Michal Duris - nové akva

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Zdravim vas,
som tu novy aj ked to tu uz citam dost dlho. Prave zakladam cca 400l system (akva 120x50x50), nejake to predstavenie seba a akvaria ktore zakladam planujem az ked to rozbehnem - aktualne som v tom stadiu ze som zlepil komin a prepad. trubky.
Nechcel som kvoli tomu zakladat novu temu ale potreboval by som poradit ci mozem pouzit taketo kamene (vid obrazok). Je to vraj morsky kamen, asi z turecka z nejakeho sucheho lomu. Ide urcite o vapenec co potvrdil test k. fosforecnou, akurat ma znepokojuju tie cervene vrstvy. Niektore kamene su pekne biele ine su obalene akoby nejakym cervenym pieskom.
Myslite ze tieto kamene sa budu dat pouzit ako zaklad utesu? Resp. myslite ze pojde ten cerveny piesok z toho vyluhovat? Ked som to vystriekal hadicou tak ten piesok z toho siel dolu. Vopred dakujem za odpoved hlavne romanovi a ospravedlnujem sa za OT.

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Roman »

ja by som ich na 2 týždne namočil do roztoku NaOH , nájdi vhodnú plastovú nádobu, naukladaj tam kamene, zalej vodou a vysyp 1 fľašku prípravku SIFO , to je 600g kryštalického NaOH za cca 3eura , majú to v Tescu v odd. čistiacich prostriedkov. Občas tým počas tých 2 týždňov pomiešaj nejakou drevenou alebo plastovou tyčkou, nech sa usadený bordel rozpustí. Po 2 týždňoch by voda mala byť zelená / hnedá a smrdieť. Opatrne ju zlej , pozor je to žieravina , prepláchni niekoľkokrát čistou vodou, ideálne je to robiť niekde vonku so záhradnou hadicou.
nakoniec to znovu prelej čistou vodou a daj liter octu na zneutralizovanie NaOH, keď to prestane besne šumieť asi po 20minútach, znovu to zlej a niekoľkorát prepláchni.

Touto procedúrou z kameňov dostaneš 90% organického bordelu.

Nepoznám pôvod tých tvojich kameňov, možno sú čisté aj bez toho, ale načo to riskovať...

Mimochodom, tie kamene na fotke nemajú zrovna ideálny tvar, neviem aký útes chceš z toho postaviť , ale ja osobne preferujem skôr pláty a koralové vetvy. Dá sa z nich postaviť oveľa vzdušnejšia konštrukcia útesu, máš tam viac miesta na koraly a pre ryby na plávanie
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Dakujem za odpoved!Presne toto som potreboval vediet, viem ze som to tu niekde o tom hydroxide sodnom uz cital ale nejako som to uz nevedel najst. Viem zohnat NaOH granulovany alebo tabletovany takze toto je no problem. Organicke necistoty z toho dostanem, skor sa bojim toho cerveneho piesku. Neviem kde sa to v tom morskom kameni nabralo ale moze to byt z lomu ktory bol povodne morskym dnom a ten piesok sa tam dostal az po vyzdvihnuti resp. poklese morskej hladiny. Ta cervena farba mi stale evokuje vyzrazane zelezo..je to velky pruser pre morske akvarium?
Apropo co sa tyka tvaru kamenov - toto je len jeden kvoli ukazke. mam k dispozicii rozlicne tvary a velkosti takze nieco sa z toho bude dat urcite postavit.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Roman »

železo by nevadilo

v kľude to vylúhuj a zneutralizuj, stačí najlacnejší NaOH čo zoženieš
neponáhľaj sa, ušetrené 2 týždne pri ošetrovaní kameňov a piesku na začiatku by mohli znamenať dlhé mesiace boja s riasami
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Peter »

mal som tento druh kamenov a uz su v zahrade...z mojej skusenosti - na more nevhodne.Povod : Marcel made in Biotop...Ba.
Inac Romanov postup spravny a z hladiska chemie aj vysoko odborny.A ze z chemie nic nevie... klamar :D

