Moje první moře 250l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa kincmar »

Ahoj, rád bych tady ukázal můj začátek s mořskou akvaristikou.Sladkovodní akvaristiku provozuji cca 10 let a doposud se daří, tak uvidím jak to půjde s mořem :). Zatím jsem jen sbíral rozumy zde na fóru, ale informací je tady opravdu hodně a prokousat se tím není sranda. Rozměr akvária jsem zvolil (pro začátek :) 250 l , 100x50x50 . S tímto požadavkem jsem šel do místní akvaristiky zabývající se jak sladkou tak i mořskou akvaristikou, aby mi akvárium i s filtrem vyrobili.
Zatím jsem ve fázi, kdy mám doma akvárium s filtrem. Rozměry akvaria jsou tedy 100x50x50 s přepadem vlevo a filtr 90x40x40. K tomu mám potřebné plasty na propojení přepadu s filtrem. Teď mě brzdí v dalším kroku skříňka, na které budu moct dělat asi v druhé polovině října.
Ještě k filtraci, protože jsem tak nějak nevěděl jak by měla vypadat nechal jsem filtraci na akvaristice. Filtrace by měla vypadat 1. komora odpěňovač,2 . komora Bahno (asi čekám námitky..) 3. výtlačné čerpadlo. Výtlačné čerpadlo mám doma New jet 1200 (nevím jestli bude stačit?)
Osvětlení mám v plánu nejspíš koupit zatím zářivkové 6x39w z reefshops (http://www.reefshops.com/t5-ho-light-fi ... 100cm.html ), a nebo vyrobit vlastní LEDkové. Jen nevím jaké barvy ledek použít, názory se celkem liší :) Kdyby byl někdo ochotný poradit, rozhodně se nebudu bránit.
Aktuálně bych chtěl řešit osvětlení dokud není skříňka pod akvárium.
Prílohy
Foto pro představu.
Foto pro představu.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa vasekg »

Ahoj,

dle Bodlokova návrhu, se kterým velmi souhlasím, je toto můj první příspěvek, kde dobrovolně vyznačuji značku neověřeno praxí!

Ale přestože nemám požadované zkušenosti jako ostatní zkušenější uživatelé, dovolím si namítat (přesně jsi to odhadl) proti bahnu. Jdi jednoduchou a osvědčenou cestou. Velmi ušetříš. Po přečtení příspěvků zde na Reefu, které se týkají filtrací a především bahna, nevím, zdali je to v dnešní době dobrá investice.

Hodně zdaru!
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa amsi »

dojeď do Badína ...... a budeš pln informací :wink:
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa gut »

Pokud chceš aktuálně řešit osvětlení,tak si musíš ujasnit věci které s tím souvisí.tedy co by jsi rád v akváriu měl.jestliže chceš chovat i korálnatce tak jaké.mysli i do budoucna.protože máš nádrž vysokou tak,že T5 ji dostatečně osvítí(není nutno řešit halogen nebo led) tak se dále rozhodni podle pořizovací ceny a nákladů na provoz osvětlení.popřípadě lze kombinovat obojí

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa kincmar »

vasekg : Bylo mi to hned jasné :) Jak jsem psal, o filtraci jsem při pořizování "skla" neměl jasno. Tak jsem si nechal poradit a i po mé otázce jestli je to bahno opravdu tak dobré mi bylo odpovězeno, že je to jednoduché a funkční. Bahno doma nemám, takže bych to teoreticky mohl změnit na něco jiného. Jen v tom filtru mám vlepené přepážky a nevím zda by jinému typu filtrace nevadili...

amsi: děkuji za pozvání :D možná příště

gut: Časem bych třeba i chtěl kdyby to šlo chovat korálnatce, proto bych volil 6x39w T5 (snad by mělo stačit). V plánu jsem měl pořídit T5 osvětlení a v průběhu vyrobit LEDkové. Teď když mám čas si říkám jestli neudělat LED světlo hned a nevyhazovat zbytečně za T5. Jen zatím nikde není napsán nějaký univerzální vzorec na rozložení spektra LEDek :)
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa amsi »

kincmar napísal: Jen zatím nikde není napsán nějaký univerzální vzorec na rozložení spektra LEDek :)
Bojím se, že dlouho nebude ........ :| Tak snad okopčit nějaké origo LED světlo (typem ledek) a třeba nějakou zářivku na doplnění spektra? Na pár hodin....... :roll: Taky jsem dodal dvě T5tky.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Pokud chceš využít stávající prostor, tak dej místo "bahna" směs zeolitu a aragonitu. Na to potom řasu a je to.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa kincmar »

amsi : Když jsem si procházel tvoje vlákno, tak se mi právě líbíla tvá verze výroby led světla. )Celé vlákno do konce jsem ještě neprošel ( je toho tam hodně :) ) Teď jsi mě zaskočil, že jsi ještě přidal zářivky. Myslíš, že světlo pouze s LEDek není úplně to pravé ?

vik_33 : díky za tip. Něco málo jsem si o tom přečetl. Na zachování přepážek mi ani nezáleží, kdyby byla lepší možnost filrace tak bych je vyřezal pryč...Jenže co jsem si četl tak snad žádna filtrace není vyhlášena jako ta "nejlepší"
edit: Teď jsem si projel pozorněji prošel prezentaci tvého akvária. Líbí se mi jak máš vše do detailu popsáné. Díval jsem se, že směs zeolitu a argonitu použiváš ve svém akváriu a vypadá parádně. Tak nejspíš půjdu touto cestou
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa amsi »

no ..... původně jsem měl v plánu dodat i červené a žluté LEDky,do světla. ale měly jiné hodnoty, nesehnal jsem vhodné,tak jsem nechal jen bílé a modré a spektrum jsem doplnil T5kama. Možná jde jen o můj vnitřní pocit,ale když jsem svítíl jen T5kama ,tak jsem taky používal ty, které zvýrazňují barvy ...... Nikdy jsem neměl jen bílé a modré ..... a myslím že většina tady používá různé T5ky.
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa kincmar »

Tak se po delší odmlce hlásím. Akvárko konečně stojí na skříňce, přepad je propojený s filtrem a teď mi zbývá koupit ještě nějaké ty kameny a hlavně odpěňovač. Rád bych se zeptal zkušenějších jaký odpěňovač. Prakticky se rozhoduji mezi dvěma a to :
http://www.bubble-magus.com/en/productShow.asp?id=1035
http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-r ... p-x10.html
Cenově jsou na tom v podstatě stejně, ale je tam celkem velký rozdíl ve spotřebě elektřiny.
vlastomenn

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa vlastomenn »

Jednoznačne od Buble ja mám tiež od tejto značky.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Sice nemám zkušenost ani s jedním, ale kluci ze Žiliny skimery umí, takže bych šel do toho od nich (ARP). Proč zbytečně podporovat číňany :wink:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa gut »

Spíše bych doporučil ten slovenský.používá čerpadlo nj od aquarium systems což je dlouhodobě ověřená kvalita.další věc je,že pokud číňani tvrdí,že s 8w čerpadlem dokáže odpěnit 500l tak to jsou buďto fakt hodně dobří a nebo se zapoměli zmínit jak dobře těch 500l zvládne.jinými slovy silně pochybuji,že osmiwatové chrchlátko zvládne vyčistit průměrně zatíženou nádrž o obsahu 500l

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
kincmar
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 22 Júl 2012 17:35
Bydlisko: Brno

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa kincmar »

Bubble magus má čerpadlo atman ph1100. Atman je sice číňan, ale ne zase tak špatný. Co jsem našel tak má čerpadlo sání vzduchu 200 l/hod, ARP má 400 l/hod . Takže ARP by měl být výkonnější, asi půjdu do něj. Akorát je u něj napsáno, že je momentálně nedostupný
Používateľov profilový obrázok
bradoo
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 12:15
Bydlisko: pov.bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Moje první moře 250l

Príspevok od používateľa bradoo »

Kludne choď do toho ARP 10. Ja som s nim spokojný.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"