Fatcatova 600vka

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Ahojte,

po nejakom case radosti s akvaponiou, krasnymi ocelatmi, rajcinami a chilli sa mi zacnelo po mori (partnerka mala neustale vyhrady voci vysokosvietivim diy led :shock: ). Rozhodol som sa preto akvaponiu zrusit a co najlepsie vyuzit miesto v pracovni na more - toho miesta teda viac uz urcite nie je. Nejake male skusenosti s morom mam a poslednych niekolko tyzdnov travim drvivu volneho casu studiom. Urchite chcem ist cestou reef safe ryb a mensieho mnozstva a zamerat sa na koraly. Popri tom som objavil svet Arduino a kedze som z IT velmi ma zaujila moznost automatizacie a online sledovania niektorych cinnosti, co celemu projektu dava este dalsi rozmer a vpodstate aj zelenu na realizaciu. Momentalne som vo fazi objednavania roznych komponentov a tento tyzden som zadal objednavku aj na nadrz a filter.

Hlavnu nadrz by som uz nerad menil. Je to 180x60x60, 12mm, celne sklo z optiwhite (ine steny nebude vidno), prepad prilepeny externe vpravo so 4mi dierami, 3 na bean animal overflow, jedna na navrat.
hlavnaNadrz.png
Filtracnu nadrz 100x40x40 by som mal najradsej vacsiu, kedze vsetko musim vopchat do stojana velmi mi to nevychadza. Zlava je vstup na nejaku ponozku pripadne nejaku dalsiu mechanicku filtraciu, odpenovac, return a refugiu - reaktory ked tak zvonka, casom podla potreby. Mam este jednu staru nadrz 60l co sluzila ako externy filter pre akvaponiu, ktoru by som chcel pouzit ako ad hoc karantenu. Vyroba bude trvat mesiac takze casu dost este na drobne upravy.
FiltracnaNadrz.png
Velmi rad oddychujem prave pri "kutilstve" podla moznosti, takze stojan mam v plane urobit sam. Precital som asi vsetky mozne postupy pri vyrobe stojanov z dreva (podobny pre 300vku som aj robil) ale stale mam mierne obavy ci to udrzi :). Na obrazku este chyba doska (najskor OSB alebo preglejka) na vrchu. Zatvaranie este nemam domyslene, najskor nejake posuvne dvere.
38391201_10212485991521651_6646526920659828736_n.png
Co sa tyka techniky, primarne som sa zameral na komponenty ku ktorym su relativne dobre navody a komunita na ovladanie cez Arduino, tym padom je to nieco lacnejsie vzdy, uvidime ako to pojde, mozno casom zmenim.

Zatial som objednal len navratove cerpadlo Jebao DCP-5000, Prudove tiez JEBAO RW-8 a RW-15, Svetla znova asi koli moznosti ovladania cez Arduino a aj nizkej ceny 3x MarsAqua 165w - ratam s tym ze na nich bude treba urobit nejake modifikacie. Odpenovac este nemam definitivne vybraty, asi ale skoncim pri bubble magus curve 7, ako som hovoril ta rybacia osadka bude skor mensia.

Kazdy feedback ma potesi!
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

cca 53kg kamenov 2nd hand (umretych zivych) sa uz luhuje prvy den. na cca 200l vody (z vodovodu) som dal 2.5kg hydroxidu sodneho. Miesa to vytlacne cerpadlo 2000l/h. Po cca tyzdni ich mam v plane oplachnut, dalsi tyzden v octovej vode, potom zas oplachnut, par dni v cistej a nechat na slnku vysusit.

Stale neviem odhadhnut kolko toho kamena mi nakoniec bude treba. Ked som to nalozil do tohto stareho 300l akva sa mi zda ze je to dako malo. Mam vplane pridat aj cca 10kg zivych, ale neviem no.
39141763_448948628922457_2956746037361901568_n.jpg
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Spongebob »

Tak zalezi hlavne jak mas naplanovany utes..jestli vzdusny a spis prostor pro ryby a nebo ten skalnatejsi..
Me osobne se zda toho kameni dost :)

Jinak ja mel kameny v octu jen pres noc tak snad to nevadi...ale v osmovode nasledne byly snad 14 dni..neustale jsem tu vodu menil tak snad ok :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Ten utes by som chcel nieco taketo: https://www.youtube.com/watch?v=jYiE9Az ... e=youtu.be
caka ma teda asi trosku pilenia vrtania atd.. Preto to staviam hlavne z mrtvych kamenov aby sa to dalo lahsie "vymurovat". Doplnim ale par zivych koli zivotu..

Ja som tie kamene bral naozaj riadne spinave, ususene mrtve riasy, spina, koraly, pavuky z toho vyliezali.. tak si chcem byt isty ze to vsetko zomrie, lebo by sa to rozkladalo rok :). Ak si nemal moc spinave tak aj octova voda je isto fajn. Ja spekulujem ci este nespravit pred octom kupel v save.

Btw uz mi dorazila pumpa jebao dcp 5000. Trosku ma prekvapil ten priemer.. Su tam redukcie, ale dost casto som cital ze sa koli prietoku neodporuca velmi zmensovat vystup. Za pumpou by som chcel dat Tcko jedna cast do nadrze a druha s niekolkymi ventilmi pre reaktori a do refu
38851130_296478354233124_7877887928389599232_n.jpg
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa bradoo »

Ahoj. Ten priemer sa smaž neredukovať. Fakt výrazne klesá prietok (najme pri jebao). Lebo budeš mať z 5000l/h kludne aj 2000 :mrgreen: bradoo
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Spongebob »

Jo utes pekny, taky chci neco polepit.. takze budu taky delat ze suchych kamenu.
Ja je mel silene zaraseny a nemohl jsem se toho skoro rok zbavit takze taky asi plny hnusu.
Dva tydny v louhu, pak jsem to vylil a udelal znovu :) pak den v octu a pak ta osmovoda. Jestli to vsechno nezabilo tak uz nevim :D
Tak se tesim az pridas nejaky foto ze stavby! Budes pouzivat reef bond? Me se s nim pracovalo u druhe nadrze docela dobre.
Koupil jsem si ted i tu akrylatovou tyc, jestli jsi nekdy na Youtube videl jak se z toho stavi..vrtas diry, protahujes a ohybas tu tyc pomoci horkovzdusky a pak nasouvas kameny.
Ale kdyz jsem ted videl jak mam ty kameny celkem krehky tak to asi spis polepim bondem opet.
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

bradoo napísal: 14 Aug 2018 17:18 Ahoj. Ten priemer sa smaž neredukovať. Fakt výrazne klesá prietok (najme pri jebao). Lebo budeš mať z 5000l/h kludne aj 2000 :mrgreen: bradoo
prave ked som to kupoval som pozeral ze vystup 32mm (na hadicu). Plan bol dat hadicu silikonovu z cerpadla na pvc potrubie koli tlmeniu vibracii a diera v prepade ma 36mm pre 1” prechodku ako navrat a rovnake aj na prepad. Prechodky su uz na ceste.

Teraz kukam, ze uz 32mm na hadicu je redukovanie povodneho otvoru, je tam adapter na 40mm pvc (vnutorny priemer). Nerad by som tam daval natvrdo pvc ruru, vsak sem tam tym treba aj pohnut o par cm + tie vibracie, ale zas redukuje to ten priemer no. Ci zbytocne spekulujem? S tym ze to 5500l cerpadlo bude mat vo vyske 150cm nieco vyse 3000l/h, par kolienok a Tcko tomu tiez nepomoze, ak sa ten prietok bude blizit k 3000 budem rad.
Spongebob napísal: 14 Aug 2018 17:34 Jo utes pekny, taky chci neco polepit.. takze budu taky delat ze suchych kamenu.
Ja je mel silene zaraseny a nemohl jsem se toho skoro rok zbavit takze taky asi plny hnusu.
Dva tydny v louhu, pak jsem to vylil a udelal znovu :) pak den v octu a pak ta osmovoda. Jestli to vsechno nezabilo tak uz nevim :D
Tak se tesim az pridas nejaky foto ze stavby! Budes pouzivat reef bond? Me se s nim pracovalo u druhe nadrze docela dobre.
Koupil jsem si ted i tu akrylatovou tyc, jestli jsi nekdy na Youtube videl jak se z toho stavi..vrtas diry, protahujes a ohybas tu tyc pomoci horkovzdusky a pak nasouvas kameny.
Ale kdyz jsem ted videl jak mam ty kameny celkem krehky tak to asi spis polepim bondem opet.
ano mam v plane reef bond. S tymi kamenmi som to videl aj s pvc rurkami ze to robia, konstrukciu z pvc na ktoru sa navliekaju kamene. U nas je trosku problem zohnat dodavatela na pvc trubky spajane lepenim co na to pouzivaju, ale ked som robil akvaponiu pouzival som trubky od Nibco a robilo sa s tym paradne. Ked to nebolo pod tlakom vacsinou to drzalo aj bez lepidla a dalo sa to menit podla potreby. Budem ich pouzivat aj teraz ale na ten aquascape asi len lepidlo a kladivo :)
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa Smityl »

Mam doma to stejne cerpadlo na mensi akvarium a byt tebou radeji si "bajpas" nedelej nech ho jen na vytlak. A na reaktory kup jeste jedno slabsi je to jebao ten vykon proste neni buh vi jakej. Takze aby si pak "bajpas" nemusel vystrihavat a za provozu resit nejake predelavani trubek neni zrovna nejstastnejsi reseni.
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Smityl napísal: 14 Aug 2018 19:48 Mam doma to stejne cerpadlo na mensi akvarium a byt tebou radeji si "bajpas" nedelej nech ho jen na vytlak. A na reaktory kup jeste jedno slabsi je to jebao ten vykon proste neni buh vi jakej. Takze aby si pak "bajpas" nemusel vystrihavat a za provozu resit nejake predelavani trubek neni zrovna nejstastnejsi reseni.
dik za info, budem nad tym rozmyslat, mam este eheim compact 3000 v sufliku, len to mi pride moc refugium aj reaktory, da sa spravit vypustenie spat k odpenovacu ale nechcem zbytocne ohrievat vodu dalsium cerpadlom

edit: este jedna vec, viem ze navratove cerpadlo designuje na 5-10 nasobok nadrze, vela x som cital na zahranicnych forach, ze to ladili s prietokom odpenovaca a riesili 3-5x objem nadrze.. cirklaciu riesili prudovymi cerpadlami (to budem mat 21k l/h), mate niekto taky setup?
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa kominík »

mám 50 na 1100 l a je to málo + výtlak s filtrace 6000 l :wink:
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

kominík napísal: 14 Aug 2018 22:21 mám 50 na 1100 l a je to málo + výtlak s filtrace 6000 l :wink:
mas krasnu nadrz, snazim sa navnimat rozne zdroje, pretoze som preliezol vsetky mozne fora na tuto temu (aj dalsie) a tych nazorov je kopec. Niekomu to funguje s mensim prietokom v zumpe inemu s vacsim. Kazdy to odovodnuje inak :) Zalezi asi aj od toho co je v zumpe. Preco by si bral viac v nadrzi? Koli SPS? Ten vytlak 6k mas realny do nadrze?
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa kominík »

výtlak je bez zmenšení průměru a je bez odboček
jinak při prázdné nádrži bylo proudění akorát,při rozrůstání korálků se začali oběvovat hluché místa bez dokonalého proudění ,začali se zvedat hodnoty a přestal stíhat odpěňovač a tak... :wink:
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Jasne no, je to vyvoj, treba to riesit postupne a upravovat podla potreby.
Zacnem s touto pumpu, urobim to tak ze sa to bude dat rozdelit a pripadne dat na 2 pumpy (1 na rekatory a druha len vytlak), alebo jednoducho predam a kupim vacsiu. Podla potreby a spravania, v kazdom pripade dakujem za vstupy!
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Hlavna konstrukcia na stojan hotova. Dostane pekny nater a potom pride "obklad"
39514817_321964831705939_8764615958514892800_n.jpg
Používateľov profilový obrázok
fatcat
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 21 Okt 2010 13:03
Bydlisko: Bratislava

Re: Fatcatova 600vka

Príspevok od používateľa fatcat »

Dnes som vybral kamene po tyzdni z hydroxidu sodneho, vystriekal ich a dal spat spolu s octom. 25l octu na 200l vody. Celkom ma prekvapila reakcia :)
Obrázok


Sent from my iPhone using Tapatalk
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"