Snad este dodam, ze sa stale z nich do akva nieco vyluhovalo a skodilo to niektorym druhom koralom- tie proste hynuli po par tyzdnoch (Blastomussa,Fungia) a o otvorenych polypoch u Montipor, Acropor a Turbinaria bolo tazko hovorit..sice zili a rastli, ale polypy statocne zatiahnute.Kamene sli do zahrady, vymenena komplet voda, dal som original kamene, take ake maju byt a nestiham sa divit, co vsetko zrazu vytiahlo polypy...aj Turbinaria po 6 rokoch ma zrazu polypy vonku.Iny dovod ako kamene nevidim.
Naposledy upravil/-a Peter v 14 Mar 2011 13:49, upravené celkom 1 krát.
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Vobec sa neponahlam, planujem to uz asi rok a aj tak idem teraz riesit filter - komin a trubky su tiez este len cerstvo zlepene a prave zabehujem RO. Takze casu je dost. Viac-menej to uz mam premyslene aj ked vela veci sa bude riesit za pochodu. Co sa tyka tych kamenov-mam moznost ich zohnat vacsie mnozstvo a cena v porovnani s predajnou je uplne inde- tak preto. Casom vsak chcem k nim pridat par kg zivakov - kvoli zivotu.
Ked uz je to v novej teme mozes mi prosim poradit ako zmenit nazov?
Vdaka.
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

peter aky bol problem co sa tyka tychto kamenov?
nechcem to pokaslat hned na zaciatku a ak nie su vhodne do mora tak ich radsej nepouzijem. Tiez v nich bol ten cerveny piesok?
Chcel som ich pouzit len ako skelet utesu - su dost vzdusne, akoby pozliepane rurky..vyzeraju pekne. Postupne by som doplnal zivaky.

EDIT: Tak uz si medzitym odpovedal. Ty si ich predtym aj luhoval? Napriek tomu sa z nich stale nieco luhovalo?
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Dano »

Ku tomuto by sa ti mohol vyjadrit Janko Amphibia, ked si to tu nevsimne, kludne mu napis pm, je geolog.
Ja by som dal za pravdu Petrovi.
Dano
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Ok, vdaka za info.
Myslim ze zaklad je cisty vapenec - riadne sumi v octe resp. v H3PO4. Obavy mam z toho cerveneho prasku - nie som schopny identifikovat jeho zlozenie.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Peter »

[EDIT: Tak uz si medzitym odpovedal. Ty si ich predtym aj luhoval? Napriek tomu sa z nich stale nieco luhovalo?[/quote]

Luhoval som a dost dlho..Cerveny piesok to nebol.Podla reakcie koralov pocas 6 rokov som dospel k tomuto zaveru-kamene.Koral, ktory bol u kamosa krasne otvoreny u mna jednoznacne dlho zavrety- rozdiel bol len v kamenoch.Voda bola testovana a porovnavana v labakoch.nieco z toho slo..nedalo sa identifikovat co.aj teraz som kupoval zive kamene a nasiel som medzi nimi asi 30% takito shit...Totiz vacsina predajcov predava za zive kamene take co uz niekto v akva mal..a ten v ramci setrenia tam kydne co mu ruka prinesie, plus par kilov skutocnych zivych a potom to aj tak vyzera..Usetris kratkodobo-dlhodobo je to v keli.
Tych 30 % som vyhodil kupil nove kvalitne - ozajstny import.Stalo ma to peniaze navyse, ale ked uz to zakladam na novo nech to konecne je ako ma byt...Zase som sa nechal napalit..nedal som si pri kupovani pozor.
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Ked uz je to v novej teme tak pridam foto aktualneho stavu.

Obrázok
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Peter »

[quote="Michal Duris"]Ok, vdaka za info.
Myslim ze zaklad je cisty vapenec - riadne sumi v octe resp. v H3PO4.

Sorry ale na zaklade tejto skusky by som netvrdil ze je to cisty vapenec, ani omylom a to nie som geolog...Ze tam vapenec je to ano, ale ze cisty...
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

no to mas pravdu, tym ze je to cisty vapenec si nemozem byt isty..
Michal Duris
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 05 Jan 2011 15:27
Bydlisko: Topolcany

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Michal Duris »

Lepenie prepadu - neviem ci som zvolil dobru vysku tej trubky v prepade ale snad to bude ok.
Obrázok

Obrázok
Dano
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Nov 2006 20:00
Bydlisko: Šamorín

Re: Michal Duris - nové akva

Príspevok od používateľa Dano »

To uvidis pri napusteni, na tu trubku si este mozes len tak nasunut kolienko, keby ti vadila zvukova kulisa horskeho potoka :lol:
A ked mozem, tak si rypnem, to akvarko budes nejako obkladat? Ta hruba podlozka tam dost spati a je tam zbytocna. Kludne si kup 1 plat 5 mm hrubej podlozky pod parkety tzv silenzio a praskni to pod akva.
Dano
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"