EUNICE SP. (PALOLO)

Všetky ostatné diskusie o morských živočíchoch.

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Dneska tu potvoru manzelka o pul treti rano vyfotila. Pry ma kolem metru, ale kdo vi, strach ma velky oci :shock:

V osobni galerii jsou nejake fotky:
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... =11#TopPic
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... =11#TopPic
http://www.reef.sk/album_showpage.php?p ... =11#TopPic

A ted by me zajimalo co s nim. Je ve filtru a nemyslim ze by mi tam nejak skodil (ono taky dost na deti zabira: "jestli nebudeš hodný, dám ti ruku do akvárka :lol: ".
Nerad bych ale, aby se nejak premnozil. Je to zajimavy zivocich k pozorovani, rad bych jej zachoval, ale bojim se aby neudelal nejakou skodu... Poradite?
Používateľov profilový obrázok
pepe
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 573
Dátum registrácie: 16 Jan 2006 14:17
Bydlisko: Brno

červ

Príspevok od používateľa pepe »

Tak jsem šel včera v noci kolem AQ. A občas si vezmu baterku a posvítím si a podívám se co se tam děje v potmě. A jak tak šmejdím světlem po AQ, tak se mi něco mihlo před očima - proplavalo v prostoru volně ve vodě. Myslel jsem, že to byla Wundermanka, páč takhe občas plavou. A jak jsem to začal hledat, tak jsem se trochu lekl. Byl to nějakej červ - cca 10 cm dlouhej, kterej se mrskal a zřejmě se takto přemisťoval v proudu vody.
Hned jsem chytl plastovou chňapku (takovýto umělý chytátko) a jal jsem se ho chytat. To se mi i podařilo (i když málem mi utekl - přistál na skále a už se chtěl plazit pryč). Jak jsem to držel v té pinzetě, tak jsem ho přestřihl-ani se mi nepodařilo udělat pořádnou fotku, protože ta první bude rozmazaná a pak mi hned došla baterka.
Červ měl cca 10 cm, vypadal vzdáleně jako žížala, měl spodní stranu lehce zploštěnou a po okrajích zploštění řadu jakoby zakrnělých nožiček, vpředu měl zespoda zploštěnou tlamku (vypadalo to jako mihule) a z ní vysunoval kusadélka, né nepodobná mravenčím /také tmavá, ale trochu větší/, Jinak červ byl celý růžový.
FUJ :evil: Takový potvory nemám rád. Ani obyč bristle-worms nemám rády, i když ty mám také, ale jsou menší + neplavou a už jesm si na ně zvykl.
otik2010
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 20 Máj 2010 19:01
Bydlisko: Bratislava

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa otik2010 »

Tak toto sa mi podarilo vytiahnut konecne cele. Asi pred rokom som ho takmer mal, ked vliezol do sasanky. Avsak ta ho chcela zozrat a on sa nechcel nechat zozrat a vypustil nejaky ochranny sliz. Vtedy som ho chytil do pinzety, ale roztrhol sa. Teraz je uz cely von z akvaria, za bieleho dna na mna pozeral, ked som menil vodu a vybral som nahodou inkriminovany kamen. Je to palolo? Pre koraly a zivot v akvariu nevhodny? Celkom pekne chlpky. :)
Prílohy
palolo.jpg
palolo 2.jpg
palolo 1.jpg
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa shark »

takových červů mám plný akvarko.Stačí jen pozvednout nějakej kamen :D
palolo vypadá trocha jinak :wink:
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa vasekg »

Bohužel jich mám také hodně :-(, tito hnusní nevábní obyvatelé akva se mi líbí pouze, když lezou v písečném dně a odvádějí svoji práci. JInak je nenávidím a viním je z likvidace všech mých Tectusů, a že jsem měl velké a vypasené šneky. Vždy chcípli tak do 14ti dní a pokaždé z ulity vylezl tento debil. Jejich chloupky se krásně zabodávaj do ruky a přestože to moc nebolí a mě to nijak neva, jsou lidé, kterým je to velmi nepříjemné.
Používateľov profilový obrázok
kubrt
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 06:56
Bydlisko: TN

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa kubrt »

mam ich tiez kvantum ale tectusov si ani nevsimli, myslim, ze ti tectusy skapali z nejakeho ineho dovodu a cervi potom urobili len svoju pracu.
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa Jaroslav »

V době, kdy jsem ještě aktivně opečovával rozmnožovnu korálu se stovkami "odchovů" se mi několikrát stalo, že jsem se pozapoměl a při čištění podkladových kamenů se nechal od tam nacházejících se mnohoštětinatých červů popíchat. Jejich štětinky se zapíchaly do pokožky prstů a ulomily se tam, takže z kůže čouhaly jako jemné kartáčky. Vyndat nešly, navíc jich bylo velice mnoho. Poměrně brzy se začalo projevovat brnění a snížená citlivost v prstech a následoval pocit "oteklých" prstů, který přetrvával i několik dnů. Končilo to celé tím, že se z prstů začala svlékat "stará" kůže, podobně jako poleptání kyselinou nebo louhem. Nová kůže pod starou fungovala normálně.

Jednou jsem (z hloupé zvědavosti) hodil do velkého akvária asi 20 cm dlouhého mnohoštětinatce. Vrhnul se po něm ihned velký (asi 30 cm dlouhý) samec Gomphosus varius a začal ho cupovat. Když jej pak začal soukat do sebe, začal mít problémy, zjevně se štětinami červa. Začal se celý kroutit a otírat si tlamu o kameny. Od té doby nebyl v pořádku, schovaval se v útesu, přestal se třít se samicí a po měsíci uhynul. Je vidět, že štětinky červů jim slouží jako velice dobrá obrana proti rybám a možná i jiným predátorům.

Tectus i jiní šneci v moři žijí na tvrdém, kamenném podkladu. V akváriích tyto plochy nebývají dost velké a dostatečně úživné. Šnek tam pak trpí nedostatkem potravy a když někdy (jednou za čas) ještě spadne na dno, kde je buď písek nebo drobná korálová drť, vysune nohu a snaží se "postavit". To se mu ovšem nedaří - nohou písek pouze prohrabuje anebo kousky drtě otáčí. Tím se vysiluje a pokud se ještě nemá kde dosyta nažrat, brzy uhyne. Jsem přesvědčen, že Tectus a většina jiných, velkých šneků v akváriích velice trpí a v podstatě tam nemají šanci přežít.
Používateľov profilový obrázok
vasekg
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 08 Aug 2009 08:26
Bydlisko: Bělá pod Bezdězem

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa vasekg »

Aha. Tak pan Jaroslav uvedl naprosto jasný průběh života Tectuse u mě v nádrži. Nejdéle vydržel jeden měsíc a půl - obsadil jedno ze skel, kde ho nikdo nerušil. Ostatní, které jsem "nalepil" na sklo v místech velkého pohybu živočichů, byl do 14ti dnů na písku. Hloupě mi nedošlo, že jim to vadí. Navíc jsem pak jednoho Tectuse z písku sebral a chtěl nalepit na sklo, což dříve nebyl problém a najednou to už nešlo...

škoda, pokud trpí, již si žádného nepořídím, ale jsou nádherní. Opravdu škoda.
PAne Jaroslave sice jste mě nepotěšil, ale i přesto děkuji za poučení.

V.
Používateľov profilový obrázok
amsi
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3519
Dátum registrácie: 08 Feb 2006 14:14
Bydlisko: Bohumín

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa amsi »

Tak s Tectusema mám různou zkušenost, co psal Jaroslav ,bude pravda ,na písku mají problémy,ale jeden můj je odolný, mám ho už třetím rokem,vlastně už čtvrtým :-)
Josh
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 05 Mar 2015 13:46
Bydlisko: Lok

Re: EUNICE SP. (PALOLO)

Príspevok od používateľa Josh »

Mozu tieto chlpate cervy obzierat korale ako su napriklad discosma a rhotactis??
AQ - 182L, filtracia 40L.
viewtopic.php?f=2&t=8067
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"