Octopus macropus

Mušle, Škeble, Slimáky a podobné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Souhlasím s tebou.Ale na stránkách, které jsem navštívil to tak stálo.Dělali tam z toho hroznou vědu.Mně by se ta potvora strašně líbila, ale sehnat jí bude asi také problém.Ale to chce čas.Nejdřív pořádně rozběhnu reef,asi i FO a pak možná Octopus only :-).Moži zdar
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

...to oni vzdy robia vedu, maju moc penazi a snazia sa ich zo zakaznikov dostat... najlepsia metoda je natrepat im techniky a chemie kolko ryby unesu....

...dame tomu cas, ja mam momentalne v spominanej 350litrovke karasy z jazierka, zimuju, ale v aprili pojdu spat, mozno aj skor, potom ho pripravim na Octopusa a skusim zorganizovat nejaky lov do chorvatska, teda pokial ho nezozeniem tu... a ked vylezie pojde na panvicu :D , raz som ju jedol a a vcelku to uslo...
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no co som videl tak chorvati lovia harpunou alebo aspon trojzubcom...to je skor na ten gril nez do akva

nejake dalsie citanie je na

http://www.wetwebmedia.com/cephalop.htm
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
laomedon
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 1975
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 16:31
Bydlisko: Badín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa laomedon »

Ked sme v auguste robili kurz v chorvatsku tak sme videli chytenu, zivu chobotnicu v klietke cca 7m pod hladinou. Tiez sme asi 20minut pozorovali chobotnicu vo vode po kolena medzi skalami, neviem ako by zareagovala keby som ju chcel chytit do ruky :-) neskusal som
Ak chcete mat niečo urobené poriadne, urobte si to sami. Napoleon Bonaparte
http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=889
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Príspevok od používateľa Jaroslav »

"... a ked vylezie pojde na panvicu , raz som ju jedol a a vcelku to uslo..."

Kolegovi chobotnice vylezla z akvária dírou o průměru cca 2,5 cm, kudy vedl pod kryt akvária přívody pro zářivky. Na pánev ale nešla -našli ji zalezlou pod radiatorem ústředního topení již vyschlou. Měli pak velký smutek, protože ji již považovali za člena rodiny - byla velice komunikativní a "ochočená". Takže také "POZOR na díry".
V přírodě chytat chobotnice do ruky je nebezpečné - jejich zobáky jsou docela ostré a spolehlivě se prokousnou až do masa. Protože si je také nečistí, může být problém i s druhotnou infekcí.
Používateľov profilový obrázok
shark
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1924
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:26
Bydlisko: Hněvotín

Príspevok od používateľa shark »

laomedon napísal:Ked sme v auguste robili kurz v chorvatsku tak sme videli chytenu, zivu chobotnicu v klietke cca 7m pod hladinou. Tiez sme asi 20minut pozorovali chobotnicu vo vode po kolena medzi skalami, neviem ako by zareagovala keby som ju chcel chytit do ruky :-) neskusal som
v Řecku jsem lovil chobotnice na gril ,ale pozor nedá se vzít jen tak pod vodou do ruky.Nejen že tě kousne ale hlavně jen tak nepustí.Lovit je se šnorchlem a s tyčí cca 1,5m zakončenou trojzubcem mě to učil domorodej řek.Ale to asi pak do akvárka nedáš :lol: .Jenom co můžu skonstatovat tak při probodnutí se dokáže s trojzubce sundat a i po okamžitém vyvrhnutí vnitřností se cca 30 minut zoufale snaží bojovat o svobodu.Jenom tak ji chitit do ruky a snažit se ji dostat na břeh bych raději nezkoušel :wink: .Raději ji nechat plavat. :)
marco
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 25 Nov 2005 15:37
Bydlisko: Trenčín

Príspevok od používateľa marco »

Jaroslav napísal:"... a ked vylezie pojde na panvicu , raz som ju jedol a a vcelku to uslo..."

Kolegovi chobotnice vylezla z akvária dírou o průměru cca 2,5 cm, kudy vedl pod kryt akvária přívody pro zářivky. Na pánev ale nešla -našli ji zalezlou pod radiatorem ústředního topení již vyschlou. Měli pak velký smutek, protože ji již považovali za člena rodiny - byla velice komunikativní a "ochočená". Takže také "POZOR na díry".
V přírodě chytat chobotnice do ruky je nebezpečné - jejich zobáky jsou docela ostré a spolehlivě se prokousnou až do masa. Protože si je také nečistí, může být problém i s druhotnou infekcí.
suhlasim, v biotope nebola ta medzera ani 1CM ale ona potvora si pravdepodobne to sklo podvihla, kryt bol s viacerych mensich casti...

