Založení akvária - rada

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

nela
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 30 Máj 2019 09:03

Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa nela »

Zdravím zkušenější :-)

Před 2 měsíci jsem založila mořské akva 60 litrů (živý písek, útes, část živé vody) a po cca 6 týdnech jsem přidala červenou řasu, lazuchu, 2 šneky, Discosomu a 2 malé hvězdice. Po 2 měsících od založení (tuto sobotu) jsem přidala 2 klauny, krevetku (Lysmata Debellius) a 1 měkký korál viz. foto. Hodnoty vody jsou po testech následující:
Teplota: 26,5
Hustota = 1,026
NO3 = 0
PO4 = 0
KH = 6,1
Ca = 375
Mg = 1130

1) Doporučili byste navýšení KH, Ca a Mg?
2) Klauni jsou čilí, jeden z nich dobře přijímá sušenou potravu, druhý ale bohužel zatím nežere. Myslíte, že to může být druhem krmiva a stálo by za to třeba doplnit mraženým, nebo může být špatná kvalita vody kvůli nízkým prvkům KH, Ca a Mg?
3) Krevetce se zatím daří, nicméně v neděli ráno se svlékla (asi z šoku z nového prostředí?), nyní normálně přijímá potravu, pohybuje se. Doporučili byste do vody přidávat kvůli krevetce jód?


Děkuji všem za rady!
Prílohy
IMG_1389.jpg
IMG_1387.jpg
stažený soubor.jpg
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa MRysan »

doporučoval bych nic nedělat půl roku. Hodnoty jsou sice nízké, ale dorovnat se to v tomhle stavu akvária nedá.
LPS/SOFT 300l
nela
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 30 Máj 2019 09:03

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa nela »

Díky moc za reakci. I když pro mě asi ne moc pozitivní - nic nedělat ve smyslu nedolévat žádné přípravky na doplnění prvků nebo ani neosazovat dalšími živočichy? Díky!
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa vlčák »

proc by se to nedalo dorovnat. staci delat bezne vymeny vody.pri tom osazenstvu asi zadny problem. mozna opatrne zvednout kh sodou.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa vlčák »

no3 a po 4 krmenim
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa lucius »

..vymenil bych prvni vikend 40% vody, druhy vikend zase 40% a pak kazdy tyden 15% s 5ml bakteriemi "Microbe-Lift Special Blend" (sul od tm pro reef, nebo od red sea maji dobry hodnoty pri hustote 1,025). Krmit mrazenym, staci kostka artemii obden..
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa kominík »

prvni bych se zeptal jakou sůl použiváte? - pro reef nebo obyč..
hodnoty divné po založení ,bez korálů.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa MRysan »

samozřejmě jsem nemyslel že by neměla být výměna vody, nebo krmení :idea:
Přidávat živočichy samozřejmě lze -- maximálně chcípnou
Spíš se to týkalo toho navyšování tvrdosti a Ca.... věřte kvalitní soli a ono se to srovná, nic vám tam to Ca nežere, tak proč ho doplňovat, je někde schované akorát.
Sypat sodu bych taky nedoporučoval..... dokonce bych se vsadil, že i když tam nasypete kýbl sody, tak bude za týden tvrdost na původní hodnotě.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa VINTR »

A jaká je ta kvalitní sůl?
Jirik
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 10 Feb 2014 18:00
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa Jirik »

Já bych radil hlavně si nenechat radit :D Deset lidí deset názorů. 9 blbě :D Nejlepší je sehnat někoho, kdo bydlí poblíž a hlavně kdo má hezký a funkční akva a požádat ho, aby to dal do kupy :wink: A nejhorší jsou ty, co raděj rovnou do vzkazů a nebo ty co ti chtějí něco prodat :D Na to bacha.
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa MRysan »

VINTR napísal: 12 Jún 2019 10:02 A jaká je ta kvalitní sůl?
no je jich asi hodně :o) moje zkušenosti zahrnují tři celkem :D jednu noname v jutovém pytli, normální RS a coral pro RS.
Užívám Coral pro ač nemám žádná SPS a krom výměn vody už jsem dva roky nedoplňoval prvky jinak.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa VINTR »

Tak dobře a jaká je ta nekvalitní? Jako já jsem se ještě nedočetl, která sůl na našem trhu je kvalitní nebo nekvalitní :wink:. A o doplňování prvků to v tomto stavu této nádrže přeci není.
nela
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 30 Máj 2019 09:03

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa nela »

Díky moc všem za rady... jak tak koukám, každý na to má jiný pohled. :-) Sůl používám NeoMarine Precision Salt. Výměna vody zatím neproběhla, zatím jsem jen doplňovala odpar a udržuji teplotu, hustotu + jsem aplikovala Aqua Evolution Pure Marine a Red Sea NO3PO4-X. Krmím mraženými artemiemi - jeden z klaunů i krevetka žerou dobře, druhý z klaunů bohužel stále ne, max. si jednou za krmení zobne, začíná mi dělat starost... :-( Na útesu byla před osazením živočichy fialová řasa (spíš povlak než řasa, což podle rad zkušenějších by mělo být dobré znamení založení akva), teď se mění na hnědou a zelenou - asi zhoršení kvality vody krmením? Omlouvám se za neodborné pojmy začátečníka. :-)
lucius
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 21 Dec 2017 08:29

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa lucius »

...měn vodu šéfe, pokud máš jen 60l akva, tak s 10l kanystrem dojed do akvaristiky pro mořskou vodu, tohle každý týden s bakteriema co jsem psal a akva ti přežije.. nopox zatím nepoužívat...
Používateľov profilový obrázok
safari
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 01 Nov 2012 12:11
Bydlisko: Zlin

Re: Založení akvária - rada

Príspevok od používateľa safari »

Nelo, to co popisujete je typicky nabeh, povlak na kamenech je sinice, nabihaji rasy (zminka o “zelene a hnede”), vse postupne zmizi, jak se bude system stabilizovat. Pri tomto objemu bych vsadil ciste jen a pouze na pravidelnou vymenu vody, kazdy tyden cca 10-20%, hodnoty bych pri tomto osazeni neresil, vse poresi vymena vody, bez dalsich “doplnku”, jod pro krevetu nereste. Jak pise Lucius, muzete doplnovat primerene bakterie, zalozeno mate “zive” (pisek, voda), takze uz tam jsou, hlavni je pockat a neresit to jinak, je to zatim dost mlada nadrz. Jakou a zda mate filtraci?
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"