Langenthal Reef

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Langenthal Reef

Príspevok od používateľa matias83 »

Updated: 2.10.2018
oproti planu nastalo par zmien :)
Toto farebne odlisenie (neplati pre Tapatalk, tam farby nebere, neviem preco?) snad niekomu pomoze a nebude musiet prechadzat vsetky posty ;)


Ahojte, uz je to nejaky ten piatok co toto forum sledujem a pomaly pripravujem start mojho prveho minicka. :D

Hned by som sa chcel podakovat za cenne rady a tipy, ktore som tu nadobudol, ci uz priamo z fora, alebo prostrednictvom PM.

Akvarium bude mat priblizne 330L ak uvazujem o hrubke skla 12mm a spolu so SUMPom bude v systeme priblizne 403L
Hruby objem akvaria je priblizne 400L, hrubka skla je 10mm. SUMP ma priblizne objem 120L.

Budem sa to snazit co najviac automatizovat, som toho nazoru, ze pravidelnost je kluc k uspechu :wink:

Stojan pod akvarium je z jokla 40mm, hrubka steny 3mm

Akvarium: 1240 x 500 x 650 (dlzka x hlbka x vyska)
Sump: 800 x 400 x 350 (dlzka x hlbka x vyska), SUMP ma po novom vysku 400

a zvysok je predpoklad, kludne navrhnite lepsie riesenie ;)
Return Pump: Abyzz A100
Skimmer: ATB Nano Size s Airstar 800 DC, zmenil som to za ATB Small Size s Airstar 1200DC
Predfilter: chcem mat a urcite to nebudu „ponozky“
Vybral som Theiling Rollermat Compact 1

Svetlo: chcem si robit sam, JRx uz na forum asi nechodi (nedostal som odpoved na PM) tak rozmyslam pouzit jeden z komercnych controllerov. Zaujali ma BlueFish (mini) – aj ked tu sa mi nepaci ze je to online, popr. Coralux Storm X Led Controller – je to trosku overkill, ale aspon by ostal kanal na mesacny svit :D
PS: JRx, ak by si to cital, stale mam zaujem :D
svetlo som postavil na chladici K300 (rozmer300x600), pocet LED 91, controller je Coralux Storm X
Je to svetlo na polovicu nadrze, este jedno bude nasledovat :) Dovtedy bude bez optiky

01.06.2019 doplnene druhe svetlo na kladici K300 (rozmer 300x400), pocet LED 77, PWM je tahane cez CAN9 kabel z primarneho svetla. Na primar dorobene SSR rele, ktore cez den/noc zopina kontakt. Aktualne vyuzivam denny kontakt a pustam chladenie nadrze PC vetrakmi

Tak ci tak, v podstate priebeh je podobny ako u vela z Vas (aspon co to cca rok precitavam)...
Prve co som spravil bolo, ze som rozbil podlahu v ¾ bytu a okrem toho priviedol vodu a odpad pod buduce akva 8) Fotkami trubiek trciacimi zo steny vas nebudem zatazovat :wink:
Nasledne sa to zase vsetko „opravilo“ a isla poziadavka na stolara na „kapotaz“ do 1/2 bytu a „nahodou“ aj pre akva skrinku spolu s joklovym stojanom 40mm, hrubka steny 3mm.

Takze, vodou pod akva myslim priamo vystup z RO. RO mam v stupacke a mam tam oplachovaci ventil, ktory chcem vzdy pouzit pred miesanim novej vody, aby som tu „stojku“ z trubiek dostal prec. Idealne to mat cez EleMag ventil spolu s arduinom v spravnej sekvencii ;)
oplachovaci ventil mam, ale nepouzivam ho. Za ten tyzden co robim vymenu vody som nezaznamenal rapidne znizenie kvality vody

Aktualne som vo faze, ze zhanam vyrobcu akva v okoli Bratislavy.
Q1: ako vyratat potrebny „buffer“ pre SUMP v pripade vypadku ELE. Zvolil som si, ze vytecie 2cm z vodneho stlpca v AQUA + prepadovy komin som ratal cely... verim, ze je to dostatocne predimenzovane, ak nie prosim opravte ma. Neviem to odskusat, este nemam nic doma :D Ak mi viete poskytnut info ci, popr. o kolko je bezne hladina v komine nizsie ako v akva, budem rad :)
Q2: overeny vyrobca akvarii v okoli BA, nejaky tip?
Q3: ohladom predfiltra, „Theiling Rollermat“ nechcem mat kvoli velkosti, zaujal ma „Theiling Rollermat Compact 1“ alebo „ClariSea 3000M“. Na trhu som nasiel aj „Klir filter“ ale tam to asi nevyzera na dobry support a o par rokov nezozeniem pravdepodobne fleece... Kludne prosim radte dalsieho adepta;)
Postujem aj par fotiek,
Naposledy upravil/-a matias83 v 06 Jún 2019 21:53, upravené celkom 8 krát.
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

jokel 40mm, 3mm hrubka steny
jokel 40mm, 3mm hrubka steny
aqua-location.jpg
Akva by malo vyzerat nasledovne, verim ze mi nalepia farebne sklo do prepadoveho komina rovnakeho odtienu ako zozeniem foliu, popr. akrylatovu farbu na zvysok :D Ale... stale nemam vyrobcu akva, budem rad za akykolvek tip ;) vopred dik!
Akva by malo vyzerat nasledovne, verim ze mi nalepia farebne sklo do prepadoveho komina rovnakeho odtienu ako zozeniem foliu, popr. akrylatovu farbu na zvysok :D Ale... stale nemam vyrobcu akva, budem rad za akykolvek tip ;) vopred dik!
Akva by malo vyzerat nasledovne, verim ze mi nalepia farebne sklo do prepadoveho komina rovnakeho odtienu ako zozeniem foliu, popr. akrylatovu farbu na zvysok :D Ale... stale nemam vyrobcu akva, budem rad za akykolvek tip ;) vopred dik!
Naposledy upravil/-a matias83 v 13 Júl 2018 08:02, upravené celkom 1 krát.
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

Nespominal som zatial filtraciu... metodu ako filtrovat „odpadne“ latky. Chcel by som velmi to mat maximalne jednoduche, ale objem nepusti.. zial :cry:
Rozmyslam, ze by som istym sposobom nahradil „zivaky“ komercnym produktom „MarinePure“ a umiestnil by som ich do strbiny 55mm a k odpenovacu z jednej strany. Z druhej bude predfiler – asi „Theiling Rollermat Compact 1“
A niekde (zatial netusim kde :D ) daky valec na absorbent.
sump-dimensioning.jpg
Naposledy upravil/-a matias83 v 13 Júl 2018 00:21, upravené celkom 5 krát.
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

Este jedna otazka ;) aky velky (podla akeho vzorca) dimenzovat priestor pre navratove cerpadlo? Ci len tak, podla oka? :mrgreen:
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

Ohladom MarinePure, tu je daka tabulka
Ohladom MarinePure, tu je daka tabulka
Ohladom MarinePure, tu je daka tabulka
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

tak, akva zadane do vyroby :) Nakoniec som sa rozhodol zakryt prepadovy komin farebnym - modrym sklom.
PS: diky za PM ohladom tipov kde dat lepit akva ;)
Nakupil som PVC dosky na poriadne zadeklovanie skrinky pod SUMP, Hornbach rulez :lol:
a uz je doma Abyzz A100, doplnovac odparu Tunze Osmolator 3155, jecod OW-25

zacinam riesit svetlo...
a hned mi tu vyvstava jedna otazka...
je moznost zapojit 2 LDD drivery na jeden PWM kanal?
Chcel by som na jeden kanal
3.7vf @1000mA
3.0vf @1000mA
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj. Samozrejme môžeš aj viac ako 2. Tuším si riadiaca elektroda "potiahne" len 1mA. Mal som 5 kanálov zo 6 zdvojených .Bradoo
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

Bradoo, super dik. Mne sa nepodarilo najst na webe ziadnu info o tom...
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

riesim teraz LED svetlo a rozmyslam aka je max. vzdialenost LED od seba... tato otazka vyvstala, ked mi vyslo na chladic K300 o rozmeroch 50 x 30 cm az 91 LED :) ... v plane boli svetla dve.. aby to dokopy davalo 100cm aspon :D

ak pouzijem 90 stupnovu optiku, tak aby som zabezpecil "premiesanie" susediacich LED este nad vodou (vzdialenost 16cm od vodnej hladiny) tak musia byt maximalne od seba cca 16cm?

