540l reef Jajo

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Tu je ešte jedna foto toho nešťastného potrubia. :roll: je to fotené z vnútra skrinky. Ešte budem musieť zaizolovať všetky spoje a rezy drevotriesky nejakým silikónom alebo tekutou izoláciou proti vode. Pohľadová vonkajšia doska bude už vodeodolná zo zaliatymi hranami. Tak dúfam, že to nenapučnie. Inak tie PPR trubky s PVC-U trubkami budú spojené silikonovými hadicami. Môžu sa použiť aj nejaké obyčajnejšie napr. záhradné? lepšie by sa zháňali. :)
Naposledy upravil/-a Jajo v 18 Júl 2016 22:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Mender »

Jen dotaz k té skříňce - ta je opravdu jen z dřevotřísky????

Jsi si jistý, že to bez problému unese nějakých 600kg?

Já bych na jen na dřevotřísku nespoléhal. Lepší by byl dřevěný, nebo kovový rám, nebo podezdívka.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Tá skrinka bude z drevotriesky a na nej bude este ďaľšia MDF doska. na všetkých rohoch je podopretá a plus v strede budú ešte dve zvislé predelenia, ktoré budú podopierať stred akva. Myslím, že by to mohlo stačiť. A ešte je skrinka prišróbovaná k stene.Mám starú skrinku, ktorá je urobená len zo surovej drevotriesky a namalovaná interiovou farbou a stojí už 7 rokov. je na nej 450l akva. Ale toto som si pre istotu poistil. Je položená na železobetóne bez plávajúcej podlahy. Tak neviem. Dať tam este do vnútra železnú konštrukciu?
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

A ešte by som chcel nalepiť na dno ďaľšie sklo. akú hrúbku použiť? a lepiť to len bodovo, alebo radšej po obvode, aby sa tam nedostala voda a nekysla?
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

Priamo zo ZA nie ale ešte bližšie k Terchovej Strečno nieje problém je to pár krokov . Ak budeš chcieť mám v pláne ísť do Morského sveta niekedy budúci mesiac tak sa môžeš pridať tam si budeš mať z čoho vyberať či už technika , chemia alebo život
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

Jajo napísal:Tá skrinka bude z drevotriesky a na nej bude este ďaľšia MDF doska. na všetkých rohoch je podopretá a plus v strede budú ešte dve zvislé predelenia, ktoré budú podopierať stred akva. Myslím, že by to mohlo stačiť. A ešte je skrinka prišróbovaná k stene.Mám starú skrinku, ktorá je urobená len zo surovej drevotriesky a namalovaná interiovou farbou a stojí už 7 rokov. je na nej 450l akva. Ale toto som si pre istotu poistil. Je položená na železobetóne bez plávajúcej podlahy. Tak neviem. Dať tam este do vnútra železnú konštrukciu?
udržať ti to udrží ale poistil by som to spôsobom ako mám ja ked pozrieš vlákno uvidíš . Mám 600 litrov a nestrachujem sa ale všetko záleží od toho ako je skrinka robená a predimenzovaná aké druhy spoja sú použite a spôsom akým bude váha akvária rozložená . Nebál by som sa urobiť skrinku z drievotriesky ani na 2000 litrov :D všetko je len o skúsenostiach a spôsobu výroby
Používateľov profilový obrázok
radEg
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 459
Dátum registrácie: 15 Sep 2008 11:32
Bydlisko: Hlohovec

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa radEg »

Nie som istý ale PPR sa mi zdá že nieje vhodné pre morskú akvaristiku.
Zväčša sa používa PVC-U. Nechcem mudrovať, len upozorniť aby ti to okomentovali skúsenejší.
nádrž 720l 197x70x60, streamy 1x12 000 a 2x5000l/h, LED White 27x3W, Blue 27x3W, Royal Blue 27x3W
filter 300x50x50 z toho DSB 100x50x14, refugium 100x50x30, Odpeňovač ARP X2, Deltec PF 501, UV 30W, Phosex 500g, výtlak upravené Jebao 12000l/h
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Inak aj mňa to už napadlo, že či je PPR potrubie vhodné pre more. Ale videl som ho uz v niektorých filtroch. A na nejakej anglickej stránke na to bola diskusia, že či sa môže použiť a bolo mu povedané, že môže, ale načo by to robil, keď je drahšie a je s tým aj viac roboty. Skôr tie priemery sú užšie a preto sa moc nepoužíva. Nech sa teda vyjadrí nejaký skúsenejší moriak. Bol by som rád keby som v tom mal jasnejšie.
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Shifti: Za dva týždne prídem na Slovensko a budem doma 9dní. Mám toho ešte veľa okolo prestavby domu, ale pol dňa by som si možno našiel. Ďakujem za pozvanie. Veď sa ešte dohodneme. Idem pozrieť to tvoje vlákno ako sa ti darí. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Smityl »

Mel bych spis obavu podle toho kolik tam mas kolinek v te zemi protoze kdyz svarujes plastovy trubky vzdy castecne zmensis prumer tim padem i prutok coz u pvc-u vznika minimalne. Co se tyce zavadnosti bych nemel strach.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Veď že priemer je problém. Uvidím, keď prídem teraz domov, tak to spojím s prepadom a vyskúšam prietok vody. Aký by teda mal byť minimálny? Vo filtry predpokladám, že bude okolo 100l+ cca 500l vody v nádrži.
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

Jasné v pohode uvidíš ako bude čas okolo domu je stále čo robiť to poznám uvidíš ako na tom budeš s časom a ja tak isto ae nejak sa dohodneme času dosť
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Smityl »

Ono jako kdyby to melo celou cestu 22mm tak asi v pohode ale jde o to ze v tech spojich se to muze stahnout i na tech 15mm a to si myslim ze nrbude dobre (ono samozrejmne bude zalezet na tom kdo to svaroval jak moc byl dukladny v nahrivani trubel ale cim byl dukladnejsi tim bych rekl ze to bude horsi) na vytlak je to v pohode pod tlakem tam protlacis dostatek vody ale ten samospad bude horsi. Nejspis budes muset pouzim obe naraz tim padem nebudes mit zadnou zalozni.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

A koľko by mal byt ten prietok? Ešte stále sme sa k tomu nedostali.
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

Já mám pustené stále obidva samospády kvôli predfiltrom aby som nemusel stále preplachovať jeden dookola :D a ked sa jedná náhodou upchá čo sa mi už raz stalo lebo mi tam vliezol neviem ako pustovník :D tak maximálne bude výtlačné čerpadlo nasávať vzduch žiadná katastrofa z toho nebola iba nepríjemný zvuk srkania vody :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"