Octopus cyanea

Mušle, Škeble, Slimáky a podobné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte o nějakém odkazu na stránky, kde by se popisoval chov téhle chobotnice. Mám ji asi 14 dní a moc jsem toho zatím nenašel. Jen, že by to měl být jeden z mála denních druhů, ale to ta moje asi nečetla a vylézá zásadně večer. Doufám, že je to jen tím, že je mladá a časem se otrká. Díky Martin
Používateľov profilový obrázok
vik_33
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 3073
Dátum registrácie: 07 Feb 2007 10:10
Bydlisko: Ústí nad Labem
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa vik_33 »

Zkus uživatele vlčák, ten chvíli nějaké chobotnice v AQ měl.
350l mixed reef
Obrázok
Malé moře na Labi I
Malé moře na Labi II
vikovo.czObrázok
Jestli Ti chybí odvaha začít,už jsi se vzdal
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Jo vidíš, tomu musím zavolat, v podstatě na základě jeho vyprávění jaké chobotnice jsou, jsem si ji pořídil. :) Díky
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Já sám jsem chobotnici nikdy neměl, ale před drahným časem měl jeden kolega tady stejný druh a tenkrát mne požádal, abych mu pomohl dát dohromady potřebné informace. I přesto, že jej všichni upozorňovali na to, že chobotnice se protáhne velmi malou dírou a dával na to pozor (říká se, že postačuje průměr otvoru jako velikost jejího oka !!), skončila tato po několika málo týdnech uschlá pod radiatorem. A to již byla dokonale ochočená, žrala z ruky a před členy rodiny doslova panáčkovala. Všichni její smrt doslova oplakali.
Co si ještě z toho pamatuji:
Vzhledem k velikosti tohoto dravce není možné jej chovat v reefové nádrží, protože při smejčení v akváriu poškodí a pozhazuje korály. Doporučuje se velká nádrž (aspoň 1000 litrů), vybavená kameny vyskládanými tak, aby tam vznikaly bezpečné (proti zhroucení) jeskyně a štěrbiny, ve kterých se cítí bezpečně. Nádrž by měla být pouze slabě osvětlená (v tom je možná i příčina toho, že ta vaše vylézá z úkrytu až večer - anebo si ještě nezvykla). Samozřejmě v nádrži nelze mít ani menší ryby (ulovila by je) a jak by se chovala k větším rybám lze těžko předpovědět (sama může dorůst více než metr). Vzhledem k tomu, že chobotnice jsou silně teritoriální, asi by dobře nedopadly ani pokusy o chov více jedinců / druhů v jedné nádrži.
Krmí se různými masitými pokrmy - měkkýši, kraby, měnšími rybami, krevetami. Píše se, že by se vždy měla krmit pomocí kleští (ne přímo z ruky), aby svého chovatele nekousla. Tento druh by neměl být jedovatý, ale nějaké záněty nebo otrava krve po kousnutí zobanem jsou možné.
K akváriu by měl být připojen výkonný filtr se silným odpě'novačem, aby se voda tak rychle velkým živočichem neznečišťovala. Ve filtru by měla být připravena komora, kam lze rychle vložit aktivní uhlí, kterým se čistí voda, pokud živočich z nějakých důvodů uvolní svůj "inkoust".
Pokud se chobotnice dobře v akváriu (odpovídající velikosti, čistoty a vnitřního zařízení) aklimatizuje, nebývá s ní pak velký problém. Délku jejího života v zajetí nelze dost dobře předpovědět - obecně chobotnice nepatří mezi "dlouhověké" živočichy, což znamená, že se dožijí pouze několik (málo ?) let.
O chovu chobotnic je toho na internetu skutečně hodně popsáno, takže by získání jakýchkoliv další informací neměl být problém.
Své zkušenosti s tímto chovancem byste měl pak v této sekci publikovat, budou asi zajímavé pro více akvaristů.

P.S. - chobotnice nepatří mezi ryby, mělo by to asi být mezi "měkkýši".
Chip: presunuto
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Díky moc za inormace, co se mi povedlo najít, jsou zatím jen opakující se údaje o velikosti, výskytu atd. , ale nic takto konkrétního. Asi prostě neumím hledat. Je pravda, že ji prozatím mám pod světlem z akvária, ale nevylézá ani při zhasnutých světlech, dokud se opravdu nesetmí. Zářivky zhasínají v 19 hodin a do půl desáté ji nevylákám ani na rybičku. Jakmile vyleze, tak už můžu v místnosti trochu rozsvítit a to už ji nevadí. Baští dobře, každý den malinkou ančovičku, případně si bere kousky rozmraženého krmení pro ryby, nebo škeble. Nevíte náhodou, jestli tedy to barvivo, které vypouští , je jedovaté? Jednou se mě lekla a trochu ho vypustila, ale v akvárku jsem na korálech nic nepozoroval. Jen jestli tedy na to musím dát větší pozor pro příště. Prozatím mám připravenou nádrž cca 500l, tak uvidím, jak rychle poroste. Ještě jednou děkuju a určitě dám vědět, jak se daří dál.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa vlčák »

