540l reef Jajo

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Čaute.
Tak už aj ja sa by som sa chcel pripojiť k rodine reef pozitívnych a po čítaní tohto fóra, som sa viac menej rozhodol, že pri prerábke domu by sa jedno menšie akva doma uživilo. Po skúsenostiach so sladkovodným, som sa rozhodol prejsť na morské. Tak dúfam, že mi to vyjde.
Nádrž som dal zlepiť na mieru u nás pri Žiline a rozmer je 160x60x60 hrúbka skla 12mm a z dĺžky je oddelených 10cm po celej šírke ako prepad s navŕtanými otvormi. Predná a jedna bočná stena je z clear vision skla.
Akva bude v jedálni na stojane z drievotriesky a komplet okapotované až po strop. Filter bude v tech. miestnosti do ktorej sú už vyvedené trubky z PPR 2x 32mm a 1x25mm.
No pri vedení potrubia vznikol asi dosť závažný problém.robil mi to vodár, ktorý robil aj komplet vodoinštaláciu v dome a boli sme dohodnutý na priemeroch 2x32mm a 1x25 mm. on tak aj urobil,ale nepovedal mi, že tieto priemery sa udvajú pri tomto type potrubia ako vonkajší priemer. Robilo sa to dosť narýchlo a všimol som si to až pri hotovom potery.
Myslíte, že to bude stíhať odtekať pri tak malom priemere? rozdiel hladín filter vs nádrž bude cca 1meter. Dosť ma to naštvalo a keby som nemal podlahové kúrenie, tak by som to vysekal a dal tam riadne trubky ako treba.
Som zvedavý, čo na to poviete vy. Aké máte prietoky vy?
Priložím aj nejaké foto ako to momentálne vyzerá. Zatiaľ mám len základný stojan, ktorý bude este obložený pohľadovým obkladom z vodotesnej MDF dosky ana ňom prázdne akva, ktoré čaká na zapojenie potrubia.
Prílohy
IMG_5990.jpg
IMG_5989.jpg
IMG_5987.jpg
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

No a ešte jedna foto ako by to malo v budúcnosti vyzerať okapotované a so stolom. Mimochodom, keby tam nemusel byť ten stol, tak by som filter dal pod akva. Ale to mi u manželky asi neprejde. :roll:
To potrubie, čo tam momentálne mám je vo vnútri cca 2x 22mm na odtok a 1x 17 mm prítok. :( prechodky sú 2x 32 a 1x 25.
Prílohy
nova kuchyna 2.jpg
Myscho151
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 12 Jan 2016 10:06
Bydlisko: Prešov

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Myscho151 »

vyzerá to veľmi pekne :-)

Ja mám vnútorne priemery hadic 17 mm a odtok mám utiahnutý ventilom na trištvrtinu (skoro zavretý) a mám aj tak 180l prietok... ja by som nechal tú 17ku na poistný odtok a hlavný odtok a výtlak nech sú tie väčšie... veď pozrie napusti to vodou a zmeraj si reálny prietok a uvidíš :-) (lepšie to skúsiť ako rozbijať podlahu)
Ľudia budme k sebe tolerantný, každý raz nejako začínal a z nikoho sa za noc nestal majster "svetla"!
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

vypadá to super pekný projekt ak by si potreboval urobiť kuchyňu aj s okapotovaním akvária rád pomôžem kedže sa tým zaoberám a som kúsok od teba . Už som tu pár ľudom pomohol :D môžeš kuknúť moje vlákno http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=4&t=9266 prípadne môj FB ak by si chcel . Prajem veľa zdaru s morom :)
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa triscene »

Pekne vymyslene. Ako mas premyslenu udrzbu pripadne zasahy do akva ked je tam stol. Budes stale odsuvat ked budes cistit kazdy jeden alebo dva dni sklo atd? Aby nesiel dizajn na ukor udrzby. Pri mori mas zadrbanejsie skla ako pri sladkovodnom :)
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

To Mysho: ten výtlak by som asi radšej nechal ten tenší. Silnejšie čerpadlo by to malo predlačiť. Myslím si. Momentálne aj tak som mimo SR, tak vyskúšam to keď prídem. Podlahu už rozbiť nemôžem, lebo je tam už podlahové kúrenie. Možno keby som z toho dostal tých 400l/hod, tak by to malo asi stačiť. Niekde sa tu písalo, že stačí, keď sa voda vo filtry otočí 3x za hod. Tak uvidíme.

