540l reef Jajo

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Netvrdím, že vyššia teplota krupicu zničí, len že to tiež pomohlo. Krmím ráno mrazenou artémiou a humrími ikrami. A počas priebehu dňa sušené vločky a granule mám asi 5 druhov. A a každý deň Nori riasu do štipca.



Jajo
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Madox »

No ja som ti chcel naznacit ze tu krupicku zo systemu bez karanteny nikdy nedostanes :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

Trošičku jsem hledal o krupici..... Karanténa je supr, ale jaksi by mě zajímalo jak tyto druhy bodloků acaantuse udržet bez ztráty??? Jak a čím docílit dobrého stavu. Vyčetl jsem, že krupice (ten tro-cosi) může vydržet v rybě i několik měsíců..... Krmení? jsem přesvědčen, že když si budeš krmit mraženým, dřív nebo později tu krupici tito bodloci dostanou. PROČ? to by mě zajímalo. Proč ostatní toto nedostanou? např zebry. Když jsem měl celkem řekl bych rozjetou krupku z acaantuse (né jednou), nech mu je země lehká, dostaly to ve finále i ostatní ryby i zebry, ale cca po čtyřech dnech se z toho bez pomoci vykřesaly. Co tyto ryby dostane do stavu, že budou přirozeně odolné proti krupce jako např. zebry. A prosím neříkejte, že krmení, tomu nevěřím..........

Celkem zajímavé bylo počtení o tom, že v tomto přirozeně pomáhají korálnatci, kteří pojídají plankton (vychytávají ty malé fenky před přichycením. V nádrži to určitou pomoc může mít, ale ........ Zajímalo by mě, kdyby zde uvedly svouji zkušenost, ti co mají acaantuse již několik let a řekli nám to tajemství co používají za techniku a ČÍM KRMÍ výhradně sušené? Nebo je to založeno na sterilizaci vody UV nebo ozón
O ozónu jsem četl zajímavý článek zde koho to zajíma :wink:http://www.reefkeeping.com/issues/2006-03/rhf/index.php
a něco základního o krupce, spíše je zajímavé co na ni pomáhá..
http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Cryptocaryon

Kurňa podělte se jak na to, Jajo držím palce, aby se ti krupka už vyhnula, já přemýšlím o řízeném dávkování ozónů ať ty ku.... "vyjiskří".
Naposledy upravil/-a VINTR v 08 Feb 2017 19:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Karanténa je fajn, len si neviem predstaviť ochytiť bodloka v mojej nádrži. Jedine do pasce.


Jajo
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

Karanténovat by jsi musel všechny ryby, aby jsi si byl jist, že tam krupka není... a akvárko nechat bez ryb. To si nedovedu představit už vůbec.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Veď to. Ja som momentálne mimo SR. A manželka mi teraz písala, že Japonicus sa zas dosť vyhádzal. Asi sme to privolali :/


Jajo
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

To Vintr:
Tak teraz som čítal ten článok čo si postnul o krupici.
Tak už tomu rozumiem. Jediný spôsob, ako sa toho zbaviť je tá karanténa. Ozónom môžeš tak zabiť parazita na tej rybe, ale v systéme (Napr. v piesku) parazit naďalej prežije. Tak som zvedavý, ako to zvládnem. :/
Problém bude vystresovanie ryby, ktorá sa hneď vyhádže. To je Japonicus stresák ako ďas.
Flavescenska, tá má všetko na saláme. Preto je asi viac odolná. A navyše sa jej Japonicus bojí. Je od neho väčšia a trochu ho terorizuje.
No nič. Budem to musieť nejak poriešiť.
Nestresovať ryby, alebo karanténa. :/
Každopádne dám info, ako to prebieha. Nech to tu nieje len burza.


