450l Brandýs - úplný začátečník

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

V létě budu rekonstruovat byt, tak jsem se rozhodl, že si v rámci toho splním sen a pořídím si mořské akvárium, zatím mám 110l a 60l sladkovodní rostlinné, mám celkem málo místa, tak akvárium bude dlouhé a málo široké, 180cm délka, 45cm hloubka a 60cm výška. Akvárium bude v nábytkové stěně a tyhle rozměry jsou ta část, co bude vidět. přikládám návrh od architektky.
Obrázok

Chtěl bych akvárium připravit technicky na chov ryb, měkkých i tvrdých korálů. Podstavec mi svaří švagr a vzhledem k tomu, že bydlím ve starým činžáku a kde jsou trámy a jaký je stav strupů nikdo moc netuší, tak to bude navíc chyceno přes chemické kotvy do nosné zdi. Co jsem tady studoval forum, tak se mi líbí metoda Triton. Osvětlení si vyrobím sám, dělal jsem si ho i s automatizací přes arduino už na sladkovodní. Techniku jsem si zatím vybral spíš lowcost.

výtlačné čerpadlo Jebao DCP 5000
proudové čerpadlo Jebao Cross-flow CP55
odpěňovač Bubble Magus Curve 7
topení NEWA THERM 300 W
dávkové čerpadlo ATI DP-6
chlazení DIY

Teď nějaké dotazy.
Ty rozměry akvária jsou na tu díru v té stěně, kolik si mám nechat rezervu nad tím? Ve sladkovodním mi stačili cca 2-3cm, ale tady to proudové čerpadlo bude dělat i nějaké vlnky.
Vzhledem k tomu, jak je to dlouhý a úzký, mám přepad umístit doprostřed zadní stěny, nebo ho můžu dát ke stěně?
Mám dilema ohledně přepadového filtru (sumpu), buď je cesta klasického skleněného, nebo mám přístup k CNC fréze, kde bych si mohl opracovat a pak vyrobit z akrylátu, líbí se mi sumpy něco jako https://www.algaebarn.com/shop/aquarium ... ton-sumps/

Děkuji za trpělivost se začátečníkem
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Dnes začínají u nás bourat, tak mám 3 měsíce na to, než budou hotový to vymyslet do nějaké reálné podoby, budu se ptát
Finální rozměr bude 180x40x60.
1) Výška té díry na akva bude 5cm, bude to stačit, nebo to mám nechat udělat pár cm vyšší?
2) pod akváriem bude svařená konstrukce, která bude ještě přichycená do nosné zdi, kvůli plánované velikosti přepadového filtru uvnitř nebude žádná vertikální příčka, tak aby se dodržel design je nutné udělat dvířka v poměru 2ku1, tj na jedný straně 120cm a na druhý 60cm, když jsem to konzultoval s truhlářem, tak mi sdělil, že při standarním otvírání by ty širší dvířka měly moc velkou páku a doporučuje udělat výklopné nahoru, tj potřebuje nějaký 3,5cm navíc do hloubky, kvůli pantům. Teď dotaz, je nějaký problém, když deska bude přečuhovat ten svařený podstavec o 5,3cm (3,5cm panty +18mm šířka dveří) z toho na těch 3,5cm bude stát akvárium?
3) kde při takto dlouhém a úzkém akváriu udělat přepad? Jestli stačí klasicky v jednom se zadních rohů, nebo ho udělat vzadu uprostřed?
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Ked mas akvarko takto okapotazovane tak by som prepad urobil z niektoreho boku aby ho v akvarku vobec nebolo vydno.
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa jluk »

1) výška - musíš počítat, že světla se dávají tak 30 cm nad hladinu
2) ta kapotáž je potřeba nějak odvětrat kvůli vlhkosti a také přehřívání akva
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa jluk »

obětoval bych prostor nad akváriem a z jednoho boku a vedl bych přepad do venkovní komory a přívod kolem na druhou stranu.
2.jpg
1.jpg
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Prostor nad akváriem je volný, když se otevřou ty dvířka na ním, tak tam budou viset světla a bude tam manipulační prostor, výška je 55cm. odvětrání je vyřešeno přes ty policové díly.
S tím bočním přepadem to vypadá dobře, ale kdyby manželka zjistila, že jí chci obsadit další 2 skřínky akváriem, tak by mě sežrala :) Už teď brblala, že svojí zálibou zaberu půlu úložných prostor
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa jluk »

