malé nebo velké AQ - pro a proti

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Nebudu veřejně srovnávat a zkusím složit 250 litrů + 100 litrů do 30.000,-Kč (1200€)

Akvárium a filtr slepí každý sklenář, který zvládne vyvrat otvory o průměru 42 mm za 4000,-Kč
Výtlačné čerpadlo za 2100,-Kč http://www.pepinuvutes.cz/store/goods-a ... 20001.html
Bazénářské trubky, průchodky a kulový ventil cca 2000,-Kč
Odpěňovač za 3000,-Kč http://shop.akvaristika-morska.cz/ostat ... --672.html pozor, příkon a výkon je přímo vztažen k jehličkovému rotoru, nikoliv rotoru klasickému, takže žrout to není
Fluidní filtr za 800,-Kč (nabízí např. Rataj)
Náplně do filtru Kemira 250,-Kč/kg, vápenec 60,-Kč/50kg, zeolit 60,-Kč/3kg
Proudová čerpadla za 1500,-Kč http://shop.akvaristika-morska.cz/proud ... --669.html
Osvětlení LED 60W za 8000,-Kč http://www.faunacentrum.cz/cz/Morska-ak ... 470nm.html po prozkoumání stránek Vám tam nacpou ledky jaké chcete
Dekorace a sůl za 8000,-Kč, ať se plácnu přes kapsu :D

Pánové (a dámy), vešel jsem se. Bez skříňky, ale tady je velká možnost volby. A taky RO.
Používateľov profilový obrázok
Qndronic
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 16 Dec 2010 17:34
Bydlisko: Moravský Krumlov

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Qndronic »

Moc pěkné Rybko, ještě bych podotkl, že se většina věcí dá pořídit z druhé ruky, hodně lidí svá akvária rozprodává, mění velikost techniku... Zruční si světlo vyrobí sami a kdo chce v kovošrotu si sežene chladič z trafostanice nebo bůh ví z čeho a Led světlo zmákne do 3tis. na koleně. Čerpadla v odpěňovači se dají taky vyměnit - rozbité věci jsou opravitelné.
Do těch 30tis je to hodně pěkné akvárium.

Viděl jsem spoustu nádherných nanoreefů i 15ti litrových. Ale lepší je volba většího kolem těch 200-300l. Na začátku jsem se bohužel nechat zlákat i přesto že to všichni psali, obchodník mi na to řekl své (nepouštěj se do toho jestli to myslíš s mořem vážně). Chtěl jsem to mít hned, při studiu, něco více se o moři naučit. Naučil jsem se asi něco do základu, to je pravda, ale nebylo to levnější ani jakostnější.

Kdybych si nano nakoupil se vší technikou třeba od denerle, tak bych si teď rval vlasy co jsem udělal. Jsem rád, že jsem všechno sám lepil silikonem, světlo si vyrobil, filtr sehnal za pár korun a vešel jsem se do 4tis vč. živáků s korály. Jinak by to byla hodně předražená zkušenost... Jednou chci nádhernej vzdušnej reef s převisem, místem pro ryby které by si mohly hezky plavat, starat se o vodu jak se to má dělat, neobcházet balinga masivní výměnou vody a jen ředit, mít auto doplňování vody a mít radost z opravdové stability. Z krásného útesu a ryb - které do akvária patří.

Kdo se tomu chcete věnovat dopravdy, tak to pořádně promyslete... Každá chyba je drahá... a to už při nákupu akvária. Koupit si každej rok větší nádrž je nesmysl... může za to být několik krásných kousků korálů do nádrže. Kdo studujete školu počkejte až budete mít zaměstnání. Při studiu je to někdy hodně velkej boj - někdo má třeba výhody jako přístup do laboratoří, ale je to jako každý koníček - o penězích, všechno se obejít nedá a i nano vyžaduje své. Než si student našetří na RO a další věci....

