Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa venomcz »

Nakonec to bude ze skla a trochu jsem ty rozmery i upravil . To uz je v pohode , vic me ale trapi to ze musim vyvrtat diru na prepad do jiz hotoveho akvaria :( pokud to praskne tak se asi zabiju
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Mender »

Vrtal jsem již několikrát - párkrát sám, párkrát u profíků a nikdy neprasklo :-) Ale nesmíš tlačit, pěkně pomalinku a chladit a chladit.
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa venomcz »

Použil jsi trubkový vrták s dismantovým prachem nebo máš na to jinou taktiku? Dle videa to vypadalo lehce ale musím nejdříve sehnat 42mm vrták nebo si ho vyrobit
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Mender »

Vrták jsem si půjčil ve sklenářství. Ale občas nejsou ochotni ho půjčit, tak v tom případě jsem jim to tam dovezl a vždy svolili, že mi to udělají jen s podmínkou, že vrtají na mou odpovědnost a za vzniklé škody neodpovídají :-).
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa martin01 »

Vrtání bych se nebál, jen to chce opatrně, hodně chladit a hlavně ke konci pomalu. Na začátku udělám vždy pár větších kružnic vrtačkou abych zvětšil rádius vstupu. Hodně zdaru.
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa venomcz »

Je tu někdo kdo provozuje akvárium bez přepadu nebo používá přepad bez vrtaného a snižovaného skla ? Rád bych s nim něco probral . Díky
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Ja mám nano "bez prepadu" resp. DIY senie z hladiny. Pozri vlákno švíca alebo spongeboba oni fičia na externých filtroch so saním z hladiny
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Spongebob »

Venomcz: pouzivam externi zavesny filtr AquaClear 70. Co te zajima?
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa venomcz »

Díky za odpovědi , poslal jsem Vám zprávu ať t tady nezahltíme .
Ještě mě zajímá jedna věc. Ten kdo má vrtaný přepad ve dně akvária , nemá problém s netěsností? Je třeba takový přepad oddělit přepážkou ( vytvořit komín ) a tím oddělit tlak na díru ? Ještě je totiž ve hře že bych zkusil vyvrtat díru do dna akvária zhruba 10 cm od levé stěny doprostřed ale nevím zda je nutné ho oddělit tou přepážkou .
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Myscho151 »

Nemusíš ho mať na dne... možeš mať prepad navrtaný aj 5cm pod hladinou je to na tebe... tam ide len o to aby to bralo bordel z hladiny a samozrejme nezabudni aj na poistný prepad...
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa venomcz »

Z boku ho mít nemůžu protože nemám místo vedle akvária jen cca 5 cm . Aqua bude ve stěně zapuštěné a je tam místo jen na trubky .
Honzík
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30 Jan 2018 20:47
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Honzík »

Ahoj mořáci,
pročítám, studuji, pídím se, ale asi blbě. Nidke na fóru nemůžu najít které testy a hlavně jaké je potřeba. Někdo píše že Salifert, jiný že Hanna Checker, někdo zase Red Sea. Jsem z toho dost zmatený. Nemohl by někdo zkušený napsat do Návodu které testy a od koho jsou naprostou nutností (základ), které jsou dobré jako rozšíření pro tvrdé korály, Balinga a podobně. Myslím že by to ocenilo více začátečníků jako ucelenou informaci. Ono to po těch kouskách tu a támhle je dost nepřehledné. Děkuji pokud se toho někdo chytne.
Honza
venomcz
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 210
Dátum registrácie: 06 Okt 2016 11:25
Bydlisko: Zubří

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa venomcz »

bohužel tady je všechno tak nějak po kouskách .. když jsem rok zpět začínal tak jsem z tohoto fóra byl nešťastný , protože najít něco bylo opravdu těžké , pro někoho , kdo vlastně neví , co hledá.

Moderátoři tu na to s prominutím se*ou , dobří lidé odešli a co tu zůstalo je jen stará struktůra fóra . Více se toho člověk dozví na facebooku ve skupině .

Jinak k testům - základní testy stačí od salifertu , jsou levné a docela přesné .
KH , NO3 , Ca, Mg , ( někdo i Ph nebo NO2 )
a na PO4 potřebuješ lepší testy , proto se radí Hanna CHecker . Tam jsou dva druhy . Já mám ten klasický HI713 na fosfáty ale říká se že je lepší ten na fosfor , protože je přesnější.

Red Sea testy jsou na základní prvky taky dobré , jen jsou dražší . Každému ale vyhovuje něco jiného.
V dobré mořské prodejně by ti měli poradit . Tam kde ti řeknou že na Po4 ti stačí salifert , tak jim poděkuj a vyhledej jinou prodejnu :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa VINTR »

Ahoj, při zakládání nádrže spíš než testy je dobré vědět jak akvarium seskládat včetně techniky a do jaké nádrže se pustíš. Základ je mít dobrý odpěňovač a dobře naplánovanou filtraci. Odpěňovač i ten zbytek je závislý od ryb a korálů - je to široký pojem. Jednodušeji Jen ryby, ryby a měkáče, ryby a tvďáky + měkáče, příp jen bez ryb. Až na poslední případ bych to bez odpěňovače nedělal. Já osobně mám názor, že v případě prvních dvou případů (ryby, ryby + měkáče) stačí kupovat kvalitní sůl a mít refraktometr - testy nejsou třeba. V případě posledních svou ryby a tvrďáky a příp ber ryb je za opotřebí i vědět to zda jedeš na balinga nebo na reaktor. Na reaktoru je třeba základní test KH - stačí držet na 8 a jsi v klidu (záložně by jsi měl mít Mg a Ca test - moc je neužiješ) a spíš je zde dobré mít Ph metr a kontrolovat Ph v nádrži (reaktor ho snižuje) no a balinga neznám, jen co jsem přečetl, je základní baling a nějaký rozšířený (přidáváš i stopové prvky). U základního by jsi měl vystačit se základními testy (Kh, Ca, Mg) u rozšířeného musíš investovat i do testů na stopové prvky. Když ti vše klape testy typu MO3 a PO4 nepotřebuješ, vidíš okem, ty se využívají spíše když dávkuješ vodku, případně nějaké komerční prostředky.
Ale je to jen obecně.... vše má své ....... já jedu na Ca reaktor.
Honzík
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30 Jan 2018 20:47
Bydlisko: Frýdek-Místek

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Honzík »

Díky, díky. Z těchto dvou přízpěvků vím více než z mého týdenního hledání. Mám v plánu zatím jen měkáče s rybama 250L (50x50x100cm). Ten refraktometr už mám. Už jsem dostal tuto radu že pokud se nebudu pouštět do tvrdých tak se nebudu muset stát pokročilým chemikem. :D No uvidíme později. Ještě jednou díky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"