malé nebo velké AQ - pro a proti

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa martin01 »

Peter napísal:
laomedon napísal:
vik_33 napísal:... A to je asi tak všechno, co o lovu krevet vím :wink:
... toto nemá chybu :D
Rozmyslal som, odkial to poznam...Ludek Sobota (Ivan Mladek uvadi Ludka Sobotu LP platna) ..a to je asi tak vsecko, co jsem Vam chtel rict o swingu..samozrejme celu pol hodinu mlel o uplne nieco inom...bravo Viku :-)
A já si myslím, že je to z Forresta :)
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa laomedon »

Peťo myslím že Vik to mal od Foresta Gumpa :D ak sa nemýlim ...
Peter napísal:
laomedon napísal:
vik_33 napísal:... A to je asi tak všechno, co o lovu krevet vím :wink:
... toto nemá chybu :D
Rozmyslal som, odkial to poznam...Ludek Sobota (Ivan Mladek uvadi Ludka Sobotu LP platna) ..a to je asi tak vsecko, co jsem Vam chtel rict o swingu..samozrejme celu pol hodinu mlel o uplne nieco inom...bravo Viku :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
lubo54
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 970
Dátum registrácie: 18 Sep 2010 13:24
Bydlisko: Trnava

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa lubo54 »

Ani nie od Foresta ako od Buba :)
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa vik_33 »

:D jasně - Bubba z filmu Forrest Gump pořád sáhodlouze vyprávěl o krevetách :D
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa frantod »

OT:
Tak si to oživme:



2:20 je to naj... :D
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa JLC »

Mám z tohoto vlákna dojem, že nanoAQ nelze provozovat jinak než chemickou a mechanickou filtrací ve spojení s masivní výměnou vody. Padlo tu také, že nanoakvarista si nemůže osvojit Ballingovu metodu. Proč by nemohla fungovat v malém biologická filtrace (tedy jestli správně chápu to, že velká AQ biologickou filtraci rutinně využívají) a vůbec dělat vše jako ve velkém AQ, ale jen v menším měřítku? Padlo tu, že měřit vodu v malém a velkém je stejné, takže když jsou vstupní data, lze na změny reagovat stejně v malém i velkém, jen prostě v jiném měřítku. Nepřipadá mi přesný pojem důslednost (ve starosti o AQ, nejčastěji zmiňovano u miniAQ), vždyť stejně jako do velkého systému nepředávkuji cokoliv, nemusím to předávkovat ani do malého, koncentrace všeho musí být v obou systémech stejné. Množství vody a v ní rozpuštěných látek nejsou ani v nejmenším picoAQ tak malé, aby se to nedalo dávkovat.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa moře v Praze »

V malém je daleko složitější a pracnější měření, proces u 30l aq je daleko rychlejší. Musel by si chemikálie ředit do většího objemu tzn v menší koncentraci, aby když ti ujede ruka se vše hned nepo..lo. Výměna vody je bezpečnější ve finále méně pracná a novou vodou odstraníš škodlivé látky. Určitě to tu hodně zkušených kluků vyzkoušelo a výsledek byl návrat k výměnám. Toť můj laický názor :)
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa MRysan »

Abych si taky něco napsal
hlavně se dá malému pořídit lepší věci než velkému. Třeba svícení. Svítit na 1000 v poměru 1.5W/l asi nebudete, ale na 100l to zase takový problém není. Nejlepší filtrací je prý výměna vody, no třeba 20%/týden z 1000 si každej hned rozmyslí, ale u 100l? pohoda, sranda.
Údržba, došáhnout pinzetou a sotva došáhnout rukou ze židle je rozdíl.
Všechno je to otázka svobodné volby. na 1000 se zase lépe kouká, ale třeba já bych to platit nechtěl.
LPS/SOFT 300l
SnakeXXL
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 29 Aug 2012 11:53
Bydlisko: okr. Karviná
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa SnakeXXL »

