Krmení sasanek

Diskusie o sasankách a príbuzných

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa vik_33 »

jj ... ta moje např. ráda kousky krevet, slávky nechce, kalamary taky ne, krill bere jak-kdy, kousky rybího masa také jak-kdy ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Používateľov profilový obrázok
GROWERZLIN
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 01 Aug 2010 20:42
Bydlisko: Slušovice(Zlín)

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa GROWERZLIN »

a male rybky z chorvatska ? mame je v mrazaku ,ze bych ji kousek odrizl ??
SPS LPS+pár soft celkem cca 30 ks
paracanthurus hepatus,Lo vulpinus,Zebrasoma Scopas, 2x ocellaris, 7x chromis, 1x synchiropus splendidus, 2x pseudanthias, 2x kauderni
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa vik_33 »

Yes :)
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Chovám Heteractis magnifica mnoho let. Množí se jako myši, letos jich ode mne odešlo již několik desítek. Před časem (tak 3 roky) jsem slyšel, že v Německu se jeden akvarista specializuje pouze na sasanky a že je vlastně vůbec nekrmí. Abych svoje sasanky "vytrestal" za rozmnožování, které mi již dělá problémy, přestal jsem je krmit. Na sasankách se to vůbec nepozná, stále rostou a rozmnožují se. Je u nich jeden 16 let starý pár Amphiprion clarkii, který o celou kolonii sasanek pečuje. V nádrži (cca 1500 litrů) jsou velké ryby, které krmím hlavně krilem s doplňkem artemie a zřejmě polapané plovoucí zbytky této potravy sasankám pro život i dělení postačují. Nádrž je rohová, sasanky udržuji (přísně) pouze v jedné polovině nádrže (jednom křídle rohového akvária), aby nepopálily koráli v druhé půlce. Tendenci vandrovat po akváriu nemají, občas se nějaká chytne do sání čerpadla, ale poškozené části regenerují dobře. Toto, co jsem zde napsal, ale možná funguje pouze u H.magnifica, jiné druhy sasanek mohou pak krmení jednozněčně vyžadovat = nelze z toho dělat univerzálně platný závěr.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa tragett »

Potřeboval bych tip, jak "rozkrmit" sasanku, mám quadricolorku, pár měsícl starý jedinec, v průměru cca 8cm, drží se zespoda útesu, sem tam sem jí cíleně dal mysis, kryl, gammarus. Teď jsem koupil ančovičky s tím, že jí sem tam jednu menší šoupnu, ale nechce mi je vzít, třeba 2-3 hodiny jí sice drží, ale pak ji vyplivne. Zkoušel sem tu ančovičku nechat jen povolit - nic, rozmrazit ve vodě z akva - nic. Jaké máte zkušenosti? Ty ančovičky jsou malé, řádově 3cm, ani přepůlenou mi nevzala.
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
Používateľov profilový obrázok
George101
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 26 Okt 2012 10:58
Bydlisko: Praha 10

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa George101 »

Mě brala kdysi na hodně rozmixovanou potravu, pak to vstřebala vše. Dával jsem jí jen mražené.
Nechal jsem kostku v látce uvnitř panáku, nechal rozpustit a čisté žrádlo bez vody jsem pak dal do dalšího panáku, pomačkal jsem žrádlo, pak jsem přidal vodu z AQ, nasál do stříkačky a šup s tím k hubě sasky :-D
Používateľov profilový obrázok
labuznik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 19 Apr 2011 00:15
Bydlisko: Bratislava

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa labuznik »

No ja som si kupil mrazenu tresku take mrazene kocky co predavaju v bille iba v priesvitnom obale. Rozmixoval som ju s trochou morskej vody a dal do prazdenho plastu od mrazeneho jedla pre ryby. Potom do mraznicky nechal zamrznut a postupne davkujem. Ja mam quadricolorku a krmim ju kazdy druhy den, rovnako ako ryby. Papa a zväčšuje sa a som zvedavy kedy bude maximum a rozdelí sa. Toto chuti aj krevetam a cisticovi ryb clovek sa musel naucit najprv dat krevete potom rybam klasicky mix potravy a nasledne az sasanke. Ked som to takto nerobil krevetka sa naucila ze krmim sasanku a kradla jej tento prídel dost brutalne az som sa obaval ci ju neposkodi. Rovnako cistic kradol tento pridel krevetke. A este jeden typ: Najprv treba tento kusok ponorit do morskej vody aby nebol lahsi ako voda a vyrovnala sa teplota a pinzetou pustit nad sasankou.
Naposledy upravil/-a labuznik v 07 Máj 2013 21:29, upravené celkom 1 krát.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Když jsem ještě sasanky (H.magnifica) krmívával, tak jsem kupoval v Makro mražené rybičky (název jsem zapoměl, možná "grundle") velikosti sardinek. Měl jsem je trvale v mrazáku. Potřebné množství (počet) rybiček jsem z mrazáku vyjmul, nechal v Petri misce na překladu akvária rozmrazit a ohřát na teplotu vody a manipulačními kleštěmi rozdělil každé sasance po rybičce. Žraly bez problémů, rybičku jsem ale musel v sasance podržet do doby, než se nad ní zavřela, jinak ji sasance ukradly ryby. Rybičky nesmí být velké a hlavně teplota vody musí být optimální (25-27 stupňů). Jinak hrozí, že sasanka nestrávené zbytky rybičky vyvrhné v podobě natrávené hmoty - to jsem také kdysi dávno viděl. "Přiměřená" velikost rybičky závisí od velikosti sasanky, velikost "jako sardinky" je vhodná tak pro průměr 15-30 cm. Ale jak je výše uvedeno, sasanky v současné době speciálně nekrmím, loví zbytky krilu nesežrané rybami (2x P.hepatus, 1x Z.velifera = velikost tak 25 cm, ostatní ryby menší). Větším krilem (ohřátým na teplotu vody) lze zřejmě bez problémů cíleně nakrmit jakoukoliv sasanku (i pomocí kleští). Ryby v té době žerou také a nemají tendenci ze sasanek vytahovat tam spadlé zbytky.
Nesmíme zapomínat na dobré osvětlení sasanek v akváriích - část pro život pořebných látek tyto získávají pomocí symbiotických řas stejně jako koráli. "Toulání se" sasanky po akváriu je způsobeno hledáním místa s dobrým osvětlením a vhodným proudem (který ji přinese potravu). Důležité také je, aby sasanka měla pocit bezpečí - zranitelnou nohu musí mít schovanou v "těsné" škvíře. "Pocit bezpečí" asi skýtá i život v "kolonii" sester, vzniklých dělením jednoho jedince. Aspoň u mne z takové kolonie (stabilně pohromadě 20-30 sasanek) je jejich tendence vycestovat do volného prostoru zcela minimální.
V polovině akvária kde jsou sasanky usedlé jsou proudová čerpadla dost "starého" typu s velkými spodními koši. Pokud se část chapadel dostane do koše čerpadla, vypnu čerpadlo, vyměním koš za náhradní a starý s vpletenými chapadly nechám v akváriu. Až se sasanka sama osvobodí, košík vyjmu a použiji "příště" pro výměnu. Stává se to ale velice zřídka, tak 2x za rok. Na druhé straně akvária, kde již sasanky nejsou, mám standardní soudobá proudová čerpadla.
Používateľov profilový obrázok
Steedy
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1762
Dátum registrácie: 04 Sep 2007 08:00
Bydlisko: Ostrava

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa Steedy »

Tak jak pise p.Jaroslav rybicky urcene pro mureny - grundle, ja davam pravidelne 1rybicku co 2-3dny cca. zezere uplne vsechno nic nevydavi.
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa triscene »

moze sa sasanka prezrat? :)
som jej daval asi 3 nitenky a ocividne ich hltala s chutou.
konkretne ide o majano :)
lebo som cital ze ak jej nieco nechuti atd tak to vypluje.
Používateľov profilový obrázok
tragett
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2587
Dátum registrácie: 30 Nov 2011 22:28
Bydlisko: Libušín u Kladna
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa tragett »

Nitěnky?? :shock:
GSM, WhatsApp: 721 889 434
Email: jirka.mayrich@seznam.cz
FB: Jirka Mayrich

Moje nádrž: Libušínský jedenapůlkubík
shifti powers
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 405
Dátum registrácie: 02 Sep 2012 09:06
Bydlisko: žilina

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa shifti powers »

Nitenky ? :shock:
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa vik_33 »

Dvě hovadiny jedním vrzem - krmit majano a ještě k tomu nitěnkami :shock: :roll:
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
triscene
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1033
Dátum registrácie: 08 Aug 2013 09:32
Bydlisko: BA

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa triscene »

:)))))
mal som este mrazene artemie ale toto mi pripadalo ako dobry napad, asi nie je hm? :)
ale hltala ich ako dive :)

mozno jedine co som si precital tak ze nie su az tak vyzivne pre morske zivocichy ako pre sladkovodne.
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Krmení sasanek

Príspevok od používateľa vik_33 »

Ze prvé - viděl jsi někdy v moři tu sladkovodní nítěnku? Asi ne. A sasanka také ne. Rozhodně to není vhodná potrava pro žádného mořského živočicha ( a to tu nemluvíme o možnosti zavlečení čehokoliv ). Za druhé - sasanky ( když už je mermomocí potřebuješ krmit ) zvládnou i mnohem větší sousta. A za třetí - hnojit kopřivy na zahrádce mi nepřipadá rozumné ...
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
Napísať odpoveď

Návrat na "Sasanky"