Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Montiporu z bocneho skla som uspesne oskrabal skor, nez mi zakryla bocny vyhlad do AQ. Je tam len cca 10 cm flak pre papagaja miesto sepiovej kosti :lol: Ale ten na nu kasle. Ked som z nej odtrhal vsetky vetvy, uz dalej do plochy nerastie. Montipory su celkom vodka-senzitivne, ked im obcas nalejes aj do druhej nohy, prestanu rast. Volne na dno zasadne nic nelepim ani neponechavam svojmu osudu. Uplne staci ked mi nechcene nejaky omylom odlomeny kus acropory padne do utesu a "zapusti korene". Ako naschval to byva vacsinou niektory z menej farebnych druhov.

Filip, ked spravne davkujes Ballinga, vap. riasa sa skor ci neskor objavi.

Sklo (10mm) - sklenarstvo Senec, cena tusim 4500 (150 eur) svojho casu aj s vrtanim. Teraz by to uz bolo asi trochu viac.
Používateľov profilový obrázok
gajduso
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 679
Dátum registrácie: 27 Jan 2006 22:17
Bydlisko: Piestany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa gajduso »

mne saprave naopak dno porastene vselicim paci,
Ivosi posli foto ako to vyzera , velmi by ma to zaujimalo. Montipora na dne to musi byt super.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa Lukáš »

.... z mola v noci
Obrázok

spiaca kareta
Obrázok

Obrázok

Abudefduf vaigiensis
Obrázok

Obrázok

z mola cez den
Obrázok

silueta Pomacanthus maculosus
Obrázok

velka kolonia zoanthusov v pristavnom kanali :roll:
Obrázok

priklad spravne fungujuceho refugia
Obrázok

???
Obrázok

Obcas sa vynoril aj takyto "macek", kapitalne kusky mali neskutocne syte farby a boli podstane menej plache ako subadulty velkosti 10-15 cm, ktore boli skoro vsade
Obrázok

Diadema setosum - bez nich by mozno utes pripominal dizajnersky kusok pana Takashiho Amana
Obrázok

kto urci spravne aspon 75% druhov, ma u mna malu pozornost :wink: ,(edit: koniec akcie :lol: )

zajtra mozno pribudne nieco nove, zavisiet bude od pocasia a vln
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa laomedon »

Lukáš k sakru ty si už v egypte ako doma, tou pozornosťou myslíš živý piesok z Egypta?
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa Lukáš »

rano za odlivu....

morski zajkovia (Dolabella sp.) chytajuci bronz od rannych lucov slnka (na suchu ! asi 5 m od aktualnej brehovej linie)
Obrázok

Obrázok

ziadna strbina neostava nevyuzita, kazda ma svojho najomnika (a niekolko dalsich cakatelov, pred ktorymi ju treba branit)
Obrázok

Dekorativna riasa rodu Padina
Obrázok

Piesocna sasanka napadne podobna aiptasiam, ale o nieco vacsia
Obrázok

Maly Salarias (asi 2 cm) pri kameni
Obrázok

Zmes roznych intertidalnych ulitnikov, s prevahou Littorina sp.
Obrázok

Pekna (a asi aj pekne drava)Turbellaria
Obrázok

Piesocny pustovnik
Obrázok

Nassarius sp., zjavne frekventovany donor ulit pre vyssie vyobrazene tvory
Obrázok

Zonacia brehu v intertidalnej zone na piescinach (hranica prilivu na dolnej strane obrazku, cca vyznacene stopami kacice)
Obrázok

kratky komentar snad neskor....(edit: done)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa Lukáš »

kedze nebol cas na aktualizaciu, dodatocne doplnam:

Jeden z usekov piesocnatej plaze
Obrázok

...a jeho autor - krab rodu Ocypode
Obrázok

najvacsi odpenovac na svete v akcii
Obrázok

tychto krasavcov tam bolo vela, obcas som to pocitil na bosej nohe
Obrázok

Terapon jarbua (juv.)
Obrázok

velke cierne ascidie sa vynimali na svetlych kamenoch
Obrázok

Lutjanus ehrenbergii (?)
Obrázok

harem abudefdufov
Obrázok

miestna fauna (mlade lutjanusy?, piesocny krab - kyklop celade Leucosiidae, etc.)
Obrázok

maly vylet k Indickemu oceanu
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

fotky su sprava automaticky zoseknute .... :?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa Lukáš »

Myslel som, ze tuto temu uz ani nenajdem, ale predsa. Potom, ako asi 1/3 vlakna zmizla som uz nemal prilis chut o pravidelny update. Medzitym sa vyskytli 2 stahovania, 2 deti, robota,....

... a aktualne AQ (prototyp 4), ktore ma 1 rok a vzhladom na casove a scasti aj financne moznosti sa zabieha presne tak, ako sa kedysi vravievalo, ze ma, t.j. velmi pomaly. Na druhej strane, nabeh sa zaobisiel bez obvyklych atrakcii ako sinica, zelena riasa a uchylovania sa k roznym zazracnym chemikaliam. Najpracnejsia cinnost (okrem samotneho stahovania) bolo odkarantenovanie ryb (starych aj novych), kedze v predchadzajucej nadrzi sa udomacnila pomerne rezistentna forma Cryptocarion irritans a tom, co vsetko je mozne potencialne zavliect do nadrze z importov, hlavne od nemenovaneho velkoobchodnika, by sa dala pomaly pisat kniha.

