DAV- elektrosúčiastky v BB

Zoznam ale hlavne HODNOTENIA predajcov a predajní na Slovensku !!! nehambite sa a kľudne píšte Vaše hodnotenia ... nech ľudia vedia o koho nakupovať.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

DAV- elektrosúčiastky v BB

Príspevok od používateľa laomedon »

Tak dnes ma statočne opäť dobre nasrali. Čo by ste očakávaly od predavačky ktorá roky predáva diódy, odpory, rôzne elektrické rozvody, adaptéry a iné malé elektro súčiastky? "Vraj" v najlepšom obchode v meste s elektrosúčiastkami.

Ja, aspoň základné znalosti ako prepojiť tú či onú súčiastku (ktorú predáva) tak aby fungovali.

No ale to som asi chcel príliš keď som si pýtal 3 diódy s nejakým adaptérom alebo niečím iným tak aby som ich mohol zapojiť na 220v a nie cez štvorcovú batériu ako mi ona ponúkala. Potom povedala že sa to inak nedá !!! Krava jedna, to je ako keby som prišiel do železiarstva a nevedeli mi povedať akú skrutku môžem použiť do 8mm hmoždinky. Potom aj s kolegami mudrovali nad riešením ako keby som chcel od nich časovač na atómovú bombu. A riešenie? vraj nieje! Ja sa nikdy nespokojím s odpoveďou : to sa nedá, ale bohužial niesom expert na elektrinu a som odkázaný len na takéto obchody alebo dielne.

Vačšina obchodníkov na Slovensku ma riadne štve s tým aké chabé/úbohé znalosti majú o tovare ktorý predávajú. Všetci mi vždy hovoria ako sa to nedá ale nikto nikdy nepovie to ako sa to DÁ.

Ja len tak, potreboval som sa len vyventilovať. Neviete niekto o obchode v BB kde by mi niečo také spravily? predali ? ďakujem
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

sorry, ale krivdis jej.
za prve pochybujem ze pochopila z tvojho zadania co vlastne chces :)
a necakaj od predavacky ze si bude pamatat ohmov zakon :)
ale aby som ti to ulahcil, podme pocitat:
predpokladajme, ze diody ktore si kupil maju If= 20mA a Uf =3,5V. Vacsina modrych a bielych je niekde okolo toho...
takze ak by si ich dal do serie , mas I=20mA , U =10,5V
najblizsi rozumny dapater bude mat asi 12V , hladaj najlacnejsi co zozenies. Rozdiel 12-10V = 2V potrebujes zrazit odporom, co pri 20mA je :

R= U/I ...2/0.020 = 100ohmov , vykon odporu bude P= U.I ...2x0,020=40mW

takze summa summarum : 3 diody do serie + 1 odpor 100ohm (staci ten najmensi) a 12V adapter. tych 100ohmovych odporov si radsej kup viac (2-3) a mozes skusat znizovat vykon keby si mal pocit ze to moc silno svieti
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

O samotnej "vysokosvietivej" diode na sietove napatie som este nepocul. Existuju take komplety, ktore ked pripojis na siet tak svietia, ale maju predradniky, kde ti znizuju napatie, aby si dosiahol saturacny prud nieco okolo 20-30mA. Ale urcite by som to riesil ako pisal Roman, maly zdroj DC napatia a nastavit ho na prud podla katalogoveho listu diody cez odpor. Preco si komplikujes zivot a chces davat zbytocne 230V nad AQ? Komplikovane, drahe a nebezpecne. Tot moj nazor.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Jako adaptér stará nabíječka od Nokie - U=3,7V max (za pár korun a dokonce se stabilizátorem), paralelní zapojení diod. Jen doufám, že to nebude pro "MeeresHaus" :lol:
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Príspevok od používateľa kubrt »

Samozrejme vysokonapatove farebne diody na 230V existuju v osvetlovacich telesach, napr.

fy Conrad

Provozní napětí: 230 V
Patice: GU 10
Životnost: 35.000 hodin.

Parametry:
Barva: modrá
Počet LED : 12
Příkon: 0,71 W
Vyzařovací úhel: 8°
Intenzita osvětlení: 60 Lux
Objednávkové číslo: 570724

Cena: 319 SKK
Používateľov profilový obrázok
andy
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 687
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 22:43
Bydlisko: Holíč

Príspevok od používateľa andy »

Dav ma pravdu, kupujes polotovar nie riesenie alebo hotovy produkt.
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Prodavačka

Príspevok od používateľa Alik »

To si fakt chtěl po prodavačce znalost ohmova zákona, sériové či paralelní řazení, proudy a napěťové úbytky na diodách?
To bych chtěl vědět co si o tobě ta chuděra zrovna myslela :?.

PS: Až budeš snižovat výkon, dávej ty odpory do série (za sebou).
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Diky

Príspevok od používateľa laomedon »

No to čo napísal Roman to som presne hľadal, keby mi niečo také poradili v obchode mohol som všetky súčiastky kúpiť hneď, a ďakujem Rybka od nokie mám asi 3 nabíjačky čiže asi pôjdem tou cestou. :-)

Potom napíšem poprípade aj odfotím ako to bude svietiť. Ďakujem všetkým za rady :-)

asi som nikdy nepočul o hobby ktoré by spájalo toľko veľa odborných profesií ako morská akvaristika :-) veď to človek aby mal diplom z Chémie, Biológie, Elektriny, Strojariny, bol tiež dizajnérom interiérov, mechanikom a stolárom v jednej osobe. :-) :-) :-)
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

rybka napísal:Jako adaptér stará nabíječka od Nokie - U=3,7V max (za pár korun a dokonce se stabilizátorem), paralelní zapojení diod. Jen doufám, že to nebude pro "MeeresHaus" :lol:
toto sme tiez uz rozoberali v teme "nocne svetlo" pri priamom pripajani pozor na typ adapteru, niektore modely od nokie pouzivali aj 5,7V
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
jozinkoau
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 04 Dec 2006 17:16

Príspevok od používateľa jozinkoau »

caw uplne s tebou suhlasim. ocou kolega bol nedavno v nay elektrodome v BB chcel si kupit joistick s odozvou. Opytal sa predavača:"je ten joistick s odozvou". chvilku vahal a potom sa s neho ozvalo:"odozva hmmm no ja neviem mozno to tu vycitame", zobral prospekta cital "no nevidim to tu pockajte idem sa spitat", zavolal dalsich predavacou a soplu do toho cumeli a pritom netusili o com vravi ale statocne sa drzali a nepriznali sa. po dlhom rozmyslani mu povedal "no neviem idem sa opytat sefa" no ani ten nic nevedelo odozve :D tak im povedal ze dakuje pekne a odisiel.

Na slovensku je malo vzdelanych ludi. ale pritom ked ta beru do zamestnania pomaly od teba chcú aj vediet po hebrejsky ale o tom co predavaju nic ale upne nic nevedia.
Používateľov profilový obrázok
miki
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 06 Feb 2006 12:09
Bydlisko: KOŠICE
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa miki »

moja skusenost s predajcom je ina
zhodou okolnosti som rozmyslal o zapojeni lediek pre svietenie v riasovom filtry
ked som prisiel do obchodu ukazali mi diodu povedali jej patametre ponukli mi transformator a odpor ktory treba zapojit.
-nakupujme u odbornikov-
500L
Napísať odpoveď

Návrat na "Predajcovia na Slovensku"