Stačí 15 cm z boku:)
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Děkuji za reakci, skusít to se ženou dohodnout, jinak nenašel jsem nikde (možná jsem blbě hledal) jak technicky ten boční přepad vyrobit, nejjednodušší, co mě napadlo je vyvrtat do boku 2 díry na průchodky, jednu o trochu výš (přepad a rezerva), na to nasadit kolínka a poslat to trubkama dolů, otázka je jaký průměr, co jsem se díval tady do fóra, tak na 1200l doporučovali 40mm, tak na těch 450 by imho měla stačit 32mm
https://www.profiplants.cz/produkt/pruc ... ubku-32-mm
Používateľov profilový obrázok
Gilbo8
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 197
Dátum registrácie: 03 Jan 2017 12:53
Bydlisko: Nitra

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa Gilbo8 »

Tak to urcite nerob, na celu bocnu stenu das hreben a urobis tam prepad, staci aj do polky akvarka od hora a zo spodu prepadu navrtas diery a das prechodky a trubky.

Takto:
aq.jpg
aq.jpg (8.59 KiB) 2680 zobrazení
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Díky, takže tohle si nechám udělat od sklenáře, zatím to vypadá na firmu Brilant
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa jluk »

V kanceláři to mám takto
akva.jpg
jluk
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 17 Máj 2008 09:34
Bydlisko: Praha-Východ

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa jluk »

akva2.jpg
Jarry
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 919
Dátum registrácie: 17 Apr 2018 08:42
Bydlisko: Velké Březno (Ústí nad Labem)

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa Jarry »

honcka napísal: 05 Aug 2019 12:04 Teď dotaz, je nějaký problém, když deska bude přečuhovat ten svařený podstavec o 5,3cm (3,5cm panty +18mm šířka dveří) z toho na těch 3,5cm bude stát akvárium?
Měl jsem podstavec pod 150x60x60cm akváriem, kde deska přesahovala kovovou konstrukci o 10cm na každé boční straně a bylo to ok - a to to bylo obyč. 18mm lamino, takže 3,5cm bych se nebál, i když je to na delší straně. Když tam dáš desku silnější, nebo 2x18mm, tak se podle mě nemusíš vůbec bát.

Přepad bych udělal tak, jak radí jluk, manželka to určitě pochopí :)
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Díky, deska tam bude 36mm,
Jinak teď jsem se dostal k namalování sumpu, měl by být 1200x400x400mm, chtěl bych použít filtraci s refugiem, myslíte, že to takhle bude OK?
Obrázok

Pak mám dotaz na odpěňovače, byl bych rád, kdybych se vešel +- do 10k, ale vůbec nemám přehled o značkách a kvalitě, celkem dobrý reference jsem slyšel na Deltec a ATB, pak je ještě dilema, jestli vnitřní, nebo vnější, našel jsem si tyhle
https://www.morskeakvarium.eu/odpenovac ... 00-dc.html
https://www.morskeakvarium.eu/odpenovac ... 00-dc.html
tam mě mate, že oba mají stejné specifikace (voda 1000l, vzduch 800l), zato jedno je do 400l a druhé do 500l akvária, navíc odpěňovače jiných výrobců s podobnými specifikacemi to doporučují do 1000l např
https://www.morskeakvarium.eu/odpenovac ... 0-000.html
Ty vnější Deltec
https://www.morskeakvarium.eu/Odpenovac ... H-525.html
https://www.morskeakvarium.eu/Odpenovac ... P-600.html
https://www.morskeakvarium.eu/Odpenovac ... F-600.html
Ale u nich jsem nenašl žádné specifikace
honcka
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 03 Dec 2018 13:59
Bydlisko: Brandýs nad Labem

Re: 450l Brandýs - úplný začátečník

Príspevok od používateľa honcka »

Mužete mi prosím skontrolovat, jestli tam nemám někde chybu, nebo jestli byste mi doporučili něco změnit.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"