malé nebo velké AQ - pro a proti

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

ellbunda
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 728
Dátum registrácie: 08 Jan 2013 15:07
Bydlisko: Plzeň

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa ellbunda »

kdybyste tuhle diskuzi otevřeli vloni v létě, tak jsem si jistý, že nyní doma akva nemám...

takhle jsem si jistý, že se tu již na nic nezeptám, jen doufám, že když někomu napíšu SZ, tak nezaloží nové vlákno, kde mě bude bombardovat linkama na již existující diskuze....

víte, on člověk prostě někdy potřebuje ujištění, že to dělá dobře, dost často tu jsou na jeden dotaz úplně rozdílné odpovědi, je také možné, že se časem něco změnilo a dneska bych dostal jinou odpověď a někdy není na škodu, když se téma otevře znovu, určitě se příjde na možnosti a ukázají se nové informace...

asi by to chtělo šavle dolů, trochu všeobecné pokory a nezapomeňte, že nobody is perfectly...
... ještě mi teče mořská voda po bradě ...
Ellbundův nano reef 30l
200 litrů v Plzni
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa gut »

argumenty které tu vetšinou padají jsou jen obhajobou vlastního "písečku"to se dá pochopit,ale nic nového to nepřináší.uvaha o tom jestli je pro nováčka lepší začít s malou nebo vetší nádrží už byla vyřešena.to,že dnešní nováčci zapomínají(nebo ignorují)důvody proč si pořídit první nádrž kolem 200l tak trochu napoví jak vážně to s mořem myslí.zapomínají totiž na jednu věc.mořské nanoakvarium není to samé jako mořské akvárium jen v menším obsahu.na "malém moři"se toho začátečník moc nenaučí a přechod na nádrž vetší než 200l bude teprve jeho začátek.je to nejen jiná liga,ale i jiná disciplína.v případě jakéhokoli problému v 50l začátečník většinou jako řešení zvolí "masivní" výměnu vody.což většinou vede k nápravě a je hotovo.obsah této "masivní" výměny se rovná zhruba týdennímu odparu některých s nás.v tom je snad naznačeno proč jiná disciplína.ale i po pěti letech provozu nezíská zkušenost na to aby řešil věci s "velké"akvaristiky.nemá k tomu prostě důvod.naco by studoval možnosti filtrace když stačí týdně vyměnít pár litrů vody a jede to i bez kanystru.v nádrži ve které je jeden kámen uprostřed viditelný s pěti stran asi těžko někdy bude řešit situaci jak vylovit ulomený korál.nebo jak vyčistit písek za utesem.popřípadě kde zmizla jedna kaurdenka?vždyť jich bylo 8 ne?jak udělat po půl roce vetší výměnu vody když se větší barel už nedělá a podobně.nemluvě o tom,že všechny procesy v malé nádrži proběhnou tak rychle,že je začátečník ani nezaregistruje.a s tím pak souvisí i kvalita a četnost dotazů i odpovědí na foru.takže nemazejme hranici mezi nanoakvaristikou a akvaristikou.
Naposledy upravil/-a gut v 14 Feb 2013 12:07, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

to ellbunda - NO ale veď máš to akvárium ok.Máš tam dvoch klaunov ktorý sa zdržujú na jednom mieste nemáš tam žiadnu 20 cm rybu.Môj názo NANO ANO ale pri zodpovedajúcom živote v ňom.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

To gut prepáč ale celkom nechápem čo chceš povedať ? Ja mám 120 l akvárium mám ho asi od 2004 a naučilo ma veľmi vela .Prečo niekto nemôže začať z nano ak mu priestor nedovoľuje nič vetšie ? A to že masívnejšia výmena vyrieši každý problém je preboha len plus .Buďto som tvoj príspevok nepochopil alebo neviem.....Podľa teba je lepšie začať z 500 l ale tan keď nastane prúser tak skutočne tých 250 litrov tak lahko nevymeníš....
Naposledy upravil/-a drakken v 14 Feb 2013 10:31, upravené celkom 1 krát.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa LukasO »

oboje akva má výhody a nevýhody...
pokud si někdo udělá nano, dá do něj adekvátní život (co a kolik už tu mockrát zaznělo) tak je to fajn. A není to jen o penězích. Sám švíco přesně sepsal na kolik ho jeho reef přišel. Mě např půl kubík vyšel na čtvrtinu toho co jeho 60l... ano měl jsem štěstí na kup, ale dá se udělat i low-cost reef (z kvalitních výrobků) - jen to chce trochu šikovnosti a není to jen o tom přijít do obchodu a položit prkenici na pult

Já třeba teď řeším opačnej problém... já mám půlkubíku volnýho a nevím co do něj dát... je spousta krásnejch ryb, jenže tadle okusuje koráli, tadle mi sežere krevety, tadle mi vyskočí... sám za sebe říkám že 500l je nejhorší velikost - na malý ryby je to velký a na větší ryby je to zas malý...
a elektroměr rotuje a rotuje....
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

Môj názor je taký že keď chce niekto malé akvárium nech má malé akvárium .Naše rady by nemali byť v štýle to sa nedá kúp si radšej 300 l atď atď je tu toho kopec nech je to radšej o tom poradiť ako to pôjde .Mne to pripadá v poslednej dobe asi tak nekúp si 60 l kúp si 500 keď už ti to chrípne nech je toho o hodne viac. Ak raz niekto nemá priestor na 200 l akvárium príde mi nefér odsúdiť ho za to že chce malé more. Treba poradiť čo tam dať čo tam nedať. Nie hneď kritizovať odsudzovať.....
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa LukasO »

nemyslím si že někdo odsuzuje někoho proto že má malé moře... možná se pletu ale zatím jsem viděl pouze kritiku když do akvária 20x20x20 někdo narval 30cm rybu... (teď nemyslím konkrétně nikoho)
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

to lukasO Napríklad kúsok nadomnou uživateľ gut príde mi že doslova odsudzuje každého kto chce more pod 200 l.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Roman »

skuste upustit od osobneho rozmeru tejto debaty...a venujte sa cisto argumentom pre a proti

jeden uzivatel mi uz napisal srdervucu PMku VELKYMI PISMENAMI , ze na fore konci atd....

tak sa upokojte, nech to nemusim mazat
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa gut »

to Drakken
chci tím říct,že se oběvilo hodně nováčků kteří si risknou začít s malou nádrží protože její kolaps bude stát o hodně méně času,usílí a financí.a když jim to neskolabuje tak se naučí obsluhovat nádrž které stačí dolít deci týdně odpar a vyměnit pár litrů vody.nikdy se nedostane k řešení ničeho co by musel řešit v obsahu řekněme nad 200l.žádný balling ani CA reaktor.žádné problémy které je třeba řešit s citem,systémově a s ohledem na finance.nechci se pouštět do diskuzí co je a co není náročné.jen sem chtěl říct,že asi těžko pokecá o stejných akvaproblémech člověk co má 500l s někým co když chce fotit a má sinici na písku tak udělá rozborku akvárka za hodinu.vše živé si odloží do kýble,odsaje písek a vymění všechen za nový živý(no co stejně od založení ještě v tom pytli půlka zbyla).na závěr vymění půlku obsahu za novou vodu a obsah kyblíku putuje z5 do akva.není to jen o financích,ale i o praktikých možnostech a časové náročnosti.prostě to je jiná disciplína!a jsou tu lidi kteří se to snaží mocí mermo stavět vedle sebe.nechci vůbec naznačit,že nanoakvaristi dělají něco méněcenného nebo podobně.jen prostě člověk který začne s nanem naučí se nanoakvaristiku ne akvaristiku
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa lubo54 »

Nechcem sa vám do toho miešať ale nedá my to. :)
jfi plne s tebou súhlasím jedna návšteva u profíka viac prinesie začiatočníkovi ako x hodín na fóre. A to myslím des urážky.
Nie každý má čas sedieť 8hodín na fóre to neznamená že si ten človek denne nenájde hodinu dve na akvárium.
Jeden citát
tento oný uživatel bbpalo ...... mi připomíná uživatele lubo54 ....... stejný blbeček .... a třeba i za ban , či jak se tomu říká ...... psal jsem mu koncem února SZ a ještě si je nepřečetl, tak soudím že se přejmenoval a dělá ostudu úplně stejným způsobem zase jiné přezdívce :mrgreen: a je z Bratislavy a pokračuje v tomto vlákně, které vytvořil blbeček lubo54 :wink:

Rušil bych tu také debily stejně jak ružíme silikáty v akva ..... NEKOMPROMISNĚ ..... !!!
Stejně tu rady nedostane takže pochybuju že akva nějaké rozjede.A nebo je to taková kapacita, že tady nás amatéry stejně neporřebuje ... viď lubo palo !!!!! :mrgreen:

A ide to zatiaľ aj blbečekovi :)
Netreba nad každým hneť lámať palicu.
Naposledy upravil/-a lubo54 v 14 Feb 2013 11:49, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa drakken »

to gut Ok to akceptujem.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa švíco »

Gut má naprostou pravdu!
Zaměňovat nano akvaristiku za "dospělou" nelze! Jsou to naprosto odlišné disciplíny...
Základem a největší výhodou nano (pico) reefu je možnost výměny vody při absolutně minimálních nákladech. Tím pádem odpadá další složitá péče o vodu, kterou je nutné absolvovat ve velkoobjemových nádržích. Můžeme si dovolit ty nejlepší značky soli a udržovat si předpisovou vodu v nádrži tak primitivním způsobem, jakým kýbl na vodu jen může být :idea:
Každá disciplína má své, jsou zkrátka odlišné. Nelze psát, která je lepší a která horší... jsou jiné.
A jak bylo řečeno, člověk co chce nano moře by se měl radit s člověkem, který ho má a dlouhodobě provozuje. Protože přenášet zvyklosti z velkého na malé moc nejde a opačně už vůůůbec ne!
Je pravda, že u malého moře je potřeba důslednost, ale to u velkého taky!
Je také potřeba uznat, že nano akvaristika není automaticky pokus o začátek s dospělou nádrží... je to prostě možnost mít doma moře jiným způsobem...
Já jsem se musel jakožto pionýr prokousávat všemi těmi informacemi dospělé akvaristiky a o nanu toho tady bylo pramálo, vesměs jen negativa a absurdity typ - nelze udržet v chodu!
No a vidíte, dnes to je dva roky co to šlape, naučil jsem se toho spoustu, ale za cenu vlastních omylů, pokusů a investic... dnes bych stejné moře postavil za čtvrtinu veškerých nákladů...
Proto si važte ostatní těch rad a návodů ohledně nano a pozorně naslouchejte, s pokorou.. s úctou a vstřebávejte... já tu možnost téměř neměl.
Nano je krásné (kdo chce, ať přijde na čumendu se přesvědčit) a stojí za to ho doma mít... 8)
A není to o tom něco naházet do zavařovačky, když je průser vydlabat to, vyměnit a vydrbat... ono to funguje spolehlivě, dlouhodobě a jednoduše. Ale musíte mít cit, trpělivost a selský rozum... :wink:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Dovolím si taky trochu zareagovat.
V podstatě tu cítím 2 roviny třídního boje:
1. velké/malé. Každému vyhovuje něco jiného. Každý má jinou představu o tom, jak by to mělo vypadat. Ovšem, jak psal gut a švico. Jsou věci, které v malém jdou, ve velkém ne a opačně. Osobně svoji 160ku provozuji jako velké - pochopil jsem, že masivní výměna vody je krátkodobé řešení problému a je efektivnější problému se vyhnout a předcházet mu. Jakákoli náprava je vždy dražší (a mnohdy nejenom finančně, když něco co máte rádi odejde). Proto ano je zde rozdíl. A je na každém, kterou cestou se vydá.
A i já mám pocit, že větší (neberte to megalomansky ale tak 200-250l) nádrž je pro začátečníka velké + pro start. Před půl rokem bych to asi takhle neviděl.

2. Cítím zde to, co se v internetové době děje všude na forech. Odtrhává se zde člověk od reality. Napadání od uživatelů (cucajících lízátka a holedbajících se svou vyspělostí) "zkušených" reefařů. a především mnohdy i věkově i jinak starších a moudřejších lidí se stává denním pořádkem. Nevěřím, že by si toto dovolili tito lidé při diskusi z očí do očí.
Stejné je to se množstvím informací a jejich dostupností a neuvěřitelnou leností si cokoli zjistit. Lepší je se hned zeptat, nějáký blbec se najde a poradí. Takto to nefunguje.
A naposledy do tohoto bodu patří i rady "teoretiků" Nedovolil bych si prezentovat za svoji myšlenku něco, co jsem někde jen četl a nemám s tímto problémem osobní zkušenost. Toto by mělo být základní měřítko relevantnosti čehokoli, co vypustíme do světa.

Omlouvám se všem slušným reefařům, pokud to museli číst a přeji vám vůli a pevné nervy při diskusi na tomto fóru.
kominík
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2298
Dátum registrácie: 03 Dec 2006 15:15
Bydlisko: Rybí-Nový Jičín

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa kominík »

velké , malé je to dle uvážení na daném jednotlivci (prostor,provoz,finance),akorát si každý musí uvědomit,že moře není hračka a tak by se měl i k tomu každý stavět .
A pokud tomu někdo nerozumí,tak ať se mrkne na sekci prodej a kdy daný uživatel ,kerý prodává,se zde zaregistroval.
A proto se nikdo nesmí divit reakcím .
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"