Jajo
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

No já očekávám od ozónu to, že sestřelí toho parazita co je před přichycením na rybu ostatním stádiím nic neudělá (co je na rybě, v písku odpadnutý z ryby.....). U mě to bylo vždy, ráno čistá večer jak buchta, prostě jsem viděl jak se na ní přesně v intervalech mění jednotlivé stádia......, ale jak to první stádium zničit v nekaranéní nádrži??????.....Ozón?.....ÚV?......... i Kick ich jsem otestoval, jako dá se použít, neměl jsem následky v nádrži, ale jet tak dlouho bez odpěňovače jsem nedal.... léčba nebyla účinná, ale zlepšení jsem v některém okamžiku pozoroval. Používal jsem i cosi bio na kůži (smrdělo to jako prase) výsledky podobně jako Kick ich. Pozor na jiné lečiva vhodné do nádrže s korálnatci atd. ty už zlobí četl jsem testy těchto výrobků na nádrž, nedopadly zrovna dle představ....http://reefkeeping.com/issues/2005-12/sp/index.php

jak píšeš, že se honí - myslím si, že stres to určo nebude, honí se normálně, ale tento druh je na to extrémně náchylný. Držím ti palce. Určitě mě zajímá jak jsi dopadl a co jsi použil......

zajímavé je i toto:
http://www.ocean-cont.cz/know-how.html
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Lukáš »

Mas pravdu, ten odkaz je zaujimavy, pretoze na obr. 1 a 3 ma ryba uplne inu chorobu, nez je v popise. :lol:
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

Toho jsem si taky všiml..... spíš jsem to sem dal jen proto, že je tam uvedena taková zajímavost, vlivu korálů na krupičku. Je tam uveden nějaký test s nádrží s korálnatci a bez, sice výsledek byl takový napůl cesty, ale i toto může být pro ryby podporou ke snížení volně plavající krupičky. V případě, že se k tomu přidá např. UV či ozón, sníží se zase, ale výsledek bude stejně nejistý :roll:

Viděl jsem to spíše jako takovou zajímavost k tématu.
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa maros002 »

O tomhle vlivu už psal mr.Dařbujan ve své první knize, že ta rejdivá stádia kožovce vychytají koráli. Že je to pokusně dokázáno. Samozřejmě ta nádrž musí fungovat.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

tak k dnešnému dňu trofonti zacali opadavat a japonicus je vitálnejší. bola len zvýšená teplota na 28C a dávkovanie ozónu 50mg.
dnes kŕmenie len riasou a granule namáčané v cesnaku. (cesnak len pre istotu :D )
mrazené som zatiaľ vyradil. tak uvidím...
cim viac o tom citam, tak menej verim liecbe.
okrem prehodenia vsetkych ryb do karanteny pomoze asi len zvysenie imunity ryb (a zas som pri cesnaku :D ) a ozon, ktory dokaze zredukovat cryptocaryon v stadiu theront.
Este je tu zvysenie teploty nad 30C, co by spomalilo,alebo dokonca zastavilo mnozenie tomontov. pri sladkovodnej krupici to funguje. ale to by asi koraly nedali...
zajtra by som mal menit 10% vody. len neviem, ci to nevystresuje japonicusa este viac.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

VINTR napísal:No já očekávám od ozónu to, že sestřelí toho parazita co je před přichycením na rybu ostatním stádiím nic neudělá (co je na rybě, v písku odpadnutý z ryby.....).
problem je, ze ked je parazit na rybe, tak je pod kozou. Tym padom je chraneny pred ozonom a UV.
znicit sa da len ked je volne vo vode tj. stadium theront.
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa VINTR »

Japonec a podobní mi vždycky do rána opadal...... ale večer byl zas jak buchta. Musíš pak napsat jak jsi dopadl, celkem mě to zajímá. Klidně i do SZ.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa aquain »

[quote="Lukáš"]Mas pravdu, ten odkaz je zaujimavy, pretoze na obr. 1 a 3 ma ryba uplne inu chorobu, nez je v popise. :lol:[/quote]
:lol: :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"