Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

VINTR napísal: 17 Dec 2017 20:18 Normálně, já tomu nerozumí.... Co tam ladíš. Jediné přípustné místo, kde se má měnit hladina je návratová komora s čerpadlem tečka.. Pokud šteluješ hladinu v komíně tak, že ji držíš nad přepadovou trubkou za pomocí škrcení ventilu je to špatně. Voda by měla přetékat přes hranu trubky 100%. Přiškrcováním té trubky můžeš hýbat max. hladinou v trubce, nikoli v komíně a tím to ztišit. Za mě je to hovadina a máš to přelazený. Ta rezervní trubka je opravdu jen jako rezervní.... pro strýčka příhodu. Přes tu nic nemá téci. Pokud ti to trochu chrochtá dej tam špunt nic lepšího nevymyslíš, já to dal a nejde to slišet. V tomto a i v jiných případech, pokud to máš naštelovaný dobře, nemá na to kolísavý provoz čerpadla nemá vliv, hladina v komíně bude vždy stejná, pokud se ti tam hýbe máš to blbě :wink: .
Přesně takhle redsea nefunguje. Viz můj první obrázek a varianty A nebo B :) Spousta lidí má redsea podle B
450l Jirenský reef
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

Takto mám hladinu já
Prílohy
IMG_20171217_211039_01_01.jpg
450l Jirenský reef
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

P_P napísal: 17 Dec 2017 21:05 Nevím, jak to mají jiná akvária, ale RS Reefer to má udělané tak, že regulace je přes ventil na hlavním odtoku. Prostě tak to v ......
Pokud to máš jako na fotce tak začni přivírat ventil, ale vždy jen o pár mm a pak počkej třeba 15 minut. Opakuj to tak dlouho, dokud hladina nezacne odcházet tou pojistnou trubkou. Pokud odchází a je to slyšet tak si to prehnal a začni zase povolovat. Vždy jen velmi lehce a před dalším pokusem musíš počkat
450l Jirenský reef
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Možná to z té fotky není vidět, ale hladina je na hraně té pojistné trubky, spíše díky napětí vody je jakoby lehce nad.

Věr mi, buďto nic nepřetéká, nebo to hlučí. Stav, kdy přetéká jen velmi mírně, spíše slzí po stěnách, nejde dlouhodobě udržet. Ten řetízek z fotky to trochu zlepšil, ale skoro nevýrazně, nemá to cenu.

Když to top vyladím, je slyšet přetékání v intervalech cca 1 sekundy, přesně dle pohybu hladiny z proudového čerpadla, až tak je to citlivé. Z toho plyne, že je to prostě nenastavitelné, když to reaguje hlukem i na malý pohyb od proudového čerpadla.

Já to řeším jak jsem psal - pořád dolaďuji, zastavím čerpadlo a pod a tím se to nějak srovnává, ale už mne to nebaví.

Nevím jak u jiných RS vyšší řady to mají, zajímal by mne názor na ten reefer 170, pokud ho zde někdo máte, dejte sem svoji zkušenost, moc díky.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa VINTR »

Pořád jsem přesvědčen, že to má jít přes hranu odtokové trubky (té šedé menší hlavní "trubka v trubce"). Jinak mají to dle mého názoru vymyšlený dost naprd .... Při tom jak to máš nastavený nedržíš stabilní dolívání odparu (dělá si to co chce), ale při té trošce by to nemělo tak vadit. Ten hlavní odtok je trubka v trubce a je tam frajeřinka, že konec je průhlednej (to na tom bude to nejdražší)......, když tak mě opravte (nemám tuto vychytávku). Když otevřu ventil naplno hladina v komínu je po ten kraj šedé vnitřní trubky (přepadává do filtru), když vypnu čerpadlo hladina zůstane pořád při hraně té šedé trubky - je pořád stejně. Když se na to podíváš máš to nachystaný na durso. Na tu průhlednou trubku dáš špunt co jsem ti dal odkaz (zřejmě to bude 40tka) a nesmíš zapomenou do toho vyvrtat dírku (vykrouti nožem, když není vrták) protáhnout hadičku né moc ani málo cca 1 cm pod a nad jak se ti vleze, aby to nasávalo vzduch (musíš vychytat správný přesahy hadičky na podruhé to zvládneš) a máš durso za 10 kaček, takle jednoduše funguje durso. Když ti to bude chrohtat - budeš to ještě slyšet, můžeš to doštelovat tím ventilem, ale né do stavu, že ti bude lítat hladina v komíně.
Mě pořád přijde, že nechápeš systém durso.
Jestli se pletu tak soráč, podle mě je strašná blbost, aby mi v komíně lítala hladina jak chce a nebo když mám tu vymoženost a mám záložní přepad tak to lít přes něho (ten bude na tuty chrochtat) a ještě k tomu mi lítala hladina - to jako nedává smysl, zamyslete se nad tím, tady nebude něco v pořádku.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