Všem co začínají tak doporučuji, aby se drželi rad ,,Dospělých akvaristů" mezi které rozhodně nepatřím. Abych se přiznal, tak už čtu jen produktivní příspěvky uživatelů, Rybka, JardaH, Gut, Vlčák, Kominík, a na někoho dalšího jsem určitě zapomněl, schopných lidí je tu hodně...
Neberte vše jako posměch, buďte rádi za cenné rady, a hlavně se jimi řiďte. Pokora je na místě, kdo se chce něco naučit musí naslouchat. Urážet je snadné, ale vždy by měl člověk začít hledat chyby u sebe. Chyby jsou drahé a to platí.

S pozdravem Ondřej.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Nevybíral jsem nejlevnější, ale "střední třídu" dostačující fungl kombinace, jen jsem střílel v nabídkách. LED světlo 120W bílá modrá lze dnes pořídit na 3.800,-Kč, tj. za stejné peníze, nakolik to vyšlo před dvěma lety přímým importem s Číny (bez cla a DPH!). V té době se naše "světlušky" obchodníci nestyděli to samé prodávat za 20k a více! Dnes je jiná doba a hrajeme si ne s příkonem a intenzitou, ale hlavně se spektrem...

Dnes jsem po tajném mořáckém pivu, jdu spát. Zítra postavím stejné, ale sladkovodní akvárko pro dnes nejčastější biotop s "plackami". A se vší "nutnou" parádou. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ryboň
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 27 Jan 2013 21:52
Bydlisko: Pezinok

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Ryboň »

To rybka : držím palce s diskáčmi :!:
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

To Qndronic:
dospělí (my nejen Tebou vyjmenovaní) nejsme, ale mnozí z nás v tom, a mnohdy i zbytečně, utopili sedmicifrou částku. A opravdu nás mrzí silácké zprávy majitelů, že jim na jejich otázky hned nikdo neodpoví k jejich klidnému svědomí. Když jsme začínali, nebyl internet a jediná dostupná literatura byl druhý díl Akvarienkunde od G. Sterby za 70,-Kčs z zahraniční literatuře, pokud ji někdo sehnal. A k tomu jako bonus s nadsázkou recesistické články p. Suchomela v AT (díky za ně) a mnohdy fakty zavádějící články Dr. Franka ve stejné tiskovině. Jinak tma a raději nic.
Pak se vyrojila čtveřice "zasvěcených". Začal fungovat "trh", malý Sarcophyton za 1300, LPS za 2500, a to jsou ceny z první ruky. Jinak si k tomu přidejte lidových 30% navrch. Jedna šarže značkové soli měla obsah hořčíku 1300 mg/l, druhá jen necelých 700. Celkem sranda a začínalo se odznova :wink: Jen na upřesnění, jsme v době před 18-ti lety, kdy mnozí znalci chodili doma "na hrnek" a jejich otcové nosili domů desetkrát míň peněz než dnes. Dva Sarkáči byli za celou výplatu, ne měsíční kapesné...

Jen toto mě tu drží, dát zájemcům návod, co je důležité a co zbytečné pro prosperující nádrž Levelu 3. Kdo chce Level 1 (fish only), ušetří, kdo chce Level 5, musí přidat. On ten Level 3 je kombinace měkkých/kožnatých korálnatců, většiny LPS a nenáročných SPS, samozřejmě s rybami. A asi ten nejlíbivější, hýbající se a cenově dostupný.
Jenda_Benda
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 31 Mar 2011 17:17
Bydlisko: Šumperk

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Jenda_Benda »

Přispěju svojí troškou do mlýna, sám mám 1,5 roku RSM 130 z druhé ruky. Chtěl jsem ušetřit, chtěl jsem přejít ze sladké vody na slanou, měl jsem pocit, že all-in one systém je to pravé ořechové. RSM jsem překopal komplet - LEDky, čerpadla, skimmer, větráky, filtrační komoru, dávkovací čerpadla na Ballinga, před týdnem jsem rozjel DSB v externím filtru, koupil jsem k tomu přepad...konečně to začíná vypadat tak, jak bych si představoval, možná tomu ale v poslední době věnuju jen víc času... A samozřejmě začínám pošilhávat po větší, "dospělácké" nádrži, někde kolem 500-600l.
Kdybych před koupí a založením akva více četl, mohl jsem ušetřit spoustu peněz - přestal jsem útratu počítat, když cena za mých 130litrů přesáhla dvojnásobek částky uvedené Ivošem Rybkou v příspěvku nade mnou za fungl nové 300l akva... Těch vynaložených peněz nelituju, rodinu zatím nemám, peníze (naštěstí) vydělat umím. Dnes čerpám z reefu, ze zahraniční literatury i webu, naštěstí mi nedělá problém si něco přečíst německy nebo anglicky.
Co mě ale nesmírně vytáčí jsou některé příspěvky novopečených reefařů (nejen) v tomto vlákně. Zcela pomíjím pravopis (s tím jsou někteří na reefu OPRAVDU na štíru), někteří máte potíž se stylizací psaného textu, aby to dávalo smysl, spoustě "mlaďochů" chybí elementární respekt a úcta ke starším... Asi jsem už starej, je mi 35 a na vojně jsem nikdy nebyl, ale ve svém oboru pracuju v kolektivu, kde je "sekvence velení" jasně daná a minimálně názor staršího je dobré si vždy vyslechnout, byť s ním třeba nemusím zcela souhlasit. Proto mě dosti zaráží samolibost borců, kterým dle způsobu vyjadřování ještě nedávno teklo mlíko po bradě, ale jsou šmahem schopni odsoudit kmeta, který má skutečně 30ti leté zkušenosti v našem hobby...
A stran Hepatuse - Doris je senzační, každé dítě by ji asi s Nemem chtělo. Doporučuji ale článek v Coral Magazine May/June 2012 - akvárium Ruedi Furtera ve Švýcarsku, který má 3500l a v něm JEDEN pár P. hepatus a přes to tvrdí, že při třecím ritálu je akvárium těmto rybám malé. (článek je k nahlédnutí u mne, Coral mám předplacený, není to žádná hrůza USD 57 za rok vč. poštovného do Evropy...)
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa aquain »

To Rybka: Moc hezky.Svým způsobem to byly krásné časy poznávání(ale znova bych to už zažít nechtěl)
A k těm sladkovodním plackám-blížím se k 60.A až budu v důchodu,pořídím si tisícovku s dvaceti heckelama nebo zelenejma lago tefe,koupím si houpací křeslo a budu relaxovat. 8) To se u reefu nedá.Tu cvokárnu a blázinec si můžou dělat mladí bažanti
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Díky všem za pozitivní reakce. Z opatrnosti, aby to navrhované moře zas nebylo až tak moc levné, mám v rukávu výrobce LED svítidel se spektrem na míru za rozumnou cenu :mrgreen: . Po přejití na odkaz klikněte na "mulispektrální" a skládejte z ledek podle libosti. Ceníky jsou k dispozici taky, skládá se v objednávkovém formuláři.
http://www.topkonstrukt.cz/specialni-led-svitidla.html
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa aquain »

Jo a jěště k tomu osočování a napadání. Tady, když někdo přitrvdí v názorech na věc,nebo téma,tak ho někdo z celé armády aktivních adminů okamžitě "uklidní". Zkuste si najít na serveru http://www.tlamovci.cz v rubrice diskuzní forum výmněnu názorů mezi polobohem Hynkem a Mírou Krautem.To budete koukat.Tak to tady je to selanka
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa tragett »

rybka napísal:Díky všem za pozitivní reakce. Z opatrnosti, aby to navrhované moře zas nebylo až tak moc levné, mám v rukávu výrobce LED svítidel se spektrem na míru za rozumnou cenu :mrgreen: . Po přejití na odkaz klikněte na "mulispektrální" a skládejte z ledek podle libosti. Ceníky jsou k dispozici taky, skládá se v objednávkovém formuláři.
http://www.topkonstrukt.cz/specialni-led-svitidla.html

