PEPEho nové AQ

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa pepe »

Zdravím všechny mořské vlky. Zakládám toto vlákno jako diskuzi k založení nového mořského AQ.

Chystám se v horizontu 1,5-2 let založit nové AQ (jak jsem vždy říkal: „až budu velký, pořídím si velké akvárko …“)

Před mnoooha roky jsem měl 300 l mořské AQ. Nyní mám doma takové nano – cca 140 l – viz přiložená foto.

Plánujeme stavbu domku a vybojoval jsem si místnost na AQ velkou asi 6 m2. AQ bude cca 800-900l, délka je daná 215 cm, nad výškou a hloubkou můžu přemýšlet – zvažuji 60-65 cm. Přední plocha AQ bude pohledová zarovnána se zdí do obývacího pokoje, zbytek bude ve zmíněné místnosti spolu s veškerou technikou. Za AQ bude cca 1m prostor, z jdené strany AQ bude prostor 60cm (na této boční straně plánuji přepad po celé boční délce) a z druhého boku jsem nechal 10 cm (pokud bych se rozhodl pro VorTech).

Nyní je vše ve fázi plánování a stavebníci (architekti) mají otázky, které potřebuji prodiskutovat s Vámi, kteří jste si již podobnými úvahami a řešeními prošli.

STOJAN …

… plánujeme z Ytongu … jen mě zajímá, zda budou stačit pouze 2 bočnice s překlady u tak dlouhého AQ (215 cm), neboť se mi bude hodit „nepředělené“ místo pod AQ pro umístění filtru.

ODVĚTRÁNÍ + VÝPAR …

… jedná se o pasivní zděný dům. Tudíž velmi dobře zateplený a utěsnění s řízeným větráním a rekuperací tepla. Architekti se bojí vlhkosti (já také) a předpokládám v létě odpar i 10-15 l denně (to je pouze můj odhad, jakou máte zkušenost?)
Prozatímní návrh je udělat místnost pro AQ co nejvíce vzduchotěsně uzavřenou s vlastním přívodem i odvodem vzduchu k rekuperační (větrací) jednotce. Okno v místnosti není možné (je to místnost ve středu domu). Dokonce i zvažují použití samostatné malé rekuperační jednotky oddělené od rekuperační jednotky pro celý dům (mají prý s tím zkušenosti u domů, ve kterých dělali interiérové bazény). Zvažují, že by zakrytovali AQ a provětrávali přes rekuperační jednotku pouze prostor nad hladinou AQ … toto jsem se jim snažil rozmluvit, neboť by se musel zakrytovat i filtr a myslím, že část té vlhkosti je přeci jen zdraví prospěšná – nyní máme v malém bytě to malé AQ (140 l) a máme příjemné klima (rel. vlhkost vzduchu okol 55%). Navíc těžko zakrytujeme dokonale i filtr a myslím si, že není tak velký rozdíl v provětrávání tak malé místnosti ve srovnání pouze vzduchu pod krytem AQ a ev. ještě filtru … nehledě na to, že budu chtít mít i malou karanténu, malou nádrž na množení AQ, atd.

Čili nyní řešíme tyto 2 výše zmíněné výzvy (a myslím, že těch věcí k řešení bude přibývat a to nejen ve spojení s AQ). Každopádně přivítám Vaše zkušenosti a postřehy, za které Vám předem děkuji!
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa pepe »

Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
Nynější nano (foceno mobilem)
vodnik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 26 Okt 2017 09:50

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa vodnik »

..vlastna skusenost:....mam jedno 700l nezakryte akva v pracovni, 3,5 x3m...ziadne vetranie, okrem sem tam otvoreneho okna( ked ma napadne...vacsinou nie)...ziadny problem s vysokou vlhkostou, podla mna 15l denny odpar je mierne povedane trosku prehnane ( ja by som to tipol tak na jednu tretinu) a samostatna rekuperacia pre taketo akva takisto...ja by som sa toho tak nebal...
vodnik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 26 Okt 2017 09:50

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa vodnik »

samostatny vyvod k odvetraniu je samozrejme skvely napad...
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa pepe »

Samostatny vývod větrání ven (vč. nasávání vzduchu z venku) mi nedoporučili. Pouze přes rekuperační jednotku, protože bez ní by se střed domu ochlazoval = byl by to vlastně tepelný most se všemi jeho nevýhodami a důsledky (což chápu - nejsem stavař ani fyzik, ale již několik let se o pasivní domy zajímám a amatérsky tu problematiku sleduji a také proto jsem se pro pasivní dům rozhodl).
vodnik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 26 Okt 2017 09:50

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa vodnik »

...myslel som.......Prozatímní návrh je udělat místnost pro AQ co nejvíce vzduchotěsně uzavřenou s vlastním přívodem i odvodem vzduchu k rekuperační (větrací) jednotce.
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa švíco »

Pokud vím, tak skoro všichni s rekuperační jednotkou řeší dodatečné zvlhčování vzduchu. Rekuperace vzduch hodně vysušuje. Není potom zbytečné to hrotit a být naopak rád za doplnění přirozené vlhkosti?
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa pepe »

To je pravda. Kolik tedy může být skutečný odpar?
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa triscene »

Ja mam 505 litrov dokopy, v cistom mozno okolo 350 litrov a mam 20 litrovy zasobnik a vydrží mi kludne aj 4 dni.
V lete to podporujem ale klimou na 25 stupnov.

Odoslané z D5503 pomocou Tapatalku

Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa pepe »

Poprosím ostatní, ktaří mají AQ okolo 800-1000 litrů, aby napsali kolik mají denní odpar. Díky.
cizmik
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1438
Dátum registrácie: 04 Aug 2010 16:16
Bydlisko: Jablonec nad Nisou

Re: PEPEho nové AQ

Príspevok od používateľa cizmik »

Když jsem měl velké AQ tak 5l. V létě při chlazení AQ větráky tak 10-15l.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"