Díky za podněty. Ano máš pravdu, pokud na tu průhlednou širokou dám víčko s otvorem s hadičkou, mám durso. Problém ale je, že ta šedá trubka (na které je nasazen ten průhledná bazmek) je moc krátká.

Když bych dal víčko a otevřel ventil, bude durso fungovat skvěle, ale hladina v komíně bude cca 15 cm níž. A zde je zase druhý problém - je hlučný přepad z hřebínků na tu hladinu - začíná to být slyšet tak při poklesu cca 7-10 cm.

Musel bych prodloužit tu šedou trubku, ale pak bych na ni zase nenasadil to průhledné.

Takže pořád dokola - dát pryč tu průhlednou trubku a na tu šedou dát jiné durso tak, abych zvedl hladinu, jinak to nejde. A to se mi moc nechce do toho zasahovat apod, je tam málo místa, ...

Jak to vypadá je na přiložených obrázcích.
Prílohy
RS Reefer 170 _2.jpg
RS Reefer 170 _1.jpg
RS Reefer 170 _1.jpg (60.44 KiB) 1131 zobrazení
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

to VINTR
měl bych jeden konkrétní dotaz - spíše pár dotazů.

I když máš pravdu a asi nejlepší by bylo udělat durso na tom hlavním odtoku, je tam nutnost prodloužení té trubky. Chci zkusit udělat durso na té pojistné. Možná to není úplně OK, ale asi by to ničemu nemělo vadit.

Jak už jsi dříve psal, udělal bych přepad přes vypilované drážky, ne přes nějaké téčko či kolena, to se tam moc nevleze.
Trubka má vnější průměr cca 25 mm, vzal bych tedy trubku 30 mm v délce někde pod 10 cm. Tu bych nasadil na tu stávající, pokud by to nebylo dost natěsno, dal bych tam mezi ně gumičku nebo teflonovou pásku, abych to trochu utěsnil. Překryl bych to 40cítkou a nahoru zátka s dírkou pro hadičku.
Dotazy:
- stačí vypilovat či vyřezat do kříže 4 zuby - a jak vysoké - stačí cca 1 cm ?
- to bych překryl nějakou trubkou průměru 40 mm - bude to pro průtok nasazení 40mm na 30 mm trubce stačit. A jak hluboko pod přepad přes zuby ji mám dát - bude stačit 5 cm pod
- ta dírka a hadička - někde píšeš cca 6 mm - je to tak OK

Takhle bych si to nějak dokázal představit a jak píšeš, stálo by to pár kaček a nemusel bych nijak zasahovat do stávajícího stavu.

Dík za odpovědi.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Sufko »

Ja mám výšku hladiny v Reefer 170 nastavenú niekde medzi prepadom a poistnou trubkou. Keď je v "komíne" hladina nízka, alebo moc vysoká preteká cez poistnú trubku tak je to v oboch prípadoch hlučné. Podľa mňa to má byť určite nastavené niekde medzi tými dvoma. A riešiť že objem vody sa može zmeniť +- o 0,5l. je blbosť. Tento objem je max. cca 0,5% celého objemu akva. Určite menší rozdiel v zmene salinity, ako keď meníš vodu a predtým si meráš salinitu refraktometrom a podľa toho namiešaš vodu. PP nič neprerábaj nerob si zbytočné problémy.
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
Angus88
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 11 Okt 2016 17:21
Bydlisko: Praha východ

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Angus88 »

