Majov reef

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Roman »

doktore ty mi to kazíš

ja som chcel zrovna navrhnúť premývanie panenským močom a 3x preniesť zaklínadlo
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Lukáš »

Zaklinadlo pri splne a cigaretovy dym do toaletnej misy predsa fungovali vzdy. To by som si nikdy nedovolil spochybnit. :lol:
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa zencakd »

Roman napísal:doktore ty mi to kazíš

ja som chcel zrovna navrhnúť premývanie panenským močom a 3x preniesť zaklínadlo
:mrgreen:

Co se týká phosexu, myslím, že by úplně stačilo vrátit ho do té punčochy, což jak sám píšeš, před tím fungovalo...

David
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Vyzrážaninu odsajem a nechám tak, keže v tejto sekcií
Je priamo čerpadlo do AQ z filtrácie, takže prúdenia tam zrovnané slabé nie je.
Ešte mám jednu prosbu a radu.
Keď dnes naplním AQ na plný objem spustím systém a zarobím soľˇ. Mám po vyčirení vody s očkovacími baktériami do peletkového filtra DSB a AQ dať aj mocní kemiva, nech majú čo jesť s eozkladných procesov? Len na pripomenutie systém rozbieham bez živých kameňov a piesku, a kamene boli máčané v Save a potom ĺuhované vodou. Piesok bol premývaný vodou 4 týždne.
Ešte raz ďakujem, toto fórum je super nástroj, ako získať veľa skúseností :D
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa zencakd »

Moc tomuto postupu nerozumím. Proč všechno nejprve sterilizuješ a potom do toho budeš dávat život? Na co prát písek 4 týdny?? Jak se do systému dostanou amphypods, copepods, houby a další aby bylo akva živé? To, že vše vysterilizuji neznamená, že obelstím náběh řas a sinic v rámci záběhu akva. To jednou přijde tak i tak. Jak plánuješ, že nastartuješ tento cyklus?

Proč zapojuješ uhlí a phosex, když ještě nemáš namíchanou vodu? Pokud je dělaná z RO + DI (předpokládám), není tam nic na co bys potřeboval chemickou filtraci.

Moje doporučení:

1) namíchat vodu, pustit všechna čerpadla, žádný písek
2) týden počkat
3) vložit živé kameny, zapojit odpěňovač, zapnout světla, phosex, silicarbon, klidně peletky
4) počkat na dokončení cyklu, min. 21 dní, kochat se přírodou - sinice, řasy, různé potvory, červy...
5) přidat šneky a další býložravce (mimo ryb), kteří požerou řasy, ručně odstraňovat mrtvé řasy, měnit vodu
6) čekat až kameny budou zcela bez řas a voda bude průzračná jako ze studánky (cca 3 měsíce)
7) přidat písek (pokud ho dáš dříve, bude celý od řas, které se z něj budou špatně sundávat a písek bude hnědý
8) přidat korály a ryby - postupně

Vše se dá samozřejmě urychlit:

a) přidáním zeolitu, který se na sebe váže amoniak
b) použití kamenů/vody/písku ze zaběhlého akva

Tyto rady jsem dostal já do začátku, řídil jsem se jimi a vše funguje.

David


David
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ked som zakladal prvé AQ tak som použil kamene, ktoré som luhoval 2 týždne a aj čerstvé bez luhovania. Na tých nelúhovaných sa držali riasy oveľa dlhšie, lebo sa podľa mňa z nich uvolňovali phosfáty. Okrem toho živé kamene som nechcel použiť, lebo som sa chcel povesť povesť s tvarpvaním reefu.
Phosex a uhlie som zapojil, an som videl, či všetko funguje a keď tam žiadne phosfáty nebudú, tak na životnosti phosexu neuberie. Chcem vychytať všetky muchy v nábehu, myslím tým technické, všetko je nové a predtým som používal kanistrák, takže ak proces.
Na naočkovanie života chcem použiť Prodibio a kolegovi som dal špongiu do piesku na týždeň. Okrem toho keďže som 3 hodiny od Atlantiku, tak do DSB plánujem dať vrchnú 2 cm vrstvu priamo s DNA oceánu.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa zencakd »

OK, rozumím. DSB bude i tak dlouho najíždět = bude dlouho trvat, než začne redukovat NO3 a PO4. Použít písek z moře je asi dobré, ale potom už vůbec nemáš pod kontrolou, co si domů doneseš. Z tohoto pohledu nevidím jediný důvod louhování kamenů a písku.

Tvarování reefu je samozřejmě možné i se živými kameny, není problém je lepit reefbondem na suchu nebo ve vodě. Sám jsem to dělal a i když nejsem nijak manuálně zručný, šlo to v pohodě.

Řasa na živých kamenech je proto, že jsou živé a ne proto, že se z nich uvolňují phosfáty. Řasy jsou mechanismus přírody, který kontroluje živiny a je potravou pro další organismy. Je v pořádku, že tam roste, protože vytvoří základ potravního řetězce. Nechme jim tam růst dokud má z čeho :D

Očkování přes Probidio je podle mě ztráta peněz. Možná se tím něco zrychlím, ale nenahradí to v žádném případě život ze živých kamenů/živého písku. Bakterie se tam dostanou tak i tak, o ty bych strach neměl :-)

Ověření funkční techniky je samozřejmě správné, o tom žádná. Jenom bych phosex nedával vůbec do filtru ale do punčochy, protože jak se bude mlít, může se z něj uvolňovat jemný prach dál a dál.

David
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ten piesok z Atlantiku pôjde len do DSB, takže okrem plamktónu ostatné bezstavovce si myslím zostanú Len v DSB. Dal som si poradiť tiež od skúsených harcovníkov.
Zajtra povesím fotky ako AQ vyzerá po napusteni.
A potom ako píšeš, idem si užívať prírodu na 3 týždne. Zajtra chcem len zmerať salinitu, NO3, PO4 a Ca, Mg, nech viem odkiaľ som začal a aké hodnoty má soľ Tropic Marin pro reef, lebo predtým som používá reef see pro.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa VF »

zencakd napísal:OK, rozumím. DSB bude i tak dlouho najíždět = bude dlouho trvat, než začne redukovat NO3 a PO4David
Jenom nesmělý dotaz - jak DSB redukuje PO4? Asi jsem zrovna chyběl-ale omluvenku mám!
Zkušenost je nesdělitelná!!
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Roman »

všetkým odporúčam Davidove príspevky na poslednej strane brať s rezervou...
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Podľa mňa nijak, denitrifikačné baktérie bez prístupu O2 rekučnou reakciou iba rpzkladajú NO3 na plynný N2 a O2. Ale na to tu máme iných odborníkov ako ja.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa rybka »

Složitě, ale výsledkem je nerozpustný fosforečnan vápenatý. Ten je kupodivu lépe biologicky odbouratelný než orthofosforečnan rozpuštěný ve vodě. U Giussepeho jsem viděl, že to funguje i v brutálně zatíženém systému (tož teda tu náplň do filtru bych lopatovat nechtěl, a stejně mě to čeká :roll: )
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa VF »

rybka napísal:Složitě, ale výsledkem je nerozpustný fosforečnan vápenatý. Ten je kupodivu lépe biologicky odbouratelný než orthofosforečnan rozpuštěný ve vodě. U Giussepeho jsem viděl, že to funguje i v brutálně zatíženém systému (tož teda tu náplň do filtru bych lopatovat nechtěl, a stejně mě to čeká :roll: )
Já chci veřejnou doučovací hodinku pro dospělé a polopaticky. Abych to pochopil. PROSÍM!!
Zkušenost je nesdělitelná!!
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa zencakd »

VF napísal:
zencakd napísal:OK, rozumím. DSB bude i tak dlouho najíždět = bude dlouho trvat, než začne redukovat NO3 a PO4David
Jenom nesmělý dotaz - jak DSB redukuje PO4? Asi jsem zrovna chyběl-ale omluvenku mám!
Z článku Dr. Schimka o DSB na http://www.ronshimek.com/deep_sand_beds.html:

"...The removal of both nitrogenous wastes, such as ammonia, and phosphates is accomplished by bacteria and microalgae which absorb these toxic animal byproducts and use them in their growth as necessary, required, and vital nutrients...."

David
zencakd
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 17 Okt 2009 13:53
Bydlisko: Ústí nad Labem

Re: Moj nový reef-start

Príspevok od používateľa zencakd »

VF napísal:
zencakd napísal:OK, rozumím. DSB bude i tak dlouho najíždět = bude dlouho trvat, než začne redukovat NO3 a PO4David
Jenom nesmělý dotaz - jak DSB redukuje PO4? Asi jsem zrovna chyběl-ale omluvenku mám!
nebo ještě lépe na http://en.wikipedia.org/wiki/Enhanced_b ... us_removal:

"Enhanced biological phosphorus removal (EBPR) is a wastewater treatment configuration applied to activated sludge systems for the removal of phosphate.
The common element in EBPR implementations is the presence of an anaerobic tank (nitrate and oxygen are absent) prior to the aeration tank. Under these conditions a group of heterotrophic bacteria, called polyphosphate-accumulating organisms (PAO) are selectively enriched in the bacterial community within the activated sludge. These bacteria accumulate large quantities of polyphosphate within their cells and the removal of phosphorus is said to be enhanced...."
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"