myslim ze jsi nic nenasel proto ze temer nic o nich nikde neni.rozhodne maji radsi tmu.a s jednou ancovickou asi moc neuspejes,pokud nechces mit anorekticku(mrtvou).dej ji tak 5ks dene.pozor co s nimi dela.nektere vyzerou jen brisni dutinu a zbytek zahodi kamsi za kamen.abys za tyden nemel zumpu.na 500l dej filtraci jak na 2000 a mohlo by se ti darit.spotreba potravy je nekde okolo 25-35 procent hmotnosti denne.je to velmi kratkovekky tvor.myslim ze pohlavni dospelost nastane ve 2 letech,pak samice naklade vejce a pri lihnuti larev (malinkejch kopii) uhyne vysilenim.jak pise pan jaroslav otvor k provleceni je dan vrcholem hlavy od oka k oku.to je jedinna cast tela kterou neumi zmenit tvarove.jinak ji klidne krm z ruky,toho se neboj.kryci sklo zatez necim hooodne tezkym,uz ted ma paru o jake nemas predstavu ze by mohla mit.hodne stesti a dej ji hezke jmeno.ja mel amalku 1 a 2 a3
a ted mam prd. ahoj
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Díky za doplnění. Ferda má momentálně v těle asi 3 cm, zkusím přidat na tom krmení. Když jsem dal velký kus škeble nebo velkou ančovičku, tak jí tam půlku nechal, bral jsem to, že má dost. Zkusím dát víc malých, co s tím bude dělat. Nevíš, jak rychle rostou? Na ty útěkový mezery dám bacha, to zatím nemám nijak domyšlené. Říkal jsem si, že to bude chtít velký průtok filtrací, aby se stíhala čistit voda. Do přítoku by snad lézt neměla, proti proudu to doufám nezvládne. Přepad musím nějak vychytat, aby zvládnul průtok a byl dostatečně hustý. Asi bych to založil na odpěňovači a bioakvacitu, který bych často propíral. Měl jsi v akváriu proudová čerpadla, měla by snad být tak chytrá, aby do nich nelezla, když budou non stop zapnutá, ne?
Jaroslav
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 596
Dátum registrácie: 30 Dec 2005 07:44
Bydlisko: České Budějovice

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa Jaroslav »

Bohužel vlčák má pravdu a já jsem se mýlil v odhadu množství informací na internetu. Většina z nalezených odkazů jsou především fotografie anebo odkazy na systematické zařazení druhu nebo rodu. Pouze několik obsahuje aspoň nějaké obecné informace, z nich jsem si dovolil pár odkazů zde seřadit:

http://en.wikipedia.org/wiki/Octopus
http://de.wikipedia.org/wiki/Kraken
http://www.biolib.cz/cz/taxon/id135121/
http://www.hdvunderwater.com/ads/octopu ... n-part-25/
http://tolweb.org/Octopodidae
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Octopus
http://www.tonmo.com/forums/showthread. ... 6b9a066327
http://www.octopus-project.eu/files/OCT ... 300409.pdf
http://akvarista.sk/web/atlas/detail/?id=109

Takže Vám nezbude nic jiného, než se prokousat mnoha odkazy a po troškách z nich vyzobávat důležité údaje. Jako zcela relevantní (pro C.cyanea) data lze využít i informace týkající se biologie O.vulgaris, protože jejich životní projevy budou velmi podobné. Přeji úspěch !
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Každopádně děkuji za snahu, odkazy projdu a uvidím, co se z toho dá využít v chovu. Včera jsem zvýšil dávku krmení, vyzkoušel jsem to na osvědčených ančovičkách. Dal jsem tam čtyři asi 4 cm velké, ráno tam byly zbytky, které daly dohromady tak dvě celé. Nevím, jestli ji podporovat v tom "nimrání", nebo dát třeba jen dvě. Dneska zkusím zase škeble, tak jsem zvědav. Zkoušel jsem i malé šneky z akvária, ale těch si nevšímá. Je jí jedno, jestli krmení plave na hladině nebo si ho vezme z ruky. To musíme , ale ještě trochu natrénovat. Trochu mě děsí, pokud by v dospělosti měla jíst denně ¾ kg ryb , to si nedokážu představit, jak odfiltrovat. Dám průběžně vědět.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Dnes si poprvé vzala jednu rybičku dopoledne. Je pravda, že jsem ji musel strčit až před otvor v kamenech, kde je během dne, ale i to je úspěch. Vylezla jen chapadla a víc se zatím neodvážila. Podle odhadu je Ferda zhruba tak jednou veliký než jsem jej kupoval před třema nedělema, pokud takto poroste, tak musím rychle vyřešit tu nádrž. Tedy má tak 5 cm v těle a tak 13 cm dlouhá chapadla. Pořád se nechci vzdát myšlenky propojit akvárko s hlavní nádrží, ale mám obavy, že to úplně nepůjde a navíc při spotřebě potravy, kterou by měl mít, bych pak asi ani neuhlídal parametry vody pro korály. Na fotku to zatím není, ale pokud nám to půjde takto dál, tak snad brzy.
vlčák
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Pravidelný prispevovateľ do fóra
Príspevky: 791
Dátum registrácie: 24 Mar 2008 21:16
Bydlisko: praha

