Zévy Tridacna

Mušle, Škeble, Slimáky a podobné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

Používateľov profilový obrázok
Pavel
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 19 Nov 2005 14:34
Bydlisko: Vrakuňa, Bratislava

Zévy Tridacna

Príspevok od používateľa Pavel »

Zévy (najma Tridacna maxima) sú v našich akváriach pomerne rozšírené. Skoro vždy sa dá niekde v BA nejaké zohnať, alebo skočiť do Viedna k Číňanovi a vybrať si z veľkého množstva tú pravú. Zažil tu niekto už niečo nezvyčajné, alebo niečo na čo chce nás ostatných upozorniť?

Obrázok
Moja Tridacna maxima
Naposledy upravil/-a Pavel v 22 Nov 2005 12:15, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Robo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 14 Nov 2005 19:19
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zévy Tridacna

Príspevok od používateľa Robo »

Pavel napísal:Zévy (najma Tridacna maxima) sú v našich akváriach pomerne rozšírené. Skoro vždy sa dá niekde v BA nejaké zohnať, alebo skočiť do Viedna k Číňanovi a vybrať si z veľkého množstva tú pravú. Zažil tu niekto už niečo nezvyčajné, alebo niečo na čo chce nás ostatných upozorniť?
Zatiaľ som zévy nikdy nechoval , ale už dlho sa na ne chystám. Len čo budem mať dokončenú novú nádrž určite si zo dve prinesiem.

Robo.
Morské akva je predovšetkým veľa,veľa trpezlivosti
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Ak mám napísať niečo nezvyčajné (zévu, asi Tridacna derassa mám totiž len 1,5 mesiaca), bude to interakcia medzi zévou a skelnou sasankou (Aiptasia sp.). Asi týždeň po prinesení zévy som na nej objavil melú skelnú sasanku v blízkosti okraja jej lastúry. Táto sasanka po ďalšom týždni zdvojnásobila svoju veľkosť a svojimi tentaculami začala zjavne dráždiť zévu, keďže tá v mieste kontaktu mala zatiahnutý plášť smerom dovnútra (inak bola plne otvorená). Chemicky z pochopiteľných dôvodov nebolo možné "parazita" odstrániť a mechanicky k nej nebol dobrý prístup, lebo medzičasom už aj zéva prirástla k substrátu.
Časom došlo k akejsi "imunizácii" zévy, na dotyk skelnej potvory už nereaguje, naopak samotná sasanka prestala rásť. Tak nakoniec asi znova dobro zvíťazilo nad zlom :lol:.
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

no k zevam len 2 drobnosti:
- vyzaduju plankton vo vode , takzea ma niekto fakt dobry odpenovac, ktory z vody vyslaha vsetko vo velkosti vacsej ako jodovy ion , tak odporucam pri krmeni zevy odpnovac vypnut :)
- obcas sa prefarbuju, takze sa necudujte ak vydate +50% za krasne modru a za pol roka mate hnedu :(
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Trochu som zvýšil dávkovanie vápnika a zéva sa mi celkom slušne rozbieha. Za tri týždne prírastok asi 0,5 cm. Keď by to takto išlo ďalej, o dva roky sa mi už ani poriadne nezmestí do AQ :D. Problém začína byť v tom, že ona + plno drobných rúrkových červov vo filtri asi odoberajú dosť veľa kalcia a neviem koľko toho skutočne ostáva pre koraly. Nakoniec asi aj ja budem musieť začať uvažovať nad nejakým mini calcium reaktorom :?.
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Me tridacna squamosa za pul roku co ji mam vic jak zdvojnasobila vysku lastury. Koraly rostou taky (seriatopora - kolem 1,5cm mesicne), takze jim calcium zbyva. Davkuju nasycenou vapennou vodu na doplneni odparu (cca 1l denne) a taky BioCalcium od Tropic Marine, jednu lzicku denne (10mg/l Ca a 1,5KH na 100l vody) do 125l nadrze a je to tak akorat.
Peter
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 914
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 12:20
Bydlisko: Partizanske

Príspevok od používateľa Peter »

Roman napísal:no k zevam len 2 drobnosti:
- vyzaduju plankton vo vode , takzea ma niekto fakt dobry odpenovac, ktory z vody vyslaha vsetko vo velkosti vacsej ako jodovy ion , tak odporucam pri krmeni zevy odpnovac vypnut :)
- obcas sa prefarbuju, takze sa necudujte ak vydate +50% za krasne modru a za pol roka mate hnedu :(
Ahoj, Roman, tusim si raz pisal dôvod prefarbenia Tridacny na hnedu na reef.cz, uz si nepamätám, ako to bolo , mozes to strucne zhrnuť ?
Teda ak sa Ti chce a ak si to bol Ty :D
D. Peter
Používateľov profilový obrázok
Roman
Reef Expert
Reef Expert
Príspevky: 2391
Dátum registrácie: 22 Nov 2005 22:13
Bydlisko: Bratislava, Bernolakovo