To Shifti: ďakujem za ponuku, ale kuchyňa aj obloženie akva je už objednané. Budúci mesiac sa ide skladať.


To Triscene: No bude to trošku zložitejšie. Ten stôl tam bude uchytený na pevno. Bude sa musieť uchytiť tak, aby ma udržal keď budem na ňom sedieť a čistiť sklo. :D Bohužiaľ inde miesto nebolo. Na sladkovodnom používam magnetickú škrabku, ale na ten clear Vision to asi nebudem riskovať.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Ešte treba vyriešiť filter. Mám doma sladkovodné akva, ktoré budem rušiť. Rozmer je 150x60x50. Vlepil by som tam nejaké steny a použil ako filter. Len musím zmerať ten prietok prepadu aby som rozumne prispôsobil litráž toho filtra. Nejaké 2/3 by bola filtračná nádoba a zvyšná 1/3 by bolo doplňovanie odparu.
Ešte stojím pred otázkou či ísť do DSB alebo na baling. Prvá možnosť by bola asi lacnejšia , ale pre mna ako začiatočníka bude zatiaľ lepší asi baling.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Mender »

Pozor - DSB a Balling jsou dvě věci, které spolu nesouvisí.

DSB - je princip filtrace a Balling je metoda udržování správných chemických parametrů vody - tj jedno nenahrazuje druhé.

Já mám ve filtaci Odpěňovač a DSB a co se týče chemie vody, tak jsem jel Red Sea program a teď přecházím na Ballinga.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

No fajn. Ešte si to musím dať riadne všetko dohromady. :P začínam v tom mať trosku bordel. Každopádne mám ešte na to čas. Takze DSB je vlastne náhrada peletiek ak tomu teda rozumiem.
A baling je náhrada ca reaktoru.
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Mender »

Zjednodušeně se to tak dá říci.

Co se týče chemie vody - jinak řečeno doplňování prvků - tak máš možnosti jako Ca Reaktor, Ballingova metoda, nebo ucelené systémy výrobců akvarijní chemie

Co se týče filtrace, tak těch možností a kombinací je podstatně více. Většina reefáků ( až na výjimky ) ti asi potvrdí, že základ je dostatečně výkonný odpěňovač, který lze doplnit jinými metodami - DSB, Peletky, Živé kameny, Zeolitové filtry, refugium, a řada dalších a jejich kombinace


Nejlepší když se domluvíš s nějakým zkušeným akvaristou z okolí, zajdeš k němu a strávíte odpoledne výměnou zkušeností. A většinou tu platí, že si tu každý postupem času, systémem pokus omyl, našel vlastní cestu a vlastní "zaručeně fungující" systém filtrace :-)
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa martin01 »

Na ten stůl doporučuji nějakou odolnou úpravu, jinak tam budou za chvilku vyžrané fleky.
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Niekoho budem musieť zohnať v okolí. Asi skočím za Ferom Bajanom. Vraj sa celkom vyzná a nebýva až tak ďaleko. :D
No a s tým stolom... Bude z dubovej dýhy a kartáčovaný. Natretý bude olejom s prídavkom vosku proti vode. Obnovuje sa to každý rok, alebo polrok. Tak dúfam, že to pomôže. Ak tak, dám ešte ďalšiu vrstvu nejakého odolného vosku.
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa shifti powers »

stačí 2 krát poriadne navoskovať :D S Ferom Bajanom je trochu problém jemu sa dovolať alebo ho niekam dostať je umenie :D
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

S Ferom som už dávnejšie písal a vravel, že sa mám zastaviť. Teraz som od neho objednával nejaké potrubie, tak som zvedavý. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jajo
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 11 Dec 2015 17:58
Bydlisko: Nižné Kamence

Re: 540l reef Jajo

Príspevok od používateľa Jajo »

Shifti ty si priamo zo Žiliny? Vy sme niekedy teda mohli dať kávu. Ak bude čas. Co?
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"