Fatcatova 600vka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Mam skusenost so sladkovodnymi rybami kde mozno v mensej miere ale tiez su choroby problem. Obzvlast potrebu karantenovat som sa naucil pri akvaponii kedy liecenie v nadrzi nepripadalo v uvahu koli tomu ze ta voda vyzivovala zeleninu ktoru som jedol. Bohuzial som sa poucil na vlastnej chybe kedy jedna z ryb nieco mala a musel som spravit komplet restart a zakapala cela uroda.

Koraly zatial cistim manualne, odstranujem kamene a plugy a uz niekolko veci to po sebe zanechalo. Viem ze to nie je dostacujuce a bol by vhodny aj nejaky dip, ale tych informacii o produktoch na sk/cz nie je vela. Ak mate nejake info alebo odporucania budem rad. Cudzia voda dnu nepatri to je jasne. Rozne choroby prezivaju v substrate aj niekolko tyzdnov takze tazko sa ich zbavit ked uz su dnu.

O chrysiptere a jej agresivite som cital dost, tak isto aj ze vacsi objem a dostatok kamenov, kde si moze vytvorit svoje teritorium to casto uspesne riesi. Preto som tam dal relativne dost kamenov a dufam, ze to pomoze. Ak nie pojde prec. Zatial sa ale zdrzuje vo velkej miere prave v jednom kameni uplne nalavo.

K tej sterlizacii ci uz uv alebo ozon som precital kvantum a stale som sa nerozhodol. Zatial bezim len odpenovac a refugium s pieskovym dnom. Parametre su zatial ok, jedine co je vyssie je po4 - tazko sa mi cita ten salifert test - tie odtiene mi pridu rovnake, viem len povedat ze to nie je viac ako 0.1. Nadrz je mlada, potrebuje sa stabilizovat preto tam citlivejsie zivocichy davat zatial nebudem.

Kazdy z vas ma nejaku empiricku skusenost a tiez si ju nejako odovodnuje a mna to jednoducho zaujima, kolko ludi tolko nazorov.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Salifert na PO4 se tady nedoporučuje, když něco změříš máš toho prý již na rozdávání (máš novou nádrž a než se ti to zajede bude to dlouho trvat). Přesnější je diagnostický přístroj od hany.
Pořád jsi na to nekápl s tou karanténou, jsou prostě ryby které jsou již od pohledu nemocné. Jiné jsou zase odolné, je jich naštěstí poměrně více. Ty nenáročné, těm stačí karanténa u dovozce a ty nic karanténovat nepotřebuješ, kór v nádži. U těch choulostivých je to těžké, když ji máš po důkladné karanténě dáš ji do nádrže, většinou jako poslední, ryba se ti osype (ty sleduješ jako kokino ciklus krupice, výš kdy z ní opadá, kdy napadá rybu atd... máš to zmáklý akorát u ryby je to pořád hůř a hůř), většinou u ostatních ryb nemáš žádný příznaky krupice, až do doby, kdy ta chorá ryba je jak sypaná buchta cca měsíc, pak to již začínají chytat i ty odolný..... mezi tím ta osypaná zdechne a ty odolný jsou osypaný taky, ale den ode dne, po zdechnutí té rádoby nemocné, jsou na tom ty odolné lépe cca do týdne na nich již nic nepozoruješ. A to bez použití ozónu, UV a léčiv. Na tu osypanou (již ve třech či čtyřech případech) nepomoh ani ozón.....RH jsem dal až na 32+, janko lesko má tu stejnou zkušenost akorát tam napral ozónu ještě jednou tolik až na tušín 430 mv.... a nic (tam kde to aplikoval byla 100% smtr), takže .......... Ono ty články s tou účinností a použitím jsou dle mého zcestné :wink:

To tajemství chovu nebo ten cit je mi neznámí....... a rád bych na něj přišel.


