60l v kanceláři

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mmyna »

Ahoj,
Chtěl bych přesunout pico akvárium co mám v kanceláři do něčeho malinko většího. V kanceláři mám nuvo pico 4 od innovative marine, už bez problému funguje rok a půl.

Nové akvárium by mělo rozměry d40 x š38 x v40 (tloušťka skla 6mm?) a filtr by byl vestavěný za přepážkou kvůli omezenému prostoru v kanceláři. Ze zaběhnutého akvária bych použil písek, živý kámen s korály a samozřejmě vodu. Ve filtraci mám chemi-pure elite a purigen, takže ty bych také použil, jelikož jsou určitě osídleny spoustou bakterií, které se budou hodit. Časem bych se těchto materiálů ovšem zbavil a přešel na jinou filtraci, která je popsána níže.

Dále bych dokoupil písek, nějaké živé kamení, a doděl vodu z Red Sea coral pro.

A teď otázka na filtraci a osvětlení. :)

U osvětlení jsem přemýšlel nad tímto:
http://www.morskeakvarium.eu/nano-morsk ... -nr12.html

Máte s tím někdo zkušenosti? Co si myslíte o této volbě? Nevíte kde koupit stojan/lampičku která by se dala uchytit na akvárium? Případně doporučte něco jiného.

Co se týče filtrace, tak jsem ji rozdělil na tři komory.
1. Přepad, zeolit
2. Siporax, Phosex
3. Odpěňovač http://www.fish-street.com/coral_box_s1 ... k_delivery a návratové čerpadlo a doplňování odparu tunze nano

Podle místa někam umístím ještě topítko. Co si o tom myslíte? Je to trošku rozumné uspořádání a obsah, nebo je to hloupost a doporučili byste něco jiného? :)

Nebojte se kritiky, budu rád za každou připomínku! :) S vnějšími rozměry se ovšem moc hýbat nedá. :(
Předem všem děkuji za podnětné komentáře.
Prílohy
Rozměry akvária
Rozměry akvária
Filtrace za přepážkou
Filtrace za přepážkou
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak za mě k připomínkám toto:
filtrace: ta druhá přepážka je možná moc vysoká, vodu budeš dolívat podle sloupce v poslední komoře, a ty první dvě komory budou mít zpřaženou hladinu. ta by měla být cca 2-3 cm pod hřebenem, jinak ti nebude mastnota z akvária mizet v přepadu a bude tě to pěkně vytáčet.
To platí taky o úvaze, kam odpěňovač, v třetí komoře bude hladina proměnlivá a tedy funkce odpěňovače nebude konstantní.
A co se týče světla, 0,5 - 1W na litr, u ledek to sice může být ta spodní hranice, ale budeš stejně svítit na cca 40l a tedy aspoň 2ks té drahé bludičky. Za tu cenu bych pohledal něco pořádnýho, nebo DIY za pár peněz.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa pepahr »

Mrkni ke me do vlakna je tam foto prepazek - presne jak rika Charlos druha prepazka nizsi kvuli hladine. A posledni komora je na vytlak mas ji zbytecne vekou tam max cerpadlo a topitko... odpenovac mam v prvni komore v druhe sorbenty.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa pepahr »

Jo a hreben radsi delsi - ucpat ho muzes dycky ja mam 13 cm a hladina nez to protece se zvedne o 1,5 cm...jsem hreben udelal moc nizky a musel jsem rezat smerem dolu :-)
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mmyna »

Děkuji za rady a nápady! Zítra nad tím ještě popřemýšlím a zkusím udělat jiný návrh. :) Co se týče světla, máte nějaký zajímavý nápad v solidní cenové relaci? Případně se asi přikloním k té DIY variantě. :) A to s těma w/l jsem ještě neslyšel! V celku šikovná pomůcka!! :)
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mmyna »

Tak jsem zkusil trochu předělat přepážky ve filtru. Je to trošku složitější než to bylo, ale chtěl jsem odpěňovač úplně oddělit od ostatní techniky a filtrace, aby u něj byla stálá hladina a byla ve správné výšce. Co vy na to..? :)

Ještě jsem přemýšlel že bych filtraci zúžil z 12 cm na 11 cm. Co si o tom myslíte? Přeci jen u tak malého akva je každý cm v pohledové části ku prospěchu.. :)
Prílohy
Akva-kancl-filtr.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mender »

Pokud to chceš takto, tak podle mě ta poslední přepážka nemá logiku - tou předposlední komorou by voda neprotékala, ale tekla by jen vrchem a dole by se ti hromadil kal.

Když už, tak tu polední přepážku by jsi měl zvednout tak, aby dole byla štěrbina kterou bude protékat voda a prodloužit ji na celou výšku - jím uděláš celou předposlední komoru průtočnou.

Ale to je jen má logická úvaha - asi poradí lépe někdo kdo má nano s filtrací na zadní straně akva. :-)

A asi by jsi měl prohodit pořadí PhosEx a Odpěňovače - odpěňovač hned na začátek.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa pepahr »

Ja sem udelal prepazky jen 8cm hluboke... vsak maly tunze mas tak vis rozmery ne???
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mmyna »

Tak jsem to zase trošku předělal. :) Děkuji všem za připomínky. Myslím, že takto by to mohlo zůstat. Je to v celku jednoduché. Pod přepad bych dal akvacit a topení, a v té prostřední komoře bych dal jako první odpěňovač a vedle něj zavěsím filtrační materiály a v poslední komoře bude čerpadlo a doplňování odparu. Co myslíte? Může být? :)

A ještě teda kde to tak objednat? :) Přemýšlel jsem nad sklorexem v Brně. Máte s nimi někdo zkušenosti s výrobou akvária s filtrací za přepážkou? Tu přepážku bych chtěl asi nejlépe z nějakého plastu. Co myslíte?
Prílohy
Akva-kancl-filtr2.jpg
Používateľov profilový obrázok
kany3
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 236
Dátum registrácie: 02 Jún 2013 15:21
Bydlisko: Moravská Třebová

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa kany3 »

Čau.. hele já to mám takhle a funguje to naprosto skvěle a v poslední komoře kde je plovák odparu se mi nehoupe hladina...http://www.jpeg.cz/obrazek/WK9
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mender »

Sklorex jsou samozřejmě profíci, ale zkus ještě tohle http://www.akvarium-pavlica.cz/

Asi to budeš mít blíž a s panem Pavlicou se dá dobře dohodnout.


Co se týče přepážek. Pokud by jsi chtěl plast, tak by jsi ji Musel dělat z Plexiskla ( PMMA, Akrylát ). Oproti sklu to má tu výhodu, že si do té velké přepážky můžeš tu přepadovou mřížku nechat vyřezat laserem a pak to vypadá naprosto profi. Taky můžeš použít přímo čelné plexi. Já mam takto dělanou přepadovou komoru u "dospělého" akvarka. Jen to s tím řezáním laserem asi vyjde dráž oproti sklu. Ale výsledek stojí za to a lze si pěkně vyhrát s detaily. Já jsem například ty hlavní stěny vyrobil slepením dvou vrstev 3mm Plexiskla s tím, že jedna vrstva byla přes celou plochu a druhá vrstva byla z menších dílů odpovídajících velikosti komor, tak abych mohl dělicí přepážky tak říkajíc vsadit do té hlavní stěny.
pepahr
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 20 Sep 2014 21:29
Bydlisko: Znojmo

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa pepahr »

Já mám plastovou desku lepenou na skle - ale prý stačí černé sklo - mě ho Sklorex nedoporučoval pak jsem zjistil že někteří to tady tak mají...
Nech si udělat nabídky - já byl spokojen s http://www.zekia.cz domluvil jsem se lépe než s Pavlicou. To bylo ale v případě velkého akva nano jsem upravoval Dennerle.
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mmyna »

Děkuji za tipy. To s těma přepážkama je velice zajímavý nápad. Možná to tak taky udělám. :) A máš je tam vlepené, nebo na volno, abys je mohl případně vytáhnout a lépe vyčistit filtr?
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mender »

Jestli byl ten dotaz na mně, tak já mám ty přepážky vlepené napevno, ale to je malinko jiný případ - u mě je to přepadová komora ve velkém akva.

U tebe by možná bylo dobré mít je výsuvné - kvůli čištění a případným změnám - ale to by se spíš měl vyjádřit někdo kdo provozuje nano s filtrem v zádech.
Mmyna
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Aug 2014 18:41
Bydlisko: Valtice, ČR

Re: 60l v kanceláři

Príspevok od používateľa Mmyna »

kany3: tvého příspěvku jsem si vůbec nevšiml! :) A velice se mi líbí ten nápad s tou poslední přepážkou pro návrat a doplňování. Jen se chci zeptat, když je v té poslední komoře tak klidná voda, nedělá se na hladině moc velký bordel?
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"