Charlies upgrade 400-500l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak pánové (a dámy), dostal jsem se do stádia infekce, ze kterého již není návratu. Musím zvětšit svoje plivátko na alespoň malé moře. Samozřejmě bojuji s prostorem i financemi (u těch především co se bude týkat provozu) a požadavky na osádku a vybavení na straně druhé.
Zatím mám v plánu toto:
Přesun oblíbených měkkých (především sarkáče, které pěkně narostly, zoanthy), gorgonie(zooxant.), LPS - blastommusy, acanthastrey, lobophillie, galaxea..., a do toho SPS Montipory plátovky, digitáty, confusa, superman, v lepším případě kousek acropory.
Takže vlastně mix reef.
Osádka ze starého aqua vše co funguje s korálama (omezení dojdou krevety a poustevníci, stopku mají ježovky) a nově doplnit pár ryb:
z velkých to bude: P. hepatus, Z. scopas, přidat bych chtěl C. strigosus, popř. Z. flavescens nebo xanthurum, možná ch. rostratus. tedy 3-4 velké ryby.
Drobné houfovky doplněné na cca 15-18ks především ch. viridis + p. squamispinis
No a aby toho nebylo málo doufám že v tom bude fungovat i nějáká zevička.

Tak a tohle by se mělo vejít do omezených 130dx55šx65v cm. Tedy cca 450l plus filtr, ten se budu snažit udělat co největší pro zvětšení objemu systému. Počítám tak 200l. sokl bude svařenec, tak snad nosnost bude ok, stát to bude u nosné zdi příčně proti stropním panelům a ještě to proberu se statikem, doufám, že to posvětí.

Filtrace by měla být: 3 komory:
1: punčocha, odpěňovač (zatím pro 400-500l, později 700l-1000l), válce- zeolith, posex,
2: refugium? DSB? živáky? - DSB na cca 50x50cm pro takový aqua asi smysl nemá, refugium je taky otázka, narvat to jen kamením, nebo keramikou se mi zas moc nechce. Nějáká rada?
3: výtlak + rezerva (sem bude pak ústit Ca reaktor, který snad bude moct stát nasucho)
Snad tohle složení bude stačit.

Osvětlení bude LED, šetří to kapsu a svítí na můj vkus pěkně. Zvažuji jestli by to utáhlo jen cca 200-220W nebo to mám našroubovat na 300?

Jakýkoli postřeh uvítám.
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa gut »

No já bych řekl že to dsb smysl má.pokud by se ti povedlo někde získat ještě 10-20cm bylo by to lepší.třeba zeolit s dsbčkem nemusíš provozovat tak klidně udělej jen první komoru s fuseklí a skimmerem a pak už jen dsb+chaeto a pak výtlak tak jak plánuješ.mám to podobně a není problém.
S osvětlením je to věc názoru.myslím,že 200w s cree led jsou na sps minimum.pokud použiješ čínské noname tak aspoň 300w.
Já mám na pětistovce cca 230w a je to akorát.sps rostou a vzhledem k tomu že nepoužívám optiku tak nejsou spálené ani ty co vykukují nad hladinu.

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa Steedy »

Zdravím ja mám na 550L 216W a stací krásně sps lps.. Momentálne jeste dodelávám UV moduly v hodnote 60w. ale to uz je jen pro muj opticky pocit, samozrejme i pro koraly ale hlavne pro me :)

DSB smysl urcite ma jak pise gut, tedy pokud chces delat DSB.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak jsem doma pár dní plánoval a obcházel vše s metrem, výsledek je: Obrázok

Vše je tak s 1-2cm tolerancí, tak se to snad do té filtrace vleze.
DSB bude 50x60cm výška 12-13cm, a nad ním cca 20cm vody pro řasy. Plánuju chaetomorphu, nechce se mi protrávat ani se strachovat o růst u caulerpy. Zároveň tak DSB může posloužit jako odkladiště na život.
Poslední komora bude cca 20cm s výškou hladiny jen na nejnutnější úrovni, aby se někam vešel přepad a trubky při výpadku, nebo odpojení aqua. Rezerva 20l snad bude stačit. Na odpar mám nachystáno cca 20x20x40-50cm, Tzn 16-20l Snad to nějáký den vydrží. Jak velký máte odpar u nekrytých 500l?

Technika bude odpěňovač externí H&S Skimmer Type A-110-F2000 (funguje teď na 160l, a dřív tahal 400l)
Ca reaktor PF501
výtlak NJ 3000 nebo aquabee up3000 (to aquabee má úsporu ve wattech)

Do hlavní nádrže půjde led světlo buď JRx nebo toto: http://tinyurl.com/mb2drmf 2x s vlastní sestavou led.

Proudová čerpadla nemám jasno, kolik litrů v 450l točíte vy? Zase uvažuji o řízeném tunze.
No a poslední zádrhel je přepadová komora, u té taky netuším rozměr pro manipulaci, navíc se mi nelíbí useknout kus nádrže. Zvažuji možnost trubek z boku a přepad jen cca 20cm hluboký, nebo trojúhelníkový, ale zatím jsem se ještě nerozhodl.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1387
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Nebojíš sa, že pri tak malom DSB budeš mať nevyvážené pH?
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa LukasO »

Já mám u 500 přes léto odpar asi 25l za týden (když pustím větráček na hladinu) přes zimu (částečně zakrytováno) to bylo sotva 5l
výtlak ti doporučuju newjet-a. Já mám aquabee a je o dost hlasitější než kamarádovo který má NJ.
přepad mám asi 10x15 čísel, ale při hloubce 65cm mám problém dosáhnout na dno na labradoise který se tam(nevím jak) dostal
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
gut
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 547
Dátum registrácie: 27 Aug 2011 07:30
Bydlisko: ostrava

Re: Charlies upgrade 400-500l

Príspevok od používateľa gut »

Odpar mám taky kolem 20l/týden.s tím výtlačným čerpadlem je to na tobě.aquabee(up3000) trochu méně žere,je malinko výkonnější,ale za to je dost hlučné.já ho mám a hned bych měnil za NJ.
Přepad mám po celé hloubce aqa tz.60cm,15cm široký a 60cm vysoký.dnes už vím,že je to zbytečné.stačilo 30cm.
Co se týče proudění tak to je dost individuální.někdo má vlny 5cm a druhému se voda sotva pohne.
Podle mě nic se nemá přehánět takže mám jednoho vortecha mp40+2*hydor4000.
Jinak ten filtr vypadá dobře!možná bych přidal písku na 14-15cm.a velikost bude určitě dostačující

Odesláno z mého MT15i pomocí Tapatalk 2
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"