Japonec měsíc nedal to, měsíc
https://m.youtube.com/watch?v=FtA3c0s5lUQ
Další acanthurus
https://m.youtube.com/watch?v=YhBbF1l85yA
A celorulus
https://m.youtube.com/watch?v=HbpvX0ha3pY
Na tyto druhy jsem zanevřel, ale nedalo mi to a pořídil 650 litrovku nádrž a zatím jsem nedostal odvahu, spíše pátrám jak na to
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Spongebob »

VINTR napísal: 14 Okt 2018 16:31 Spangebob obal je stejný, jediné co je třeba je jiny restriktor 800 ml. Na výstupu je tvrdost 12 - 16 a permát je odhadem stejný na RO vodu jako u 50tky a 75tky. Já s tím splachuju, takže mi poměry voda a ro voda jsou jedno.
Omlouvam se Fatcatovi za dotaz mimo..

Premku ,membranu 150 jsem teda objednal z Ali + ten 800cc restrictor viz

300CC 450CC 800CC 1500CC RO Water System Waste Water Flow Regulater Restrictor 1/4" OD Hose Reverse Osmosis Quick Pipe Fittiing
http://s.aliexpress.com/YBvYRniA?fromSns=Zkopírovat
(from AliExpress Android)

Zkousel jsem najit s oplachovym ventilem ale bohuzel neuspesne :( u mangaly ho mit budou, ale chtel jsem to vzit taky na Ali. Tak jsem vzal aspon bez oplachu zatim no.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa VINTR »

Už se jen těšit.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

VINTR ja rozumiem ako vnimate karantenu. Ja sa snazim vysvetlit, ze ide o choroby vseobecne, ked ryba prejde karantenou a idealne preliecenim preventivnym tak sanca ze sa choroba dostane do nadrze je mensia - nie nulova. Mne to za mensiu sancu stoji to robit. Nositelom choroby moze byt aj odolna ryba ktora to vpohode rozchodi ale inu to zlozi. V extremnych pripadoch ma krupicka cyklus az 70dni, to znamena ze by sme tu rybu mali karantenovat 2 mesiace pred tym nez pojde do hlavnej nadrze aby tam nezaniesla krupicu ak tam uz nie je. Jedna z casto popisovanych metod ako sa jej zbavit je vybrat vsetky ryby, nechat nadrz tych 70dni, ryby preliecit a mala by sama vykapat .. kto ale toto robi :). Ak niekto skusil aj tu na reefe bolo by fajn vediet vysledok..

Ja rozumiem ze citlive ryby ju chytia ked tam uz je, ale ignorovat karantenu nie je tiez riesenie. Prave nastavenie spravneho flow cez UV bolo niekolko x popisovane aj tu na reefe, ze aku davku musi dostat patogen roznych chorob na to aby bol poskodeny. kedze to ucinkuje len na velmi kratku fazu cyklu kedy sa volne pohybuje vo vode moze sa to minat ucinku. Tiez som cital ze aj velke mnozstvo polypov koralov znizuje riziko sirenia - na margo toho co pisal charlie. Jednoznacna odpoved asi nie je a tak ako aj teba to zaujima aj mna :)

Este raz, ja nemam ocakavania ze ked tam bude ozon/uv/karantena ze to znamena ziadna choroba. Znizenie rizka je to co mi staci.

Spongebob kludne sa pytaj :). Inak mne prisiel uz ten TDS meter a z RO mam TDS 5.. nie je to 0 ale tak nepride mi to zle.. Tiez som ale objednal 100gpd membranu ale restriktor a aj cerpadlo objednam z mangala ked dorazi RO z ciny
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Spongebob »

Mě taky ze samotné osmózy lezlo něco kolem deseti, možná i víc.. ale po přidání IO přídavného filtru už 0.
Jsem tedy teď zvědav s tou 150koujestli si nějak časově pomůžu :) jak už jsem někde psal mám tlak v řádu pouze 2 bary..a ve spojení s tou 75GPD dělám vodu na můj vkus fakt dlouho.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Ja tam ten DI filter mam no, objednal som novu napln, tak isto aj cerpadlo a restriktor, 100gpd filter uz prisiel. Som zvedavy ako sa zmeni prietok. Teraz mam 50 :D kedze odpar sa mi doplna sam tak ma to neja nevyrusuje ale vymeny vody su celkom nadlho

Po 4 dnoch v zahranicii som sa vratil a nefungovalo jebao rw15... Po restarte nabehlo ale nahodne sa zasekava pri mode staleho prudu. Trosku to aj pomohlo riase, kedze bezalo len rw8. Vycistil som ho poriadne, dostal aj kupel v octe, aj som testoval s inym controllerom ale robi to stale. Celkom spokojne ale bezi na W1 mode kedy sa striedavo zapina a vypina, ked sa raz nezopne tak druhy x ano ale nepozoroval som to. Objednaval som to z ali takze zaruka nic moc :) podarilo sa mi ale vyjednat dalsi kus za polovicu - 37e snad vydrzi dlhsie.. Je to cina a ratat treba s tym ze to nemusi vela vydrzat ale 3 mesiace mi pride fakt malo :D.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

dnes som nahodil 100gpd RO, 550ml restriktor a 50gdp pumpu, vymenil som aj DI filter. pri 4 baroch/50psi mi ale slzil celkom hodne budik na tlak tak som ho vymenil za obyc kolienko.. tecie to teraz 15l/hod paradicka :). TDS 0-1. uplna spokojnost


Sent from my iPad using Tapatalk
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa matias83 »

ten budik predsa obmotavas teflon paskou, ci? Neboj sa jej pouzit viac, ono to pomoze :)

btw, mne pri cca 7.5 bare slzilo cerpadlo... som nevedel co s tym (viac dotiahnut tie sroby uz neslo) iba dat kybel pod to :mrgreen:

... po par dnoch ani kvapka :lol:
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

matias83 napísal: 15 Nov 2018 22:40 ten budik predsa obmotavas teflon paskou, ci? Neboj sa jej pouzit viac, ono to pomoze :)

btw, mne pri cca 7.5 bare slzilo cerpadlo... som nevedel co s tym (viac dotiahnut tie sroby uz neslo) iba dat kybel pod to :mrgreen:

... po par dnoch ani kvapka :lol:
tej pasky tam uz viac narvat hadam ani neslo :/ mam to pod umyvadlom v kuchyni a je k tomu riadne blby pristup.. nechce sa mi to rozoberat cele zas. Jeden den ked budem mat viac energie to skusim zas :D
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

minuly tyzden som po 2 tyzdnoch karanteny pridal Hepatusa a do februara neplanujem pridat nic. Kedze idem na dlhsie prec bol by som rad aby to bolo co najstabilnejsie sa da. Koraly rastu (az na euphylliu), rybky ok. Prisiel som o jedneho chromisa, nasiel som ho za akva ususeneho na chips. Vodu menim zatial 20% raz za 3 tyzdne (ta vacsia RO membrana a cerpadlo je paradicka), pridal som reaktor s ecophosom a uhlim.

Nh4 0
po4 0.05-0.1 (stale nemam normalny test, ale klesa)
NO2 0
NO3 0
KH 7.9
CA 340
MG 1110

KH,CA a MG by som rad zdvihol.. Stale neviem ci triton alebo balling. V kazdom pripade vacsi nakup koralov planujem az vo februari takze do vtedy to vydrzi na vymenach vody.

Este videjko hepatusa (dostala meno Dorotka) den po pridani:

https://www.youtube.com/watch?v=ROgNnNZwW3A


Dohadal som sa s cinanmi velmi ohladom Jebao RW-15, poslali mi nahradnu hlavu ktora nefungovala vobec. Tak kaslem na nich a objednal som Maxspect gyre 350. Zatial jeden kus a ako odidu tie jebao tak pridam aj druhy na druhu stranu podla potreby. Celkom sa na to tesim tak snad splni ocakavania :)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Lukáš »

Nuz, kde zacat...
UV lampa - dobra tak na vycirenie vody (odstranenie zlteho nadychu/huminovych latok) alebo likvidaciu bakterialneho zakalu. V display tank nou nikdy nedosiahnes efekt eradikacie a vacsinou ani eliminacie parazitov. To by si uvaril AQ (lebo stovky wattov k potrebnym prietokom). Teda ak chces opticky cistu vodu a nejde Ti o parazity, tak kludne nejaku 55 W UV. Inak sa do kupy nepustaj, vyhodene peniaze.

