Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

wiki133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 12 Jún 2014 00:59
Bydlisko: Topoľčany

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa wiki133 »

Začni aspoň so 100-300l.(ale lepšie s zvášť filtrom, ale v zadu može byť ale to sa ti vyjadria skúsenejší, čo je lepšie) v konečnom dôsleku prídeš na to, že si dal do toho tie isté prachy +/-. Lebo, čo potrebuješ pri 30l. tak to potrebuješ aj pri 300l. nemyslím osmozu ak máš blízko akvaristiku. Ak ideš do toho HOMEMADE tak už choď so väčšieho. :)
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Dyksn »

Nikdy jsem nezakladal 300l akva, ale jen by me zajimali ty pocty financi na start akva. Zda se mi celkem troufale tvrdit, ze cena je plus minus stejna jak u 30l vs 300l. at to beru od skrinky, pres techniku, pisek/kameny az po koraly....
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa vik_33 »

Pokud jde o srovnání malých, středních a velkých systémů, lecos se lze dočíst zde. Sice je v uvedeném vlákně spousta balastu, ale také řada kvalitních příspěvků od zkušených mořáků. Je třeba si to pročíst a odfiltrovat názory těch méně zkušených ( zato většinou grafomansky založených ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
wiki133
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 12 Jún 2014 00:59
Bydlisko: Topoľčany

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa wiki133 »

Vik_33
ja som sem napísal len subjektívny pocit.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa vik_33 »

Vždyť to je v pořádku, já si také myslím, že zřízení mini systému není levnější, než zřízení středně velkého systému ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Dyksn
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 578
Dátum registrácie: 18 Okt 2012 20:16
Bydlisko: Brno

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa Dyksn »

Jako netvrdim ze to bude 10x levnejsi protoze obsah je 10x mensi, ale minimalne o pulku to musi vyjit preci levneji a pokud nekomu zalezi na financich, tak je pro neho nejspis podstatne jestli do toho da treba 7000 a ne 15 000. Ale tak to je jedno. A jak pise Vik, nejlepsi procist a udelat si svuj nazor ;)
At to roste a zije.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa amsi »

pořizovací naklady jsou u menšiho akva menší .. o něco (jde o to jestli je to 50ltr vs 200ltr, nebo třeba 1000ltr)
ale pak u provozu to poznat pujde je rozdil ....svitit ,točit vodu, menit vodu, lit ruzne vodičky, měnit sorbenty ve 100litrech nebo v 500litrech
stephans
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 28 Nov 2012 22:30
Bydlisko: Stupava

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa stephans »

Keď môžem pripojím sa k tejto diskusii.
Pred necelým rokom som rozbiehal 50L akvárium s tým, že to asi nebude až také drahé ako veľké, ale hlavne na veľké som nemal ani priestor (myslím tým 300L a viac).
Nechcel som použiť kanistrový filter, takže som išiel cestou refugia.
Viedol som si podrobný popis čo som kúpil, za koľko a kde.
Veľa vecí som kúpil už použitých, ale písal som si vedľa aj ceny nových (chcel som vedieť ako by to vyzeralo keby som to kupoval nové).
Takže tá suma sa pohybuje okolo tisícky, je to už aj so životom (žiadne drahé špecialitky).
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Moje srovnání, když pominu život a ceny poplatné době (2.5roku zpět tunze řiditelné 6000 - dnes jebao pod 2000).
100l cca 20.000,- - řiditelný světlo led je půlka
200 - 350ll bych dal dohromady dnes do 30.000,-
pro srovnání sladká voda 50l 10.000,- rostlinné aqua.

Podle toho co tam narveš za život, tak cena techniky se klidne stane tou levnější částí. :roll:
Za pomoci lowcost techniky (jebao, bubble magus, led čína) se dá aqua do 250l poskládat relativně levně (15-20k). V odkaze od Vika si najdi příspěvky od rybky
Ono udělat 60l dennerle je o trochu levnější, jenže budeš narážet na mantinely - drahá technika co stojí za prd, nic tam nestrčíš, nebo to neschováš, nebo to budeš muset upravovat a to se ti odrazí jak v konfortu péče, tak nakonec i v ceně. Nano není o ceně, je to o výzvě pro puntičkářské minimalisty s velkou osobní sebekázní. To bych vážil víc než pár ušetřených peněz.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa amsi »

starost o menší akva ... je samozřejmě jiná ....
Ale když budem u cen ... ČISTĚ TEORETICKY !!!! 100 litrové akva ... dvě zářivky ... Vortech Mp10
300 litrů .... 6 zařivek .... Vortech Mp40 .... 3x víc daš za akva ....větší odpěňovač ... víc kamenů .... víc písku ... atd atd .... MUSÍ tam být cenový rozdíl.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa tragett »

V provozu i údržbě samozřejmě také bude rozdíl - výměna vody, spotřebuješ víc soli, budeš víc svítit, chemie postřebuješ víc atp. :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ale my se tu přece nebavíme o srovnání 30 a 300l :shock:
Zde byla řeč spíše o malých a středních systémech a jejich pořizovacích nákladech. Takže 60l a 160l zas takový rozdíl nebude. Stejně jako mezi 100l a 200l. Provozní náklady jsou zase jiná pohádka - záleží na tom, co v AQ je. Nedá se automaticky říci, že čím větší, tím vyšší a basta. 200l s měkkými korálnatci nepotřebuje doplňovat nic, světla a proudění stačí méně a periodu výměny vody také stačí protáhnout. 60l hustě zarostlých SPS potřebuje jak doplňování prvků, tak častější výmeny vody, silnější filtraci i světlo ...

Ale tahle debata se hodí spíše do vlákna srovnávajícího malé a velké systémy ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Amsi rozdíl mezi 100l a 300l není vortech za 8-12 litrů :wink: (to stejný udělá jebao za 1800 - 3000) ano poskládám klidně 100litrů za 100litrů ale k čemu. A zářivky nad malou nádrž 60-80cm délky - poměr cena/výkon/estetika/provozní náklady oproti led? Cena skla je samo jiná, ale ty 3000 rozdílu ušetříš koupí z druhé ruky, nebo úsporou za toho vortecha. Cena provozu nádrže se pak diametrálně liší od použité techniky a filtrace.
Osobně dnes skoro neměním sorbenty leju průmyslovej chlast a pár kapek KZ 10% výměny za týden mi nezabije ani u 100 ani u 300l - to máš kýbl soli za 2000 na půl roku. :idea: Utratím daleko víc za nákup toho co v aqua ještě nemám a chci :D a stejně jsem se ještě neodhodlal k vyhození Masaryka za skolímku :evil:
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa vlčák »

a nebude to v tom ze koupis vortech za 10tisic a mas klid na 10let a vis ze dava 10000litru hodinove.
a nebo jebao a ktery pri papirovejch 12000 litrech dava stezi 6000 a navic ho za tech 10 let koupis asi tak 8 krat.
kdysi to tu psal aquain. jestli uz to neni v tom nazvu !!!

tomu se rika usetrit
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlákno pre voľnú diskusiu pred alebo počas štartu

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Vlčáku nestraš jebao jsem instaloval teprv včera, tak už začínám šetřit na druhý :D Ok kvalitu některých výrobků beru, na druhou stranu na rozjezd stačí neřiditelný noname nebo druhá ruka, tak to bylo trochu myšleno. I ten vortech tu občas někdo prodává za dobrou cenu. Já ho použít nemůžu pač statoru by se voda asi nelíbila :( jinak bych ho už měl.
On vik mě trochu předběhl s tím posledním příspěvkem. To co jsem chtěl říct, je, že se dá udělat malé moře relativně levně a nenáročně na udržbu. Když vezmeš v úvahu jestli doporučit tohle nebo nano pro začátečníka, kterej řešil cenu. Já jsem pro větší. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"