Tleskám a zároveň děkuji, opravdu velmi užitečný link rybko! Teď už jen vybrat vhodné LEDky, ale to už patří do jiné rubriky... :-)
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Slíbená sladkovodní kalkulace 250 litrů (5 terčovců + něco vhodného k nim)
Je nutno vzít v úvahu požadavky ryb, 28°C teplá voda prostá odpadních látek. pH vody je podstatně nižší než u moře, s tím je podstatně nižší aktivita nitrifikačních bakterií. Nějaký biologický filtr je spíše nesmysl (aby to vyváženě fungovalo, musel by být 3x větší než akvárium)

Akvárium 250 litrů + krycí skla 2500,-Kč
Nádoba na přípravu vody pro výměny, např. sud 225 litrů za 800,-Kč (80% výměna vody týdně, jinak je to o ničem)
Osvětlení LED se stmívačem okolo 8000,-Kč (1 zablikání zářivek a je tu vysoké % rizika šoku ryb, stačí noční bouřka a u imortovaných ryb můžete sčítat ztráty!)
Filtrace mechanická externím filtrem cca 3000,-
Aplikace CO2 souprava Rataj včetně difuzoru 5000,-Kč
Topná tělíska 2x 50W + hladinový spínač pro automatické odpojení od sítě při výměně 80% objemu vody 2000,-Kč
Dekorace cca 4000,-Kč (kvalitní kořeny, spařený lignocel, říční písek, a taky akvarijní rostliny)
Cca 26000,-Kč za střední Level výbavy, mimo osvětlení a topení žádná automatika. Jaký je teda dnes rozdíl mezi sladkým a slaným akvárkem na stejné úrovni :?: Sladké je více náročné na čas, nic víc.
Pro info: Symphysodon discus HECKEL z "vody" 10 kusů stálo 30000,-Kč v roce 2012, dnes dospívají, zítra je uvidím, ztráty zatím 20%. Do 250-ky bych nedal ani jednoho. Takže S.a.haraldi, některou z barevných variet (nemají problém tahat tělo do výšky). Přidal bych Hypessobrycon socolofi, Dasyloricaria filamentosa a možná některé z hlavostojek.
Používateľov profilový obrázok
Qndronic
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 16 Dec 2010 17:34
Bydlisko: Moravský Krumlov

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Qndronic »

Bez internetu a hlavně rad tady na fóru bych moře nedokázal provozovat. V době, kdy se neprodávaly soli jako dnes. Korál za celý plat. Zářivky jaké byly a světla dnes. Hodně se toho změnilo. Nedokážu si to vůbec představit. V té době si myslím ani moc lidí nedokázalo představit moře doma. Reklama byla v plénkách, nároky lidí a přednosti taky :D Co bylo před 30ti lety si ani nepamatuju, před 20. něco jo.

Můj nejhezčí akvaristickej zážitek bylo když mi bylo 5 let a naši mi pořídili akvárium, které jsem si přál. Měl jsem tam živorodky (mečovky, paví očka) a nejoblíbenější zelenou mečovku. Byly to pro mne ty nejkrásnější rybičky... v knížkách jsem viděl, poprvé, že existuje mořské akvárium, které jsem chtěl. Otec mi říkal že se to nikde neprodává a třeba si je někdy v budoucnu sám pořídím... Moc jsem tomu v té době nerozuměl :) A nebylo mi taky jasné proč se mám dívat na akvárium plné vody bez rybiček, když jsme si z akvaristiky domů nádrž dovezli. Některým to není jasné doteď ani u mořského.

Reef čtu někdy od roku 2009 kdy jsem na něj narazil při nudné přednášce ze statistiky :mrgreen: Vždy jsem obdivoval nádrže zakladatelů fóra a všech co se o fórum starali.
Rybko děkuji, že přispíváš do fóra a radíš, jsem za to hodně rád... všechno je hezky od tebe popsané a vysvětlené. Co je potřeba najdu. Chemie na jedničku. Dokážu si představit, kolik tě ty vědomosti stáli a že se o ně podělíš. Taky si dokážu představit ten čas co jsi věnoval napsáním příspěvků.

