Karoli Reef 350l

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Znova jsem to celé komplet prolezl a opravdu nic nikde nemám, ani nad akva, kde by se mohla kondenzovat voda a kapat zpět. Nechápu, kde se to kruci bere :evil:

Máme hodně starý barák a trubky do této umívárny se neměnili. Nevím z čeho jsou a jestli to může být tím :(

Jediné co ve filtru mám, tak kovovou sponu na hadici, která se maximálně ponoří při vypnutí návratového čerpadla, takže jednou za 14dní :(

Teď nastává otázka co s tím?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa shark »

Podívej se na stav kabeláže u čerpadel a poměř jestli ti neprobíjí do nádrže nějaké.Jinak k rozvodům ještě,máš staré rozvody a i několik mosazných kohoutů a šroubení udělá své.Každopádně k te osmoze bych ti doporučil přidat to uhlí dokud nepříjdeš na to jestli to je něčím jiným aby tuhle možnost mohl na čas eliminovat.No a nezapomenout že je už v nádrži takže co nejdříve ji z ní dostat.
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

A jak jí mám z ní dostat?
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa shark »

aktivní uhlí,jinou možnost momentálně nemáš a je to nejrychlejší pomoc
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Mohu se ještě zeptat jaké množství? Je to jedno? Nikdy jsem s aktivním uhlím v moři neoperoval tak nechci něco zmršit :(
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

možná teď budu mít blbou připomínu, kdyžtak mě opravte.

Jak bych mohl mít ve vodě z RO, když na RO/DI filtrem mám TDS 0,00? Měď je přeci kov, který vodí a tudíž by to měl TDS metr nějako zaznamenat ne? Na co pak je reverzní osmóza, než na zbavení vody od kovů a nečistot? :?

Je to jen selský rozum, ale pokud už němůžu věřit RO, tak čemu? :oops:
Používateľov profilový obrázok
kačer
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1500
Dátum registrácie: 28 Sep 2010 13:28
Bydlisko: Praha 13 (Nové Butovice)

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa kačer »

dávkování obyč granulovaného uhlí je cca 60g na 100l ... pokud bys pouzil kvalitnější uhli, např. ROX tak tam je dávkování poloviční ... a co měsíc vymenit ...
Ale v tvém případe jde jen o akutní použití (predpokladam, ze dlouhodobeji ho asi používat nechces) to znamená, že bych dal třeba dvojnásobnou davku nebo i trojnásobnou a po tydnu bych uhlí vyndal ...
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Kluci, když nevím jestli je ta měď z RO, pomůže mi když dám mezi membránu u Reverzní osmózy (jako by za reverzní osmózu a před RO/DI filtr) a RO/DI filtr ještě patronu s aktivním uhlím jak je to na fotce? Nebo bych tu patronu měl zapojit za stávající u RO?
IMG_0122.JPG
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa Killingman »

Já jsem kupoval celou sestavu od Mangally a mám to zapojeno takto:

VSTUP VODY - 5mic filtr - aktivní uhlí - 1mic filtr - membrána - DI - VÝSTUP

Mám to tak dva roky a problém nemám, na výstupu za membránou mám kolem 3-4, za DI 0-2
Používateľov profilový obrázok
JirkaS
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 484
Dátum registrácie: 06 Júl 2013 07:02
Bydlisko: Žamberk

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa JirkaS »

Já to měl úplně stejné, ale v TRITONU mi právě zjistili tu měď ve vodě a jediné odkud snad může být je Reverzka. :( Proto skrze rady viz výše přidávám na RO ještě aktivní uhlí, ale nevím jestli vadí, že ho dám takhle za reverzní osmózu před DI filtr. Abych něco nepo....
Killingman
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 21 Mar 2014 09:29

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa Killingman »

Jelikož už to uhlí v systému RO máš tak je další podle mého zbytečný. Samozřejmě, pokud ho pravidelně měníš a nenecháš ho tam rok před membránou... Tím bys stejně vyřešil jen následující výměny a ne to co už v akva plave...

Nebylo by vhodnější to uhlí umístit do filtru? Já ho mám v systému pořád (ale jedu KZ a tam být má - v zeolitovém filtru nad zeolitem), měním co měsíc a každý týden promačkám pytlík :-) Akva mám cca 500l, dávám 0.5l/měsíc.
Když tam dáš 0.5l a za 14 dní to vyměníš, tak taky nic nezkazíš...

EDIT: DPC nejde mi vložit odkaz, tak CTRL+C a CTRL+V :-(

http://www.petr-forst.cz/akvarijni-chem ... ht-1000ml-[id=001738].html?ItemIdx=84
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa shark »

[quote="Killingman"]Jelikož už to uhlí v systému RO máš tak je další podle mého zbytečný. Samozřejmě, pokud ho pravidelně měníš a nenecháš ho tam rok před membránou... Tím bys stejně vyřešil jen následující výměny a ne to co už v akva plave...

Nebylo by vhodnější to uhlí umístit do filtru? .

Tak předně kdyby jsi četl výše podezření je na kontaminaci z vodovodního řádu a tím pádem to zbytečné jistě není dodat další patronu s uhlím.Samozřejmě se počítá s tím že ta původní se vymění za novou a přidaná se přiřadí na výstup a je jedno jestli za DI nebo před...No a že tím pořeší případné další výměny vody za čistou a nebo čisté k doplnění odparu tak snad o to mu taky jde ne :?: No a o tom co mu plave v akva tu je taky uvedené že na odloučení má použít uhlí do filtrace a dokonce tu má uvedeno i v jakém množství ,toš tak..

Jinak pro ty kdo neví,osmoza nám nezastaví těžké kovy. Proto je potřeba uhlí v systemu filtrace osmozou a to před samotnou membránu a to i z důvodů ochrany membrány jako takové.Přiřadit další patronu před DI ničemu neublíží a ba naopak pomůže pochytat co projde.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa vik_33 »

Měď do systému přidá i zatoulaný mosazný šroubek na dně filtru ... to jen na okraj této diskuse.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
lbuk
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 08 Nov 2013 19:28
Bydlisko: Svijany

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa lbuk »

shark napísal:
Killingman napísal: Jinak pro ty kdo neví,osmoza nám nezastaví těžké kovy. Proto je potřeba uhlí v systemu filtrace osmozou a to před samotnou membránu a to i z důvodů ochrany membrány jako takové.Přiřadit další patronu před DI ničemu neublíží a ba naopak pomůže pochytat co projde.
Můžu poprosit o zdroj informace, že "osmoza nám nezastaví těžké kovy"?
Dejte si do googlu "Reverse Osmosis chart of removed contaminants" a prohlédněte obrázky, "zadržení" membránou pro těžké kovy je 95 až 99%.
Používateľov profilový obrázok
LukasO
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1323
Dátum registrácie: 20 Nov 2011 14:09
Bydlisko: Prostejov

Re: Karoli Reef 350l

Príspevok od používateľa LukasO »

sám jsi si odpověděl - osmóza "zastaví" 95 - 99% těžkých kovů - tzn, že 5-1% se tam dostane... barák může mít rozvod v mědi, vodárny mosaznej kohout, v samotné vodě je měď obsažena...

mimochodem měď je potřeba ve stopovém množství pro krvetvorbu bezobratlých (páni doktoři prosím opravte mě, mám li to blbě) - já jsem měď dodával i v baaling plus a nikdy jsem nepozoroval problém. krom lepšího vybarvení korálů...
Nic neumím, nic neznám, ale o to víc rad rozdávám...
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"