Malá koralová bariéra u radEga

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa radEg »

Ahojte.
Na začiatok napíšem, že som úplný začiatočník, ktorý už dlho sníva o jednom útese a teraz sa rozhodol si sen splniť. Cesta k snu však bude pre mňa veľmi dlhá a ťažká preto Vás všetkých chcem poprosiť o cenné rady, návody a hlavne veľkú dávku trpezlivosti.
Mám v pláne si v dome spraviť morské akvárium. Akvárium bude súčasťou obývačky. Zatiaľ to vidím na cca 500 – 700l. Rozmery budú niekde okolo 170x60x60. Akvárium nebude mať žiadnu zvlášť technickú miestnosť.
Dom je však v procese stavby a preto by som chcel od Vás nejaké rady na čo nezabudnúť a čo odporúčate pripraviť k akváriu. Nejaké to zázemie. Čo Vám chýba naopak čoho sa vyvarovať.
Zatiaľ ma napadlo asi toto:
- Priviesť elektrický kábel do priestoru pod AQ, ktorý bude zvlášť istený
- Priviesť vodu do priestoru pod AQ
- Pripraviť odpadovú rúru
- Spraviť odvetranie nad akvárium
- Nedať podlahové vykurovanie pod AQ
- Vymurovať (Ytong, beton) stojan
Čo vy na to ? Je to všetko ? Je tam niečo zbytočné ?
Buďte na mňa dobrý a držte mi palce.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
rb
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19 Dec 2007 16:45
Bydlisko: Levice

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa rb »

radEg napísal:.......
- Priviesť elektrický kábel do priestoru pod AQ, ktorý bude zvlášť istený
- Priviesť vodu do priestoru pod AQ
- Pripraviť odpadovú rúru
....

priveď dva káble, každý z inej fázy a každý bude mať v rozvodnej skrinke (s ističmi) vlastnú prepäťovú ochranu

načo tam chceš privádzať vodu a odpad ?
xceš robiť RO vodu v stojane pod aq?
a potom kde budeš miešať slanú vodu - tiež pod aq?
podľa mňa stačí (ak nemáš speci technologickú miestnosť) robiť RO vodu a miešať slaný roztok v práčovni (keďže staviaš RD - predpokladám že uvažujete nad takouto technologicklou miestnosťou pre manželku)

r.
Používateľov profilový obrázok
JRx
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: 13 Apr 2007 11:12
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa JRx »

len si tam prived vodu, mozes pomocou RO doplnat odpar.....
a odpad prived tiez, budes kludnejsie spavat, v pripade havarie si nevytopis polku domu

este riesenie odvodu tepla zo svetelnej rampy - pospekuluj nad riesenim....
800L aqa 300L filter,
300L karantena, 240L zalozna nadrzka pre pripady nudze
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa Dano »

Co sa tyka tej vody, ja by som sa na to kludne popytal nejakeho instalatera. Povedz mu na co tam chces tahat vodu a ci to ma podla neho zmysel. Ide hlavne o priestor. Ak odpad, tak to znamena nejaku vylevku, umyvadlo, pripadne vyspadovanie podlahy pod aq s odtokom niekde v strede. Ono by to bolo fajn, ale v prvom rade treba riesit priestor pre filtraciu a potrebne technologie. Vzdy je dobre mat do buducna nejaku rezervu, ci uz na chladenie alebo nieco ine.
Co sa tyka vody na priame dolpnanie odparu cez RO. je to fajn myslienka, ale ja verim na sudruha Murfyho, ci ako sa vola. Aby taketo nieco fungovalo, mal by tam byt nejaky elektromagneticky ventil, alebo nieco podobne. No a ak sa ti to poserka, tak voda bude tiect a tiect a tiect... :lol: :lol: :lol: kedysi som videl, ako to mali riesene v Biotope, mali tam RO vyvedene do cca 1500l nadrze od kial stale cerpali ci uz pre potreby predajne, alebo pre zakaznikov. Takto im to mohlo tiect nonstop, nikdy to nepretieklo...
Dano
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa radEg »

OK. Káble privediem teda dva s potrebným istením.

Vodu som plánoval na napúšťanie AQ, samozrejme cez RO. Nemyslel som na automatické dopĺňanie skôr len dať tam ventil + RO a v prípade potreby mať vodu po ruke. Len som nedomyslel to miešanie. Hold dlhé roky sladkovodného AQ. :D Technickú miestnosť /kotolňu / práčovňu budem mať tak to asi poriešim tu. Dopĺňanie odparu budem riešiť z technickej miestnosti. Skôr sa pýtam na váš názor ako na názor inštalatéra. Čo ten vie o potrebách morského AQ. Okrem toho vo svojej stavbe som okrem všetkého iného aj inštalatér :D .

Odpad by som tam určite chcel. V podobe sifónu (ako na práčku) na ktorý nasadím hadicu a môžem odčerpávať vodu. Ale tam vidím osobne problém nakoľko nemám verejnú kanalizáciu tak neviem kam s vodou. Plánujem mať ČOV a tam asi slaná voda nebude moc ísť. Vypúšťať ju na pozemok asi tiež nebude najlepšie riešenie. Poradí niekto s vidiečanov ?

Čo sa týka odvetrania tak mám v pláne spraviť práve odvetranie osvetľovacej rampy ktorá bude nad AQ. Keďže nad AQ nie je žiadne sklo tak tým pádom aj odpar z AQ pôjde hore komínom. Chcem tým predísť prehrievaniu rampy a zvýšenej vlhkosti v dome. Plánujem to spraviť cca 110 novodurovou trubkou hore do stropu a potom nad strechu prípadne priamo cez stenu von z domu.

Nič iné ?
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa radEg »

Ahojte.
V prílohe je pôdorys domu. Môj plán je AQ umiestniť do obývačky medzi barové stoličky a sedačku. Táto obvodová stena je smerovaná na severo - západ.
Tým pádom by malo AQ stať cca 2 m od krbu. Medzi krbom a AQ nebude žiadna zábrana. Myslíte, že pre AQ to bude problém ? Môže teplo z krbu ešte ovplyvňovať vodu v AQ ?

Prípadne skúste navrhnúť iné miesto kam by ste AQ postavili vy. Predsa len iný pohľad na vec možno vnesie trocha kreativity.
Prílohy
plan1.jpg
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
Specnaz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 15 Aug 2008 09:03
Bydlisko: Teplice v Čechách

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa Specnaz »

Ahoj! Za prvé, můžeš mi napsat od které firmy máš projekt, plánujem výhledově taky baráček.

1) Myslím, že krb ti teplotu v AQ ovlivní. Co mám zkušenost od pantáty, má 10 KW krb a tak ty 2 metry od něj je docela teplo.
2) Nevím, co plánuješ v pokojích, já bych to možná viděl tady. udělat si takovou místnustku pro AQ. Rohové AQ by bylo vidět jak z obýváku, tak z kuchyně. Přeci jen je takhle alespoň trochu stíněné od krbu.
Obrázok
Něco takového
Obrázok
Obrázok
320l system (250l AQ + 70l sump) » start 20.8.09
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=4&t=2556
dr.dratek
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 26 Feb 2008 21:50
Bydlisko: Vizovice
Kontaktovať používateľa:

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa dr.dratek »

covece aj ti zavidim ze mas aq nakonec v obyvaku. ja jsem s tim v projektu bojoval a nakonec prohral. Aq zustalo na chodbe, je na nej trochu videt z kuchyne a obyvaku.
jako kompenzaci jsem na aq dostal solo mistnost, ze pry at delam "bordel" jen tam :o).
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa radEg »

Heh. Tak nieje čo závidieť zatiaľ mam len holé múry, zničené ruky, veľkú sekeru a jeden sen :D .

Viem že teplo sa do tej vzdialenosti dostane ale bude to až tak markantné aby to mohlo ovplyvniť 5OOl v AQ ? Krb bude slúžiť na príležitostnú romantiku nie ako zdroj vykurovania.

Ten roh vyzerá zaujímavo ale na to je už neskoro. Múry stoja a sú to práve nosné múry.

Ešte som premýšľal dať AQ tam kde je v projekte TV a TV dať vedľa krbu. Zas tam neviem či nebude vadiť juhozápadné slnko cez to veľké okno. S tým že okno už nieje rohové. Domuroval som celú stenu. Tú kde je TV.
Otvor (barový pult) medzi kuchyňou a obývačkou mam zastavaný.


PS: Projekt je od Euroline Slovakia. bungalow 878
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
BODLOK
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 28 Nov 2008 16:16
Bydlisko: Mladá Boleslav

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa BODLOK »

Projekt z pohledu ryb a ostatních živočichů v AQ.Myslím,že v době,když bude plápolat krb nebudou tito příliš spokojeni.Kmitavé světlo ryby nemají rády,jak jsem vypozoroval.Ten projekt vypadá perfektně--ať se daří.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa Lukáš »

Kmitavé svetlo vzniká aj rozptylom lúcov pri zvlnenej hladine. Prirodzene, nahle zmeny vo farebnom spektre a intenzite (TV a pod.) su o niecom inom. Ak to ma byt len na prilezitostnu romantiku, nevidim az taky problem, za predpokladu, ze ustrazis teplotu (+ samozrejme dym zo zle urobeneho krbu a odpenovac spolu tiez celkom nejdu dohromady).

S oknom je to rovnako. Denne svetlo je super, ale to co možno ziskas na intenzite osvetlenia, budes musiet vykompenzovat nejakym chladenim. Treba si to zvazit.
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa laomedon »

pokiaľ, bude krb umiestnený tak ako je zakreslené v pôdoryse a akvárium bude tam kde je tá skrinka vedľa sedacej súpravy, tak by teplo z krbu nemalo veĺmi ovplivniť teplotu vody v akva kedže nieje na prvej rane.
Krb sála cez sklo priamo a to tvoje riešenie mi príde dosť z uhla. Podľa mňa bude záležať aký krb si zvolíš.

Sám mám krb v novom dome už tretiu zimu a presne oproti akváriu. Vzdialenosť je viac ako 5m.
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
rb
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19 Dec 2007 16:45
Bydlisko: Levice

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa rb »

aq vs krb

mám vedľa aq krb (2metre)

prehrievanie nepozorujem, proste v zime je tam akurát 26°C
vlani to bolo vyššie - výtlačné čerpadlo bolo ponorené a teda odvádzalo aj svoje teplo do vody (kúrilo)

tzn. som toho názoru, že v zime od krbu nehrozí prehrievanie (samozrejme za predpokladu že hovoríme o nezakrytovanom aq)
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa radEg »

Výborne. To som chcel počuť.
Určite bude krb otočený smerom tak ako je na pôdoryse čiže do priestoru obývačky a teda akvárium bude z uhla. Sklo bude len spredu. Samozrejme z boku bude nejaká obstavba čo by teplo vyžarované z boku mala eliminovať.

Kmitanie svetla: to ma ani vo sne nenapadlo. Asi to budem musieť otestovať. Ale aj tak pôjde určite častejšie telka ako krb.

laomedon: heh ale ako som videl tvoju obývačku v dome na fotkách tak AQ je ešte prázdne. :D

Ešte mi prosím poradte čo s podlahovkou. Dobre som sa rozhodol, že pod AQ nedávať ? Hlavne kôli teplu.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: Malá koralová bariéra u radEga

Príspevok od používateľa kominík »

pod akva hlavně ne kvůli váhy a kdyby došlo k poruše tak tě vidím jak ho odšoupneš
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"