Proto je lepci mit doma nano i vetsi nadrz ;-) nez tu dookola resit stejne dotazy typu pro a proti :-D


Odesláno z mého GT-I9195 pomocí Tapatalk HD
Snaker NANO 50 (2012), Reef 350 (2013), Sea Horse 100 (2015) :-D
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa JLC »

moře v Praze napísal: V malém je daleko složitější a pracnější měření, proces u 30l aq je daleko rychlejší.
Určitě to tu hodně zkušených kluků vyzkoušelo a výsledek byl návrat k výměnám. Toť můj laický názor :)
Jelikož se měří koncentrace, musí být stejně náročné ji měřit v malém i velkém objemu, tedy pokud se nepoužívá pro jedno stanovení 30 L vzorek.

Dávkování i malých množství podle mne nemůže být problém, na homeopatické ředění se člověk určitě dostat nemusí.

Jednodušší měnit vodu možná je, ale jak se tu píše, tak nano provozované tak, že filtraci zastane výměna vody a sorbenty není žádnou zkušeností pro větší systém, kde to takto již nejde. Proto by mne zajímalo, názor někoho kdo to opravdu zkusil a v čem identifikoval případná hlavní úskalí.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa vik_33 »

Přečti si toto vlákno od začátku a nepokládej již stokrát zodpovězené dotazy jaký je rozdíl mezi velkým a malým mořským AQ. Nedostaneš jiné odpovědi. Jsou tu jak zastánci, tak odpůrci nano reefů. Najdeš tu i nestranné názory. Pro i proti jsou jasně definovány. Názor můžeš mít jakýkoliv, dokud to nezkusíš, nezbývá než věřit a udělat to podle zkušených akvaristů ... anebo si nabít ústa.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Myslel jsem v malém objemu v závislosti na třeba chybě dávkováni je možnost rychlejšího kolapsu. Řekl bych že pokud nedokážeš posoudit stav aq podle živočichů, tak musíš měřit dvakrát častěji než ve velkém. Lepší je si věc ozkoušet, než polemizovat.
moře v Praze
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 26 Sep 2013 08:13
Bydlisko: Praha

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa moře v Praze »

Nehledě na to že je zde jako odborník na nano Mr. švico :) . v jeho vlákně najdeš své odpovědi
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa JLC »

Svicove vlákno i jeho vlákno jak na nanoreef explicitně uvádějí, že filtrace je v jeho případě pouze chemicka. Mě zajímá zkusenost někoho, kdo to zkusil dělat i jinak a proč případně nelze uspět.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
JLC
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 07 Mar 2014 16:55
Bydlisko: Praha 6-Liboc

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa JLC »

vik_33 napísal:Přečti si toto vlákno od začátku a nepokládej již stokrát zodpovězené dotazy jaký je rozdíl mezi velkým a malým mořským AQ. Nedostaneš jiné odpovědi. Jsou tu jak zastánci, tak odpůrci nano reefů. Najdeš tu i nestranné názory. Pro i proti jsou jasně definovány. Názor můžeš mít jakýkoliv, dokud to nezkusíš, nezbývá než věřit a udělat to podle zkušených akvaristů ... anebo si nabít ústa.
Přečetl jsem toto vlákno ještě jednou, od začátku. Odpověď na mou otázku zde nalézt nejde. Celé je to pojaté konsnezualne mezi nano- svicovci a majiteli větších systému, že nano a standard jsou dvě jiné disciplíny. Taky nanoreefistu zde je vice a třeba to někteří zkoušeli i jinak než svico. Proto se ptám na jejich zkušenost, zda je nutne rezignovat v malém na biologickou filtrací. Teprve pokud tato zkušenost neexistuje, má smysl něco zkoušet.
AQ+filtr=~400 L, měkké koráli, Filtrace: protrhávání měkkých korálů, odpěňovač Deltec SC1455, Fe absorbér, zeolit, světlo LED (PRC 2x110 W,na 50%).[url]viewtopic.php?f=4&t=8772[/url]
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"