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa vlčák »

Ze by nastal čas přejmenovat ferdu na krakena :?: :mrgreen:
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

No už to tak bude, přelovoval jsem ho do větší nádržky a zdá se, že jsem ztratil pracně nabytou důvěru. Z ruky už nechce a když mě vidí, tak se drží u zadní strany, doufám, že jsem si to moc nepokazil :) Taky se nám nějak kazí jídelníček, ze začátku jsem kombinoval škeble, mraženou droboť a ančovičky. Drobné mražené už nedávám, to už by teď nemělo smysl a do škeblí se mu nechce. A jelikož ho nechci trápit hlady, tak se vždycky nechám ukecat a nakonec dám i ančovičku-ky, které nejdřív vypreparuje vnitřnosti a pak dojde i na ostatní. Někdy vyndám jen hlavu s oholenou kostrou a někdy skoro celé rybičky s vyžranými pupky. Je to gurmán :) Příště už půjde do větší nádrže, která má asi 400l, tak musím vymyslet jak na něj, za prvé si to u něj nechci znovu rozházet a za druhé přesvědčit chobotnici, aby vlezla kam potřebuju, je makačka. Protáhnul se mezi prsty nebo nastraženými překážkami, tak to budu řešit nějakou nádobkou s návnadou, snad mi na to skočí. M
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Tak jsem zkusil jednu fotografii, časem se polepším a udělám nějakou "pořádnou". Je to záběr, kdy se Ferda vrhl na škebli. Je zvláštní, že pokud jsem mu je otvíral, tak o ně nejevil zájem, ale tentokrát jsem ji nechal zavřenou a byla v ní jen malá mezírka. Okamžitě, jak ji našel, tak ji objal, chapadlama pootevřel a začal jakoby vysávat. Zhruba tři čtvrtiny byly obejmuté tou blánou a postupně pumpoval, při tom měl světlou barvu a jen občas vystřelovala červená. Ráno, když jsem škebli otevřel, tak tam byla jen svalovina a ostatní vnitřnosti byly pryč. Mezitím ještě zdolal půlku asi 7 cm ančovičky.
Prílohy
IMAG0206.jpg
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Už jsem toho prošel tolik, abych něco našel o životě cyanea, že kolikrát čtu a pracně překládám stejnou věc několikrát, až jsem narazil i na tento odkaz, který tu mám dojem nebyl ještě zmiňovaný ani v sz.
http://scholarspace.manoa.hawaii.edu/handle/10125/18157
tak pokud by to zajímalo i někoho dalšího.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: Octopus cyanea

Príspevok od používateľa martin01 »

Vypadá to, že přijdu o Ferdu. První mě ráno zarazilo, že je okousaná jen jedna ančovička a to ještě od hřbetu, většinou první vyžral vnitřnosti. No a pak jsem uviděl zkrouceného uplně světlého Ferdu v rohu, původně jsem myslel, že už je po něm, ale když jsem ho vyndal ven, tak se mi na ruce začal trochu hýbat a začal tmavnout. Přendal jsem ho do malého boxu, který jsem zavěsil do akvárka a uvidím večer, bohužel jsem musel už odjet a neměl čas vymýšlet něco dalšího. Jediné co mě napadá, čím by to mohlo být, jsou nové ančovičky, které jsem včera kupoval. Ještě večer normálně plaval a prolézal, občas už mi přelezl i ruku v nádrži. Nic jiného jsem neměnil, stejný průtok, je to napojené na hlavní nádrž. Tak pokud by někoho něco napadlo, tak dejte vědět. Díky Martin
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkkýše"