Strana 1 z 3

54l akva - co vy na to?

Napísané: 05 Feb 2009 21:25
od používateľa Y2K
Viem ze ma asi vsetci poslete niekam....ako uz par krat :)
Ale chcel by som sa spytat na vas nazor.

Budem mat nadrz o rozmeroch 60x30x30 cm.
Povodne to mala byt nahrada za "karantenu" pre moje sladkovodne akva.

Ale tak ma napadlo ci by sa z toho nedalo spravit nejake male "more".
V buducnosti planujem nejake vacsie a poriadne zo vsetkym ale to az ked bude priestor na to.
Preto ma napadlo ze by som si to skusil v takychto mensich rozmeroch...

Co vy na to?
Slo by to s takouto malou nadrzou?

Videl som tu uz aj mensie a co som cital nemuselo by to byt az take narocne...


PS: Chcem len vediet ci by to podla vas bolo mozne...dalsie kroky ked tak upresnim neskor

Napísané: 06 Feb 2009 07:45
od používateľa Ceco
Urcite by to islo. Vela zavisi od toho, ake su tvoje doterajsie skusenosti s morom. Treba si tiez uvedomit, ze pri takom malom objeme su kladene vacsie naroky na udrzbu - doplnanie odparu, castejsia vymena vody (zavisi od toho ako budes riesit filtraciu). Male systemy su nestabilne, kazda vacsia odchylka od aktualneho stavu moze viest ku katastrofe a sklamaniu. Takze je potrebne robit vsetko s chirurgickou presnostou.

Co sa tyka osadky, fungovat by to mohlo s par makkymi koralmi, a parikom malych ocellarisov (aspon na urcity cas, kym nepodrastu). Pripadne par kreviet Lysmata amboinensis, alebo iny druh. Treba zabudnut na vacsie ryby, ktore vyzaduju dostatocny priestor na plavanie (bodloky, etc.).

Napísané: 06 Feb 2009 09:59
od používateľa Y2K
No takto...
V podstate si popisal moju predstavu ako s osadenstvom aj inymi vecami.

Ako technicky zrealizovat nieco take by som si nechal poradit od vas.

S morom osobne nemam ziadne skusenosti, ale toto forum som presiel cele a mam znameho ktory doma more ma, sice trosku vacsich rozmerov ale ma.

Takze verim ze s vasou a jeho pomocou by som to zvladal snad.

Otazkou je ci je to dobry napad si to takto skusit alebo teda radsej par mesiacov (ci rokov) pockat este na moznost vacsej nadrze.

Napísané: 06 Feb 2009 11:50
od používateľa Luděk
Příteli,před necelým rokem jsi řešil podobnou záležitost,ne_viz.tvoje příspěvky :? Ale jednalo se o větší akva a vše kolem něj... Realizace neproběhla?

Napísané: 06 Feb 2009 11:56
od používateľa Y2K
Luděk napísal:Příteli,před necelým rokem jsi řešil podobnou záležitost,ne_viz.tvoje příspěvky :? Ale jednalo se o větší akva a vše kolem něj... Realizace neproběhla?
Nie neprebehla....
Nie preto ze by som nevedel co a ako, ale spravil som radsej sladkovodne akva, kedze pri nom spavam tak morska filtracia by nebola bohvieco.

A ako som pisal vyssie, tuto nadrz mam zatial volnu a to ma len tak napadlo ze preco to neskusit.

Osobne by som radsej siel do vacsieho - snad som uz po roku mudrejsi - ale na to treba pockat...

Vravim, ak sa vam to zda blbost z vasho pohladu tak kludne spravim z toho "karantenu" pre velke sladkovodne a morske budem riesit vo vacsich rozmeroch ked bude priestor...


PS: Nadherne akva....ked budem velky moja predstava je podobna :D

Napísané: 06 Feb 2009 12:36
od používateľa Amphibia
tazka rada... na jednej strane je vacsie stabilnejsie a menej naxylne na zaciatocnicke preslapy, na strane druhej je castou vlastnostou ludskej povahy skusat nieco v malom a na necisto, este pred "hlavnym" projektom.

moja rada: skus si cele akva rozobrat na jednotlive elementy (filtracia, fyz.-chem. vlastnosti h20, svetlo...) a najst nejake zakladne veci na tomto fore. ked budes mat ucelenejsiu predstavu a pripadnyx problemox a zadrhelox, spis sem otazky, urcite Ti niekto skusenejsi (nemyslim seba) poradi, co a ako. poprosim Ta, naozaj si daj zalezat na samo priprave a az potom sa pytaj. Ceco Ta uz dobre navigoval, mas nieco na rozjazd. moj osobny nazor je, ze ani v takomto malom vydani, to nie je ziadna hroza. xce to len poxopit zakladne poziadavky a potom si niektore veci uz len ustriehnut. tak smelo do toho!

PS: neber moju radu v zlom. nie, ze by Ti tu nikto nexcel poradit, ale zacinaju sa tu do okola opakovat tie iste veci. ako uz bolo pisane v inom prispevku, zacne to tu zavanat "reefcentralom" a to by nikto nexcel.

Napísané: 06 Feb 2009 13:08
od používateľa vik_33
Y2K napísal:....Otazkou je ci je to dobry napad si to takto skusit alebo teda radsej par mesiacov (ci rokov) pockat este na moznost vacsej nadrze.
Počkej a do téhle elementky si dej zatím paví očka :( Ušetříš si zklamání.
Nic ve zlém, ale 54L je málo na cokoliv. Můj názor je, že na provoz nano-reefu by člověk měl mít alespoň nějaké zkušenosti s mořským AQ. A určitě je vhodné mít větší nádrž, ze které je možné téměř okamžitě vzít vodu, anebo do které je možné přeložit život z nano-reefu, v případě havárie. Já osobně bych s mořem nezačínal v AQ menším jak 200-250L. Za optimální velikost - vzhledem k průměrným prostorovým možnostem, nákladům na provoz, stabilitě systému atd. - považuji AQ velikosti 300-400L.
Ale každý je svého moře strojvůdcem ... :)

Napísané: 07 Feb 2009 20:48
od používateľa Daniel Dostál
Čím menší AQ, tím větší problém s udržením stbility.

Takže 54 litrů půjde pokud zajistíš (kromě všeho ostatního) předevčím udržení teploty chazením a nekolísání hustoty automatickým doplňováním odparu.

O dobrém osvětlení, proudění, kvalitě vody a podobně nepíši....

Napísané: 07 Feb 2009 21:22
od používateľa lary
Naprosto souhlasím s Vikem a Danem do 60l bych dal jen nenáročné měkké korály a živočichy. Kraba poustevníka a nějakého šneka pak by se to dalo snad udržet ok. Vím o čem píšu protože jsem měl asi 14 dní 60l akva a bohatě mi to stačilo. Byli tam dva klauni a tři krevety a krab, udržet toto akva stabilní bylo opravdu náročné. Vše si ode mně koupil kamarád a je rád že asi po 4 měsících vše přestěhoval do skoro 200l nádrže. Jako neskušený mořský akvarista si raději počkám na minimálně 200l akva.

Napísané: 08 Feb 2009 10:31
od používateľa Y2K
Zatial tu prevladaju nazory ze teda radsej nie.
OK, tak si radsej asi pockam na tie priestory.

Chcel by som tak 700 l nadrz potom.

54 l

Napísané: 08 Feb 2009 11:04
od používateľa bacil
Cau. moja rada je-kludne do toho chod. neboj sa nicoho. ja osobne sa venujem morskej akvaristike skoro treti rok a to som nemal nikdy vacsie akvarium ako 100 litrov. zacinal som 45 l teraz mam 48 l a idem teraz kupovat krasne zabehnute 31 litrove. Ako osadku som tam nedal viac ako 2 rybky typu nemo a chrysiptera cyanea. K tomu 1 krevetu lysmata amboinensis a 1 pustovnik. Z makkych koralov som tam daval aj zo 10 a viac kusov. Momentalne mam v 48l akvariu aj tvrde koraly-montipora 2x a 1 favia. Nadrz ma rozmery 40x40x30. Je tam prepad do fitracky,ktora tvori 1/3 nadrze. Mam tam biomolitan,pod nim siporax/zmesti sa tam 1,5 litra/ dalej ide do komory,kde su polozene naplne typu uhlie,phosex a zeolit. Umiestneny tam mam odpenovac na male cerpadielko. No a na konci je navratne cerpadlo ktore hadicou vhana vodu spat a tym vytvara aj prud. Osvetlenie tvoria 2 15watove trubice/modra,biela philips/. Mam tam nema a krevetku a pustovnika a nemam ziadny problem. Ked sa tam este da krycie sklo tak odpar bude minimalny. V prvom rade neber tu morsku akvaristiku strasne zlozito-testy,merania a podobne blbosti. cim viac budes obozretnejsi tym viac katastrof budes mat. Ja nemenim ani len vodu a pridavam iba vapnik. Ziadne ph,kh a podobne. Iba hustomer a teplomer mam vo filtracke. Nicoho sa neboj a chod do toho.

Ono to je jednoduche,len vsetci sa to snazia robit strasne zlozitym/myslim nano reefy/ a pri tom nikdy ziadny nemali alebo iba akoze ,,poculi,, ze je to priam ,,nemozne,nerealne,, :D :D :D

Proste sa to da a nie je to nic zlozite ked dodrzis zakladne veci. A aj ta to na zaciatok bude menej stat. Za maximalne 300 eur budes mat krasny nanoreef so vsetkym,co k tomu patri. A to som aj trochu prehnal s tou cenou

Napísané: 08 Feb 2009 11:35
od používateľa tomáš
to bacil: myslel som si, že si umrel 8)

Napísané: 08 Feb 2009 12:36
od používateľa lary
Ty Bacile ty si přesně jako můj jeden kamarád, ten taky nic neměří a vše je pro něj jednoduché. Než jsem byl nedávno u něj na návštěvě kvůli měření hodnot NO3 v Malawi akva. Má malý nano ref s korály a dvěma rybama. A když jsme zjistily příčinu proč mu tlamovci začínají chcípat tak jsem mu navrhl že mu změřím hodnoty v Nano refu, naměřil jsem přes 50mg na jeden litr. Čuměl na mě jak puk a začal plánovat větší akva můj názor je že někteří mořský živočichové vydrží víc než sladkovodní. Ale nemusí se toho zneužívat jen proto aby jsi měl za každou cenu mořské akva.

Re: 54 l

Napísané: 08 Feb 2009 13:10
od používateľa vik_33
bacil napísal:....kludne do toho chod. neboj sa nicoho...
Tohle je tzv. rada k nezaplacení :(
Jasně že takové AQ může bez problémů fungovat. Ale když řekneš A, musíš říci nejen ještě B, ale rovnou celou abecedu :idea:
Kvůli letním teplotám bych se například nebál nano-reefu v kameném baráku a ještě navíc na severní stěně. V paneláku pod střechou a na jižní stěně ( a ještě třeba u okna ) jsou ale podmínky zcela odlišné. Bez chlazení takové AQ v létě nejspíš uvaříš. A s ostatními podmínkami je to podobné ( zdroj vody, světelné podmínky, použité kameny ... ) Tvrdit, že když mi něco funguje, tak že to bez problémů bude fungovat kdekoliv a komukoliv - to bych si tedy netroufal... :shock:

54 l akva

Napísané: 08 Feb 2009 13:19
od používateľa bacil
svietit moze predsa trubicami t 8 ktore vodu neohrievaju. A celkovo si to akvárium moze umiestnit ako tak do nejakehon tmavsieho miesta a nie ku oknu,nie??? :D . A ked nan nasmeruje 1-2 ventilatory tak v tom nevidim az taky strasny problem,ci? Ja som mal 48l nanoreef v bratislave pocas celeho leta a este k tomu na juznej stene a prezil bez akejkolvek ujmy. Ventilator urobil celkom dost. Samozrejme trochu väcsi ako maly stolovy.