malé nebo velké AQ - pro a proti

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa švíco »

Mně se líbí, jak se mluví pořád o nějaké stabilitě akvária... co je na nano reefu nestabilního?
Já bych mluvil max. o nějaké setrvačnosti většího systému, což spíše považuji na nevýhodu... protože chyba se projeví déle a pak je méně času na nápravu...
Malé moře je "stabilní" až až... jen se musí použít kvalitní vstupní materiál.
Nikdy jsem nepozoroval jedinou nevýhodu malého systému (tedy kromě chemického boje - což byla ale chyba má - moc druhů na malé ploše) co by se týkala objemu vody.. naopak. Veškeré "opravy" systému lze provést rychle a snadno.
Moje 60l nano nevydává vůbec žádný slyšitelný tón... všechno přehluší dokonce jemný cvrkot časovacích hodin... tož tak.
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa vik_33 »

to švíco: Stabilitu ( nebo setrvačnost - jak chceš ) má větší systém vyšší a to v každém směru. O tom není nutné diskutovat. K takovému závěru nejsou potřeba žádné znalosti, stačí logika. A setrvačnost rozhodně není špatná vlastnost. Co třeba teplota? U mého systému ji trochu začínám řešit teprve když je více jak týden venku hoooodně přes 30°C. Neřekl bych, že u kyblíku vody je to stejné, jako u cisterny. Výměna vody - nějaký gram soli víc či méně, teplota výrazně jiná - pro 400l hračka, pro 40l katastrofa. Krmení - kostku, nebo dvě? U většího systému žádný problém. U miniAQ půl kostky navíc může znamenat nástup řas a sinic ( v tom lepším případě ). A tak bychom mohli pokračovat ...
Jasně - většinu rozdílů mezi miniAQ a větším systémem lze eliminovat svědomitějším přístupem.
Jde o to, že větší AQ uživateli odpustí občasnou nedůslednost, nějakou tu chybu. MiniAQ neodpustí téměř nic. Proto mini-nano-pikoAQ není vhodné pro začátečníky. Každý není jako Ty, švíco.
Za ty roky zde na reefu už jsem viděl hodně akvaristů, kteří rozjeli nano a pak dojeli právě na to, o čem píšu ( přestože se na začátku bili v prsa, jací jsou pedanti ).
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa drakken »

To vik_33 ale zase z druhej strany buďme úprimný za tie roky tu bolo aj dosť ľudí ktorý rozbehli 300,500 l nádrže a tiež dopadli zle nedobre.Ja mám moje momentálne akva 120 l od 2004 a tiež som sa v 2004 tu na fóre stretol z obrovským odporom voči môjmu akváriu dozvedel som sa že nevydrží ani rok a sranda ono funguje.....Neodhovárajme každého od malej nádrže. Ak je človek zodpovedný váži si život ktorý v akváriu má je trpezlivý tak sa všetko dá alebo nič nie je nemožné .Z druhej strany nezodpovedný akvarista zlikviduje aj 1000 l nádrž a vezmi si to množstvo života v jednej 1000 l nádrži voči 60 l .
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa LukasO »

to švíco - souhlasím s vikem - ty jsi pedant (v tom dobrém slova smyslu), ale dokážeš si představit (a neber to že ti přeju něco špatného), že by jsi třeba musel na týden odjet? a musel by krmit někdo místo tebe? a fakt stačí půl kostka víc a je průser - ne hned, ale ...
a krom toho - ne každý má cit pro akva jako máš ty
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
švíco
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1382
Dátum registrácie: 10 Jan 2010 13:19
Bydlisko: Plzeň (CZ)

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa švíco »

Ono to s tou mojí důsledností a pedantstvím není zase tak horké :lol:
Každopádně na dovolenou běžně jezdím a dám jasné instrukce... všechno OK. Zmenším schválně krmné dávky a pak není potřeba ani měnit a čistit filtr i tři týdny, ale to je extrém.
Teď mi tři měsíce běží 30l prcek a ten co snese... to je až obdivuhodné. Celé to běží na závěsném filtru s hrstkou kemiry, trochou zeolitu a a uhlí... taková směska - neřeším, běží to.
No a k pomoci jsem si vzal krásnou červenou makrořasu... sněhově bílý písek, křišťálová voda... jeden klaun a spokojenost. Korály zatím minimálně, bude tam ta scolymia... ale prostě to běží super! Za tu dobu jsem měnil vodu dvakrát, vždy 15l... jednodušší než sladkovodní :lol:
230l, 270l, filtrace 2x kanystr + odpěňovač tunze, světlo dle vlastního návrhu... výhradně měkké korály
Používateľov profilový obrázok
jolo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 08 Okt 2012 12:19
Bydlisko: Novaky

