52 litrů jednoduše

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

Chtěl jsem si udělat jednoduché a pěkné mořské akvárko s minimem techniky a minimem nutné péče. Dostat se náročností péče na úroveň sladkovodního akvária.
Citát by švíco:
,,...... je to jako se vším. K té jednoduchosti se většinou dopracuješ přes složitosti.´´

Bude provozováno jako měkké, mělké, ,,Low tech´´, malé ryby, bez krevet.
10 let staré akvárko s nízkým sloupcem, bez vrtání, přepadu.
Staré LED světlo zhotovené doma původně pro 30 l nano, zapínáno spínacími hodinami.
Filtrace:
. zeolitové DSB
. závěsný vnější filtr Aqua Clear
Ohřev vody 25 C
Proudové čerpadlo pro nano akvária
Doplňování vody ručně

Stavba:
• 01.09.17 založeno dno:
- spodní vrstva 1 cm jemně mletý zeolit, 4 čerstvě namočený v kbelíku ve vodě z výměny
- vyšší vrstva šikmo 0-4 cm hrubě drcený zeolit 4 roky namočený v kyblíku v moř. vodě.
- Horní vrstva hrubá korálovka stará, suchá, jen namočená. Položena na polovině akva a na polovině položeno nově
namočený jemně mletý vápenec VITOUL.
- Napuštěno vody z výměny tak, aby bylo dno pod vodu a vloženo malé čerpadélko k honění vody.
- Jednou týdně výměna vody za novou z výměny.

• 1.10. Položeny dva živé kameny s měkkými korály a napuštěna vodou z živého akvárka.
• 17.10. osazeno závěsným vnějším filtrem Aqua Clear s hubkou, siporaxem.
• Světlo domácí výroby led 3W Čína, B,RB,CW, UV, GB barvy mimo červenou, žebrový chladič a PC větrák, bez
ovládaní, spínač přes hodiny.
• Topítko 50 W Nano ThermoCompact Dennerle 24 C.
• 27.11. přidán místo malého čerpadélka na honění vody SICCE Čerpadlo Voyager Nano 1000 l/h.
• Krmení vydatné, denní. Přidávány bakterie Subio, enzym jednou týdně 0,05 ml, dvě kapky VOC denně s obč.
výpadky. Z počátku ranní zápach splaškové vody, postupně mizí.
• 29.11. přidán 1 žlutý Gobiodon okinawae. Chtěl jsem dva, ale nebyly.(dodnes nejsou :) )
• Od počátku výměny týdně 5 l vody za čerstvou.
• Odpar denně cca ¾ l s kapkou hydroxidu vápenatého.
• Přidán Silicarbon kvůli hnědým rozsivkám na skle a písku. Postupně zvyšování dávky. Výsledek viditelný, nikoliv
přesvědčivý.
• Aiptasie hubeny cca jednou týdně všechny viditelné kusy kaší hydroxidu vápanetého. Velmi úspěšně.
• 18.12. vše vypadá uspokojivě. Stírání skla rozsivky dle potřeby hubkou, jednou za dva týdny žiletkou zelená řasa.
• 2.1.2018 vyndal jsem z Aqua Clearu molitan a sorbenty-siporax a Silicarbon, druhý den čistější písek a skla,.
• 8.1. zlepšení trvá, pozorováno velké množství planktonu gamarus a cyclops. Malé zamlžení skla rozsivkami.
Akvárium plné, korály je brzy nutno stříhat.
• 11.1. první větší prostřih Xeniií. Aiptasie - průběžně 1x týdně všechny nové pokapu kaší hydroxidu vápenatého.
Daří se takto ručně při velikosti a malé hloubce nádrže kontrolovat výskyt. Ještě to potrvá, než zmizí úplně.
• Proudové čerpadlo je stále nastaveno spínačem střídavě s přestávkami 2-3 hod. po dobu celých 24 hodin, aby se
plankton mohl nerušeně delší čas pohybovat. Rozsivky na skle a písku se omezily na minimum.
• atd.
Príloha 22.09.17.jpg už nie je dosupná
atd.
Prílohy
22.09.17.jpg
Naposledy upravil/-a bery60 v 13 Feb 2018 13:28, upravené celkom 2 krát.
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

26.10 (1).jpg
26.10 (2).jpg
52 l 30.12.2017.jpg
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

