EHEIM SUBSTRAT PRO

No určite sú obchody aj inde, ak máte skúsenosti z nejakým napíšte nám o ňom/nich.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Richard Tokušev

EHEIM SUBSTRAT PRO

Príspevok od používateľa Richard Tokušev »

Je jedinečná biologocká hmota vyrobená v labolatórnych podmienkach s celkovou bezkonkurenčnou plochou 450m2 v jednom litri. Parametre a biologická účinnosť tohoto filtračného média radia Eheim Substrat Pro na absolutnu svetovú špičku v biologickej filtrácii.

Labolatórne testované a vzhľadom na neutrálnu reakciu ideálne na použitie v morskej vode.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Bolo testované ako dlho si udrží substrát takú aktívnu plochu?
Používateľov profilový obrázok
Daniel Dostál
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 23:50

Príspevok od používateľa Daniel Dostál »

Jasně :!:

Takovou aktivní plochu si udrží do té doby, než se zanese :lol:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Až teraz som si lepšie všimol, že Richard píše, že to je (jedinečná) biologická hmota. Tak ma ešte zaujíma, či je teda tvorená nejakým organickým materiálom (ktorý by svojim postupným rozkladom potenciálne znečisťoval vodu) alebo je to iba ďalší nesprávny komerčný popis. Bežne sa totiž takéto substráty pripravujú z anorganických (vitrických) materiálov.
Používateľov profilový obrázok
repik
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 590
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 23:21
Bydlisko: Partizanske, Slovensko

Príspevok od používateľa repik »

Na sladké akva sa dá použiť, ale na more by som neriskoval. Aj ked výrobca tvrdí, že je to super ale do času. V sladkom akva tak nevadí ked sa zanesie a životnosť je v mori otázna. Predsa zeolit je overený a cenovo dostupnejší. Aj Siporax od Sery je jednička, ale do mora by som ho nedal. Aj ked ho výrobca doporučuje.
THE OLD MAN AND THE SEA......
Používateľov profilový obrázok
Alda
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 10:34
Bydlisko: Jižní 1971, Hranice, ČR

Príspevok od používateľa Alda »

Podle mne není možno srovnávat nesrovnatelné. Třeba zeolit není jako přísada ve filtru ve funkci pro osídlení nitrifikačních baktérií.
Nicméně já sdílím názor, že tyto uměle vytvořené materiály jsou lepší než filtr nacpaný korálovou drtí, ale to je pouze můj názor.
rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Príspevok od používateľa rybka »

Tyto materiály obecně jsou určeny k biologické filtraci v nízkokapacitních a maloprůtokových kanystrových filtrech do důkladném odfiltrování mechanických nečistot. V mořské akvaristice se převážně používají velkokapacitní filtry s velkými průtoky, i když první vlaštovky provozující nízkokapacitní maloprůtokové biologické filtry tu již jsou. Každý výrobce převážně keramických filtračních materiálů produkuje to nejlepší a hlavně se v nás snaží vyvolat marketingovou potřebu. A marketing není o uspokojování potřeb, ale o jejich vyvolávání.

Můj názor: Tyto nabídky přehlížím.
Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Príspevok od používateľa Pavel »

Pripajam sa k rybkovi, takato reklama sem nepatri...

Na druhej strane tento material pouzivam v dvoch kanistrovych filtroch v malych reef-och.
[size=75]72 l SPS/LPS only, 80 l fish only[/size]
Richard Tokušev

Príspevok od používateľa Richard Tokušev »

Lukáš napísal:Až teraz som si lepšie všimol, že Richard píše, že to je (jedinečná) biologická hmota. Tak ma ešte zaujíma, či je teda tvorená nejakým organickým materiálom (ktorý by svojim postupným rozkladom potenciálne znečisťoval vodu) alebo je to iba ďalší nesprávny komerčný popis. Bežne sa totiž takéto substráty pripravujú z anorganických (vitrických) materiálov.
Biologická hmota - tzn. že hmota nie je biologického pôvodu, ale dáva podmienky pre biologickú očistu akváriovej vody.

Cielom tohoto výrobku je rozšíriť aj pomerne malé filtračné nádoby o plochu, ktorú potrebujeme.

Nitrosomonové tj. nitritačné baktérie sú zodpovedné za prevedenie organického dusíku do anorganickej podoby, druhé (rody Nitrosomonas, Nitrosolobus a Nitrosococcus) pretvárajú amoniak (čpavok) a amónium (amónny kationt) na kyslík a nitrit (NO2) - dusitany, tretie (rody Nitrobacter, Nitrococcus a Nitrospina) zase nitrit a kyslík na menej škodlivý nitrát (NO3) – dusičnany.
Samozrejme, že je ešte potrebné odbúrať NO3 a je na vás či použijete tzv riasový filter.

Čo sa týka upchávania pórov: Nemyslím, že pri ich dostatočnom osídlení kolóniami baktérií by ktomu došlo. Pravda ak nemienite nechať nečistený filter bežať 2 roky.

Na toxicídy sa používa alkalicky reagujúce aktívne uhlie.

Vynikajúce použitie tohoto materiálu je v kombinácii z intervalovými tj. pulznými filtrami (príliv a odliv)

Navrhujem vám alternatívy, je mi ľúto, keď niektorí z vás reagujú podráždene nakoľko mojim cieľom je teoretická pomoc s možnosťami využitia overených poznatkov vo vašich akváriách.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Aby to teda nevzynelo ako púha provokácia a automatické zavrhovanie komerčných výrobkov. Richard, neviem aké máš praktické skúsenosti s morskou akvaristikou a nakoľko oddeľuješ teoretickú pomoc od čistej reklamy, no nie vždy pôsobí dôveryhodne, ak čítam text akoby vyňatý z príbalového letáka výrobku. Nejde len o nesprávne používanie termínov ("biologická hmota"), ale aj o vecnú diskusiu a ochotu prijať aj opačné argumenty. Do volím si zareagovať na ešte jednu vec
Čo sa týka upchávania pórov: Nemyslím, že pri ich dostatočnom osídlení kolóniami baktérií by ktomu došlo.
Práve v tom by mal byť problém jemne poróznych materiálov. Veľká časť bakteriálneho spoločenstva osídľujúceho povrch rozličných ponorených materiálov si vytvára mimobunkové slizové púzdra alebo celé mukopolysacharidové povlaky, ktoré jemné póry veľmi rýchlo upchajú. Nejedná sa teda o vplyv mechanických nečistôt, lebo asi každý, kto používa siporax a podobné hmoty, má predradený aj nejaký mechanicko biologický predfilter.
Majo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 67
Dátum registrácie: 07 Feb 2006 18:24

EHEIM SUBSTRÁT

Príspevok od používateľa Majo »

SUBSTRAT OD EHEJMU som neskušal a. Siporax použivam v prekvapkavacích filtroch a učinnost je super. Životnost je tak cca
1 rok -zanášanie je skvor vplivom solí a nečistoty .
Zeolit ako aj tieto média su určite bilogické nech je rýchlost prudenia akokolvek vysoká. Zeolit - výhoda iontomeniča -nevýhoda obmedzené množstvo 1lna 400l .
Richard Tokušev

Príspevok od používateľa Richard Tokušev »

Lukáš napísal:Aby to teda nevzynelo ako púha provokácia a automatické zavrhovanie komerčných výrobkov. Richard, neviem aké máš praktické skúsenosti s morskou akvaristikou a nakoľko oddeľuješ teoretickú pomoc od čistej reklamy, no nie vždy pôsobí dôveryhodne, ak čítam text akoby vyňatý z príbalového letáka výrobku. Nejde len o nesprávne používanie termínov ("biologická hmota"), ale aj o vecnú diskusiu a ochotu prijať aj opačné argumenty. Do volím si zareagovať na ešte jednu vec
Čo sa týka upchávania pórov: Nemyslím, že pri ich dostatočnom osídlení kolóniami baktérií by ktomu došlo.
Práve v tom by mal byť problém jemne poróznych materiálov. Veľká časť bakteriálneho spoločenstva osídľujúceho povrch rozličných ponorených materiálov si vytvára mimobunkové slizové púzdra alebo celé mukopolysacharidové povlaky, ktoré jemné póry veľmi rýchlo upchajú. Nejedná sa teda o vplyv mechanických nečistôt, lebo asi každý, kto používa siporax a podobné hmoty, má predradený aj nejaký mechanicko biologický predfilter.
Ale to je predsa samozrejmé, že na začiatku musí byť filt. hmota na zachytenie mechanických nečistôt. Silónová stríž napr.:

Obrázok

alebo

Obrázok
Richard Tokušev

Re: EHEIM SUBSTRÁT

Príspevok od používateľa Richard Tokušev »

Majo napísal:SUBSTRAT OD EHEJMU som neskušal a. Siporax použivam v prekvapkavacích filtroch a učinnost je super. Životnost je tak cca
1 rok -zanášanie je skvor vplivom solí a nečistoty .
Zeolit ako aj tieto média su určite bilogické nech je rýchlost prudenia akokolvek vysoká. Zeolit - výhoda iontomeniča -nevýhoda obmedzené množstvo 1lna 400l .
Substrat Pro má nekonečnú životnosť. Odporúčaná je iba jeho čiastočná obmena.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Re: EHEIM SUBSTRÁT

Príspevok od používateľa Pepa »

Richard Tokušev napísal:Substrat Pro má nekonečnú životnosť. Odporúčaná je iba jeho čiastočná obmena.
Tak tohle me fakt pobavilo, hned mam veselejsi den. Diky 8)
Richard Tokušev

Príspevok od používateľa Richard Tokušev »

Aby to bolo jasnejšie. Životnosť Substratu Pro je minimálne 5 rokov. Po tomto období je potrebná čiastočná obmena.

Pepo! Je to už lepší?
Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"