Vlastne importy

No určite sú obchody aj inde, ak máte skúsenosti z nejakým napíšte nám o ňom/nich.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

rybka
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2429
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 07:04

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa rybka »

Účinnost roztoku [4-[alfa-[4-(dimethylamino)fenyl]benzyliden]cyklohexa-2,5-dien 1-yliden]dimethylamonium-chloridu (fujtajbl :oops: ) na populace sladkovodních "tetracyklinových" ryb je opravdu diskutabilní (nefunguje to a navíc nikdy nefungovalo při pH < 7, proto se před aplikací musela ve velkém vyměnit voda za čerstvou, což 99% "léčitelů" nikdy neudělalo a na tento fakt se jaksi pozapomělo), u importů mořských ryb to zatím naštěstí funguje. Nebál bych se použití v karanténě, ve společné nádrži již ryby s tímto léčivem opakovaně do styku nepřijdou (bezobratlí s ním nekamarádí) a kdo aktivně nemoží mořské druhy ryb ani nevypěstuje a nerozšíří rezistentní kmeny různých bakteriálních onemocnění nebo parazitóz.
S toxicitou této látky to asi nebude tak hrozné, při koncentraci >5% se toxicitou pro reprodukci kat.3 (pouze nijak neprokázané podezření) vůbec nepočítá.
No a ta nevábná žlutá voda v sáčcích s rybami není nic jiného než voda ošetřená malachitovou zelení. Právě proto se ryby osypou nejčastěji až druhý den po vypuštění do karantény a nejsou osypané už v sáčku.
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Lukáš napísal:Toto ale nie je karantena (po karantene by mala byt ryba bez pritomnosti parazitov), iba posun misky vah na stranu ryb a predajcu. T.j. ryba ma v prvom rade prezit a v druhom rade ostat v prijatelnej kondicii, bez vonkajsich znamok ochorenia. Cielom karanteny je vsak zabranit prenosu infekcie a to uz je trochu iny level, ktory si drviva vacsina obchodnikov nemoze z hladiska prevadzkovych nakladov (cost-benefit) dovolit a zostava to na tarchu akvaristu.
Dobre, a ako by teda mala vyzerať taká karanténa a aké sú základné liečivá, ktoré by sa mali použiť a proti čomu :?:
Ďakujem pekne.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

Marian Gross napísal:
Lukáš napísal:Toto ale nie je karantena (po karantene by mala byt ryba bez pritomnosti parazitov), iba posun misky vah na stranu ryb a predajcu. T.j. ryba ma v prvom rade prezit a v druhom rade ostat v prijatelnej kondicii, bez vonkajsich znamok ochorenia. Cielom karanteny je vsak zabranit prenosu infekcie a to uz je trochu iny level, ktory si drviva vacsina obchodnikov nemoze z hladiska prevadzkovych nakladov (cost-benefit) dovolit a zostava to na tarchu akvaristu.
Dobre, a ako by teda mala vyzerať taká karanténa a aké sú základné liečivá, ktoré by sa mali použiť a proti čomu :?:
Ďakujem pekne.
keby som dával na konferencii väčší pozor vedel by som :( a možno by som mal aj väčší úspech pri karanténe ...
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
frantod
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 332
Dátum registrácie: 01 Apr 2012 11:03
Bydlisko: Žilina Bitarová

Vlastne importy

Príspevok od používateľa frantod »

...tak ma napadlo, majo s lukášom by mohli zavesiť podklady zo stretnutia ohľadom chorôb rýb a karantény..
Používateľov profilový obrázok
VF
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 580
Dátum registrácie: 22 Apr 2008 20:40
Bydlisko: Praha

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa VF »

frantod napísal:...tak ma napadlo, majo s lukášom by mohli zavesiť podklady zo stretnutia ohľadom chorôb rýb a karantény..
Připojuji se také se žádostí. Ne že bych nedával pozor ale neudržel jsem.
Zkušenost je nesdělitelná!!
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Mohu poprosit Lukáše o objasnění co si mám představit pod pojmem "jiný level" a co to je co si importéři nemohou dovolit?Dík
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

Vraj to robia niektori obchodnici v USA (aspon sa tym sami prezentuju). V Europe ak vobec, tak asi iba sporadicky.

Tak si vezmime, ze obchodnik predava nejakeho sapina po 5,- eur, klauna po 15,- eur, zltu zebrasomu po 50,- eur (tam nech je nakup zaokruhlene 20 USD + doprava, cca 6-7,- Eur/kg ). Vacsina obchodnikov vypreda vacsiu cast importu pocas prvych dvoch tyzdnov. Pokial nie je vysoka mortalita, je to stale dostatocne rentabilne (+ naklady na vodu, sol, el. energiu, krmivo, ludsku pracu). Skus ale vsetky ryby drzat 6-8 tyzdnov niekde bokom a nasledne ich predavat za tie iste ceny (pri vyssich vstupnych a prevadzkovych nakladoch na karantenu - osobitne priestory, castejsia vymena vody, lieciva, laboratorne analyzy), ako dlho to bude rentabilne? Morska akvaristika nie je charita, ale biznis. Netreba nic zahmlievat, ale je potrebne vylozit karty na stol a pomenovat veci spravnym nazvom. Potom ani obchodnik nebude musiet zavadzat tvrdenim, ze robi karantenu, ked ju v skutocnosti nerobi. Kym obchodnici v zasade iba pouzivaju nespravnu terminologiu (niektori ucelovo, ini neumyselne, ale kazdopadne zavadzajucu), je to prave koncovy uzivatel - akvarista, ktory by sa mal chovat voci objektu svojho nakupu zodpovedne.

To uz ale dost odbacame od temy.

V literature a na www strankach su mnohe postupy tak dokladne spracovane, ze by som to aj tak lepsie spisat nedokazal a pisat duplicitne litanie mi pride ako zbytocne vynalozena energia. Kliknite si napr. na Reef Sanctuary a mozte tyzden citat. Len u nas akosi zaspala doba a v dosledku toho uz zacinam byt alergicky na reci okolo cesnaku a pod. (a ze to nie je len senna nadcha alebo skriabanie za uchom, ale uz takmer anafylakticky sok).

P.S. Vo viacerych navodoch od mnohych ostrielanych autorov sa velkymi pismenami opakuje slovne spojenie "No shortcuts". Ja to na tomto mieste radsej este raz zdoraznim.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Totální karanténa?Zbavit všechny ryby všech parazitů? Sám dobře víš že není možné bez následků na zdavotní stav ryb. Proto je systém nastavený tak jak je.Funguje se svými aspekty ke spokojenosti všech(až na některé zoufalé výkřiky) .Akvaristé nadávají obchodníkům,obchodníci importérům,ti lovcům na loďkách a ryby drží hubu.(jo a manželky akvaristům)
Můj osobní názor na "karanténu " je takový že to jsou ty nejhorší podmínky pro ryby jaké mohou být.Jde jenom o to, držet invazi v rozumném odstupu.Pro ryby je idealní co nejrychleji do FUNGUJÍCÍHO akvária.Dodržovat ZÁSADY-těch jsou desítky -a jsou výborně popsané(číst REEF:SK) Někdo má doma 100 l,odpěňovač z Čá...... a dá tam achila ten exne. a on řekne-kopil jsem rybu tam a tam a ona mi od nich zdechla! Přesvědčit obchodníky aby se chovali korektně,akvaristy aby vzali rozum do hrsti bez emocí...skus to
Používateľov profilový obrázok
safari
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 01 Nov 2012 12:11
Bydlisko: Zlin

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa safari »

Po přečtení tohoto vlákna mne jako reefaře-čekatele napadá, jak by vypadala moje/vaše argumentace kolegovi z greenpeace na otázku "proč to tedy vlastně celé děláte, když vyrvete život z moře, podstoupí martýrium importu, dost toho nepřežije a vy doma na to jen koukáte?"
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

To co popisuje aquain sa vola IPM - integrated pest managemet. Vdaka zasahom zvonku je nastolena krehka rovnovaha medzi hostitelom a parazitom. Je to korektny a uznavany sposob boja proti skodcom tam, kde je neekonomicke pokusat sa o uplnu eradikaciu.

Ani v pripade karanteny nemozno hovorit o uplnej dezinfekcii ryb - ryba by sice hypoteticky bola bez patogenov, ale s najvacsou pravdepodobnostou mrtva.