Ozon - podobny efekt ako UV v zmysle vycirenia vody, pri dostatocnej aplikacii ma baktericidny a antiparazitarny efekt, dokonca chemicky oxiduje toxickejsie zluceniny dusika na NO3, ale... Vtedy je ho uz v miestnosti poriadne citit - filtracia musi byt mimo obytnej miestnosti alebo aktivne odsavanie vzduchu, biocidny efekt plati univerzalne (nitrifikacne, denitrifikacne bakterie, prvoky, hubky), cyklus dusika sa stava zavislym od aplikacie ozonu.

Nemylte si vyuzivanie UV a O3 u predajcov a exporterov - tam nejde o biologicku rovnovahu, ale o udrzanie "zdraveho vyzoru" ryb, oxidaciu amoniaku a pod.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Tych nazorov je naozaj kvantum a jednoducho sa priklanam viac k tomu ze to ma efekt pri spravnom nastaveni prietoku a wattazi, resp dlzke vystavenia. Mozme diskutovat o tom ako dosiahnut potrebne microwatty na meter stvorcovy aby to poskodilo parazity a ci je to mozne dosiahnut s dostupnymi UV lampami. Ci je mozne dosiahnut stupen 1 sterlizacie ale nie stupen 2. V kazdom pripade lampa dorazila tento tyzden a cez vikend ju idem namontovat - 72w dlzka 1m.

Na moju radost akva prezilo az na vyskoceneho labroidesa moju mesacnu nepritomnost :). Chrysiptera
parasema si od zaciatku strazila svoje teritorium zhruba v strede akva a nepacilo sa mi ako vytlaca zvysok na kraje, dost intenzivne. Zaroven vacsinu casu stravila v kameni a vyrazila do utoku len ked sa k nej niekto prilibzil. Druha Chrysiptera hemicyanea bola relativne nekonfliktna. Rozhodol som sa ju vylovit a po 3x3hodinach stravenych s pascou som to vzdal a vybral vsetky kamene :( . Vobec to nebolo uspokojujuce kedze som ju nenasiel, asi zostala v kameni zakliesnena a skonala tam. Ked uz som to mal vybrate tak som vylovil aj druhu Chrysipteru do karanteny a pojdem ju vratit do obchodu (alebo ak by mal niekto zaujem kludne podarujem :), tato nevyzera byt taka konfliktna) . Celkova skoda na koraloch je zatial otazna, uvidim ked sa preberu zo soku a premiestnenia, par sa mi ale podarilo zlomit. Robit to do 2hej rano asi nebol najlepsi napad.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

ahojte, prikladam video po case. Nedari sa mi s SPS a budem rad za kazdu radu. Vyzera to ze o akro som uz prisiel ale stylophora este neodisla cela.

Parametre merane dnes:
No3 1
Po4 0 (merane hanou, mal som dlhsie tak 0,03-0,09 dnes neviem preco 0)
Alk 8.0
Ca 425
Mg 1190 (treba zdvihnut)
teplota kolise 24-25C

skor sa priklanam k tomu ze problem bude so svetlom. Mam 3x mars aqua 15cm nad hladinou s odstranenymi cockami. svietim 12hod modru na 80% a 8hod bielu na 40%. Malo ci vela? neviem

https://youtu.be/BLaVwqwkFBY




Sent from my iPad using Tapatalk
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Jajo »

Pri nízkom no3/po4 sps redukuje zooxantel. Takže má menší prísun živín. Korály majú vtedy krajšiu, pastelovejšiu farbu, ale je ich potrebné prikrmovať napr. Aminokyselinami aby mali možnosť sa regenerovať.

Druhá vec sú niektoré micro prvky. ( trace element) tie sú potrebné na tvorbu ochrannej vrstvy pred UV žiarením. Bez nej je korál takisto v ohrození.
Takže by som zvážil dávkovanie nejakých “zázračných vodičiek” ak chceš mať zdravé a odolné sps.
Mars je dosť ostré svetlo. Používal som ho len s optikou, takze neviem ako sa chová bez nej, ale bolo to vážne silné svetlo.
Ďaľsia vec je, že je to ešte mladá nádrž a chce to čas na udržanie sps v dobrom stave.


Odoslané z môjho iPhone cez Tapatalk Pro
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"