ja osobne som ich tiez videl chytat len s trojzubcom, ale ked som bol v Primosteni, a pytal sa domaceho ci mi vie chytit chobotnicu alebo kalmara ze si ho vezmem do akva, povedal ze za flasu vinka "nem problem" - kalmarov doniesol ten vecer zivych troch... bohuzial v kybli bez filtracie a so stupajucou teplotou bolo do pol hodky po nich.... inak neviem si predstavit ako ich transportuju...

ja som uvazoval o malickej sepii, cca 10cm, kym som ju mal v sacku ponorenu v mori nebol problem, vydrzala tam pol dna (inak chytil som ju normalne do sietky) ale jak mile som ju dal do kybla zacala odchadzat, asi tiez s tym ze v kybli stupala teplota a nemal som okyslicovac, tak som ju radsej pustil...

ma niekto skusenosti s prepravou takto haklivych zivocichov??? podelte sa....
What doesn´t kill me, makes me stronger.
Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

shark napísal:
laomedon napísal:Ked sme v auguste robili kurz v chorvatsku tak sme videli chytenu, zivu chobotnicu v klietke cca 7m pod hladinou. Tiez sme asi 20minut pozorovali chobotnicu vo vode po kolena medzi skalami, neviem ako by zareagovala keby som ju chcel chytit do ruky :-) neskusal som
v Řecku jsem lovil chobotnice na gril ,ale pozor nedá se vzít jen tak pod vodou do ruky.Nejen že tě kousne ale hlavně jen tak nepustí.Lovit je se šnorchlem a s tyčí cca 1,5m zakončenou trojzubcem mě to učil domorodej řek.Ale to asi pak do akvárka nedáš :lol: .Jenom co můžu skonstatovat tak při probodnutí se dokáže s trojzubce sundat a i po okamžitém vyvrhnutí vnitřností se cca 30 minut zoufale snaží bojovat o svobodu.Jenom tak ji chitit do ruky a snažit se ji dostat na břeh bych raději nezkoušel :wink: .Raději ji nechat plavat. :)
To samé se mi stalo v Chorvatsku.Také jsme chytali bobotnice,ale jen pro zdokumentování.Pak jsme je pouštěli.Také jsem byl hodně varován před tímto tvorem.Chobotnice je vcelku inteligentní tvor a zároveň nevyspitatelný.Takže jestli chobotnici,tak někam do skleněné koule,aby ta mrcha neutekla :-).Moři zdar,Franta
Alik
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 08:59
Bydlisko: Letohrad

Príspevok od používateľa Alik »

Lov chobotnice do ruky je zatím můj nejsilnější potápěčský zážitek. To víte že jsem se jí bál, kolikrát se mi různě omotala kolem těla a byl problém ji sundat. Nakonec jsem ji s vypětím všech sil nacpal do síťky a vítězně přinesl dětem do bazénku, který vyhrabali v písku. Chobotnice se jen na chvilku zarazila a pak přes souš (cca 2m) ladně přelezla zpátky do moře. Pak už se tam nikdo nechtěl koupat....
Rostik_CZ
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 11 Feb 2007 19:14
Bydlisko: Český Těšín
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Rostik_CZ »

Používateľov profilový obrázok
moguai
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 924
Dátum registrácie: 18 Dec 2006 11:15
Bydlisko: Spomyšl

Príspevok od používateľa moguai »

Alik napísal:Lov chobotnice do ruky je zatím můj nejsilnější potápěčský zážitek. To víte že jsem se jí bál, kolikrát se mi různě omotala kolem těla a byl problém ji sundat. Nakonec jsem ji s vypětím všech sil nacpal do síťky a vítězně přinesl dětem do bazénku, který vyhrabali v písku. Chobotnice se jen na chvilku zarazila a pak přes souš (cca 2m) ladně přelezla zpátky do moře. Pak už se tam nikdo nechtěl koupat....
Taky jsme s kamarádem lovili chobotnice v Chorvatsku,ale takový zážitek s omotáním tedy nemám.Ani bych se nedivil,kdyby mě klobla jako slepice s tím jejím zobákem.Chytili jsme jich celkem 4,ale všechny byly malé.Jednou jsem viděl v koších co používají místní rybáři na krabi,chobotnici,která byla tak okolo metru.Byla v celé koši,ale víc jak na metr od koše jsem neplaval.Hloubka cca 7 m a strach mi to nedovolil :-).Franta
RadekP.
Na REEFe len začínam
Na REEFe len začínam
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 21 Aug 2007 15:13

Príspevok od používateľa RadekP. »

Nedá mi, abych se nezapojil do této diskuse i když trochu s odstupem času.Chobotnice mne v posledních pěti možná deseti letech natolik zaujala a ohromila, že jsem zatoužil ji mít doma a to nejen v mražáku ale živou. V posledních letech jsem trávil asi pětkrát dovolenou v Chorvatsku a za tu dobu jsem se naučil chytat chobotnice do ruky a musím souhlasit s tím že to je i pro mne nejsilnější zážitek z potápění (u mne tedy jen šnorchlování).Je zde spojeno nebezpečí, napětí, boj, trochu tajemno, trochu něco výjimečného a buď výhra nebo porážka. Když je chobotnice ve své díře ve čtyřmetrové hloubce, vy se na hladině nadechnete, potopíte se k ní, tam ji nějak půl minuty dolujete (já ji popichoval většinou nožem) a poté musíte na hladinu se nadechnout a znovu dolů a znovu a znovu než vyleze, pak ji rukou chytíte, vynesete na hladinu…Je to někdy skutečné drama. Občas jsem se popíchal od ježků, občas jsem se odřel o skálu, občas málem zmrzl jak jsem tam byl dlouho. Základem je chobotnici objevit a tu těžko spatříte z hladiny(i to je však možné ale je to výjimka), musíte na dno a koukat pod kameny a do děr, ne kameny otáčet ale koukat pod ně.Chobotnice občas také ze své díry zvědavě vykukuje. Když si pak hledíte ze dvaceti centimetrů z očí do očí, je to síla. První chobotnici budete hledat možná dlouho ale až poznáte, co vlastně máte hledat a kde, budete mít větší úspěch. Nevím jak jsou chytré ale vypozoroval jsem, že se většinou chovají podle určitého schématu: Za každou cenu se drží své díry nebo svého kamenu, když ho otočíte, schovají se znovu pod něj, ne pod ten sousední. Zřejmě tuší, že pokud opustí skrýš, kterou znají, vystavují se většímu nebezpečí.Pokud je její díra do zatáčky a vy na ní nedosáhnete, nemáte šanci. Pokud však na ní nožem dosáhnete, když ji lehce popichujete (poznáte to, že pícháte do měkkého a že chapadlama rychle vystřeluje z díry a omotává nůž), chobotnice si po chvíli zřejmě uvědomí, že její úkryt není bezpečný a ve chvilce klidu (když se jdete třeba nadechnout na hladinu) se snaží díru opustit.V ten moment ji lze chytit do ruky.V ten moment je však voda už většinou zkalená, a v ten moment také chobotnice vypouští to svoje barvivo - někdy víc, někdy míň a plave k nejtemnějšímu místu v okolí, kde předpokládá, že se schová. Někdy se dá chytit i tam, pokud tam žádná díra není a pokud člověk jedná rychle a chytí jí dřív, než se chobotnice zorientuje a než si najde nový úkryt. Co se týká kousání chobotnic, Zdeněk Veselovský ve své knize ,,K pramenům Orinoka“ píše, že když lovil do ruky na útesech chobotnice, nikdy ho žádná nekousla až na jednu, ta však hlídala jeskyni s vajíčky. Mě také nikdy žádná nekousla. Jedna malá se o to pokusila, pomalu svírala svůj zobák ale včas jsem ji stihl strhnout z ruky. Tohle je pár mých zkušeností a postřehů z lovu chobotnic. Pokud bych si ji chtěl vzít do akvária, asi bych ji nepopichoval nožem ale něčím tupým.
Jak už jsem se zmínil, rád bych chtěl chovat doma živou chobotnici ale nemám akvárium. Rád bych si však nějaké časem pořídil. Zatím hledám různé informace , zjišťuji, jak akvárium funguje, co to obnáší apod.Nechce se mi věřit, že realizace takového akvária přijde na statisíce a nechce se mi věřit, že vy všichni jste milionáři, abyste si mohli akvárko jen tak pořídit.Věřím, že český člověk je šikovný a zkoumavý.Věřím, že i vy mnozí máte spoustu nápadů a vynálezů, jak jste ušetřili velké peníze za věci, které jsou nabízené specializovanými obchody. Budu moc rád, když mi poradíte, jak takové akvárko zřídit. Asi najdu spoustu odpovědí na tomto fóru, až ho prozkoumám ale budu rád, když mi doporučíte nějakou literaturu, internetové stránky a nejen ty komerční, dále když mi poradíte, na čem ušetřit a na čem nešetřit apod. Rád bych třeba nějaké akvárko viděl v reálu, jestli jste někdo z Liberce a okolí, rád bych se s vámi poznal a popovídal.
Ještě pár slov k chobotnicím, někde jsem myslím četl, že Octopus macropus je výhradně noční tvor, zatímco Octopus vulgaris za světla občas vylézá. Do akvária bych si tudíž z těchto dvou druhů vybral spíše Octopus vulgaris
Radek P..
Na závěr ještě přidávám v sekci fotogalerie čtyři foto. Na prvních třech vidíte, že se nemusíte chobotnic bát a na čtvrté jsou dvě chobotnice, které se zřejmě perou.Musel jsem je pak pracně rozmotat.
Radek Panenka
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkkýše"