Stichodactyla haddoni

Diskusie o sasankách a príbuzných

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Stichodactyla haddoni

Príspevok od používateľa shark »

máte někdo zkušenosti s hadonkama?Nakolik jsou v pohodě, nebo jestli slupnou co plave okolo :twisted: Docela se mi líbí , ale mám obavy abych neměl v AQ jen klauny :twisted: . Tak co vy nato , jsou nějaké poznatky?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

V roce 1997 jsem měl v jedné velké nádrži dvě S.haddoni. Dal jsem je do protilehlých rohů. Poněkolika dnech se větší z nich začala stěhovat směrem k menší sasance a ta před ní "utíkala". Rychlost pohybu byla poměrně veliká - celá délka nádrže (250 cm) za 24 hodin. Nakonec se ta menší schovala někde v reefu a tam zašla. Velká se uspokojila a našla si svoje místo. Spolu se sasankou (a kromě jiných ryb a korálů) tam byla skupina 7 různě velkých A.clarkii, kteří o sasanku pěkně pečovali. Krmili jí a jednou do ni přitáhl menší klaun mrtvou ančovičku. Sasanka zareagovala tak rychle, že spolu s rybkou zabalila i klauna a než jsem stačil cokoliv udělat, spolkla jej spolu s potravou. Později jsem měnil systém a sasanku i část klaunů jsem prodal.
Jeden kolega u nás v Č.B. má S.haddoni, která když má hlad, tak se dokáže napumpovat do průměru kolem jednoho metru. Přestože je akvárium velké (2000 litrů), začíná mu dělat takový obr dost problémů. Ukrmit (a tím udržet na místě) tak velkou sasanku znamená zatěžovat systém neúměrným množstvím odpadních látek. Myslím si, že sasanky v reefu jsou zdrojem spíše problémů - asi to chce akvárium nanejvýš pouze s vybranými měkkými korály, které jsou k zvýšenému obsahu nitrátů odolnější.
Já sám mám v jednom z akvárií (1300 litrů) s několika velkými jedinci Sarcophyton, Lobophytum a Sinularia sasanku H.magnifica. Obsah nitrátů je tam 20-30 mg/l. Sasanka se asi před rokem rozdělila na čtyři jedince. Jednu sasanku jsem prodal a zbylé tři sasanky (nyní o průměru cca 30-40 cm podle nálady) si vegetí na kamenech nahoře u světel a nechávají se opečovávat párem A.clarkii (poslední ze skupiny z roku 1997). Zajímavé je, že klauni preferuji jednu ze sasanek, přestože její "sestry" jsou geneticky totožné. Sasanky stále rostou a tak začas vznikne bytová "krize" :cry: .
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no ja som si jednu zelenu hadonku z parikom klaunov doviezol pred cca 4 rokmi z CB, Jaroslav bol pri tom :) odvtedy zlupla 1 kaudernaka, 1 pomca, 2 cisticov... celkom dobry apetit mala...dal som ju radsej prec
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Srdečně zdravím, Romane. Máte pravdu, byl jsem u toho - nesl jsem tam, myslím, pytlíky, ve kterých jste si ta roztomilá zvířátka odnesl. Sasanka u původního majitele ani neplechu nedělala, ale klauni byli bestie. Po každém čištění akvária měl na rukách vykousané cucfleky, jako kdyby se vrátil se sado-maso....
Abych se ale vrátil k námětu sekce. Pan Pavel S. v té době, kdy jste si odnesl sasanku a klauny, měl již zakoupenou Heteractis magnifica a pár sumatranských Premnas biaculeatus. Tato sasanka se mu rozdělila a jednu z nich jsem dostal já. To je ta, která se mi dělila - jak je uvedeno ve výše uvedeném příspěvku. Mezitím se sasanka u Pavla znovu rozdělila a máme teď obavu, abychom časem neměli "přesasankováno". V moskevské zoologické zahradě (v jejich zázemí) jsem před časem viděl H.magnifica, která se dělila znovu a znovu tak, že klony podělili již všechny "spřátelené zahrady" a stále jich měli plná akvária (podobně jako ve vídeňské zoo). Chtěli mi také jednu darovat, ale měl jsem obavu, že bych to těžko vysvětloval celníkům. V Moskvě jsem viděl (a vyfotil) také nádrž s odchovem 600 kusů A.ocellaris, kterých se také nemohli zbavit. Jako rozpočtovka je nemohou prodávat. Již jsem tam delší dobu nebyl a tak nevím, jak to se sasankami a klauny vyřešili.
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

A co si myslíte o tomto? Je to v normě?Obrázok
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

jěště jsem nic podobnýho neviděl :?
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

je to uplne v poriadku
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

co že je taková nafouklá?
palo
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 01 Okt 2006 08:41
Bydlisko: Ostrava-Poruba
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palo »

Nevím,ale vypadá tak dost často.Vždy to trvá tak půl den a pak je zase normální,tak jak ji všichni známe.
Napísať odpoveď

Návrat na "Sasanky"