Vyhoda toho AQ (na rozdiel od predosleho prototypu 3) je, ze rovnako ako prototyp 2, ktoremu bola venovana prevazna cast tohto vlakna, je jeho umiestnene v pivnici. Prototyp 3 bol zakomponovany do systemu ako technicka nadrz a refugium. Filtracia k prototypu 3 zase ako karantenne a aklimatizacne nadrze pre bezstavovce a chulostivejsie ryby.

Zo vsetkych zainteresovanych, napomocnych pri realizacii projektu, treba spomenut Janka Zemana, ktory stal na cele vyrobneho timu akvaria a cely cas trpezlivo reflektoval na moje zvratene poziadavky o importovanie kadejakych podivnych endemitov a raritiek. A ze to byvaju okamihy nielen radostne, ale obcas padnu aj neslusne vyrazy, ked mili exporteri nabalia nieco ine alebo mam moznost detailne studovat patogenezu najroznejsich chorobnych stavov u ryb hrdo oznacenych ako "disease free, OFI a MAC certified", by vedelo par ludi tiez rozpravat.
Vdaka ochote Mira Baranovica sa zase podarilo doplnit osadku akvaria aj o niekore menej dostupne druhy a lokalitne formy a hlavne optimalizovat logistiku zivocichov tak, aby sa minimalizoval ich stres a nasledna mortalita.

Par foto, iba mobilom - momentalne som bez fotaparatu, takze kvalita nula bodov

Aktualny stav, utes este nie je definitivny, caka sa na vhodne kamene.
IMG_20161224_150957.jpg
par ryb
IMG_20161224_151347.jpg
IMG_20161224_151645.jpg
filtracia v technickej miestnosti
IMG_20161224_151424.jpg
refugium/"biologicka" cast filtra
IMG_20161224_151501_2.jpg
filtracia z povodnej nadrze ako karantena pre bezstavovce a prve nesmele pokusy o navrat k SPS
IMG_20161224_151245.jpg
IMG_20161224_151018.jpg
IMG_20161224_151128.jpg
aktualny obsah karanteny
IMG_20161224_151258.jpg
modularny monoliticky utes - tento sposob sa mi osvedcil najviac, zabranuje akejkolvek sedimentacii detritu pod utesom. Jedina nevyhoda je, ze treba pomerne dlho cakat, kym beton zakladovej dosky plne vyzrie.
jhgj.jpg
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa VINTR »

Nádherný objem i rybky, 2 kubíky? Ještě mi tam chybí nějaký z bodloků "Acanthurus", ale čekám, že to přijde... já se snažím udržet glaucopareiuse v daleko menším objemu a doufám že mi to klapne....
kolakao155
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 824
Dátum registrácie: 11 Apr 2011 21:42
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa kolakao155 »

Ale je tam predsa sohal :)
ja uz len nostalgicky spominam a odusevnene v hlave planujem:)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa VINTR »

Já myslel tvarově do leucosternona :D .
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa Lukáš »

A. lucosternon ani iny Acanthurus tam nebude. Bodlokov je tam viac nez dost. Povodne bol v plane este A. nigrofuscus, ale cmoudi z Afriky miesto neho poslali Ctenochetus striatus, tak sa plany museli trochu korigovat. :D
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa maros002 »

Ahoj, na tohle téma jsem nedávno narazil, když jsem tady něco hledal a dal jsem si adminy do vyhledávání. Tvému akva fandím, protože jsi asi jeden z mála, který ví co dělá a má v tom jasno. Tvé příspěvky čtu rád, mají hlavu a patu. Přeju hodně štěstí s dvou kubíků,který asi nikdy mít nebudu, stejně jako přeju minimální mortalitu s rybkami. Pochopil jsem snad správně, že je to vše osazenstvo red sea.. Nedávno jsem viděl sohala plavat kousek od Nového Jičína a není nic impozantnějšího. Hlavně už tam plave nejméně tři roky. Majitel ví :mrgreen: Ať se ti daří. Marián
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako vyuzit dlhy jesenny vecer?

Príspevok od používateľa Lukáš »

Sohal ma nejake 2-3 roky, prisiel ako cca 4 cm juvenil, jeden z najmensich, akych som dovtedy videl v predaji. Este nemal ani cierne pruhovanie, len take svetlosede vlnkovanie - postlarvalne sfarbenie. Aktualne ma cca okolo 15 cm. V predchadzajucej 1000 l nadzi mu uz zacalo byt tesno, mal naznaky teritorialnej agresivity, hlavne voci zebrasomam. Teraz je opatovne kludny, dominancia v nadrzi je rozlozena na niekolko ryb (imperator, sohal, Thalassoma, Rhinecanthus), ktore sa navzajom respektuju a nenapadaju sa. Kazda z tychto ryb ma potom svoj zastup "podriadenych", medzi ktorymi robi obcas "poriadky", iné ryby si prakticky nevsimaju. Do toho este vstupuju niektore pomacentridy, ktore sa miestami snazia urputne branit svojich par cm stvorcovych utesu, ale volne v stlpci su neskodne.

Tieto vztahy su pomerne stabilne a po chvili pozorovania je jasne, kto koho vnima ako konkurenciu a kto je komu uplne ukradnuty. Najmenej zainteresovane sa na prvy pohlad tvaria ryby rodu Sargocentron a Myripristis, tie su vsak pod sferou vplyvu imperatora (s ktorym v prirode casto spolocne obyvaju vhodne dutiny a previsy). Toz tak by sa mohlo zdat, ze je to len farebna zmeska ryb, pritom je to vysokoorganizovana komunita, ktora medzi sebou komunikuje aj pre ludske ucho dobre pocutelnymi zvukmi (imperator, Dascyllus marginatus).
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"