Cely kuzel som rozdelil na polovicu a vychadzal som z pravouhleho trojuholnika, takze som hned mal dost znamych, aby mi vyslo b = 16cm (https://www.calculat.org/sk/obsah-obvod ... olnik.html).
Je to len orientacne, lebo som od vysky hladiny odrataval aj samotnu optiku, ale aspon viem ze urcite nesliapnem vedla ak sa budem drzat dajme tomu 10cm ;)

Ak mate k mojmu vypoctu pripomienky, budem vdacny za reakciu od Vas :)
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

Tak dnes som prijemne prekvapeny. Objednavka z USA aj SPAIN prisla v rozmedzi 2 hodin :D

Uz len sa rozhodnut aky velky chladic vlastne chcem :?: :?
Prílohy
zasielka-USA_SPAIN.jpg
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

Tak som zase trochu pokrocil
Okapotoval som celu skrinku zvnutra plastovymi doskami GuttaGliss a porobil elektro instalaciu. Pouzil som predlzky ktore maju samostatne vypinac na kazdu zasuvku a pridal som do kazdej predlzky poistku.
Prílohy
elektro-odkryte.jpg
elektro.jpg
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

SUMP uz na svojom mieste
SUMP uz na svojom mieste
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa Jajo »

Pekná práca.
Som zvedavý ako to bude pokračovať.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa matias83 »

diky jajo, tiez som zvedavy ako to pojde :)

mam jednu otazku, snad sa podari najst riesenie :roll:

Je nejaka realna moznost ako utlmit piskajuci zdroj? Mam MEAN WELL HRPG-600-48.

robi mi to v podstate stale ale od cca kroku 300 zo 4095 je to neznesitelne :|
Chapem ze ide o nejaku interferenciu PWM, ale mam Coralux controler a by default tam neni ziadna moznost dako menit PWM frekvenciu.
Este dodam, ze kod je pristupny, len neviem co upravit a ci je to vobec mozne upravit len softwarovo(aj ked asi hej, pretoze som nasiel ze JRx controler starsia verzia tiez piskala a tusim to bolo softwarovo fixnute... dufam :roll: )
Diky za akykolvek tip.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Langenthal Reef 330L

Príspevok od používateľa fatcat »

matias83 napísal: 18 Sep 2018 22:39 diky jajo, tiez som zvedavy ako to pojde :)

mam jednu otazku, snad sa podari najst riesenie :roll:

Je nejaka realna moznost ako utlmit piskajuci zdroj? Mam MEAN WELL HRPG-600-48.

robi mi to v podstate stale ale od cca kroku 300 zo 4095 je to neznesitelne :|
Chapem ze ide o nejaku interferenciu PWM, ale mam Coralux controler a by default tam neni ziadna moznost dako menit PWM frekvenciu.
Este dodam, ze kod je pristupny, len neviem co upravit a ci je to vobec mozne upravit len softwarovo(aj ked asi hej, pretoze som nasiel ze JRx controler starsia verzia tiez piskala a tusim to bolo softwarovo fixnute... dufam :roll: )
Diky za akykolvek tip.
Pouzival som tiez meanwell zdroje davnejsie ale vzdy sli skoro naplno bez pwm a bez zvuku. Kolega co ma takto vyriesenie osvetlenie v byte sa stazuje ze ten zvuk mu to vydava ked vypne led pas a nie vstup do zdroju.

Mozno pomoze: https://www.meanwelldirect.co.uk/glossa ... put-noise/
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"