hippopus hippopus

Mušle, Škeble, Slimáky a podobné...

Moderátori: Roman, reicho, Superreefer

charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

hippopus hippopus

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Má někdo zkušenosti s chovem této mušle? Mám jednu cca 14cm asi 2 měsíce, je umístěna na kameni ve středním proudu na osvětleném místě, podle webu by měla být méně náročná na prostředí, než zévy Tridacna sp. a je pravda, že u mne byla od začátku pěkně otevřená a osádka akvária si jí nevšímala a neotravovala ji. V minulém týdnu jsem ovšem zaznamenal již po přidání posledních tvrdých korálů pokles kh na 6,1. Dorovnal jsem pomalu sodou na 8,5 a nechal to pro ověření, jak rychle klesá. Včera jsem se vrátil z prodlouženého víkendu (krmení ryb bylo zajištěno) a jediný problém v aqua byla řasa na skle, což zvládla stěrka. Dnes ráno byla ovšem lastura hipopusky otevřená jen z půlky a tkáně, které mají přisedat k lastuře až k okraji jsou povolené a dosahují jen 2/3 lastury, navíc nereagovala na dotek. Minulý týden jsem přidal malou zévičku T. maxima cca 5cm. Měl jsem pocit, když se daří jedné, že může vydržet i druhá a teď toto. Zéva nebyla u mne karanténovaná, může to být infekce, nebo prostě, když se mušli nedaří najednou se rozhodne o definitivní konec (čekal bych delší zhoršující se stav, ale vypadala vždy že prosperuje).
Zéva je normálně roztažená a reaguje i na světlo v pořádku.
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: hippopus hippopus

Príspevok od používateľa martin01 »

Já ji chovám něco přes rok a zdá se v pořádku, nedavno se ke mě o nich dostal článek, kde se psalo, že jsou o něco víc náročné na světlo než T.. Žijí v menších hloubkách. Proud mi ji v akvárku posunul trochu pod útes, tak jsem ji asi před dvěma měsíci přendal přímo pod světlo. Je pravda, že ve stínu neměla v podstatě žádné přírůstky. Asi před čtrnácti dny, se přestala otevírat, tak jsem se bál, co se děje, ale zhruba po třech dnech byla zase v pohodě a zdá se, že jí ani nijak moc nevadí, že ji občas posype pískem nějaká ryba. Výhodou je, že nepřirůstají a dá se s nima hnout. V článku bylo ještě také uvedeno, že není dobré je stěhovat často, aby se předešlo stresu, chce to nechat je na místě alespoň čtrnáct dní. Co trápí Tvoji bohužel nevím, ale to že jí povolil vnitřek je zřejmě špatné znamení.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: hippopus hippopus

Príspevok od používateľa charloschuanche »

No moje to má zasebou, dneska jsem už čistil lasturu. Pravděpodobná příčina byl malý šnek, který ji zalezl do zámku. Nemohla se zavřít i když se asi snažila seč mohla, šnek byl trochu přidrcen. No kdyby byla v písku a ne na kameni asi by se to nestalo. :(
Oproti Tridacnám jsou sice míň barevný, ale i tak to byl krásný obyvatel nádrže.
Používateľov profilový obrázok
reicho
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1573
Dátum registrácie: 22 Máj 2007 21:31
Bydlisko: Bratislava,SR

Re: hippopus hippopus

Príspevok od používateľa reicho »

no nezda sa mi ze by snek mohol vadit,mozno tam liezol uz po funuse...Nebezpecne su pre zevy pyramidove sneky.Nemala pokrčeny/zošuvereny plašť na niektorych miestach lastury?To by mohlo svedcit o protozoalnej infekcii.
Mozno ti ju zlikvidovali tvoje krevetky?alebo si doniesol nieco s malou tridacnou.Ta je v pohode?
Prílohy
pyrams2jpgmn9.jpg
martin01
Dlhodobý návštevník fóra
Dlhodobý návštevník fóra
Príspevky: 1377
Dátum registrácie: 08 Sep 2011 19:21
Bydlisko: Doksy (Kladno)
Kontaktovať používateľa:

Re: hippopus hippopus

Príspevok od používateľa martin01 »

Je pravda, že barevností se asi uplně srovnat nedají, ale já ji mám do zelena a taky se mi moc líbí. S tím šnekem nevím, pokud to nebyl nějaký dravý kousek, ale většinou se jich nevšímají, až v případě, že se začne rozkládat. Když vezmu, co mi na ní nahází písku ryby a ona ho jen občas odfoukne, tak bych taky spíš sázel na nějakou chorobu. Každopádně je jí škoda.
charloschuanche
Už som čo to napísal
Už som čo to napísal
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 06 Aug 2012 21:35
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: hippopus hippopus

Príspevok od používateľa charloschuanche »

Tak vyloučit se samozřejmě nedá ani infekce, i když je zéva od stejného prodejce. Šnekovi nahrává zatím fakt, že hipopuska byla polootevřená a nemohla se víc stáhnout. Krevety l. seticaudata už v aqua nejsou po incidentu s acanthastreou, ráno na mrtvolce hodovaly amboinensky, ale když byla ještě naživu nevšímali si ji. Šnek byl normální malá potvora podobná tectusům, kteří se přez den skovávají. Do nádrže šla lastura obou po prohlédnutí a očištění. Do osudného dne byly tkáně pěkné a nikde neodstávaly, ani nebyly stažené ze skeletu lastury.
Uvidím, časem ji asi zkusím znovu ve větší nádrži.
Tridacna je ok, pěkně roztažená umístěná v písku, jen se sma natočila k proudu a již tak zůstala.
Napísať odpoveď

Návrat na "Mäkkýše"