380l ReefAqua

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Futbalian
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 30 Sep 2016 07:48

380l ReefAqua

Príspevok od používateľa Futbalian »

Dobrý deň, ahojte,

už nejaký ten týždeň browsujem týmto portálom a čítam všetky možné príspevky, rady a komentáre. Chcel som sa trošku posunúť od sladkovodnej akvaristiky. Donedávna som choval krásnych terčovcov, až kým mi ich ohrievač nevyvraždil. Pokazil sa mu termostat, vyhrial vodu na 50stupňov, filter sa vypol a celé osadenstvo sa udusilo :-(. Odvtedy v akvariu mám iba rastliny a nejako sa snažím do toho nájsť zase chuť. Preto som sa začínam zaujímať o morské akvárium. Na začiatok by som nechcel nič zložité. Akváriu mám 380l, výška 50cm. V podstavci mam filtráciu EHEIM Experience 350, ako som sa dočital tak ju budem musieť zameniť za Sump filter. Priestor pod akvárkom nemám veľky, zmestí sa mi tam len obmedzená veľkosť filtra. Je to vidieť nižšie na obrázku. Vedeli by ste mi prosím poradiť či je filter dobre poskladaný a či bude funkčný a dostatočne veľky pre 380l akvárium?

Momentálny stav Akva
Akva.jpg
Miesto pre filtre
Akva-Strojovna.jpg
Planovaný pôdorys
Akva-SumpFilter-Podorys.jpg

ďakujem za všetky rady
V
Futbalian
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 30 Sep 2016 07:48

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa Futbalian »

Ešte prikladám schému filtra
Akva-SumpFilter-Schema.jpg
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa martin01 »

Určitě dostaneš spoustu užitečných rad. Každopádně bych to neuspěchal a pokud Ti někdo poradí, ať tam klidně po založení v prvních dvou měsících dáš korály, tak to určitě není kamarád a obrátil bych se jinam. Argument, že to přežijí, vypovídá sám o sobě. Někteří určitě ano, ale jde opravdu o přežití. Po roce provozu pochopíš o čem jsem mluvil. Podívej se na návod v úvodu, jak začít s mořem, uvidíš, že filtr máš zbytečně složitý. Když to řeknu zjednodušeně, tak stačí dvě komory. Nejdřív si sežeň techniku a pak udělej příčky.
Používateľov profilový obrázok
Donkezz
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 02 Dec 2014 23:55
Bydlisko: Orava

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa Donkezz »

Presne ako pise martin ja som tolko kombinoval s filtrom rozne priecky nastavitelne na rozne sposoby a kukni na com som skoncil. Mam len dve komory jednu malu kde je vytlacne cerpadlo a doplnanie odparu a druhu kde je vsetko ostatne.

V zasade cim jednoduchsie tym lepsie a lahsie na udrzbu. Odpenovac dimenzuj ako keby si mal 3x vacsiu nadrz. Odpenovac potrebuje velky priestor okolo seba aj preto je lepsie mat vacsiu komoru. A potom co uz zvolis dalsie veci do filtra. Kedze mas malo priestoru urcite nie DSB.
Ja zatial idem na peletach, silicarbon, uhlie, siporax a zeolit a zatial bez problemov.
Samozrejme trpezlivost. Ja som dal prvy koral a ryby po mesiaci ale to preto ze som mal 100% vody od Janciho Zemana z morskeho sveta. Preskocil som vsetky uvodne procesy ziadna sinica zatial nebola. Len riasy naskocili a to za vikend spasli hepatus a zebrasoma.
1. Soft coral Akva (PREDANE)
2. Akva MTS REEF
Akvarium v kancelarii 330l, SPS
Filtracia: Siporax 2l, Zeolit 1l, Uhlie 1/2l, Silicarbon 200g, Odpenovac BM NAC7, Kalc. reaktor, Doplnanie prvkov Arka Vida GT4(Grotech ABCM)
Osvetlenie: LED made by JRX
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa MRysan »

ne že bych s tím měl nějaké zkušenosti, ale 3 přepážky je tak max co potřebuješ. V jedné punčocha(není nutná), v druhé technika a ve třetí čerpadlo. Maximálně mezi 2 a 3 dát kousek nějakého molitanu kdyby se náhodou nějakej šnek chtěl kousnout v čerpadle.
LPS/SOFT 300l
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa Smityl »

Připojuji se ke klukům mám taky jen dvě komory. Co se odpěňovače týče ještě to dobře promysli pokud to nepřerybníš tak budeš na spodní hranici, chtělo by to něco výkonějšího to stejné výtlačné čerpadlo poohlídl bych se po něčem silnějším. Pak doporučím používat reaktory. Z vlastní zkušenosti nedoporučím dávat ecophos nebo i jiné absorbéry do punčochy při tvém objemu. Co světla ?? a Proudová čerpadla ?? :wink:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ked to chces jednoduche a funkcne, daj si len 1 prepazku (na oddelenie vytlacnej komory). Ako filtraciu Theiling Rollermat, odpenovac a ak sa zmesti pripadne aj trochu siporaxu alebo zivych kamenov alebo 1 valec na sorbenty. Treba si to ale dokladne preratat, lebo budu rozhodovat centimetre.
Odpar asi bude musiet byt rieseny rucne alebo sa zasobnik na automaticke doplnanie umiestni mimo stojanu.

Pri tejto zostave prakticky netreba odkalovat nadrz ani filter, minimalizuje sa akumulacia detritu, fosfatov a pod.
Futbalian
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 30 Sep 2016 07:48

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa Futbalian »

Smityl napísal:Připojuji se ke klukům mám taky jen dvě komory. Co se odpěňovače týče ještě to dobře promysli pokud to nepřerybníš tak budeš na spodní hranici, chtělo by to něco výkonějšího to stejné výtlačné čerpadlo poohlídl bych se po něčem silnějším. Pak doporučím používat reaktory. Z vlastní zkušenosti nedoporučím dávat ecophos nebo i jiné absorbéry do punčochy při tvém objemu. Co světla ?? a Proudová čerpadla ?? :wink:
Ahoj, skusim sa na tym celým filtračným systémom zamyslieť a urobím nový náčrt. Spravil by som dve komory ako ste mi všetci radili + pridám ešte jednu väčšiu komoru na odpar. Ešte od terčovcov mám pod akvarkom RO, tak ju využijem k dopĺnaniu tejto komory.

Čo sa týka osvetlenia tak mám jednu rampu 2x39W T5. Neviem či to bude stačiť. Ak by bolo treba zmestí sami tam ešte jedna rovnaká rampa 2x39W T5. Nová rampa + 4x nové žiarivky to robí cca 80e+4x15e = 140e. Tak ma napadlo či by som nekúpil radšej novú osvetlovaciu rampu LED. Táto má 31 modulov = 31W a vie robiť denné a nočné svietenie:

http://www.jkanimals.sk/sk/akvaristika/ ... 14224.html

Ešte som rozmýšlal ako urobiť prepad. Oslovil som viacej sklenárstiev či by mi vedeli navŕtať dieru do akvarka cca 44mm pre 32mm rúru. Ak by to nevyšlo našiel som alternatívne riešenie, ale je to celkom dosť drahé, a nikde som k tomu nenašiel nejake schopné recenzie.

https://saltwater-conversion.com/produc ... n-overflow

ďakujem
V
maros002
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 787
Dátum registrácie: 04 Nov 2011 21:30
Bydlisko: Ostrava-Zábřeh

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa maros002 »

To světlo bude určitě strašně slabé. I s těma zářivkama co máš.
Maroš 480 ka
Používateľov profilový obrázok
MRysan
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 11 Nov 2013 06:18
Bydlisko: Čáslav

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa MRysan »

To není světlo pro mořské akvárko. Koukni na stránky eshopů s mořskou akvaristikou.
LPS/SOFT 300l
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: 380l ReefAqua

Príspevok od používateľa martin01 »

Minimum v osvětlení je 0,5 W na litr, pokud to budeš mít 1:1, tak nic nezkazíš. Měl jsem na 900 l 1200 W a ničemu to nevadilo, jen mě při vyúčtování. Ted mám nějakých 650W a to bych bral pro mě jako spodní hranici. Světlo které je v řece pod korunama stromů se nedá srovnat s tím, co dopadá na hladinu moře v mělčí vodě, kde žijí koráli.
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"