Blue Harbor Japan

No určite sú obchody aj inde, ak máte skúsenosti z nejakým napíšte nám o ňom/nich.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Lukáš »

Kedze ma sluzobno-pracovne povinnosti tentokrat zaviali do Kyota na japonskom ostrove Honshu, kam sa da z Europy dostat len cez letisko v Osake akebo Tokiu, zvolil som si kvoli priaznivejsej vzdialenosti 1. alternativu. Predvcerom cestou naspat na letisko som mal este 4 hodiny na tulanie sa po metropole Osaka (bohuzial aj s kufrom), a tak pomerne rychlo padlo rozhodnutie, ako tento cas vyuzit. V Osake sa totiz nachadza aj legendarna a najznamejsia morska akvaristika v Japonsku, Blue Harbor, ktora je pravidelne ospevovana aj na svetovych akvaristickych forach ako reefbuilders.com, reefcentral.com a dalsie. Takisto mnohe fotografie vo viacerych znamych knihach a atlasoch morskych ryb uzreli svetlo sveta prave v tejto predajni.

http://reefbuilders.com/?s=blue+harbor

Japonske obchody (okrem luxusnych,prevazne zapadnych znaciek na niektorych znamych nakupnych promenadach) sa vyznacuju tym, ze maju pomerne nenapadne vyklady. Ziadne megabilboardy, putace, blikajuce vitriny a tovar vylozeny po vsetkych parapetoch, ako byva u nas. Kto nedokaze desifrovat pomerne uniformne vyzerajuce napisy v japoncine, ma o 1 orientacny zmysel menej a s anglictinou bezne v uliciach tiez velmi nepochodi. Takze najst najaky konkretny obchod v Japonsku, iny nez bezny supermarket da cloveku zo zapadnej civilizacie velakrat zabrat. Google tiez nepomoze, www stranky predajcov su tiez len v japoncine... O tom som sa presvedcil uz v Kyote, ked som chcel pomocou internetu najst nejaku miestnu akvaristiku - neuspesne. Takze, kto by sa chcel ist pozriet, treba v prvom rade nastupit na spravnu subway line (metro). Tou je fialova trasa (Tanimachi line), nasledne treba vystupit na stanici Tanimachi6-chome, okial je to asi 7 min. peso, pokial presne viete, kam treba ist. Cize v mojom pripade po vystupeni z metra a 20 min. tahania kufra roznymi ulickami vo vytipovanej lokalite som konecne dorazil na miesto urcenia. Obchod tradicne s jednoduchym napisom, nastastie aj v latinke. Ziadny putac, smerova sipka, aby clovek aspon na vzdialenost 100 m tusil, ze ide spravne. To su vsak prave tie kulturne rozdiely, ktorymi sa treba v zahranici nechat inspirovat. Tam kde u nas trcia reklamne tabule, oni maju zasadene stromy a clovek tam ma pocit, ze naozaj kraca po civilizovanej ulici a nie po verejnom priestranstve vo vlastnictve marketingovych agentur.

Mal som vcelku stastie, hned po pretlaceni kufra cez vstupne dvere som narazil na majitela predajne (pan Koji Wada), ktory ako sa zdalo, mal relativne volnu chvilku. Po predstaveni sa a vysvetleni okolnosti, za akych som sa unho vyskytol sa podujal, ze ma prevedie predajnou a ked budem chciet, ukaze aj nieco navyse (nech mam na co spominat :lol: ). Priestory predajne su pomerne male (aj Pepin ma urcite viac m stvorcovych), ale dosledne vyuzity je kazdy jeden centimeter (opat japonsky zmysel pre detaily). Vsetky systemy posobili velmi kompaktne, esteticky, pritom maximalne naplnene zivotom. Tu som naozaj nevedel povedat, co je vystavna a co predajna nadrz (ako sa ukazalo, vo verejnej casti predajne bolo na predaj uplne vsetko zive). Bolo to dane so velkej miery tym, ze v ponuke bolo minimum fragov, skoro vsetky SPS koraly boli divoke kolonie velkosti 15-20 cm v KZ, resp.povodnych australskych farbach. Podobne platilo pre LPS. Nadrz s makkymi koralmi, hoci neobsahovala XL kolonie, bola zase tak naplnena zivotom, ze vyzerala ako kus odbagrovaneho utesu zachovaneho v povodnom stave. V tejto vstupnej casti s koralovymi nadrzami bolo len minimalne mnozstvo ryb, v niektorych neboli vobec. Nasledovala mala miestnost s predajnym pultom, regalmi s nezivym tovarom oproti ktorym boli este zriadne sety morskych miniakvarii a LPS nadrz s acanthastreami a extravyberovymi kuskami Scolymia australis. V poslednej, uzkej miestnosti boli predajne nadrze s rybami, kde vacsina ludi znalych problematiky, po uvodnom farebnom soku z koralovej casti predajne, tu zabudne dychat uplne. Koji Wada sa totiz specializuje na import tych najvascich akvaristickych rarit z celeho sveta (hlavne Pacifiku), ma mnohonasobne svetove prvenstvo v importe viacerych (hlavne hlbokomorskych a endemickych) druhov vo svete. Kto trochu pozna japonsky styl akvaristiky, neprekvapi ho, ze najvyhladavanejsie a najpocetnejsie ryby v tychto koncinach su pomce a klipky. Vyber raritiek bol impozantny (hlavne v pomere k relativne malemu poctu nadrzi, ziadny DeJong), den predtym dostal havajsky import, takze Apolemichthys arcuatus a Chaetodon tinkeri sa tu vyskytovali v kazdej druhej nadrzi, skoro ako u nas bezni klauni. Naopak tuctove ryby, ako spominane ocellarisy, by ste tu az na par vynimiek hladali marne (tusim som videl 2 pary formy platinum a to bolo vsetko). Velmi exkluzivne posobili 2-3 cm juvenily niektorych klipiek a pomcov (hlavne Centropyge), ktore sa doslova bili o granule a mrazenu artemiu a mali krasne gulate brucha. Dalej tu plavali Centropyge interrupta, Pseudanthias ventralis, Liopropoma carmabi, Zebrasoma rostratum a ine kusky. Ked majitel predajne videl ako sa moja uslintana tvar tlaci na akrylatove panely akvariovych zostav, spytal sa ma, ci mam rad ryby a ak ano, ze mi este nieco ukaze. Tak som sa dostal na poschodie do privatnych priestorov jeho kancelarie, kde bola v niekolkych, nie prilis objemnych nadrziach jeho sukromna zbierka raritiek + supervzacne ryby v aklimatizacii pre jeho zakaznikov. Pre menej zainteresovanych treba povedat, ze maloobchodna cena niektorych jedincov sa splha k cene za mensie auto strednej cenovej kategorie. Za vsetky spomeniem aspon: cca 3 cm juvenil Genicanthus personatus, juvenilny parik Cheatodon daedalma, 2 druhy rodu Odonthanthias (1 z nich O. fuscipinnis, druhy som na mieste identifikovat nevedel), Zebrasoma gemmatum, niekolko farebnych aberacii vzacnejsich pomcov z rodu Holacanthus, niektore hlbinne klipky rodu Prognathodes, ktore som na mieste ani nedokazal urcit a zopar dalsich "spekov". V tej istej miestnosti mal na podlahe aj akrylatovu vanu, kde kruzil juvenil zraloka rodu Sphyrna ("z. kladivohlavy") v spolocnosti 1 dascyllusa (D. aruanus) a 1 hnedeho kralickovca (Siganus sp.). Cenu tejto zbierky si radsej netrufam odhadnut a predpokladam, ze system je dokladne zalohovany proti vypadkom prudu a dalsim ako tak predvidatelnym neocakavanym faktorom. Sibalsky usmev majitela o tom napovedal.

Ad technika - v sucasnosti svieti uz len LEDkami, a to takmer vyhradne znackou EcoLamps. Nielen preto, ze je ich distributorom, ale udajne si pod nimi aj australske koraly celkom pekne drzia farby. Nazorne mi predviedol, co vsetko tato technika dokaze a treba uznat, ze stav koralov, ale aj rozsah regulovatelnosti farieb a intenzity tychto modulov mu zrejme davaju za pravdu.
Druhou zaujimavostou boli utesy, ktore mu jedna vetva jeho firmy vyraba z cierneho sklolaminatu (s naslednou povrchovou upravou). Material esteticky na prvy pohlad tazko zlucitelny s reefovou akvaristikou ma stal mensi trapas, ked som sa ho pri jednej nadrzi pytal, ci je to utes zo zivych kamenov. Ono to ako zive kamene vyzeralo, akurat ze tak pekne tvarovane zive kamene sa prilis nevozia. A bol to spominany sklolaminat! Potom mi v zakulisi ukazal cerstvo vyrobene kusky - tie uz pri detailnejsom pohlade trochu pripominali plast. Cele sa to robi na silikonovych formach, s naslednou povrchovou upravou (farba, relief). Material je lahky, duty, takze nekradne objem vody z nadrze a poskytuje miesto pre ryby na plavanie a ukryt. Kedze nie je prilis porezny, nezanasa sa, takze nehrozi efekt starnutia nadrze. A ucinnu filtraciu je dnes uz mozne dosiahnut aj inymi sposobmi. Kto sa toho v Europe chyti, ak sa mu to podari vyrabat v rovnakej kvalite, ma sancu na velmi slusny biznis (uz to od neho chceli aj Briti, ale nema take vyrobne kapacity).
Ked som sa ho pytal na aklimatizaciu rybacich raritiek, v prvom rade hovoril o stabilnych dodavateloch, s ktorymi dlhodobo spolupracuje. Dalej pouziva nejake japonske vybojkove UV lampy, ktore su pri rovnakej watazi ucinnejsie ako klasicke trubicove (viem ze ma Janko Zeman pred casom na taketo, ale nemeckej vyroby nahovaral, ja som mu odolal a donutil ho objednat ine, ale teraz mu pod tlakom novych poznatkov a skusenosti verejne davam za pravdu :D ). No a samozrejme je to o krmeni niekolko x denne. Metabolizmus malych importovanych pomcov a klipiek totiz kratko po importe vacsie pauzy v krmeni neustoji. Tie najvacsie rarity mali svoje vlastne nadrze, pripadne cely system, aby bol maximalne eliminovany stres. Tak napr. 3 cm G. personatus bol sam asi v 300 l nadrzi s cerstvymi zivymi kamenmi a uz zrejme nejaky cas aklimatizovany nas spoza skla sledoval s rovnakym zaujmom ako my jeho.

Priame exporty do Europy nerobi kvoli vzdialenosti aj cene dopravy, preto sporadickym zakaznikom posiela cez Singapur, kde si ryby par dni "oddychnu". To ale samozrejme nehovorime o beznych rybach, ale specialnych zasielkach, kde ryba zvycajne nestoji menej ako radovo 500 eur.

Tych pozitivnych dojmov bolo mozno este trochu viac, ale to su veci, ktore sa len tazko popisuju a ktore treba vidiet nazivo. Takze, kto bude mat nahodou cestu okolo, navsetvu jednoznacne odporucam. Ja som rozhodne nelutoval.

Majitel predajne pan Koji Wada na foto vpravo.
blue harb 003.jpg
dalsie foto mozno neskor, az bude na to cas.
aquain
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1149
Dátum registrácie: 17 Apr 2006 12:45
Bydlisko: PRAHA

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa aquain »

Ryby jak pohádky (hlavně tinkeri). Boylei nebyla ?
Používateľov profilový obrázok
morskysvet.sk
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 909
Dátum registrácie: 01 Mar 2012 21:30
Bydlisko: Podkylava
Kontaktovať používateľa:

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa morskysvet.sk »

Luky ahoj...ja ze kde zase si a ty v Japonsku :mrgreen: inak pekne si sa rozpisal...konecne je tu co citat :wink: ....tak zase to je ina liga kde sa mi Cesko-Slovensky reeferi nechytame a len vyvalujeme oci :mrgreen:
tak ked budes mat cas daj nejake fotecky to je zaujimave. Mal som ist aj ja do Japonska chalani boli vyberat Koi kapre(mozno to sem nepatri) ale nemam cas momentalne tak som vyberal na dialku z fotiek a videi :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa reicho »

super, no musim prist k tebe viac povyzvedat.... :wink: :wink: :wink:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Lukáš »

Part 1:
Trochu sa ospravedlnujem za kvalitu fotiek, fotak jaksi nezvladal odrazy svetla od vsadepritomnych LEDiek, je to cele do modra, pritom v skutocnosti tam svietil mozno na urovni 14tis. K. Farby tych SPS, acanthastrei a scolymii vyslovene kricali, ale kazdy kto uz takto fotil vie, ze treba vidiet nazivo....

Apropos, niektore zakulisne veci o ceskej morskej akvaristike som sa dozvedel az v Japonsku - hanba mi! Ked som sa pytal na najblizsieho distributora EcoLamps, spomenul pana XY z CR. 2x som si to meno nechal zopakovat (predsa len japonsky akcent...), hovorim si nepoznam ...(a to sa domnievam, ze vascinu ceskych morskych predajcov poznam, vacsinu osobne, inych aspon z pocutia). Tak som si doma klikol do googlu a ejhla, SEA REEF je vlastne PETRA AQUA.... A uz mam vo veciach zase jasno. :lol:
blue harb 007.jpg
blue harb 007.jpg (70.58 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 006.jpg
blue harb 006.jpg (73.25 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 005.jpg
blue harb 005.jpg (74.54 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 008.jpg
blue harb 008.jpg (37.61 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 011.jpg
blue harb 011.jpg (61.98 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 019.jpg
blue harb 019.jpg (41.56 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 026.jpg
blue harb 028.jpg
blue harb 028.jpg (67.16 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 031.jpg
blue harb 031.jpg (67.23 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 032.jpg
blue harb 032.jpg (69.36 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 034.jpg
blue harb 034.jpg (67.08 KiB) 3139 zobrazení
blue harb 035.jpg
blue harb 035.jpg (71.59 KiB) 3139 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Marian Gross
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 02 Sep 2009 16:00
Bydlisko: Roztoky u Prahy

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Marian Gross »

Ahoj Lukáš,
Mal všetky filtračky postavené na KZ?
Super čítanie :!: :D
Naposledy upravil/-a Marian Gross v 11 Nov 2014 10:17, upravené celkom 1 krát.
AQ 525l, Filter 275l (03/2020Praha-zrušené)
1000l vo výstavbe
Forst
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 03 Aug 2011 08:15
Bydlisko: Praha

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Forst »

:) :shock:
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Lukáš »

Part 2:
teraz trochu ryb....
blue harb 038.jpg
blue harb 038.jpg (47.01 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 040.jpg
blue harb 043.jpg
blue harb 043.jpg (53.97 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 049.jpg
blue harb 049.jpg (44.87 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 053.jpg
blue harb 053.jpg (45.01 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 055.jpg
blue harb 056.jpg
blue harb 057.jpg
blue harb 057.jpg (30.29 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 066.jpg
blue harb 066.jpg (44.23 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 071.jpg
blue harb 072.jpg
blue harb 072.jpg (45.27 KiB) 2927 zobrazení
blue harb 073.jpg
blue harb 079.jpg
blue harb 079.jpg (42.76 KiB) 2927 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
maro
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 314
Dátum registrácie: 19 Jan 2006 16:12
Bydlisko: NR

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa maro »

sakra už aby som mal postavený nový dom a v ňom akvárko:-)
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Lukáš »

Part 3:
tak nech to mame kompletne, este par chutoviek na zaver. Niektore dalsie raritky sa mi zial nepodarilo nafotit. Mal tam aj specialne nadrzky na fotografovanie, pokial chce ziskat spickove zabery, umiestni rybu do takehoto akvaria, zoberie stativ, objektiv na makro, spravne nasvieti.... Tie moje zabery boli len tak narychlo, amaterske, ale na ilustraciu snad postacujuce. Ked sa k tomu este pridal tras ruk pri pohlade na pomca v hodnote 12 tisic dolarov... :lol:
blue harb 089.jpg
blue harb 089.jpg (37.25 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 094.jpg
blue harb 094.jpg (42.44 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 104.jpg
blue harb 119.jpg
blue harb 121.jpg
blue harb 121.jpg (37.04 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 125.jpg
blue harb 125.jpg (46.78 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 128.jpg
blue harb 131.jpg
blue harb 131.jpg (70.01 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 137.jpg
blue harb 137.jpg (71.24 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 134.jpg
blue harb 134.jpg (61.79 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 142.jpg
blue harb 142.jpg (68.96 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 143.jpg
blue harb 143.jpg (47.88 KiB) 2780 zobrazení
blue harb 116.jpg
Používateľov profilový obrázok
Pepin
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 804
Dátum registrácie: 20 Nov 2005 14:31
Bydlisko: Starokolínská 328 Kutná Hora
Kontaktovať používateľa:

Re: Blue Harbor Japan

Príspevok od používateľa Pepin »

uf,paráda musíme přidat,ale bohužel tam mají asi víc fajnšmekrů pro luxusní věci, no japonci jsou starý šílenci a za hobby jsou schopni dát nehorázné sumy to je známá věc :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"