300l v pracovně

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

To zní zajímavě, určitě to prozkoumám :) LDD jsou docela drahé, ale zatím jsem neznal nic jiného, co by šlo plynule regulovat PWM signálem od 0.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa VINTR »

U mosfetu musíš počítat, že to bude ze začátku skokové pak to okem nepoznáš (stejně jako u TC420), proto se tam zřejmě dávají ty LDD, aby i z 0-10 to nemrkalo..... S LDD nemám zkušenost, nevím zda to taky nedělá..... Na TC420 můžeš dát 4a na jeden kanál (já fungoval 4 x 10w čip při 12v, při 24v by to mělo zvládnout i 8 x 10w čip). Proč tam cpeš ty LDD? Ten controler uřídí při 5 kanálech až 400 w při 24v a to bez LDD:wink: .
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

LDD jde regulovat plynule od 0, další výhoda je účinnost kolem 97%, u HLG zdrojů, co používám jako AC/DC zdroj, uvádějí 93,5% - mám u jednoho akvária 240W HLG + 6ks LDD v jedné plastové krabici společně s další elektronikou bez jakéhokoliv chlazení a negeneruje to skoro žádné teplo.

Jinak teda LDD funguje asi trochu jinak, posílá konstantní (regulovatelný) proud dle typu LDD a napětí od 2-52V dle počtu připojených LED. Mohu tedy na jedno LDD připojit 1 až cca 16 ks 3V LED čipů zapojených v sérii - ten počet nemusím nijak řešit (kromě maximálního limitu samozřejmě). Nemám s těmi 12V čipy zkušenosti, ale u toho MOSFETU se předpokládám zapojují paralelně? Jak pak funguje regulace, kdybych měl na jednom kanálu 2 MOSFETy, na jednom 5 čipů a na druhém třeba 10? Mě ty LDD přijdou hrozně univerzální (a blbuvzdorné :D), protože těm je jedno, kolik čipů tam je - a jeden stojí kolem stovky, což není tak hrozné.
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa bradoo »

Myslím, že na to ide dobre. Pri prúdovej regulácii, má väčší výber LED. A podľa mňa vyššiu životnosť. Led na 12 V majú buď odpor v sérii čo je strata výkonu, alebo bez odporu majú riziko preťaženia - pri vyššej teplote sa znižuje priepustné napätie a stúpa prúd čo zvýši zase teplotu a zmenší napätie...Keď som išiel na LED mal som na 6 kanálov 10 LDD. Až po 15 led, ale musel som 48V zdroj "vytočiť" až na 53v ináč mali fialové už nedostatok napätia. Ak sa ti nechce robiť plošák, k dispozícii je toto : https://www.aliexpress.com/item/3283684 ... 4c4dHvMixi
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

PCB pro ty LDD už mám objednané :) U menších počtů jsem kupoval HW verze a drátoval to přes můstky, ale s 10ks už se mi to příčilo:D
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa VINTR »

Do 15a chladit nepotřebují (bral bych s rezervou) a do 30a již chtějí chladit. Zapojení je stejné jako u LDD PWM a +- in a +- out. Zapojení sériové, paralelní, serio paralelně jak chceš......
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Pomalu se to blíží, v akváriu sice pořád plavou tlamovci, ale nejpozději příští týden snad bude vypuštěno. Pak vlepit přepadovou přepážku (filtr je vedle akvária, propojení je HT trubkou se sáním ode dna, což zůstane, ale přepážkou schovám trubku v akváriu a zajistím stahování hladiny), předělat filtr (vnitřní uspořádání), dokončit světlo a řídící jednotku (většina je hotová, světlo a dávkování funguje, zbytek je jen monitorování), objednat odpěňovač s čerpadly a může se napouštět. Snad přes vánoce, v boxu s čerpadlem už mám připravených pár živáků, nemůžu to moc protahovat...
IMG_20191124_194504s.jpg
IMG_20191120_193256s.jpg
IMG_20191010_203621s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Akvárium je prázdné, vyčištěné, vlepil jsem přepážku na přepad, zbývá pár drobností a bude to připravené na napuštění.
Dokončuju světlo a čekám, až dorazí technika, abych mohl dolepit přepážky do filtru - potřebuju vyzkoušet, jak se vejde odpěňovač, ještě se může stát, že budu narychlo lepit nový filtr. Nakonec jsem objednal Tunze 9410 DC a proudová čerpadla 2x Sicce XStream-E Wave Pump (3000-8500l/h).
Začal jsem také vymýšlet plánovanou osádku, nechci si to moc komplikovat náročnými, nebo agresivními rybami, hlavní zaměření bude na korály, mám vymyšleno:

Banggai cardinalfish - pár
Gramma loreto - 1ks / pár
Paracheilinus carpenteri / mccoskeri - pár
Nemateleotris magnifica / decora - 1ks

A možná později jako oživení Ctenochaetus strigosus.

Foto z telefonu ještě s trochou bordelu, není to obýváková nadrž, takže tolik neřeším každý detail :) Ve skříňce vlevo od akvária je filtrace, hladiny jsou v jedné úrovni.
IMG_20191205_172254s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Tak z plánovaného hraní si s technikou přes vánoce nebude nic.
3.12. jsem objednával (na https://www.aquapro2000.de/ ) odpěňovač, ta Sicce čerpadla + pytel písku - u všeho byla uvedena dodací lhůta 1-3 pracovní dny.
6.12. jsem vznesl dotaz, jak to vypadá s objednávkou, dostalo se mi odpovědi, že jedna položka už je skladem, ostaní na cestě a vše bude brzy odesláno
11.12. jsem začal být trochu nervózní, tak jsem poslal další dotaz, na který jsem dostal překvapivou odpověď, že Sicce čerpadla nejsou a nebudou a Tunze odpěňovač že bude následující den
12.12. se mi po různých telefonátech dostalo ujištění, že 16.12. vše odejde, pokud pošlu drobný doplatek na jiná čerpadla
13.12. poté, co obchod obdržel platbu, jsem dostal e-mail, že děkují, ale že 16.12. - a s největší pravděpodobností ani do konce roku nic nebude. A to z nich vylezlo ještě to, že stále nemají ani ten odpěňovač, takže buď celou dobu lhali, nebo ho mezitím prodali někomu jinému.

Už jsem tedy od nich za ty 2 týdny četl i slyšel spoustu lží i ujištění, teď už můžu jenom doufat, že jsem nepřišel o 550e...

A to jsem blbec měl odpěňovač i Tunze čerpadla víkend předtím v košíku na Whitecorals, kde měli ten víkend 10% slevu na všechny Tunze produkty a navíc měli vše skladem k odeslání, ale chtěl jsem počkat na Sicce čerpadla.

Ale rozhodl jsem se, že to založím i bez objednané techniky, mám tu jedno proudové čerpadlo 2500l/h + nějaké čerpací hlavy, něco udělá návrat, kamenům to snad bude v pohodě stačit, už tu na to prázdné akvárium koukám dost dlouho :)
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Zkusil jsem něco postavit, 18kg suhých + cca 8kg živáků, ty skladuju v boxu s proudovým čerpadlem, asi to takhle nechám - drží to bez lepení, plocha pro korály je slušná. Mezitím stáčím do 200l sudu RODI vodu, asi pozítří bych to chtěl napustit. Bude těch 200l nové a cca 100l vody z akvária.
IMG_20191222_153301s.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Je napuštěno, padlo přesně 290l vody - namíchal jsem množství od oka a vyšlo to snad na deci přesně☺️. Útes jsem ještě trochu upravil, ale nic dramatického. Teď to nechám běžet a vrátím se k dodělání světel. Nějaký život se tam pohybuje (samozřejmě první, co vylezlo, byla asterina, kterých jsem se snažil zbavit). Občas trochu zakrmím, chci mít nějaké NO3, než nasadím řasu do filtru. Ono tam možná něco bude, zítra, nebo pozítří to změřím.
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Dneska jsem konečně dopájel LED čipy a zkusil to rozsvítit nad akváriem - svítí to parádně, ale na kamenech nic moc nepoznám, hodnotit budu, až začnu přidávat korály. Ještě musím dolepit optiku, přijde mi to s ní ok, tak jí dám na všechny čipy. Zbývá pár drobností - otestovat termostat s ventilátory atd.

Stále čekám na techniku, snad se někdy dočkám...
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa Jarry »

Malý fotoupdate, rozchodil jsem dávkovací čerpadla a doplňování odparu + ovládání ventilátorů na světle. Zbývá doladit SW v monitorovacím arduinu, ale to už není tak důležité. Ještě musím sundat a doladit světlo, ale zatím jsem docela nadšený, jedu teď na necelých 20% maximální intenzity a teplota chladiče nepřekročí 30°C. Zkoušel jsem to pustit na pár hodin na 40% (to už svítilo docela dost) a teplota se nijak zásadně nezvýšila, možná, že ty ventilátory nakonec skoro nepojedou :) Ještě přidávám foto akvária při stmívání, na čerpadla nekoukejte, je to nouzovka, než dorazí Tunze - budou 2x6085, nebo 2x6095, chci si připlatit na 6095, ale čekám, jestli to ještě půjde. Naházel jsem tam nějaký drobný život, zatím se nic extra neděje, je tam trochu nižší KH (6,7), to budu dorovnávat na 8,5, co držím vedle, ale to zatím nespěchá - musím trochu zvednout i salinitu, možná to zvedne i to KH.
IMG_20200104_171637s.jpg
IMG_20200104_171517s.jpg
IMG_20200104_164303s.jpg
matias83
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 18 Aug 2017 20:32
Bydlisko: Bratislava

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa matias83 »

Paráda, vyzerá to super ;)

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 300l v pracovně

Príspevok od používateľa VINTR »

Osobně bych KH v tomto stavu nádrže neřešil vůbec. Já osobně mám již několik let KH +- 7 :wink: . Ono mřská akvaristika není jen o měřením jak je to tady kolikrát prezentováno. Ta podstata je 95% úplně někde jinde.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"