Karantena sa robi ako opatrenie proti najzavaznejsim parazitom s velkym infekcnym potencialom a s tendenciou usmrtenia hostitela pri nekontrolovanom priebehu - u morskych ryb su to jednobunkovce (Cryptocaryon, Amyloodinium, Brooklynella, Uronema v zostupnom poradi vyznamnosti ako pisem) a paraziticke cervy (ektoparazity aj vnutorne helminty). Tieto konkretne je lepsie v nadrzi nemat. Ja netvrdim, aby obchodnici robili karantenu (to je uloha akvaristu), staci ak predavaju aklimatizovane ryby. Vadi mi to, ze sa tvaria, ze karantenu robia, pritom ich postupy s tym maju vacsinou malo spolocne. Akvarista je tak uvedeny do omylu (z casti aj vlastnou naivitou), ze karantena bola a vysledky su take, ake su.
Pro ryby je idealní co nejrychleji do FUNGUJÍCÍHO akvária
Viac ako polovicu svojej morsko-akvaristickej kriery som si myslel to iste, az kym som do fungujuceho akvaria nezacal davat zaujimavejsie a chulostivejsie ryby a neobjavil sa o nieco virulentnejsi parazit. Spravne robena karantena nie je o nic vacsi stres ako ryby natlacene v jednej nadrzi u obchodnika osypane "krupicou". Uhyny v karantene vacsinou viem pripisat konkretnym chybam a vlastnej nedoslednosti, je im mozne predist a len velmi male percento je v dosledku "vyssej moci".
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Ano Lukáši,v tom si zásadě rozumíme ,ale jak jsi správně poznemal-nejsme charita.A tu skušenost(začínal jsem 91),erudici,zoufalství(jednou mi zůstalo 22 boxů/Wild/ na letišti v Paříži(KLM) nepřeložených cca 8 h a byl Prosinec-v sáčkách 8 stupňů) tu snahu být lepší,tak to nikdo nikdy neocení a nezaplatí......
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Pro Safari
Pošli ho za mnou
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa laomedon »

aquain napísal:... Pro ryby je idealní co nejrychleji do FUNGUJÍCÍHO akvária.Dodržovat ZÁSADY-těch jsou desítky -a jsou výborně popsané(číst REEF:SK) ...
Tiež som bol zástanca tejto teorie ale pri menšom akváriu do 500 litrov, s malým počtom rýb (rozumne osadeným) plného živých koralov. V tomto prípade je to naozaj ďaleko lepšie pre rybu šup rovno do nádrže.

Ale, a je tu veľké ALE pri väčších systémoch, a zvlášť pri starších systémoch s už vytvorenou hierarchiou a veľkým počtom rýb, predstavuje (šupnutie) novej ryby do takéhoto systému obrovské riziko zavlečenia nechceného parazita a odpálenie všetkého živého. Svoje o tom vedia povedať aj veľký REEFeri ako
Chingchai jeho nádrž tu:
http://www.reefcentral.com/forums/showp ... count=4743
alebo Pieter z Holandska
http://reefkeeping.com/issues/2006-02/totm/index.php

obidva systémy kľakly :(

a myslím že za prestavbou systému Davida Saxbyho tiež môže nejaký parazit ...

Vo vačšine to bola naša obľúbená Krupička. Po vložení novej ryby krupička napadla aj staršie ryby a vymkla sa spod kontroly ...

takže pri vačších systémoch má karanténa určie zmysel .
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa aquain »

Ano,my máme FUNGUJÍCÍ akvárium ze silným odpěňovačem,živými kameny,ozoninizéry,s UW systémy a kvalitní vodou. Má obsah 1500 l a slouží jako karanténí nádrž(v tom chápaném slova smyslu). Máme také 3 000 l v"poimportních" akvárií( 6 ks).Tam vylejeme ryby z importu,necháme je tam pár dní,a pak pokud jsou v pořádku,expedujeme je dále.Pokud zůstávají delší dobu,dáme je (podle možností,tzn.velikosti,druhu atd.do tohoto fungujícího akvária. Takové ryby mají HODNĚ velkou šanci na přežití.
Umisťovat importované ryby do již osázených akvárií vyžaduje znalosti,skušenosti,a cit.
Hezký rok (bez exitů)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Vlastne importy

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tak chlapi,nechcem byt provokater, ale akademickych 6 tyzdnov "karanteny" uz uplynulo, spravite ten avizovany sumar uspesnosti?
Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"