komíně dosáhla přepadu pojistné trubky

Pokud to bude fungovat jak očekávám, bude nyní hladina pořád stejná, pojistným přepadem poteče kolísající množství vody, ale vždy jen malé, které dorovná drobné rozdíly na čerpadle.

Díky všem za náměty a zkušenosti.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa kincmar »

Píšu, že škrtím ventilem jen hlavní odvod. Pojistná trubka nemá žádný ventil a teče tam jen minimum vody. Takže pokud chceš aby ti to drželo stabilní hladinu v komínu, nehlučelo to a nemusel jsi to pořád seřizovat, tak ten tvůj výtvor zahoď a dej tam T-kus s kolenem a nahoru zátku a máš vše vyřešené . Nevím jak bys tím měnil logiku..
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

to kincmar - asi jsem to nenapsal úplně jednoznačně. Právě že to mám jak Ty. Pojistným přepadem mi jde jen trocha vody - a na to ten můj výtvor naprosto stačí.

Psal jsem jen, že v případě když bych chtěl přes takto jednoduše udělané durso hnát víc vody, že to není optimální, muselo by se to udělat třeba jak píšeš s tím téčkem.

A právě k tomu jsem psal, že to neplánuji, že pořád přes tuto pojistnou trubku půjde jen minimum. Takže není třeba pro to již nic dělat, navíc by mi téčko zvedlo hladinu - minimálně o 0,5 cm, což také už nechci.

Za mne takto vyřešeno.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa kincmar »

Ahaa, ok. Myslel jsem, že chceš ještě něco ladit :)
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Tak jsem včera musel nečekaně na nákup - koupil jsem i větší zátku na to durso. Ta o průměru 40 mm na 25 mm trubce byla tak akorát, když jsem pustil více vody, už to nestíhalo.

Nyní tam má 50 mm, je i vyšší a za 4 Kč jsem koupil nějaký plastový terčík a ten upravil aby to drželo na trubce. Hadičku jsem dal měkkou a ohnul pěkně pod šroub světla.

A zjistil jsem, že jsem se před tím nějak blbě díval, že voda je výš a nepřepadává do komínku přes hřebínek - ve skutečnosti je voda v komínku stále asi necelý půl centimetr níž než v akva, takže ten hřebínek asi plní svoji funkci dobře.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"