Príspevok od používateľa Roman »

v skratke ide o to, ze v plasti zevy sa nachadza viac farebnych druhov zooxanthel a niekedy po zmene podmienok jeden druh ustupi a druhy prevladne , a ako naschval hnede vyhravaju nad modrymi....
desatoro fóra REEF.sk http://reef.sk/viewtopic.php?f=16&t=183
- necitujte celý príspevok pred vami
- fórum nie je chat
- ak si nie ste na 100% istí že viete čo robíte, neraďte druhým, môžete tým napáchať škodu
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Vim o pripadu, ze umirajici modra t. maxima vypustila zooxanthelly ktere pochytala sousedici acropora a tak krasne zmodrala...
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Tento proces prefarbovania zév môžu vidieť pravidelní návštevníci Symbiózy. Asi pred troma mesiacmi dovezené jedince (z várky, z ktorej som kupoval aj ja),začali niektoré pôvodne krikľavo modré prechádzať na matnú modrofialovú, onedlho budú zrejme fialovohnedé a nakoniec hnedé:(. Týka sa to tam len šupinatých zév (T. crocera al. T. squamosa- neviem). T. maxima im zostali v pôvodnej farbe, T. derasa mali len dve fŕkané, jedna je u mňa bez farebných zmien a druhú už nemali.
Schválne som kupoval takto sfarbenú zévu, videl som už jednu dospelú a tá bola naozaj krásna, hlavne som ale nechcel vyhadzovať peniaze za "mačku vo vreci" a skončiť s obyčajnou hnedofialovou. Keby som býval vydržal, Ullrich mal ešte krajšie škvrnité zévy no čo už.
Pepa, ďakujem za upokojenie ohľadom kalcia, dávkujem podobne (okrem vápennej vody).
Používateľov profilový obrázok
Michal S
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Nov 2005 17:17
Bydlisko: Bernartice okr. Benešov
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal S »

Pepa napísal:Me tridacna squamosa za pul roku co ji mam vic jak zdvojnasobila vysku lastury. Koraly rostou taky (seriatopora - kolem 1,5cm mesicne), takze jim calcium zbyva. Davkuju nasycenou vapennou vodu na doplneni odparu (cca 1l denne) a taky BioCalcium od Tropic Marine, jednu lzicku denne (10mg/l Ca a 1,5KH na 100l vody) do 125l nadrze a je to tak akorat.
Pepo chtel jsem se zeptat jestli pridavas ten odpar jen nasycenou vapenou vodu a nebo ji michas. A jak ji pripravujes nalejes cistou vodu a nehasene vapno a nechas ustat a rovnou dolivas nebo ji nechas nejekou dobu a promichavas
Pepa
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 15 Nov 2005 13:43
Bydlisko: Zlonice

Príspevok od používateľa Pepa »

Ano, jen nasycenou vapennou vodou (PH 12,4). Mam zasobni nadrz na cca dva tydny, do ni dam vapno a zaliju vodou z RO, necham tak den odstat. Davkuju pomoci peristalticke pumpy Aquamedic, u vetsi nadrze vytlacnym cerpadlem Tunze. Vapno pouzivam Kent, Aquamedic, Knop, a v novem systemu asi budu z financnich duvodu pouzivat nejake neakvaisticke vapno.
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Chystám se na Tridacnu maximu.Z literatury se tato jako jediná přebarví jen vyjímečně-přebarví-li se.ALE JESTLI NEKECAJ.A tak by mě zajímalo,mám akva asi 400 l asi půl roku zajeté,vše šlape zatím dobře,před ním jsem si osahal malé,stolitrové meře asi dva roky...můžu teda už do Maximy jít :?: nebo si mám zatím zajít na kafe k Maximovi :lol:
Moři zdar a nám všem taky.
Používateľov profilový obrázok
Lukáš
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 2165
Dátum registrácie: 16 Nov 2005 22:55
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Lukáš »

Farbu si lepsie drzi T. derasa. Je aj menej narocna, no dorasta skoro na dvojnasobok toho, co bezne T. maxima (40 cm oproti cca 25). Ale aj medzi maximami sa obcas najde starsi kapitalny kusok. V 400 l AQ by to ale nemal byt problem. Ja som maximu nasadil asi po 2 mesiacoch a ma sa k svetu. Pri stabilnych parametroch vody, dostatku svetla a vhodnych spoluobyvateloch by nemal byt problem. Najlepsie je kupit odrastenu 7-10 cm, aj ked male (4-5cm) byvaju lacnejsie.
Používateľov profilový obrázok
Ivo
Zapájam sa do diskusie
Zapájam sa do diskusie
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09 Mar 2006 09:10
Bydlisko: Praha

Príspevok od používateľa Ivo »

Díky.Tak tedy půjdu do ní,akorát musím trochu přeorganizovat dno,aby byla zezhora vidět v celé své kráse.Osvětlení mám HQI250 kw,tak by se měla mít dobře. Dík :lol:
Moři zdar a nám všem taky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkkýše"