Velká nádrž na raje

Sem môžete písať príspevky o všetkom čo predchádza ale je aj nevyhnutné pre štart morského akvária.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Nejjednodušší by bylo napsat odkud jste?! Možná by někdo poradil nějakýho odborníka v mořské akvaristice (prodejce, zoo a td.) a domluvil osobní prohlídku kde by se vše probralo a zasvětilo do tajů reefu. Zřízení takové nádrže a provoz bude stát xxx- tisíc a bez jakékoliv konzultace s odborníkem bych se do toho nepouštěl. Jinak to vypadá na zajímavý projekt tak snad se zadaří ;-) budu toto vlákno sledovat.
jenkie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Okt 2016 18:12

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa jenkie »

No ja viem poviem to asi tak, že investícia je vždy najdrahšia do filtrácie to platí i u mori i u jazier.
Inak ako sa rata ten obeh vody? u jazier tu platí že by sa mala spravit obmena aspon 2x za den u morských je to ako?

Pozeral som čo a ako a začína ma to chytat budúci týždeň idem do holandska ohladom dodávky filtrov pre jazera a už si pozeram , že by som oslovil neaký velkoobchod s morom, pretože ak sa pustím do toho naplno 5000L nadrž bude ta najmenšia:D ale predsa len začínam takže budem musieť skočiť za neakým odborníkom - ale jedine do zahraničia ked tak ešte česko lebo tu na slovensku by ma brali ako konkurenciu a viem ako to chodí...
Do februara by som to chcel mat hotove pretože potom idem pre koi a neaký ten box morskych by som stiahol - ako pozrel som si a porovnal ceny rýb ... fúúú dobre cenove rozdiely ak by sa chcel niekto so mnou zviest stačí napísat lebo chcem zobrat aspon 3druhy a problem že niektoré su i 40-100ks na box (podla druhu) a to mne bude momentálne k ničomu
jenkie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Okt 2016 18:12

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa jenkie »

Ešte mam otázku pozeral som i na filtre genesis / tie papierové - v jazierku používam úplne rovnake len väčšie a som s nimi max. spokojný až na tu spotrebu papiera ale to su už min. náklady čo si myslíte? i v tomto prípade treba použiť odpeňovač? neviem na taketo nadrže som nevidel že by ich používali...
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa Smityl »

to máš v podstatě rollermat dobrý na hrubí nečistoty, odpěňovač i tak budeš potřebovat a ty co si postoval budou k ničemu potřebuješ výkonné odpěňovače mrkni třeba na grotech HEA 300 ten by to teoreticky mohl stačit :) nebo idealně 2x HEA 250. vodu budeš muset točit přes filtraci minimalně 5x ideálně 10x celý objem za HODINU takže buď sestava čerpadel nebo jedno extrémně výkonné myslím že Abyzz třeba 420 ideálně 2ks :) není to jen tak 5000L a vysoké zatížení odpadem. Ještě je potřeba vědět jestli tam bude ten útes :) jinak tak či tak počítej z válci a absorbéry a nitrifikační a denitrifikační filtry. Nejsou to kapři. Každopádně určitě oslov nějakou firmu rádi ti to postaví jako konkurenci tě brát nebudou neměl bych strach :) Kazdopádně si myslím že investice kolem 500 tisíc tě nemine pokud do toho půjdes :)
jenkie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Okt 2016 18:12

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa jenkie »

No jak tak sledujem tak to neni sranda popravde mal som rozpočet 5000€ ale jak tak čitam tak sa tam nezmestim - no budem musiet pritlačit...
fuuuu to až taký obeh vody? 10x za hodinu??? nepomýlil si sa ved ked tam dam 50 000l čerpadlo tak tam sa neudržia ani kamene nie to piesok...
čo sa týka útesu to som chcel riešit len jeden v rohu na prekrytie prepadu ale podstate prepad viem spravit i cez bočnú stenu takže nebude vôbec vidiet. Chcem tam raje tak skôr len piesok možno sem tam neaka ryba na odpad. ako ten útes nepovažujem momentálne za prioritu
Používateľov profilový obrázok
Smityl
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 866
Dátum registrácie: 22 Jan 2016 11:29
Bydlisko: Litovel/Olomouc

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa Smityl »

nemám osobní zkušenosti s takhle velkým objemem ale mám teď 450L a čerpadlo 8000L za hodinu a písek mi to nezvedá ani náhodou :)
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa VINTR »

Mě voda u 300 litrů točí 3 x hod, ale budu pořizovat silnější čerpadlo, kdy doufám, že to zdvihnu tak o 1x možná i více... Mrkni někomu na stavbu větší nádrže ať máš představu např. http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=3006, příp jiné
Naposledy upravil/-a VINTR v 30 Okt 2016 20:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Spongebob
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2687
Dátum registrácie: 07 Aug 2015 06:53
Bydlisko: Kousek od Brna

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa Spongebob »

Nebo toto
http://www.reef.sk/viewtopic.php?f=4&t=8548
Jsem zvedav na dalsi vyvoj :)
220L Clasic Reef - Tunze 9012 - sump v zádech
ex 100L Nano Cube - 165W Led - Tunze 9004 - sump v zádech
ex 125L Nano Cube + TetraTec ex800 + Tunze 9004
ex 60L Nano Cube + závěsný AquaClear70 - no skimmer
Používateľov profilový obrázok
Mender
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 04 Mar 2015 08:11
Bydlisko: Olomouc

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa Mender »

V Zoo Zlín mají nádrž 100.000 litrů s 20 Rejnoky :-) - zajeď si tam pro inspiraci :-)
marvanek001
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 616
Dátum registrácie: 15 Apr 2013 22:33
Bydlisko: Olomouc

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa marvanek001 »

Řekl bych že Pepin nebo Berka poradí a osobní návštěvu neodmítnou. Mají zkušenosti se stavbou obřích nádrží a jako konkurenci Vás považovat nejspíš nebudou :wink:
jenkie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Okt 2016 18:12

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa jenkie »

V podstate zoo zlin to začalo.
a potom v chorvatsku aquarium pula.
ale ty to mali daleko menšie.
ono ratal som 5000L ale teraz som sa dočítal s obrovskímy problémami pri osvetlení planoval som zvrchu závesne ale to asi nebude dobre premýšlam že nedam tu nadrž do plna a dam tam po okrajoch osvetlenie smerujúce dolu bud led alebo T5. nebude tam bočna presklenná stena len pohlad zvrchu.
Ono pozeram na tie vaše čerpadla na tak male prípojky na 8000L čerpadlo aké potrubie davate teda priemer?
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa Lukáš »

Hladaj inzeraty na Sander Helgoland odpenovac, obcas sa objavuju na e-bay.de za dobru cenu. To bude nieco pre uvedene AQ. Jazierkove odpenovace budu v morskej vode asi s vysokou pravdepodobnostou nepouzitelne.
Genesis evo je dobra investiacia, nad tym by som nevahal. Len pre bezne morske AQ je privelky a drahy. V tvojom pripade bude akurat.
Tieto dva komponenty by mohli byt zaklad filtracie plus par desiatok litrov jazierkoveho siporaxu (kludne aj vo forme wet/dry filtra a nejake zive kamene. Na turnover 10-50x objem nadrze/hod zabudnite, budu tam predsa raje, nie pstruhy a na dne jemny piesok a len minimum kamenov. Po tyzdni by mal vsetok piesok namotany na flisovej rolke, vydraty rotor na odpenovaci a raje nalepene na prepade. 2-5x objem/hod. bude tak akurat + nejake doplnkove streamy v nadrzi podla potreby.
Osvetlenie podla toho, ci tam chces koraly (v tomto pripade asi iba makke) alebo nie. Rybam je to celkom jedno, ale HQI alebo LED svietidla presvetlia aj takuto hlbku.

Carcharhinus melanopterus ma minimalne poziadavky na objem nadrze cca od 5 tis. l ale dost zavisi aj od tvaru AQ. Je vsak spusta bentickych zralokov malych rozmerov, vhodnejsie by bolo zacat s rodmi Chyloscillium, Atelomycterus, Hemiscyllium, pripadne Heterodonus. Vsetky paryby vsak vyzaduju starostlivu aklimatizaciu a suplementaciu potravy o niektore latky.
Objednat box je ralativne to najmenej (stacia de facto finacie a zivnost), "sranda" zacne az ten box rozbalis a nebudes vediet, co dalej.
jenkie
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 26 Okt 2016 18:12

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa jenkie »

Stale si neviem predstavit ten rozdiel medzi filtrom v jazierku a mori - teda o kolkokrat väčšej kapacite vravíme teda ten genesis - aký model bude stačit evo 3/500 s možným prietokom 20000L/h?
Kurna ten odpenovač je tu najdrahšia položka to som nečakal.
čo sa týka tvaru je to bežná nádrž teda 3,5x1,5x1m
U morských aq nie je niečo ako štrbinový predfilter na hrubú nečistotu?
Madox
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 684
Dátum registrácie: 25 Aug 2014 22:07
Bydlisko: Bratislava

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa Madox »

Nie je ta plocha na raje mala?

Vo viedenske zoo maju tunze prudovky, je to velke ako ruksak, ale tucniak to aj tak stale uplave :D skor tam bude musiet ist do niecoho takeho to ako nejaky jebao....
Používateľov profilový obrázok
VINTR
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2320
Dátum registrácie: 19 Júl 2008 11:04
Bydlisko: Kuřim

Re: Velká nádrž na raje

Príspevok od používateľa VINTR »

Ještě bych při použití techniky z koi kaprů doporučil hledět na použitý materiál, obecně do vody nesmí kov a měkčené plasty, takže jaké koli vedení díly atd pouze z tvrzeného plastu, zkratka se mě zdá, že je PVC-U (Stejně jsem přesvědčen, že ideálně je nejlépe klasická skleněná nádrž pod nebo vedle akvária s přepážky podle potřeby a techniky, někde tady byl uveden ideální tvar a počet přepážek, pak tam v klidu šupneš opěňovač - dobrý je odpěňovač napojit na vracečku z hlavní nádrže)

A tady mě na "jutubku" zaujal kořeň jak na to de za levno......... (osobně bych to nedělal tak vysoký, nebojí se toho) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=ZrO2oI5owMk
Napísať odpoveď

Návrat na "Štart novej nádrže"