Sufko napísal: 18 Dec 2017 09:49 Ja mám výšku hladiny v Reefer 170 nastavenú niekde medzi prepadom a poistnou trubkou. Keď je v "komíne" hladina nízka, alebo moc vysoká preteká cez poistnú trubku tak je to v oboch prípadoch hlučné. Podľa mňa to má byť určite nastavené niekde medzi tými dvoma. A riešiť že objem vody sa može zmeniť +- o 0,5l. je blbosť. Tento objem je max. cca 0,5% celého objemu akva. Určite menší rozdiel v zmene salinity, ako keď meníš vodu a predtým si meráš salinitu refraktometrom a podľa toho namiešaš vodu. PP nič neprerábaj nerob si zbytočné problémy.
Takže ti vtéká trocha vody i pojistnou trubkou? Chápu to správně?
450l Jirenský reef
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

to Sufko
- pominu teď pokusy s novým nastavením - normálně to mám jak říkáš - voda cca 4-5 cm pod přepadem z pojistné trubky.
Nastavím, vše běží, krásné ticho. Nicméně nikdy nevyladíš ventilkem přítok a odtok naprosto shodně - takže čerpadlo dává nepatrně více - a voda postupně stoupá - a během příkladně dvou dnů stoupne až tak, že začne přetékat pojistnou trubkou - a je hluk.

Někdy třeba po dvou dnech vypnu z důvodu údržby čerpadlo, takže voda zase poklesne ty 4-5 cm pod přepad a běží to tak stejně zase znovu.

Tudíž nechat čerpadlo bez zásahu několik dní nejde, voda by začala přetékat.

Úplně stejné je to opačně, když čerpadlo dává méně než odtok, jen se samozřejmě dosáhne spodní hranice a hluku dole.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa shotik »

P_P: tobe to funguje nejak androidně :)
Já teda nemám RedSea, ale asi ti natočim jak to mám tiché já a žádnou složitost v tom nemám . Jedu variantu B i když ani varianta A není nikterak hlučná
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
Sufko
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 18 Apr 2012 09:48
Bydlisko: Žilina

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa Sufko »

Angus88 napísal: 18 Dec 2017 10:07
Sufko napísal: 18 Dec 2017 09:49 Ja mám výšku hladiny v Reefer 170 nastavenú niekde medzi prepadom a poistnou trubkou. Keď je v "komíne" hladina nízka, alebo moc vysoká preteká cez poistnú trubku tak je to v oboch prípadoch hlučné. Podľa mňa to má byť určite nastavené niekde medzi tými dvoma. A riešiť že objem vody sa može zmeniť +- o 0,5l. je blbosť. Tento objem je max. cca 0,5% celého objemu akva. Určite menší rozdiel v zmene salinity, ako keď meníš vodu a predtým si meráš salinitu refraktometrom a podľa toho namiešaš vodu. PP nič neprerábaj nerob si zbytočné problémy.
Takže ti vtéká trocha vody i pojistnou trubkou? Chápu to správně?
Nie nevteká.
Red Sea Reefer 170 deluxe, Deltec 1000i, Jebao DCS 4000, AQLink T1, Tunze Osmolator 3155, BLAU WAVE MOTION 4000, Jebao Aquarium pump extender, Clarisea sk 3000.
P_P
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 23 Jún 2016 13:14
Bydlisko: Boskovice

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa P_P »

No pánové, já za to nemohu, to Red Sea. Jak to mají udělané, tak to prostě je. Není to holt klasické durso. Jako největší problém vidím, že když je odtok regulován, mělo se předpokládat kolísání hladiny a udělat i nějaké odhlučnění na tom druhém přepadu.

Možná také nepočítají, že poběží čerpadlo v kuse několik dní, možná se počítá s nějakou pauzou na krmení a pod, která při dobrém nastavení vrátí hladinu do původní výše a vše jede znovu. při tomto režimu se problém skoro vytratí.

Ale určitě bych si při stavbě akva to takto neudělal.
Nyní bez moře, snad někdy zas něco malého.
Používateľov profilový obrázok
shotik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 709
Dátum registrácie: 21 Apr 2015 13:55
Bydlisko: Praha

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa shotik »

Jen pro info jak to mam ja.

https://youtu.be/JrvuVrDegrs
8) ex 70L, 200L Reef

100L Nano
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Nastavení přepadu (hlavní odtok + pojistný odtok)

Príspevok od používateľa VINTR »

Pokud to chceš na odtok tak bych to udělal jednoduše. Špunt 40tka do ní plastový křížek (aby protékala voda) hadička mimo střed (konec ve vnitř špuntu nesmí být pod vodou) hadička stačí 1cm nad a pod (čím užší hadička tím líp ztimíš). Jen položíš na trubku
např. takto..... (to černý tam nepatří :wink: )
Prílohy
WP_20171218_19_20_39_Pro.jpg
WP_20171218_19_20_39_Pro.jpg (39.36 KiB) 922 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"