Věřím, že kdyby se lidi co se tady pohádají potkali někde na ulici, tak je silácké řeči ani nenapadnou, o koníčkách se krásně mluví, když jsou společné. Fórum je místo, kde lidé mohou vystupovat bez identity a ,,blbec" se vždycky najde.
V době bez internetu bylo těžké - najít někoho, kdo by mi poradil a měl zkušenosti. Jakým způsobem jsem provozoval entomologii, než jsem zjistil, že to všechno dělám vlastně špatně a to byl rok 2000. Nemusíme v čase chodit daleko. Informací prostě nebylo mnoho a zvlášť odborných, odborníci se pro mne jako začínajícího hledali hodně špatně. Tak buďme rádi, že existuje místo jako je tohle.
Věřím, že se tu všichni spolu budeme bavit jako přátelé...

Ty světla vypadají hodně hezky zpracované. Ani jsem nevěděl, že tu máme výrobce, kteří jdou s vývojem dál. Nová stránka do záložek :D :wink:

S pozdravem Ondřej
Naposledy upravil/-a Qndronic v 16 Feb 2013 13:45, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Qndronic
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 16 Dec 2010 17:34
Bydlisko: Moravský Krumlov

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Qndronic »

Ty rozpočty mne tedy překvapili :) Asi by mne nenapadlo, že to vyjde téměř najstejno . Terčovci jsou nádherné ryby, tak ať se daří.
Ryboň
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 27 Jan 2013 21:52
Bydlisko: Pezinok

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa Ryboň »

To rybka: To sladkovodné -

Určite sa to dá všetko zariadiť oveľa lacnejšie !
Napr. ja keď som zakladal akvárium asi 3 alebo 4 mesiacom som akvarista sladkovodný tak som na začiatku o tom nič nevedel,kúpil set Juwel a už som stihol vymeniť filter a aj osvetlenie...
Čiže sety sa neoplatí kupovať,ale musím povedať že za tie 3-4 mesiace som sa toľko naučil že všetko ovládam na 85%...
Vyliečil som choroby,odstránil som riasy (ruduchu)...

Základ Sladkovodnej je poskladať si všetko sám...
Filter by som kúpil Eheim EHEIM Professionel 3 Thermo
EHEIM PROFESSIONEL 3 electronic
EHEIM PROFESSIONEL 3

Náplne by som nevolil bežný siporax ale eheimácke guľky...
Neboj sa dať za filter aj 200-300€ - eheim je kvalita :!:
Hlavne ber filter s čo najväčším objemom filtračných hmôt...

Drevo si kúp Drift Wood alebo Borovicové z rašeliniska (vyzerá to oveľa lepšie ako drift wood keď to je celé ako liany)

Dno si kúp buď riečny piesok 2mm alebo ADA Amazonia powder alebo obyčajný...
Hlavne nešetri na dne v tom budú rastliny rásť...

Keď budeš pridávať C02 tak kľudne namiesto toho možeš dávať Easy Life Carbo (odskúšané)

A namiesto PMDD Easy Life ProFito (naj hnojenie)

Ja keď som si akvárium založil až do teraz ma to stálo 1000€ a to je 125l
Dovolím si povedať že by som toto všetko teraz zohnal za 500€ ako vyskladané...

:!: Nekupovať komplety ale vyskladať :!:

Myslím že to zvládneš do tých 1500€ - ale nekupuj Drift wood ale tie Borovicové korene z rašeliniska lebo keď si ich tam dáš takých 25-30 tak to bude nádhera :!:

Daj si tam aj nejakého Gibicepsa alebo 10-20 Otocinclusov
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: malé nebo velké AQ - pro a proti

Príspevok od používateľa rybka »

Spousta věcí se dá udělat doma, pro moře i pro sladkou vodu. Pokud je snaha získat znalosti a člověk nemá zrovna obě ruce levé, jde cokoliv
http://rybicky.net/nadrze/16500
Pánové, najeďte kurzorem na jméno uživatele, pak klikněte na složku všechny fotky.
A můžete koukat :mrgreen:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"