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa jolo »

Budem na toto reagovat aj ja. Mam 130 l akva a vobec nema problem mat v nadrzi viac ryb, mam v nom uz dlhsiu dobu dokonca hepatusa a aj zebrasomu a pritom mam PO3 na 0. Samozrejme, vsetko je to o fitraciii v akvariu. Ked som vyradil Pelety, tak mi NO3 vstuplo na 5 mgr, tak som sa rozhodol pridat ryby :) Nech je sranda. Uvidime, ako to bude fungovat dalej. Ale hepatusa a zebrasomky sa urcite neplanujem vzad :). Uz keby, to aj bolo potrebne, tak do hodiny ich mam kam predat. Co som sa pytal v predajni tak aj 10 kusov by hned zobrali - taky zaujem je o tie ryby. Teoria, ze len velke ryby vo velkom akva je OK, ale aj napriek tomu je to o prisposobeni sa ryb priestoru. Ak to ryba zvladne, pytam sa preco nie? Koli zaneseniu akva urcite nie, vsak technika pokrocila - tolko vykonnych filtrov a preparatov dnes mame :)To mate, ako ked ma niekto psa v byte a vobec to nieje bytovy pes. Kolki to tak maju si dajme otazku? A pritom sa psy maju ako v bavlnke a vobec nie su vhodny do bytu.

Alebo sa este vratim, k tomu, ako tu vacsina "odbornikov" ohovorila postup vlastomenn nadrze :) Nebudem to rozpisovat, len spomeniem 2 najcastejsie pripady, Svetlo = baumax lampas (ktore pritom vyhralo) a druhy vsetko naraz dat do nadrze = to nebude fungovat :). Ludia co mu to zariadovali, urcite vedia co robia, poznam ich velmi dobre a ich zivot = morska akvaristika. Dalej k tomu nemam co dodat.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa Peter »

vsak technika pokrocila - tolko vykonnych filtrov a preparatov dnes mame :)

Tvoj prispevok ma hodne nadvihol zo stolicky, ale budem komentovat iba kratky usek z neho :
Ano technika pokrocila a bude Ti to tvoje krasne prerybnene akvarko fungovat aj s vykonym filtrom dovtedy, kym Ti nevypnu prud (poruch, burka atd...)
Ci akvarko funguje, sa sudi po dlhsej dobe a nie po niekolko mesiacov po zalozeni...
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa drakken »

Určíte to nie je len o filtroch a technike ako som už napísal je to o zodpovednosti a trpezlivosti o sledovaní akvária a stave našich chovancov o poznaní prejavov akvária. Určite nie som za prerybnené nádrže je to o tom že si založím malé akvárium a do neho primerane života a toho sa držať. Ale na toto by asi bolo najlepšie nové vlákno než to stále opakovať takmer pri každej novo vznikajúcej nano nádrži. Buďme zodpovedný akvaristi vážme si každého živého tvora v našom akváriu a potom nám budú fungovať aj malé nádrže.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa Peter »

Bohuzial, ako vidno z prispevkov, niektorym ludom je setrny pristup k zivotu cudzi...pokial niekto nepochopil, co je zmyslom akvaristiky, tak to aj je zbytocne vysvetlovat na tomto alebo inom fore...Skracovanie zivota nasich chovancov nie nasim cielom, tkz. "trapenie zvierat" takymto ludom nic nehovori..
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa LukasO »

ano - pokud budeme zodpovědní... že může i malá nadrž fungovat a to i delší dobu, ano, ale pak stačí jedna nepříjemnost - výpadek el., nemoc, dítě se sodovkou atd. a je vymalovaný...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa Marian Gross »

jolo napísal:Ale hepatusa a zebrasomky sa urcite neplanujem vzad :). Uz keby, to aj bolo potrebne, tak do hodiny ich mam kam predat. Co som sa pytal v predajni tak aj 10 kusov by hned zobrali - taky zaujem je o tie ryby. Teoria, ze len velke ryby vo velkom akva je OK, ale aj napriek tomu je to o prisposobeni sa ryb priestoru. Ak to ryba zvladne, pytam sa preco nie? Koli zaneseniu akva urcite nie, vsak technika pokrocila - tolko vykonnych filtrov a preparatov dnes mame :)
Prepáč ale ty sa pozeráš len na seba a nie na ten život čo tam máš.
Aj teba keby niekto zavrel do kúpelky na celý život, tak by si neumrel za deň, ani za mesiac a ani za rok. Ale 60 by si sa nedožil tiež určite.
A ešte by som ťa chcel vidieť, ako by si sa tváril, keby si čítal článok tvojho chovateľa ako stačí pre tvoju radosť, že ťa cpe vitamínmi a máš tam čerstvý vzduch a parádne LED osvetlenie.

Ak toto admini vymažú tak sa nebudem čudovať, nie som z tých čo tu niekomu nadávajú, alebo čistia žalúdok a stále nemám na to ani skúsenosti.
Ale musel som ti to napísať. Raz si objednaj ponor okolo útesu a pochpíš, keď uvidíš tvojho hepaťáka v priebehu pár sekúnd preplávať aj 10 metrov.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Ryboň
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 27 Jan 2013 21:52
Bydlisko: Pezinok

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa Ryboň »

Peter napísal:Bohuzial, ako vidno z prispevkov, niektorym ludom je setrny pristup k zivotu cudzi...pokial niekto nepochopil, co je zmyslom akvaristiky, tak to aj je zbytocne vysvetlovat na tomto alebo inom fore...Skracovanie zivota nasich chovancov nie nasim cielom, tkz. "trapenie zvierat" takymto ludom nic nehovori..
Napr. ja som zodpovedný človek (nemyslím ako samochválu) vážim si každý život,a aj v mojom akváriu som už mal 3 odchovy (a všetky som úspešne odchoval) a na tie rybky by som nedal dopustiť,preskákal som si mnoho chorôb a rias,ktoré som úspešne vyriešil a bez úmrtia a nejakých vážnych komplikácii...

Bohužiaľ je to pravda že sem dávajú príspevky a rady mnohý "odborníci" čo sa venujú akvaristike tak max. 4-5 mesiacov...

Proste by som chcel povedať že ja som zodpovedný človek a som na akvárium pedant a žiadna choroba alebo chyba u mňa nikdy dlho nezotrvá...
Používateľov profilový obrázok
Miloslav
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 01 Nov 2006 13:52
Bydlisko: Jiřice u Benátek nad Jizerou

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa Miloslav »

...



osobne smazano - po presunuti prizpevek ztratil vyznam ...
Naposledy upravil/-a Miloslav v 13 Feb 2013 22:52, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
drakken
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 20:58
Bydlisko: Bratislava RAČA

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa drakken »

Jasne más pravdu mne ide o to aby sa tu miesto odhovárania každého kto chce nejaké more okolo 100 l hneď nekameňovalo ale aby sa usmernili správnym smerom k úcte k životu aby sa im pripomenulo že v malej nádrži proste musí byť toho života menej a aj ten sa musí vyberať primerane k veľkosti nádrže. Myslím že je doba kedy sa dajú kúpiť malé rybky vhodné do nano nádrže ktoré v nej budú skutočne spokojné ktoré aj v prírode okupujú len malé územie ktoré v malom nano nebudú trpieť.
Takmer všetko sa dá zvládnuť len treba mať vôlu :-)
Používateľov profilový obrázok
zdenekzd
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06 Dec 2011 12:08
Bydlisko: Duchcov

Re: Nano Reef 150

Príspevok od používateľa zdenekzd »

Miloslav napísal:to je presne ono, ja mam akv o rozmeru 250 x 80 x 80 cm a Hepastuse nebo Flavescentku tam taky nemam a nikdy mit nebudu pac i toto akv me pro ne pride male.
Tak já taky nerad reaguji...ale neměli bychom(a to je jen můj názor) zacházet ani do opačného extrému. Myslím, že když by si měl někdo stavět AQ 3000 l. a víc aby si tam dal v klidu hepatuse tak by asi nebyl k dostání, protože by se asi nedováželi, protože by asi prodali možná 10 ks v ČR.
AQ 420 l., 80 l filtr - příprava na 1000 l.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"