21.02.2018
P1230416.JPG
P1230417.JPG
P1230420.JPG
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

Protože už běží od začátku září 5 měsíců a slibil jsem tady někde, že to ukážu, tak se snažím dodržet.
P1230423.JPG
Úspěchy a chyby:
Snadná péče, údržba:
• Dolévání odparu ….denně cca ¾ l
• Krmení …………………denně cca 1 kávová lžička (malá kostka mraženého krmiva)
• Výměna vody……….týdně, 5 l čerstvě ručně v petce rozšejkrované RO vody se solí 1.027
• Čistění skla …………..2x týdně otřít měkkou stěrkou
……………co cca 10 dnů žiletkou tvrdší povlaky, zadní skryté části nečistím pro šneky atd.
• Sorbent na fosfáty a silikáty přiměřeně podle pozorování vývoje a zdání potřeby
. Měření - nezbytně nic, doporučení KH občas měřit.
. Redukce počtu a velikosti více invazních druhů - podle potřeby
Možno navíc dávkovat: enzymy 1x týdně 0,05 ml, aktivní uhlí –přiměřeně podle zdání potřeby atd. atd.

Chyby při zakládání:
• Zavlekl jsem Aiptasie s živými kameny – nutnost likvidace všech viditelných jedinců, viz popis výše.
• Po vložení kamenů jsem přidal nevhodnou rybku – modrožlutého veterána r. Pomacentrus, který vybagroval již zabíhající se dno pod kamenem a rozházel mi po bílém písku zeolit. Odlov udicí, jinak nemožný.
• Velký respekt ke koloniím Palythoy dvou druhů, https://reefhub.pl/palitoksyna-mroczna- ... oanthusow/
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

Ahojte,
Bude to rok od založení, vše se vyvíjí, jak jsem doufal:
Snadná péče, údržba:
• Dolévání odparu ….denně cca ¾ l
• Krmení …………………denně večer potmě malá kostka mraženého krmiva přímo do polypů Tubastrey, jinak většinou nic
• Výměna vody……….týdně, 5 l
• Čistění skla …………..2x týdně otřít měkkou stěrkou
……………co cca 10 dnů žiletkou tvrdší povlaky, zadní skryté části nečistím pro šneky atd.
• Sorbent na fosfáty přiměřeně podle pozorování vývoje a zdání potřeby
Z Aqua Clearu jsem dávno vyndal všechen obsah jako zbytečný, běží jen pro stírání hladiny. Spínání světla jsem posunul na časné ráno a večer už nesvítím, takže můžu brzy krmit - Tubastrea vstává. Ráno mě při svítání vítá malé probuzené potěšení v pokoji.
Náročnost péče jako u sladkovodního. Když se v létě večer doplazím domů, doliju podle stavu dle rysky na skle připravenou vodu do piksle od jogurtu s dírkou, která načurá do nádrže pomalu odpar. Donutím se nakrmit NPS a víc nic.
Bery
Prílohy
26082018589.jpg
26082018588.jpg
26082018587.jpg
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

Další foto
P1230578.JPG
P1230576.JPG
26082018596.jpg
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

P1230685.JPG
P1230676.JPG
P1230675.JPG
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

Dámy a pánové,
budu už opravdu končit.

Užil jsem si s tímto maximálně vzrušujícím a návykovým potěšením moc a rád budu vzpomínat:
https://www.youtube.com/watch?v=bhx8bDSNYUo

Zahájím výprodej poslední nádrže, kde to v ní pro nedostatek času a posunu hodnot mimo jiné tudy:
https://www.youtube.com/channel/UCTVTTn ... kDQ/videos

vypadá bohužel vyprodávaná nádrž dneska takto:
https://www.youtube.com/watch?v=3fQlzU1Qc44

korálky, korálky a korálky.
Korálů jsou stovky, Xenie, sarcophytony, rhodoactis zelená a béžová, trochu červené diskošky, 1 sinularia, různé houby a havěť, která to vše udržáuje v provozu, viz výše.
Ceny poctivě po 20,- Kč/korál kus,
dva živé kameny se zelenou rhodoškou po 400,-Kč/kus
případně i vcelku, dá se spustit voda a odnést na vlastní nebezpečí na prkně kamkoli - varuji, že nádrž je p r a s t a r á.

Dám to ještě na sekci prodej s technikou, solí atd.......a dalšímy krámy.

Bery
Naposledy upravil/-a bery60 v 03 Okt 2020 14:11, upravené celkom 1 krát.
bery60
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 09 Feb 2012 10:26
Bydlisko: Ostrava

Re: 52 litrů jednoduše

Príspevok od používateľa bery60 »

Prodáno, prosím uzavřít
Zamknuté

Návrat na "Štart novej nádrže"